15.01.22, 18:40fot. pixabay.com

Profanatorki z Płocka uniewinnione. Ordo Iuris zapowiada kasację

· Sąd Okręgowy w Płocku utrzymał w mocy wyrok uniewinniający trzy lewicowe aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych.

· Kobiety w kwietniu 2019 r. rozkleiły w pobliżu płockiego kościoła św. Maksymiliana plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej z „aureolą” w barwach logotypu ruchu LGBT.

· W pierwszej instancji kobiety zostały uniewinnione przez Sąd Rejonowy w Płocku.

· Instytut Ordo Iuris, który reprezentował pokrzywdzonego proboszcza miejscowej parafii, zapowiada złożenie kasacji.

*******

Szacunek do religii, przedmiotów czci religijnej, czy miejsc przeznaczonych do modlitwy powinien być standardem w społeczeństwie. Odzwierciedleniem tego założenia jest istnienie art. 196 kodeksu karnego, który penalizuje obrażanie uczuć religijnych, przepisy o podobnym charakterze obowiązują również w innych krajach Unii Europejskiej. Jednakże możemy zauważyć niechęć sądów do ich zastosowania w praktyce, jak w sprawie płockiej” – zaznaczył adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Do wydarzeń doszło w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. Trzy kobiety rozkleiły wówczas nalepki w okolicy kościoła św. Maksymiliana Kolbego. W ich opinii, stanowiło to odpowiedź na dekorację Grobu Pańskiego, jaki został umieszczony w świątyni. Odnosiła się ona do krytycznego stanowiska Kościoła na temat ideologii LGBT oraz gender.

Instytut Ordo Iuris podjął interwencję w tej sprawie. Prawnicy reprezentowali byłego proboszcza parafii – ks. Tadeusza Łebkowskiego. W trakcie procesu oskarżyciele posiłkowi podkreślali, że wpisanie wizerunku Matki Boskiej w symbol ideologii i zachowań sprzecznych z nauczaniem Kościoła narusza ich uczucia religijne. Oprócz tego, w sprawie nie powołano biegłego, co jest standardem w tego typu przypadkach. Plakaty pojawiły się też m.in. na publicznych toaletach i śmietnikach. Kobiety nie przyznały się do umieszczania ich w tych miejscach, mimo iż stwierdziły, że tej nocy nikt inny tych naklejek nie rozlepiał.

Sąd Rejonowy w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że działania aktywistek miały charakter prowokujący, a ich zamiarem było zwrócenie uwagi na, w ich mniemaniu, homofobiczny wystrój kościoła. Zdaniem sądu, ich celem nie była obraza uczuć religijnych ani znieważenie wizerunku Matki Boskiej. Co istotne, przestępstwo obrazy uczuć religijnych może być jednak popełnione nie tylko w zamiarze bezpośrednim, na co wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego. Stwierdzono to m.in. w uchwale z 29 października 2012 roku (sygn. akt I KZP 12/12). W tej uchwale Sąd Najwyższy wprost odpowiedział na pytanie Sądu Okręgowego, że przestępstwo określone w art. 196 k.k. popełnia ten, kto swoim zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obejmuje wszystkie znamiona tego występku.

Instytut Ordo Iuris złożył apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. Prawnicy zauważyli, że, zdaniem oskarżonych, zniekształcony wizerunek Maryi miał być „wyrazem akceptacji i bezwarunkowej miłości dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej”. Instytut podkreślił, że obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest symbolem tych wartości tylko dla katolików. Z tego powodu wykorzystanie go w innym celu niż jako obiekt kultu religijnego, miało na celu obrazę uczuć religijnych.

