26.02.21, 10:58Fot. Krystian Maj/KPRM via: Facebook

Premier na szczycie UE: Firmy farmaceutyczne powinny podzielić się patentami

Trwa szczyt Unii Europejskiej, w czasie którego unijny przywódcy dyskutują o strategiach walki z pandemią koronawriusa. Jednym z najważniejszych tematów jest program szczepień i opóźnienia dostaw szczepionek od koncernów, z którymi KE podpisała umowy. W związku z tymi problemami premier Mateusz Morawiecki zaproponował, aby firmy, którym udało się opracować szczepionki dzięki ogromnym środkom z Unii Europejskiej, zostały zobowiązane do podzielenia się patentami z firmami mającymi dostępne linie produkcyjne.

- „Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie - o co apelowałem wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej”

- napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku, relacjonując trwający wideoszczyt Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu podkreślił, że niebezpieczeństwo dla odbudowy i szybkiego powrotu do normalności rodzą opóźnienia w dostawach szczepionek, z którymi problem mają wszystkie państwa polegające na umowach zawartych przez KE. W związku z tym premier zaproponował, aby odpowiedzialne za opóźnienia koncerny, które opracowały swoje szczepionki dzięki ogromnym środkom finansowym z Unii Europejskiej, podzieliły się patentami z firmami mogącymi uruchomić produkcję szczepionek.

- „Opracowanie szczepionki to wielki, wspólny wysiłek całej Unii Europejskiej, jeden z największych w historii. Pieniądze, które wspólnie wydaliśmy na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską – dla osiągnięcia większych zysków”

 - zaznaczył premier Morawiecki.

- „Dlatego podczas szczytu przedstawiłem konkretną propozycję: firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników, powinny podzielić się patentami z innymi firmami – które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek”

- dodał.

