Proaborcyjny senator Dick Durbin skarży się jezuickiemu magazynowi America, że diecezja Springfield od 2004 roku odmawia mu Komunii Świętej. Kierujący diecezją bp Thomas Paprocki jest konsekwentny w przestrzeganiu katolickiego nauczania i nie pozwala na udzielanie Komunii osobom jawnie działającym na rzecz aborcji.

Znany z popierania ideologii LGBT i świętokradczego przyjmowania Komunii przez zwolenników aborcji, jezuicki tygodnik America prezentuje żale senatora, któremu w diecezji Springfield odmawia się udzielania Komunii.

- „To nie jest szczęśliwe doświadczenie. Znalazłem inne katolickie miejsce, archidiecezję Chicago i kościół, w którym byli gotowi mnie wpuścić i pozwolić mojej żonie dołączyć do mnie. Stało się ono moim nowym domem wiary”

- mówi senator Dick Durbin.

To polityk znany z poparcia dla zabijania nienarodzonych dzieci. Jednocześnie uważa się za katolika i przekonuje, że nieudzielanie mu Komunii jest niesprawiedliwością.

Amerykańscy biskupi bronią katolickiego nauczania

W środę rozpoczęła się jesienna sesja plenarna amerykańskiego episkopatu w Baltimore, która zakończy się jutro. Wśród jej tematów znalazło się omówienie dokumenty „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła”.

CNA donosiło, że w projekcie dokumentu nie zawarto wyraźnej wzmianki o odmawianiu sakramentu politykom, których działania są sprzeczne z nauką Kościoła w sprawie obrony życia ludzkiego. Skupiono się na nauczaniu o prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii i jej znaczeniu w ewangelizacji.

Nie ma w nim jasnych kryteriów co do odmawiania przyjęcia Komunii. Podkreślono jednak, że osoba przyjmująca Komunię w stanie grzechu śmiertelnego popełnia świętokradztwo.

Wskazano też, że „przyjęcie Komunii Świętej pociąga za sobą komunię z Kościołem w tym widzialnym wymiarze” i przypomniano fragment dokumentu biskupów USA z 2006 roku.

- „Gdyby katolik w życiu osobistym lub zawodowym świadomie i uporczywie odrzucał określone doktryny Kościoła, lub świadomie i uporczywie odrzucał jego definitywne nauczanie w kwestiach moralnych, to jednak poważnie osłabiłby swoją komunię z Kościołem”

- wskazano.

Dodano, że „przyjęcie Komunii Świętej w takiej sytuacji nie byłoby zgodne z naturą celebracji eucharystycznej, tak więc osoba taka powinna się powstrzymać od przystępowania do sakramentu”.

kak/ lifenews.com, DoRzeczy.pl, KAI, Stacja7