Dzisiaj z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polsce wizytę złożyli prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przemawiał z tej okazji przed zgromadzeniem Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej.

Nauseda podkreślił, że pielęgnowanie dobrych stosunków z Polską to cel litewskiej polityki zagranicznej. Oświadczył, że szczerze wierzy w przyjaźń między Polakami i Litwinami. Wskazał na żywe zainteresowanie narodów wzajemną kulturą, historią oraz współczesną sytuacją i obyczajami.

- Z nami zawsze była wiara, w sercach panna święta, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie. Na sztandarach Pogoń i Orzeł. I radość z naszych zwycięstw. Wiemy, że sukces towarzyszy tym, którzy są niezłomni – mówił. – Pragnę życzyć, aby przyjaźń między Litwinami i Polakami trwała w oparciu o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla naszych obywateli. Idźmy razem, ramię przy ramieniu. Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność - zakończył swoje przemówienie w języku polskim.

Swoje przemówienie wygłosił także Prezydent RP Andrzej Duda.

- Mamy prawo do ogromnej dumy i satysfakcji, że jesteśmy depozytariuszami tego tak wspaniałego wielkiego dobra. To chluba i zaszczyt, ale także i wielkie zobowiązanie. Zobowiązanie pamięci i zobowiązanie dbałości, aby dzieło Konstytucji 3 Maja pozostało wciąż żywą skarbnicą fundamentalnych wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu publicznym oraz w przestrzeni międzynarodowej - powiedział Duda.

Z kolei przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Viktoria Čmilyte-Nielsen podkreśliła wagę Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie.

- Wówczas byliśmy pierwszymi w promowaniu procesów konstytucyjnych, które później stały się szlakami głównymi dla innych - powiedziała. Dodała, że na Litwie pojawiają się głosy, że Konstytucja 3 Maja stanowi umniejszenie suwerenności Litwy. W opinii publicznej jest również szeroko reprezentowany pogląd, że Konstytucja to wspólne dziedzictwo Polski i Litwy.

- 230 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalono dokument będący ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny, a zaraz najwybitniejszym i najbardziej dalekowzrocznym dokonaniem polskiego parlamentaryzmu. Dzisiaj patrząc na to wielkie dzieło naszych przodków czujemy mocniej i rozumiemy lepiej, że każdy z nas jest obywatelem państwa, które tworzymy i kształtujemy wspólnie - powiedziała z kolei Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

jkg/pap