kak/Facebook

Komentarze

Aga2021.02.26 22:09
Zdrajcy funduja za nasze pieniadze smierc.
Tom2021.02.26 15:56
Chcesz nas mosze Morawieck, pejsiasty sługo synagogi szatana szybciej truć?
Brudna pała2021.02.26 12:08
Powierzyć produkcję szczepionek Obajtkowi i Rydzykowi, szczepić na stacjach Orlenu i w konfesjonałach!
Anonim2021.02.26 12:37
Z Tobą nikt się nie chce szczepić.
west2021.02.26 11:58
Czy tacy naukowcy jak dr Albert Sabin to już definitywna przeszłość ? Przypomnę, że był on twórcą jednej ze szczepionek przeciw Polio. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy piło się w szkole słodką szczepionkę. To właśnie dzieło dr Sabina, który swojej szczepionki nigdy nie opatentował, traktując ją jako dar dla dzieci. Czy wielkie koncerny big pharmy zbiedniałyby, gdyby udostępniły how know dla szybkiego opanowania pandemii. Przecież to ich działanie w opóźnieniach dostaw są jedną z przyczyn dalszej ekspansji koronawirusa. Patrząc jednak trochę w kierunku spiskowych teorii, można dojść do wniosku, że jest im to na rękę, bo tworzy to dla nich niekończącą się żyłę złota. Pisząc to wszystko mam też cień nadziei, że szczepionki naprawdę działają i teoretycznie przy szybkim zaszczepieniu całej populacji wygaszą pandemię, dając trochę oddechu do czasu nadejścia kolejnej....
ladychapel2021.02.26 11:55
Czy o taśmach, na których zarejestrowane zostały rozmowy ówczesnego burmistrza Pcimia - Daniela Wszystkomogę Obajtka - Frendzel odważy się wspomnieć? W porównaniu z knajackim (jak to określił Kaczyński) językiem polityków PO nagranych w restauracji Sowa, język jakiego używa Obajtek, to język bandyterki na najniższym poziomie. Poza tym okazuje się, że pan Obajtek składał w sądzie fałszywe zeznania, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Daniel Obajtek kontaktuje się z pracownikiem firmy TT Plast o imieniu Szymon. Wójt Pcimia zleca na nich zadania tak, by TT Plast mógł zdobyć jak największy rynek i by zaszkodzić firmie wuja. Mówiąc o nim samym, nie przebiera w słowach: - Sk .. ur .. wysyn. Ten c ..h .. uj pie .. rdol .. ony, brudna pa ..ła
waldek2021.02.26 11:47
Musimy znacjonalizować te firmy. PIS to potrafi.
Polak katolik2021.02.26 11:45
Oglupiajaca komputeryzacja, cyfryzacja i 'innowacyjnosc' to narzedzia NWO. G.H. Wells -tworca terminu sam w swojej ksiazce (New World Order) powiedzial ze istota NWO - to SOCIALIST and SCIENTIFICALLY PLANNED World Government - (ja dodam -w ktorym prym wioda 'indoctrinated scientists' and 'experts')
katolicy powinni o tym wiedziec2021.02.26 11:34
What pro-lifers should know about COVID-19 vaccines ? Pfizer and Moderna explored a new technology that did not require cells for design or production. Their vaccines use messenger RNA that carries the genetic code for the coronavirus’s protein to the cells. The code prompts the body to make the coronavirus proteins, and the body responds with antibodies that protect the person against actual exposure to the virus. Moderna and Pfizer did use the HEK293 cell line during lab tests. The only vaccine with information about all three stages of its development that doesn’t appear to have connections to a fetal cell line comes from the German company CureVac. But that could change. “Even the ones that appear clean at first, oftentimes … several months later they put out a paper and you find out that one of the experiments they used to test their vaccine used HEK293,” Abbamonte said. zrodlo - world.wng.org.
Michał Jan2021.02.26 11:34
Ze zdjęcia wynika, że coś go zaczął biały kołnierzyk uwierać. Może dotarło do niego, że najwięksi bandyci w białych kołnierzykach, to nie wyłudzacze VAT-u, tylko banksterzy?
Michał Jan2021.02.26 11:32
Pan Premier powinien wiedzieć, że za darmo, to najwyżej w Lasku Oporowskim po mordzie można dostać.
katolik2021.02.26 11:28
Modlmy sie o nawrocenie rzadu. Bo promowac szczepionki (po ktorych mozna umrzec i ciezko chorowc) FIRM UTRZYMUJACYCH KLINIKI ABORCYJNE I WSPOMAGAJACE BIZNESY EUGENICZNE I DEPOPULACYJNE - to CIEZKI GRZECH. Prosze wyszukac link - sponsors of Planned Parenthood ( m.in Pfizer, Johnson Johnson)
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.02.26 11:28
wpływ polityki na gospodarkę zawsze kończy się ekonomiczną katastrofą i korupcją. Na koniec wszystko jest droższe, a innowacja sprowadza się do kreatywnego lobbowania.
Agnieszka2021.02.26 11:24
Nie starasz nie starasz, bo się ... Jasne, że firmy farmaceutyczne powinny podzielić się patentami a gdy jest zagrożenie ogólnoświatowe, to wszystko produkować po kosztach i każdemu krajowi pomagać w otworzeniu linii produkcyjnej tego, co pożyteczne, by zwiększyć produkcję. I co z tego? A ty Morawiecki wprowadziłeś od razu to co ci dali - więc może truciznę - bez najmniejszych sprawdzeń tego specyfiku w kraju, to po co ci patent jak nawet jednego badania nie umiałeś zlecić? I gdzie ty chcesz te szczepionki produkować jak wszystkie polskie firmy farmaceutyczne posprzedawaliście obcym - np izraelskiej firmie. Co z tym patentem będziesz robił jak nie potrafiłeś zrobić tego, co było twoim obowiązkiem czyli sprawdzić przed dopuszczeniem, co ci przysłali? Całe szczęście są hakerzy, to wiemy, że to POLITYCY unijni (np. won den Layen) wymogli na europejskiej instytucji leków warunkowe dopuszczenie szczepionki mimo ich oporu, bo było zbyt wiele zastrzeżeń dotyczących jej BEZPIECZEŃSTWA a potem, tego samego dnia czyli bez żadnego sprawdzenia dopuściliście te szczepionki w Polsce i wypuściliście szczekaczy kłamiących, że są przebadane, sprawdzone, bezpieczne i skuteczne. To dla kogo o ten patent walczysz? Dla Izraela, Niemiec czy Ruskich. Izraelskie firmy w Polsce będą produkować niesprawdzone szczepionki a Polska za nie ponosić odpowiedzialność finansową? Och ty zdrajco - już nawet inteligentnie łżeć nie umiesz od tego zaprzedania się
Jak pinokio ucieka notorycznie od debaty2021.02.26 11:24
w Sejmie: https://www.youtube.com/watch?v=Dkjsw4MCCzI
Anonim2021.02.26 11:20
no tak xD wydaj miliardy na badania, testy, dostosowanie linii produkcyjnej, po czym przychodzi taki Rabin Hood Morawiecki i każe ci oddawać patenty xD Oj to lewactwo z pisu... Każdemu pomoże, ale tylko za cudze pieniążki.
Anonim2021.02.26 11:14
Temu to już w nawyk weszło, ze musi mieć działę od wszystkiego, złodziejowaty pająk. A potem co, na żonę się przepisze?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.26 11:11
tępy zakłamany parchaty żydku! wyciągasz łapska i pyerdolisz coś o dzieleniu się a powiedz ile PiSdowaty rząd dołożył pieniędzy do badań które trwały w UE nad wynalezieniem szczepionki?