13.01.19, 15:02fot. Flickr.com

Rafał Ziemkiewicz dla Fronda.pl: Owsiak już dawno przestał być bezinteresownym działaczem charytatywnym

Z okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przypominamy państwu wywiad, którego udzielił naszej redakcji publicysta Rafał Ziemkiewicz. Rozmowa dotyczyła postaci szefa WOŚP Jerzego Owsiaka oraz organizowanej przez niego "akcji charytatywnej".


- Jeżeli Owsiak usiłuje ustawiać się jako człowiek apolityczny jest to śmiechu warte.  Udziela wywiadów, w których atakuje polski Kościół, konkretnych polityków, a jednocześnie usiłuje się przedstawić jako ofiara, „jestem biedny misiu, który próbuje robić dobrą, charytatywną robotę, a jacyś politycy mnie atakują”. Jest to oczywiście z gruntu nieszczere i  nieuczciwe. - mówi portalowi Fronda.pl Rafał Ziemkiewicz.

Karolina Zaremba, portal Fronda.pl: „Proszę wszystkich rodaków, aby nie myśleli, że z podatków możemy opłacić wszystko” – mówił kilka dni temu Jerzy Owsiak w rozmowie z Piotrem Kraśko. Dzisiaj na antenie Radia Zet powtórzył swoją tezę. Czy zapewnienie sprzętu medycznego nie powinno być w gestii państwa, a nie poprzez zryw społeczny przeprowadzany raz do roku?

Rafał Ziemkiewicz: Uważam, że pan Owsiak celowo odwraca kota ogonem. Jego wypowiedź jest klasyczną demagogią. Oczywiście nie chodzi o problem, czy obywatele za pomocą różnych zbiórek mogą pomagać państwu – pewnie, że mogą. Przed wojną również był Fundusz Obrony Narodowej – obywatele składali się i kupowali dla armii np.: czołgi, czy ckm-y, chociaż to jak najbardziej leży w gestii państwa.

Kwestia jest zupełnie inna. Pytanie jest takie, czy państwo zamiast wydawać pieniądze na to, co powinno, może wydawać na organizowanie zbiórki pieniędzy od obywateli. Cyrk zwany Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy polega na tym, że pieniądze z urzędów gminy, z urzędów wojewódzkich, pieniądze na działalność operacyjną policji, wojska, służb państwowych, pieniądze z mediów publicznych de facto są wydawane na zorganizowanie takiego charytatywnego cyrku, który oczywiście przynosi jakieś tam zyski. Okazało się jednak, że taka akcja jak „Szlachetna Paczka” bez wydatków państwowych jest w stanie przynieść większe wymierne efekty. Nikt, nigdy tego uczciwie nie zbilansował. Nikt nie powiedział ile pieniędzy z kieszeni państwa zostało wydane na zorganizowanie tej zbiórki, a ile ta akcja naprawdę przynosi.

Osobiście jestem głęboko przekonany, że gdyby dokonać takiego rachunku, mogłoby się okazać, że przysłowiowa „skórka za wyprawkę” nie opłaca się. Zamiast wydawać pieniądze na organizację festynów, w trakcie których są zbierane pieniądze na sprzęt służby zdrowia, lepiej by było, gdyby urząd gminy wydał je na swój szpital, który jest w jego gestii – i sam mu go kupił. Byłoby z tego więcej pożytku. To jest istota sprawy.

To, co opowiada pan Jerzy nadaje się do „wsadzenia sobie w buty”, ponieważ Owsiak dawno przestał być bezinteresownym działaczem charytatywnym, a stał się częścią maszyny medialno – celebrycko – propagandowej.

Jerzy Owsiak mówił, że „kręgi prawicowe próbowały uwić obraz, że ktoś tam jest nam przychylny”. Oczywiście sam się z tym nie zgadza. Jak to wygląda naprawdę?

Nie wiem, co miał na myśli, ale to nie jest kwestia „kręgów prawicowych”, czy „kręgów lewicowych”. Jerzy Owsiak raczej sam się umieszcza w pewnych kręgach politycznych, ponieważ łączy działalność charytatywną z propagowaniem pewnych konkretnych polityków i sił politycznych. Pan Owsiak na marginesie swojej Orkiestry robi koncerty, które nazywa „polskim Woodstock”. Tam z kolei jest obóz szkoleniowy dla młodzieży – coś takiego, co robiło ZSMP w PRL – „Akademia Sztuk Przepięknych” , na której nigdy, poza paroma wyjątkami nie było ludzi, którzy nie byliby „okrągłostołowym hardcorem”. Młodzież szkolili  takie „autorytety” jak Wałęsa, Balcerowicz, czy Holland.

