Prof. Awdiejew był gościem programu „Po przecinku” w TVP Info. Stwierdził, że Ukraina może już pożegnać się z Krymem i Donbasem, bo ziem tych nie da się odebrać Rosji inaczej, jak tylko poprzez odwet militarny. To byłoby jednak w jego opinii rzeczą „straszną”.

Awdiejew odpowiedział też na pytanie, co dalej może zrobić na Ukrainie Putin. „On może zwariować i iść dalej do Odessy, Chersoniu, do Naddniestrza. Zawojować południową Ukrainę. To będzie samobójcze działanie. Jemu wszystko może do głowy przyjść. Jeśli się zatrzyma na tym co zdobył, to będzie najlepszy wariant, on tego i tak nie odpuści” – stwierdził polski uczony.

Jego zdaniem Ukraina powinna teraz odpuścić sobie stracone ziemie i zacząć „nowe życie” w demokratycznym świecie. Wielka jest tu rola Unii Europejskiej, która ma zdaniem profesora „ogromne możliwości nacisku na Putina, tylko musi mówić jednym głosem”. „Putin musi zrozumieć, że tu nie ma żartów” – dodał Awdiejew.

A dziś jest inaczej, bo Putin uważa cały Zachód za „frajerów, którzy wierzą w to, co on mówi, a potem on może to zmienić”. „Nie można rozmawiać z bandytą w cywilizowany sposób” – stwierdził profesor.

pac/tvp info