06.11.19, 11:15

Prymas komentuje spadek liczby kandydatów do kapłaństwa

Kościół katolicki w Polsce notuje dramatyczny spadek kandydatów do kapłaństwa. W 2019 roku zgłosiło się o ponad 120 kandydatów mniej, niż rok temu - to spadek o 20 procent. Ale w skali ostatnich 20 lat mamy spadek aż o 60 procent. Jakie są tego przyczyny? Według Prymasa Wojciecha Polaka - złożone.

"Te dane są wezwaniem, abyśmy w naszych wspólnotach zintensyfikowali wołanie do Boga o nowe powołania, zgodnie przecież ze wskazaniem samego Jezusa Chrystusa: proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje" - powiedział Prymas w rozmowie z KAI.

"Demografia ma w spadku liczby powołanych swój istotny udział, ale z całą pewnością nie jest to jedyna przyczyna. Postawiłbym pytanie o życie wiary współczesnych młodych ludzi, o nasze, a więc także moje, świadectwo życia wiarą w Kościele i w świecie" - dodał.

Dalej według Prymasa trzeba spojrzeć na "różne problemy, z jakimi mierzą się nie tylko ludzie młodzi, a które mają u podstaw m.in. ogromne przemiany kulturowe jakie zaszły w tym czasie (tj. dwóch ostatnich dekad)".

Pondato Prymas zwrócił kilkukrotnie uwagę na potrzebę dokonania "głębokiej analizy".

Czekamy zatem na wyniki tej analizy. 

Oby nie było za późno!