Jeżeli Owsiak usiłuje ustawiać się jako człowiek apolityczny jest to śmiechu warte.  Udziela wywiadów, w których atakuje polski Kościół, konkretnych polityków, a jednocześnie usiłuje się przedstawić jako ofiara, „jestem biedny misiu, który próbuje robić dobrą, charytatywną robotę, a jacyś politycy mnie atakują”. Jest to oczywiście z gruntu nieszczere i  nieuczciwe.

„Jurek Owsiak nie jest osobą, która jest w jakiś sposób chroniona” mówił dzisiaj w rozmowie z Moniką Olejnik szef WOŚP. Czy taka wypowiedź także wpisuje się w kreowanie swojej osoby jako apolitycznej, charytatywnego działacza, który chce pomagać, a inni nie chcą się od niego odczepić i przeszkadzają w tej działalności?

Zgadzam się, że nie jest chroniona, czego dowodem są wyroki sądowe, które zapadły, a których on nie wykonuje. Mam nadzieję, że będzie musiał wykonać jak każdy inny obywatel. 

Komentarze

Daria2019.01.22 9:31
Ziemkiewicz, poryćkaj na śpiocha to Ci złość przejdzie.
Dario2019.01.22 18:42
Ale jesteś prymityw intelektualny...
toni2019.01.17 7:25
Ta organizacja działa jak sekta, wykorzystując wrażliwość ludzi do działań politycznych
Jerzy Domański2019.01.14 18:01
Czy Ziemkiewicz zrobił cokolwiek dobrego dla Polski? Owsiak zrobił wiele. Co do jawności wystarczy wpisać w google WOŚP sprawozdania i wszystko jasne. Zakupy zgodnie z prawem zamówień publicznych, wszystko udokumentowane, co więcej regularnie zleca niezależny audyt. Przez tyle lat żadnych skandali. Caritas może tylko pozazdrościć, nie dorasta do pięt. Lepszy tytuł dla tego "artykułu" to PLUGAWE OBLICZE ZIEMKIEWICZA
Tomek2019.01.14 14:19
zbiorki.gov.pl można zobaczyć jak bardzo się rozlicza ze swoich "akcji" - 23 finał według oficjalnych stron ministerstwa wydał ok 15 mln na co posiadał faktury, a zebrano ponad 53 mln. Gdzie jest reszta? Nikt nie robi niczego charytatywnie, ale 40 mln to już chyba przesada. To jest psi obowiązek państwa i rządów aby zapewnić szpitalom sprzęt.
Jaromir2019.01.14 13:06
Nie czytałem w/w wywiadu, bo nie interesują mnie wynużenia gów...go ziemkiewicza i jemu podobnych prawaków. Nie daję, nigdy grosza na złodziejski Caritas czy hochsztaplera rydzyka. Regularnie wspieram WOŚP. A wszystkie prawaki, mogą cmoknąć p. Owsiaka w d...!
Ksiądz Robak2019.01.15 0:57
Nie bluźnij synu. Przyjdź do mnie to cie wyleczę z lewactwa. Pana Owsiak cmoka zona zatrudniona w WOŚP.
Mateusz Jegliński2019.01.14 12:20
Zakłamane lewactwo, jak zwykle atakuje ŚwKK i jego kapłanów. Pisze lewactwo, czy widziałeś jakiegoś charytatywnego księdza? Jakby można porównać skalę działalności ŚwKK i WOŚP. I co ważniejsze, żaden ksiądz nie zarabia dla siebie przez różne spółeczki około miliona złotych. Ksiądz musi utrzymać dobra parafii, cmentarze kościoły, kaplice, kapliczki, domy parafialne, gdzie tego nie pochwalam, ale czerwoni organizują swoje nasiadówki i to darmo, mimo, że grosza nie płacą na ofiarę. A WOŚP co? Żebrzących dzieciaków? Tak, że lewacy spoko, Polacy nie są tacy głupi, żeby wierzyć w każde lewackie brednie. Na "Klerze" lewactwo daleko nie zajedzie i chwała Panu.
Zerro2019.01.14 0:41
Dawno temu młodzież była zdecydowanie przeciwna władzy... więc ludzie władzy zlecili cybernetykom opracowanie strategii kontrolowania młodzieży. Efektem jest Owsiak, który pod pozorem zbiórki sieje po prostu obrzydliwa propagandę hipisiarską. Taka młodzież NIGDY się nie zbuntuje przeciwko lewicowemu totalitaryzmowi.
