13.10.21, 16:34Fot. screenshot - YouTube ( Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Prof. Musiał: Antypolonizm jest wpisany w niemieckie DNA

Zdaje się, że orzeczenie polskiego TK potwierdzające nadrzędność Konstytucji RP wobec prawa unijnego największe oburzenie wywołuje w Niemczech. To tym bardziej zaskakujące, że również niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny podważał orzeczenia TSUE. Sprawę skomentował w rozmowie z portalem wPolityce.pl mieszkający w Niemczech historyk, prof. Bogdan Musiał, który przyczynę widzi w bardzo rasistowskim postrzeganiu Polski przez Niemców.

Jak więc wygląda dyskusja na temat orzeczenia polskiego TK w Niemczech?

- „Można powiedzieć, że na Zachodzie bez zmian. Pomijają kompletnie, że praktycznie identyczny był wyrok niemieckiego TK, kompletnie go pomijają. Wcześniej był wywiad z Andreasem Voßkuhle, byłym przewodniczącym tego Trybunału – jeszcze nie było polskiego wyroku – gdzie Voßkuhle zapytany o to potwierdził, że to była słuszna decyzja. On mniej więcej powiedział to rasistowsko, że Polacy są niedojrzali i muszą się podporządkować, niedojrzali cywilizacyjnie – to wynika z podtekstu. Tu wychodzą niemieckie antypolskie uprzedzenia, że Polacy nie są dojrzali do demokracji i dlatego trzeba ich po prostu pouczać i nimi kierować”

- opowiada prof. Musiał.

- „Nie łączy się tego, bo tak jest przekaz ustawiony i tak też ustawili to politycy. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas razem ze swoim francuskim odpowiednikiem ustawili, że to jest naruszenie zasad Unii Europejskiej, co w moim przekonaniu jest skandalem. Takie są realia”

- dodaje.

Zaznacza też, że niemieckie elity podejmują wysiłki w celu obalenia rządu Zjednoczonej Prawicy.

- „To już jest tak naprawdę aktywna próba obalenia rządu, który ma legitymację demokratyczną. To jest naprawdę oburzające. Trudno uwierzyć, że to w ogóle się dzieje. Mnie po prostu brakuje słów. Jak słyszę komentarze ich dziennikarzy, to naprawdę się zastanawiam, czy oni wierzą w to, co mówią, czy już te antypolskie uprzedzenia są tak mocne, że aż tak wypaczają spojrzenie na te wydarzenia”

- stwierdza historyk.

- „Oni postrzegają Polskę w sposób bardzo mocno rasistowski, bo inaczej tego nie można nazwać. To jest niemiecka tradycja praktycznie od wieku XIX i Niemcy się z tego jeszcze nie rozliczyli. Te antypolskie uprzedzenia tkwią w nich tak mocno, że oni nawet nie zdają sobie z tego sprawy, że są te uprzedzenia, bo są przekonani, że tak jest. To jest antypolonizm wpisany w niemieckie DNA kulturowe”

- przekonuje.

Zaznacza, że celem Niemiec jest powrót do rzeczywistości z czasów rządów Donalda Tuska, aby polski premier był wykonawcą poleceń Berlina i Moskwy. Wskazuje przy tym na związki niemieckich polityków z Kremlem.

- „Niemcom robi się wodę z mózgu do tego stopnia, że kwestia np. Nord Stream 2 jest czysto finansowa. Teraz oczywiście pomija się fakt – wiele na to wskazuje – że Putin rzeczywiście manipuluje cenami gazu, a przynajmniej ma na nie wpływ”