W opinii sądu, oskarżone nie wyrażały też akceptacji dla rozlepiania wizerunku w miejscach takich jak śmietnik czy publiczna toaleta. Prawnicy wskazali jednak, że inne obiekty, na których plakat był przyklejany (latarnia czy transformator), również nie są miejscami uznawanymi za godne umieszczania tam przedmiotów kultu religijnego. Sąd stwierdził też, że aktywistki miały na celu zwrócenie uwagi na domniemaną dyskryminację osób identyfikujących się z ruchem LGBT, która miałaby prowadzić do prób samobójczych. W odpowiedzi na to, prawnicy zauważyli, że forma wybrana przez oskarżone w żaden sposób nie odzwierciedla tych twierdzeń. Także argument mówiący, że plakaty były protestem wobec dekoracji Grobu Pańskiego, nie znajduje potwierdzenia, ze względu na fakt, iż wizerunki umieszczano w odległości nawet kilkuset metrów od kościoła.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2022.01.18 13:30
Taki urok ma wolnosc slowa ze wymiar sprawiedliwosci nie powinien karac glupkow nawiedzonych za happeningi polityczne czy swiatopogladowe , nawet za Judaszowy worek trocin , czy kukle nkwdzisty na szubienicy .
IGNACY2022.01.17 8:43
skoro ten tzw niezalezny sad w Plocku wydal taki wyrok , to moze nalezaloby ,aby te lewicowki ze swoimi djabelskimi pazurami zrobilyby wich budynku. Jak wolnosc , to wolnosc Tomku w swoim domku.
Nauczycielka polskiego2022.01.19 8:07
Ignaś, weź się do ćwiczeń z gramatyki, ortografii i interpunkcji, bo nie zdasz egzaminu ósmoklasisty.
ano2022.01.16 7:20
zgrzeszyły to zgrzeszyły, któż nie ma pokus. zamiast je karać to może przenieście je do innej parafii
SektaPrawniakówNaUsługachKleruchów2022.01.16 0:14
Horda Jurystów fundamentalistów zblatowana z klerem. Nigdy nie kiwną palcem po stronie ministranta zgwałconego przez proboszcza. Będą zawsze bronić proboszcza, jako pokrzywdzonego tym gwałtem.
Bezdomny z Torunia...2022.01.16 6:39
Skretynienie religijne w dzisiejszej Polsce, jest normą...
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 23:38
Skrzyknęła znajomych na protest przeciwko "lex TVN". Ma stanąć przed sądem. Mieszkanka Kożuchowa (woj. lubuskie), która na swoim profilu w mediach społecznościowych zachęcała znajomych do wzięcia udziału w proteście przeciwko "lex TVN", dostała wezwanie na komisariat. Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie.
Dell2022.01.16 1:49
"Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie". === Działanie nielegalne to działanie przeciw prawu. Organizowanie bezprawnych zgromadzeń jest tak samo niezgodne z prawem jak zabójstwo czy kradzież. Szkodliwość jest, oczywiście mniejsza, stąd mniejsze kary za zgromadzenie niż za mordowanie lub grabież, ale to w dalszym ciągu występek przeciw prawu. Organizowanie i udział w nielegalnych zgromadzeniach podlega karze wszędzie na świecie. W Holandii, "najdemokratyczniejszym kraju świata", nielegalne demonstracje rozpędzane są przez policję z psami. Psami, które gryzą demonstrantów. Pokazali Wam to w "tefaueniku"?
Skrzypek na dachu2022.01.18 13:35
Demonstracje sa legalne bo to prawnie chronione zgromadzac sie aby wyrazac poglady . Nielegalne sa zakazy jakiejkolwiek demonstracji .
matis892022.01.15 20:13
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Mentor2022.01.15 21:57
Synek, jak widać, nie po drodze Ci z rozumem !
Anonim2022.01.15 20:12
lepsza byłaby kastracja członków ordo iuris satanis.
To już niedługo2022.01.15 19:39
Usuniemy Ordo Iuris z życia publicznego i art. 196 z Kodeksu Karnego.
wasko2022.01.16 0:08
Boli cię prawda..
Anonim2022.01.15 19:15
My katolicy musimy mieć wrogów, bez wroga tracimy wiarę w Boga. Nie ma litości ,tolerancji ani miłości dla wrogich jednostek.
goral2022.01.15 19:11
Instytut Ordo Iuris, utworzony w Polsce przez brazylijska sekte religijna "Tradiço, Família e Propriedade", w skrocie TFP. Fragment logo TFP wykorzystany jest w logo Ordo Iuris. Konferencja Episkopatu Brazylii wydała w 1985 dokument w którym biskupi Brazylii nawołują katolików by nie zapisywali się do TFP i nie współpracowali z TFP: „Brak jest wspólnoty TFP (Brazylijskiej wspólnoty na rzecz Obrony Tradycji Rodziny i Własności) z Kościołem w Brazylii, jego hierarchami i Ojcem Świętym. Organizacja Tradycja, Rodzina i Własność była w roku 1995 przedmiotem analizy francuskiej komisji śledczej ds. sekt . W raporcie tym TFP zostało określone jako jeden z najbardziej aktywnych ruchów pseudo-katolickich. W 2013 r. Fundacja Ordo Iuris, wraz z sześcioma innymi organizacjami z Polski (w tym Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi), podpisała się pod listą poparcia dla rosyjskiej ustawy o zakazie propagandy homoseksualizmu . Ordo Iuris współpracuje także z Światowym Kongresem Rodzin , założonym przez rosyjskiego oligarchę i byłego prezesa Kolei Rosyjskich Władimira Jakunina.
man.of.Stagira2022.01.16 11:58
Goral wzgórza Golan. Znamy takich 'gorali'.//
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.15 19:09
DLACZEGO ŚMIERĆ JEZUSA OBCHODZI SIĘ RAZ W ROKU A ŚMIERĆ LECHA K. CO MIESIĄC ?
Albert2022.01.15 19:17
Bo śmierć jakiegoś Żyda nikogo nie obchodzi, a śmierć jakiegoś żałosnego konusa jeszcze mniej.
Dell2022.01.16 1:59
Śmierci Jezusa nie "obchodzi się" ani razu w roku. Śmierć Jezusa "obchodzą" tylko ci, którzy w Wigilię mają zwyczaj "dzielić się tradycyjnym jajeczkiem", a potem "kolędują" śpiewając, przy wódeczce, "Padmaskowskije wiecziera".
Skrzypek na dachu2022.01.18 13:25
Dell masz 100% racje .
Albert2022.01.15 19:01
"Szacunek do religii, przedmiotów czci religijnej, czy miejsc przeznaczonych do modlitwy powinien być standardem w społeczeństwie." - jakieś argumenty na poparcie tej skrajnie debilnej tezy?
Anonim2022.01.15 20:15
Na szacunek trzeba sobie zasłużyć, a religie to takie piramidy finansowe tylko antyczne.
Po 11 ...2022.01.15 18:56
Myślę, że do panteonu katolickich cnót, dopisać trzeba MŚCIWOŚĆ.
Anonim2022.01.15 21:03
a do cnót lewicowych głupotę i wulgarność .
Po 11 ...2022.01.15 21:15
Głupotę wiary w odrastające nogi i wulgarność gwałcenia dzieci.
Dell2022.01.16 4:31
Gdybyśmy byli mściwi, to Wasze matki i Wasi ojcowie zadyndaliby na ulicznych latarniach.