Azazel2019.01.14 17:07
Zerro - o jedno "r" za dużo. Zero - i od razu widać, co sobą to coś reprezentuje.
nick2019.01.13 22:56
No już już. Dacie ludziom noże w imię boże
zenio2019.01.13 21:58
Człowiek haruje przy wość tyle,ze nie ma miejsca na normalną pracę, a do gara coś trzeba wrzucić. Jestem ciekaw ilu osobom ten zakompleksiony, prawicowy idiota pomógł w swoim życiu. Po jego wypowiedziach należy sądzić,że z całą pewnością żadnej kobiecie.
Lorneta2019.01.13 19:45
3 lata rządów PIS,maja policje urzędy służby specjalne ze o skarbowym i prokuraturze nie wspomnę i nic nie znaleźli na tego Owsiaka,, o co chodzi?
Mateusz Jegliński2019.01.14 12:10
Jak nic, skoro przegrał w sądzie i dziwne, że tych wyroków nie wykonuje. Gdzie ta tchórzliwa władza PIS? To co jesteśmy równi wobec prawa, czy nie?
Znienacki2019.01.14 19:23
Chodzi o to, żeby gonic króliczka a nie go złapać. Suwerena to jara.
kuki 2019.01.13 19:08
Ja kiedyś dawałem na WOśP, Caritas, ale doszedłem do wniosku że życie jest okrutne i dając coś komuś za darmo tylko oszukujemy rzeczywistość. Teraz nie wspieram nikogo, biorę dla siebie wszystko co się da
Anaklamadzama2019.01.13 19:28
Twój ksiądz to lubi ;)
kuki 2019.01.13 19:55
Wiem, uczę się od najlepszych :-)
Myślący!2019.01.13 18:41
Sms caritasu podczas koncertu kolęd na Syrię 2 zł coś ; sms owsiaka 6 zł coś. Ci sami operatorzy telefoniczni. I wszystko w temacie- aż taki cienki w matematyce nie jestem aby dać się nabrać!
Anaklamadzama2019.01.13 19:27
A po ile u Rydzyka smsiki chodzą "myślący" inaczej kolego?
Ziemkiewicz2019.01.13 18:37
Jak zaślepionym trzeba być, by nie dostrzegać w szpitalach sprzętu zakupionego przez WOśP. To bzdura że państwo powinno nam zapewnić pełną opiekę zdrowotną. Nie ma takich pieniędzy, które mogłyby w pełni zaspokoić potrzeby służby zdrowia, tym bardziej że system państwowy musi po drodze wykarmić urzędników. Opieka zdrowotna powinna być prywatna, a wsparcie dla ludzi biedniejszych powinny stanowić prywatne fundacje, takie jak WOśP, które jak sami przeciwnicy Owsiaka przyznają działają znacznie lepiej niż aparat państwowy i "wyręczają" państwo już teraz
Krzysztof 2019.01.13 19:12
Prywatna fundacja korzystająca z gminnych pieniędzy,policji,telewizji?
proboszcz krzysztofa 2019.01.13 20:15
TVN jest prywatną stacją, służby mundurowe zostały wykluczone z wspierania akcji, a samorządów nikt nie zmusza do organizowania imprez
Skorpion2019.01.13 20:44
Jak trzeba być zaślepionym aby tylko widzieć sprzęt od POwsiaka. Ten jego sprzęt to tylko 0,1 % budżetu służby zdrowie. Jakim trzeba być kretynem żeby tego nie zauważyć i nie rozumieć. Ten jego wkład nie ma żadnego znaczenia. Te jego bojówki są wstanie wam wszystko wpakować do waszych główek. A wy podniecacie się jak młódki na widok podnieconego byka. Demolujecie przyjaźń międzyludzką. jesteście lewakami i nawet tego nie rozumiecie.
Daję Owsiakowi2019.01.13 17:31
Ziemkiewicz jako autorytet, a to dobre. xD Fronda brzytwy się chwyta, byle Owsiakowi dowalić.
sosa2019.01.13 18:41
Od tyłu ??
Krzysztof 2019.01.13 19:16
Kto dla ciebie jest autorytetem bo nie wiem jak z toba rozmawiac?
Freud2019.01.13 16:44