- wyjaśnia.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Reytan2021.10.19 19:04
Są zbrodnie, których my Polacy nie zapomnimy nigdy ! I mogą sobie biskupi wybaczać i prosić o wybaczenie – jest nam to obojętne, ale My Naród (We nation) nie wybaczymy im nigdy !!! Ci dwaj agresorzy, mówię o Niemcach i Rosji wymordowali nam zbyt wielu ludzi, od kilku do kilkunastu milionów obywateli polskich, dlatego gniew i ból tkwi w nas zbyt głęboko ! Gorycz ludobójstwa Polaków, tylko dlatego, że byli Polakami, jest tak ogromna, że nie wsposób o tym zapomnieć, a ból tkwi w nas tak głęboko, że nie pozwala wypowiedzieć słowa „wybaczamy” ! Antypolscy żydzi brali zaś czynny udziałw holokauście Polaków, szczególnie po sowieckiej stronie, dlatego nie chcemy ich w Polsce. Te trzy narody, Niemcy, Rosjanie i Żydzi nie mają przeszłości państwowej, z której mogłyby czerpać dumę i radość. To podłe nacje, fałszywi ludzie, nieludzkie ziemie i nam nie po drodze z nimi.
Iga2021.10.30 8:26
Ok,ale co mają do tego Twoi biskupi? Moze zawsze będziesz miał odwrotne zdanie niż oni? Tylko tyle?????
Piotr Nowak2021.10.19 19:03
Niemcy to paskudny naród – naród morderców ! Jedni w mundurach mordowali z zimną krwią i budowali fabryki śmierci, inni zagorzale wspierali mordujących choćby wyciągniętymi jak struny przednimi łapami i rzęsistymi okrzykami „heil hitler”. Ci ludzie mają wpisany antypolonizm w DNA, albo inaczej wyssali brak sumienia i łatwość mordowania z mlekiem niemieckich matek !!! Dzisiejsi Niemcy noszą takie same geny co ich ojcowie i dziadkowie. Geny te współdziałają tak, że przy najbliższej, nadarzającej się okazji wywołują chęć znęcania się, gwałcenia, rabowania i mordowania ! W odróżnieniu, normalny człowiek nie ma takiego zestawu genów i nie potrafi zamordować bezbronnego i niewinnego człowieka.
Dam2021.10.14 11:29
Mówienie, że Polacy mają antysemityzm we krwi to skandal. Ale mówienie, że inna nacja ma w DNA antypolonizm to już nie? Oba stwierdzenie są równie głupie, a jednak, bando hipokrytów, jedno uważacie za wielką obrazę.
Do Dama2021.10.26 16:08
Poza tymi stwierdzeniami, którymi się oburzasz są jeszcze fakty historyczne i współczesne postawy, które je albo potwierdzają, albo obalają. W tym przypadku chodzi o masowy udział Niemców (nie żadnych Nazistów) oraz Rosjan w zniewalaniu i mordowaniu Polaków (często za sam fakt bycia Polakami), co do dziś jest nierozliczone i przez to jakoś czyniące ze współczesnych współodpowiedzialnych za tamte zbrodnie (np. prawo Goeringa likwidujące mniejszość Polską w Niemczech - ono dalej jest w mocy albo problem odszkodowań wojennych). Innym faktem jest fałszywa narracja (mająca usprawiedliwiać nieuprawnione odszkodowania) o mordowaniu Żydów na tak samą masową skalę przez Polaków.
Jan2021.10.30 8:28
Z tym DNA to nie polski wymysł.Pretensje zgłaszać tam gdzie to wymyslono.
Argument2021.10.14 9:53
Nazywam się Argument i z przykrością stwierdzam, że Niemcy to naród o ludobójczych skłonnościach.
kefas2021.10.14 6:52
niby profesór, a głupi jak but.
Gaba2021.10.13 22:53
Miemcy zwroca jak beda dwie niedziele w kupie.
Olej2021.10.13 22:27
Grupa Wyszehradzka w praktycznym działaniu ujednoliconym politycznie. Wspólne veto wobec polityki Berlina i Brukseli, wspólne deklaracje i zaskarżanie decyzji unijnych. Wreszcie groźba rozłamu politycznego państw Europy Środkowej. Tylko takie działanie może przemówić do rozumu Niemcom i butnemu zachodowi. Nacisk na Polskę i państwa środkowo europejskie będzie rósł i się potęgował wraz z brakiem reakcji ze strony tych państw. Co do stosunku Niemców do Polski i Polaków trzeba ich tego oduczyć li tylko siłą własnej armii i potencjałem obronnym Polski. W tym szybkiej realizacji postulatu pozyskania przez Polskę broni atomowej. Tylko i wyłącznie siła. Żadne inne argumenty się nie liczą.
Anonim2021.10.13 21:31
Pisbolszewicka propaganda !!!! Wszyscy wokół winni tylko nie ci nieudacznicy i dypłomatoły.Ale działa,poczytajcie komentarze
Szukam Żyda spolonizowanego!2021.10.13 19:29
O co sądzi Żyd o Niemczech? Cyt: "producentami .... nowych technologii, czystego powietrza, dbałości o czystość i ekologię" - Vielleicht, aber ... Ist wie ZyklonB.
Szukam Żyda spolonizowanego!2021.10.13 19:28
Szukam Żyda NIE polakożercy! Szukam Żyda, który uważa się za Polaka ,a nikogo innego. . . . . . . . . Daremnie! . . . . . A co sądzi Żyd o Polsce? Cyt.: "POLSKA to także śmietnik i szrot Europy dla niemieckich aut...niemieckiej używanej odzieży i kraj eksportu polskich prostytutek do niemieckich burdeli...." .. . . . . . . A kto jest autorem tego? Well, take your pick: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN czy obywatel sowiecki JERZY URBAN?