bsw/kai

Komentarze

kamil 2019.11.6 21:16
zdziwiony ,
tadeusz2019.11.6 20:56
Ks. prymas ponosi wielką odpowiedzialność za brak powołań. Jego " kościół" demoralizuje a nie zachęca do kapłaństwa. Pora na analizę własnych poczynań Ks. prymasie.
tusk =parszywiec2019.11.6 18:38
jak mlodzi ludzie tacy jak ja maja doswiadczenie głupiego prymitywa w roli proboszcza potem niezbyt rozgarnietego biskupa i obraz PAJACA w roli Prymasa , i papieża WYWROTOWCA to czemu tu sie dziwić ??? łysa pało Polak z nazwiska tylko
igor2019.11.6 18:36
prymasie odejdź, jesteś kiepski,z takim prymasem idziemy na dno, nie chcemy lewaka,chcemy kogoś jak Kardynał Stefan
anonim2019.11.6 18:21
JEDEN BYL PRYMAS STEFAN WYSZYNSKI WIELKA POSTAC. POL TO POMYLKA
anonim2019.11.6 18:15
TO WINA DOKROROW KOSCIOLA SEMINARJA WYMAGAJA KONTROLI I TO PILNEJ ,
Tomasz2019.11.6 17:44
Prymas Wyszyński a Prymas Polak.
ZERRO2019.11.6 17:23
To nie demografia , to pedofilia. Jeśli Kościół ma być siedliskiem pedofilii to po co taki Kościół.
Jan Radziszewski2019.11.6 16:22
˛1210.2019 NMP Polacy, jako wasza Pani i Królowa ostrzegam was, szatan zawziął się na was, na wasz Naród i chce za wszelką cenę was wyniszczyć. Ludzie masonerii i iluminatów czynią wszystko, by was ogłupić, szczują, napuszczają celowo i z premedytacją jednych przeciwko drugim, płacąc „demonstrującym” niemałe pieniądze. Rządzą wami ludzie bez kręgosłupa moralnego, patrzą jedynie na doraźne korzyści. Chcą doprowadzić polski Naród do masowej depopulacji. Chcą oni, by jak największa liczba was zakończyła swoje życie, tak by oni mogli swobodnie przejąć waszą Ojczyznę, oraz liczne bogactwa polskiej ziemi. Najsmutniejsze w tym jest to, że wielu polskich biskupów i kardynałów intronizowało w tajemnicy Lucyfera na króla, swojego pana i władcę i wcielają teraz w praktyce, masoński mistrzowski plan zniszczenia Kościoła Świętego od wewnątrz. Zwykli ludzie coraz mniej mogą liczyć na swoich kapłanów, a agenci masonerii i Mosadu, oraz różnych innych wywiadów wielu państw, pracują usilnie, aby skłócić wszystkich ze wszystkimi, a zwłaszcza polskie duchowieństwo. Gro środków na ten cel przeznaczają Niemcy i bogaci żydzi chazarscy. Obecnie jest wielki spadek wszelkich powołań, zwłaszcza powołań kapłańskich. Jest to skutek masowego wprowadzania do kościoła funkcji świeckich szafarzy Komunii Świętej. Ci ludzie tym co czynią, sprowadzają wielkie przekleństwo Boga samego wszędzie tam, gdzie są i funkcjonują. Dopóki profanują Najświętsze Ciało Mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa, nie będzie dla tych miejsc i diecezji Bożego Błogosławieństwa, poza indywidualnym dla poszczególnych ludzi, zasługujących dla Boga
igor2019.11.6 18:45
kto cię leczy?
Kinga2019.11.6 19:35
igor? Czy ty jesteś lekarzem,? hahaha Tak cię to interesuje?? A ciebie kto leczy ! ? To nie ładnie tak pisać, pycha cię żżera!
andrzejhahn32019.11.6 16:15
i bardzo dobrze....................coraz mniej nierobow i pasozytow spolecznych
stan2019.11.6 15:50
"o nasze, a więc także moje, świadectwo życia wiarą w Kościele i w świecie" - dodał. I to jest sedno! Zastanawiaj się prymasie nad swoim postępowaniem i to szybko!!!!! Czy jesteś ojcem dla tych młodych ludzi i ich pasterzem????
Zyg2019.11.6 15:19
Korupcja i degeneracja moralna biskupów i księży odstrasza młodych chłopaków od seminariów które stały się wylęgarnią homiseksualistów
Bystry.2019.11.6 14:50
Gdy by w Warszawce był Arcybiskup Wielgus to w Warszawie nie było by marszów nagusów i sodomitów, ciekaw jestem kto jest odpowiedzialny za zniszczenie ab.Wielgusa.
Grzegorz2019.11.6 15:38
To proste pytanie. Odpowiedź to : ab. Wielgus.
stan2019.11.6 15:58
Przeczytaj jego książkę "Tobie, Panie zaufałem", a się dowiesz. Zawarte są tam dokumenty.
Krzysztof Dreczkowski2019.11.6 14:03
Tak, najlepiej szukać winników na zewnątrz, ale o tym że lewacko ukierunkowani światopoglądowo duchowni, wyjałowili nauke katolicką z tego o czym niegdyś było na kazaniach nie bez powodu - to juz sie nie mówi. Oni też są winni upadkowi powołań, nie tylko świeccy ludzie. Ale prawda wraca po wiekach z nową siłą: www.zmiennoksztaltne.blogspot.com
Lucjan2019.11.6 13:34
Prymas?Człowiek bez charyzmy.Pomiędzy takimi dębami jak Kar.Stefan Wyszyński i kar.Karol Wojtyła - to krzak lub jak kto woli krzew.Tyle w temacie.Pilnuje żyrandola.
anonim2019.11.6 16:23
Panie Lucjanie, a dla mnie to chwast KK w Polsce !!!!!!!!!!
anonim2019.11.6 16:48
Dąb - kar. Karol Wojtyła, jego życie zostało znakomicie przedstawione przez Richarda Chamberlaina, w filmie The Thorn Birds (Ptaki ciernistych krzewów), w postaci kar. Ralph de Bricassart !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ewa2019.11.6 12:02
