25.06.18, 16:30fot. Cahaya Maulidian, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Przemyt ludzi via Irlandia. Tak sobie radzą ,uchodźcy'

Przemytnicy ludzi zarabiają do 10.000 funtów na każdym nielegalnym imigrancie przerzuconym do Anglii przez granicę z Irlandią. Korzystają z niedbałej kontroli granicznej Dublina. O sprawie informuje portal Euroislam.pl

Migranci płacą olbrzymie sumy za nowe paszporty Unii Europejskiej, pozwalające im dostać się do Anglii przez tunel pod kanałem La Manche i przejść kontrole w Calais i Dover. Owe kontrole to farsa nazywana przez jednego z przemytników „gwarantowanym sposobem dostania się do Zjednoczonego Królestwa”.

Ale jak ujawnia BBC, istnieje także inna droga. Migranci lecą z Paryża do Dublina, a stamtąd samochodem jadą do granicy Irlandii Północnej. Następnie wsiadają na prom w Belfaście, którym płyną do Glasgow, a stamtąd mogą już dostać się do dowolnego miejsca w Anglii aby rozpocząć nowe, urocze życie. Droga ta nosi nazwę „trasy irlandzkiej”, pobieżna kontrola paszportowa w Dublinie jest ostatnią kontrolą przed dostaniem się do Anglii.

Nielegalny imigrant z Iranu, Hamid, pokonał tę drogę korzystając z oryginalnego paszportu greckiego z wklejonym własnym zdjęciem. Mówi, że „nie obawiał się” zatrzymania w Dublinie z powodu tamtejszej słabej kontroli. Według niego policja i kontrola graniczna skupiają całą uwagę na Calais i Dover. Jak sam mówi: „Nie martwiłem się wsiadając do samolotu. Kiedy przybyłem do Dublina, przeszedłem kontrolą paszportową i mogłem iść dalej. Trasa przez Dublin jest nowa i policja nie przeprowadza tu tak dokładnej kontroli jak na lotniskach Gatwick czy Heathrow”.

Eksperci ostrzegają, że po Brexicie ta 500 kilometrowa trasa będzie coraz intensywniej wykorzystywana, ponieważ w 275 punktach granicznych nie ma należytej kontroli.

Dave Wood, były dyrektor generalny ds. imigracji, przyznał, iż dochodzenie ujawniło brak należytej kontroli granicznej. Jak powiedział portalowi „Daily Mail Online”:

„Jeśli na irlandzkich lotniskach i w irlandzkich portach są słabe punkty, to będą one wykorzystywane ponieważ kiedy dostaniesz się do Irlandii, to praktycznie jesteś już w Anglii. Nie ma tu już żadnej bariery: kiedy jesteś w Irlandii, jedziesz do Irlandii Północnej, a następnie prosto do Wielkiej Brytanii”.

Rzecznik brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych stwierdził natomiast: „Rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii blisko współpracują nad ochroną granic. Nasz wspólny program z Irlandią obejmuje inwestycje w procedury graniczne, zwiększenie wymiany danych oraz wykorzystywanie danych pasażerów”.

mod/Euroislam.pl