Olo2021.10.13 19:04
Od szwabów są gorsi folksdojcze tacy jak tusk!
Stef2021.10.30 8:33
Wychował się na polskim chlebie.Wykształcił na koszt naszego panstwa,a teraz podlizuje się Niemcom i puszcza im perskie oko.
AAAtomek2021.10.13 18:28
Głupota, idiotyzm i kretynizm wpisane są w DNA katoprawicowców?!
Adolf aus Berlin2021.10.13 18:22
Niemcy nie zdzierżą już dłużej braku praworządności w Polsce ! ! !
katolicka deratyzacja Polski2021.10.13 18:15
Profesor optymista. Rasistowska tradycja niemiecka wobexc Slowian ma co najmniej tysiac lat wiecej,niz XIX wiek,jak on uwaza !
notka bene2021.10.13 18:13
Powojenne pokolenia Niemców wychowywane były i są przez ludzi, których światopogląd ukształtowała ideologia nazistowska. To są pokolenia bez poczucia wstydu za zbrodnie swoich przodków, a jedynie z żalem, że tak niewiele brakowało, a udałoby się wtedy Niemcom zawłaszczyć sobie całą Europę. To nawet nie wychowanie, a hodowla nowego homo germanicus w przekonaniu o swojej wyższości cywilizacyjnej i misji urządzania Europy po swojemu, którą ma do spełnienia. Do trzech razy sztuka, tym razem innymi środkami. Unijne instytucje zamiast armat i bombowców. Obraz Polaka w niemieckich mediach, szczególnie po 2015 roku, to albo osoba rozmarzona o pracy w Niemczech, albo osoba brutalnie prześladowana w Polsce za swoją „inność”. Tak media niemiecke wyhodowały sobie obywateli u siebie, ale i też dużą część w Polsce. Kropla do kropli i jaskinia gotowa. Coca Cola też nie jest zdrowa, a ludziom smakuje, a niektórym dodaje nawet ogromnego poczucia własnej wartości. Na szczęście obudziliśmy się już z letargu w tej germanizowanej Europie. Każde roszczenie gasić pytaniem, kiedy wreszcie wypłacą odszkodowania wojenne, skoro tak bardzo zależy im na sprawiedliowści w Europie.
Jaki naród2021.10.13 17:57
tacy profesorowie.
Szukam Żyda spolonizowanego!2021.10.13 17:50
O co sądzi Żyd o Niemczech? Cyt: "producentami .... nowych technologii, czystego powietrza, dbałości o czystość i ekologię" - Vielleicht, aber ... Ist wie ZyklonB.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.13 18:16
Paradoksy,paradoksy.,paradoksy. Spolonizowany Zyd to jest katolik,czyli nie jest Zydem.
Po 11 ...2021.10.13 17:41
Antypolonizm jest wpisany w niemieckie DNA. Coś jak nasza miłość do Rosji.
Szukam Żyda spolonizowanego!2021.10.13 17:29
Szukam Żyda NIE polakożercy! Szukam Żyda, który uważa się za Polaka ,a nikogo innego. . . . . . . . . Daremnie! . . . . . A co sądzi Żyd o Polsce? Cyt.: "POLSKA to także śmietnik i szrot Europy dla niemieckich aut...niemieckiej używanej odzieży i kraj eksportu polskich prostytutek do niemieckich burdeli...." .. . . . . . . A kto jest autorem tego? Well, take your pick: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN czy obywatel sowiecki JERZY URBAN?
polonia semper fidelis2021.10.13 17:42
PRZYPOMINAM, że Żydów sprowadzono do Polski. Żydzi zaczęli osiedlać się na ziemiach polskich już w XI w. Przybyli przede wszystkim z zachodu Europy. Pierwszym i zarazem najważniejszym dokumentem wydanym dla regulacji statutu mieszkańców żydowskich w Polsce był Statut kaliski, nadany Żydom wielkopolskim w 1264 r. Król Kazimierz rozszerzył go na inne ziemie. Nie wszyscy wiedzą, że władca ten zapisał się w pamięci kolejnych pokoleń nie tylko jako ten, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, lecz także jako dobroczyńca Żydów.
A znasz choć jednego Żyda spolonizowanego?2021.10.13 17:52
Nie myl z asymilowanym. Asymilowany to taki, który akceptuje rzeczywistość jako konieczność, ale NIE wybór.
QWE2021.10.13 17:05
A antyniemieckość jest wpisana w polskie DNA. I co w związku z tym?
polonia semper fidelis2021.10.13 16:50
Uprzedzając wpisy na temat Żydów - PRZYPOMINAM, że Żydów sprowadzono do Polski. Żydzi zaczęli osiedlać się na ziemiach polskich już w XI w. Przybyli przede wszystkim z zachodu Europy. Pierwszym i zarazem najważniejszym dokumentem wydanym dla regulacji statutu mieszkańców żydowskich w Polsce był Statut kaliski, nadany Żydom wielkopolskim w 1264 r. Król Kazimierz rozszerzył go na inne ziemie. Nie wszyscy wiedzą, że władca ten zapisał się w pamięci kolejnych pokoleń nie tylko jako ten, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, lecz także jako dobroczyńca Żydów.