Prymas to dziwny kapłan. Najpierw sieje zamęt, chce gonić księży, którzy mają lepsze od niego metody ewangelizacji i gada bzdury a później się dziwi, że nikt za takim wzorcem nie podążą.
bogdanus bis2019.11.6 12:19
@ Ewa Co to są lepsze metody ewangelizacji? Jakiś debilizm, to co napisałaś. Młodzi widzą wzorce typu: - Natanek, kretyn jakich nie mało - Rydzyk - Głódź - pedofilia zamiatana pd dywan - Jędraszewski siejący nienawiść - sprzeciw przeciw grzechowi można wyrazić w inny sposób, nie nastawiając wrogo do innych. - a najbardziej plucie na papieża ze strony polskich duchownych.
Beno2019.11.6 12:47
Natankwi i Głodziowi gdy chodzi o ich inteligencję, to im do pięt nie dorastasz. A O. Rydzyk - pokaż mi drugiego takiego, który z niczego stworzył Radio Maryja, TV. Trwam, wyższą szkołę Mediów i wybudował wspaniałe sanktuarium-pomnik św. Jana Pawła II. A ty nieudaczniku nazywasz takich ludzi kretynami? Pycha i zarozumiałość przemawia przez ciebie, a jesteś nikim, marnym, głupiutkim człowieczkiem, która ma wielkie mniemanie o sobie.
Beno2019.11.6 12:00
Na pewno jednym z powodów spadku powołań to brak jasnego i odważnego stanowiska biskupów w różnych kwestiach wiary i moralności. pasterze muszą być pasterzami, a czasami świeccy są bardziej odważni niż biskupi. A do tego zamęt jaki wprowadzaj tacy jak ks. Lemański, ks. Sowa, ks. Prusak. ks. Gużyński i wielu innych na czele z biskupami Rysiem, Nyczem, a i z samym Prymasem Polakiem. Biskup może być człowiekiem ze swoimi słabościami i wadami jak każdy człowiek, ale musi byś silny wiarą, klarowny w wypowiedziach i odważny. A jeśli nie potrafi być odważny i klarowny, niech rezyguje, a słabi niech się nie pchają do kariery, bo to nie kariera, tylko wielkie zadanie i wielka odpowiedzialność. Biskupi powinni być też blisko ludu, a nie mediów. bierzcie przykład z odważnego i klarownego bp. Marka Jędraszwskiego i wielu innych jemu podobnych. Chwła Panu za takich biskupów i klarowne Radio Maryja i TV. Trwam.
anonim2019.11.6 11:42
Jak zwykle postepacki prymas nie umie uderzyć się we własne piersi, tylko wymyśla różne przyczyny. Prawda jest taka, ze tacy ludzie jak postepak prymas swoim zachowaniem i "nauczaniem" potęgują odstępstwa od wiary. Co trzeba zrobić. To proste, 1. Zaufać Panu i jego nauce a nie ją interpretować. 2. Trzymać się Boga i postępować zgodnie z Jego prawami a nie Boskie Prawo dostosowywać do tzw współczesnych czasów, np SVII. 3. Nauczać tak, jak to czynił Pan, czyli nauczać z mocą i poczuciem władzy, a nie bredzić o wydumkach typu ludzka godność, zakaz kary śmierci, czy wchodzić w dialog ze złem a nie zło zwalczać, np tolerowanie a właściwie popieranie synkretyzmu, ekumenizm itp bzdury.
Wera2019.11.6 12:03
100% racji nic więcej nie mozna dodac
Daria2019.11.6 11:41
Przyczyną jest oczywiście obłuda, chciwość, splątane relace z władzą, tolerowanie pedofili, skandale seksualne, gejostwo i średniowieczne polmowanie wiary.
Michał Jan2019.11.6 11:49
DD locuta - causa finita.
Świecki hetero 2019.11.6 11:34
Pewnie łatwiejsze życie teraz niż dawniej jest jedną z przyczyn. Jak ktoś nic nie umiał robić to szedł na księdza, a teraz tyle urzędów porobionych że większe szanse załapać się gdzieś i brać kasę z budżetu bez wysiłku. Bycie księdzem to jednak jakaś odpowiedzialność, fachowcem żadnym w niczym nie musi być, ale prowadzi te różne sprawy parafialne itd. Mniejszym wysiłkiem w urzędzie dostanie kasę i może se bzykać po cichu, wyskoczyć z panną na wczasy, parafian to nie interesuje.
Michał Jan2019.11.6 11:46
Jeszcze większa odpowiedzialność spoczywa na barkach proboszcza. On tak samo nie musi na niczym się znać, jak ... kierownik zakładu. Ale być może trafiłeś w sedno, choć intencje były inne, a zawiodła biegłość językowa. Rzeczywiście w urzędach kasę dostaje się łatwiej, a wystarczy 40 h w tygodniu pracować (z czego większość przy kawce). A w produkcji nowych urzędów nasze władze nie mają sobie równych.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.6 11:31
Sprawa jest prosta geje już nie muszą prowadzić podwójnego życia, stąd droga kapłaństwa, wcześniej jako wybór świętego spokoju i ucięcia spekulacji, stała się zupełnie zbędna i mało atrakcyjna.
Świecki hetero 2019.11.6 11:36
Nie cenię Twojego chamskiego zbyt często stylu komentów, ale tym razem piszesz grzecznie i rzeczowo. Uważam, że masz w tym wiele racji!
Michał Jan2019.11.6 11:50
Czyli mniej, ale lepiej. Jestem za.
Marek212019.11.6 11:52
Jak bardzo mniej będzie nadal lepiej?
Ben2019.11.6 19:01
Zawsze pisze grzecznie i inteligentnie, jeśli wpis jest wulgarny - to podróbka.
Tomek2019.11.6 13:16
Czy świnia ma duszę? Nawet jeśli nie to sens jej istnienia ma większa wartość niż istnienie bezdusznego człowieka który zjada jej mięsko.
and1232019.11.6 11:31
Niech to analizuje z protestantami. Sieje sam zamęt ,a potem się dziwi.