Na WOŚP nigdy nic nie dałem. Od pierwszego finału uważałem, że to jedna wielka ściema. Pamiętam jak Jurek O. zaczął o powołaniu WOŚP mówić w swoim programie w TVP i uważałem to za obciach, a może raczej kolejne kierunkowanie rzekomo zbuntowanej młodzieży do działań społecznie pożytecznych w uznaniu rządzących. Dlaczego tak myślałem. BoOwsiaka nie lubiłem od czasu jego występów w Rozgłośni Harcerskiej i Trójce w latach 80. W tamtych czasach nikt nie robił kariery bez błogosławieństwa władzy ludowej. Nic nie dawano za darmo. Podobnie myślałem o obradach okrągłego stołu, o których usłyszałem przypadkowo oglądając Teleexpress. Pomyślałem sobie kolejna komunistyczna propaganda. Dlatego WOŚP mi śmierdział. A zarzuty RAZ-a są słuszne, bo koleś znalazł wytrych, by władza sama z siebie wspierała jego inicjatywę w ramach pieniędzy na promocję.
małowyklęty2019.01.21 21:04
i tak w kolo -nikt do niczego Cię nie zmusza
Jacuś2019.01.13 16:21
Prawicowcy dostaliście już sr,,, Jak się dowiecie ile w tym roku nazbiera WOŚP to zwieracze wam popuszczą.
Krzysztof 2019.01.13 19:10
Tobie już puściły ale móżgowe.
Marek2019.01.13 20:04
"rekord" padł ...Jacus..padłes i ty !!
JanuszNosacz2019.01.13 21:07
lewaku- jak chcesz zdawać łowsiakowi to dawaj, ja nie dam, to dzieci zbierają na łowsiaka a nie łowsiak na dzieci
Skorpion2019.01.14 7:43
A wam w tych waszych pustych łbach tylko kasa , kasa i jeszcze raz kasa. Jesteście prymitywni. A i jeszcze lewacka ideologia rodem z ciemnych lat bolszewizmu.
Dominik2019.01.13 16:03
Ten artykuł niczego nie wnosi, szkoda czasu na czytanie, niestety...
Tomek2019.01.13 15:54
Płacimy podatki na służbę zdrowia ale że system niewydolny, to płacimy na Owsiaka. A jak kiedyś Owsiak stanie się niewydolny, to powstanie inny, a jak ten inny system stanie się niewydolny to...
Krzysztof 2019.01.13 19:20
A jak wreszcie po dobrej zmianie stanie się wydolny systenm to co zrobi Owsiak,odda te pieniądze co wydał na Wielki Mur,Jeepy,mieszkania i spółki żony melony,mrówki,jasne sprawy.
Jan2019.01.13 15:48
Panie Ziemkiewicz a zna pan jakiegoś bezinteresownego księdza? Albo czy pan pisze bez jakiegoś interesu?Przecież ma pan jakiś w tym cel,prawda hipokryto?
Skorpion2019.01.13 16:00
Czy wy lewaki możecie choć raz napisać coś bez szukania odpowiedników . Z tego powodu ,że pan napisał coś o bezinteresowności księdza nic dobrego nie przybędzie temu żebrakowi Owsiakowi. Fakty są takie , że on to polityczna tuba lewactwa i komunistycznej spuścizny. Najpierw doprowadzili kraj do ruiny a teraz wspaniałomyślnie ratują go z tej zagłady. Tylko osobnik wyjątkowo nie wyrobiony politycznie może takiego facia Owsiaka popierać.
Dominik2019.01.13 16:09
To tak jak z naszą wiarą, człowiek został stworzony przez Boga, popadł w niełaskę przez intrygę szatana / grzech pierworodny, i teraz Bóg każdego dnia ratuje swoje sługi przed potępieniem, kto zatem do tego doprowadził ??? Czy aby ten argument jest trafiony???
Marek2019.01.13 20:02
Znam przyjedz do S-C Zagorza do kościoła sw Joachima i zobaczysz ..piekny kosciół o ktory dbaja księża..
bbb2019.01.13 20:24
Każdy dba o swoje, tym bardziej za pieniądze parafian. Swoim komentarzem tylko potwierdziłeś ogólną opinię o księżach
Michał2019.01.13 15:34
Złoty Melon ,Mrówka cała
Michał2019.01.13 15:38
dla chcących wiedzieć więcej http://www.telewizjaopolskie.pl/wiadomosci/831,dokad-ida-pieniadze-ktore-wrzucamy-do-puszki-wosp- 😄
Azazel2019.01.14 17:04
Dla chcących wiedzieć, a nie czytać michałowe kłamstwa: Na konto fundacji w ramach 26. finału wpłynęło bagatela 126 373 804,34 zł. Na zakupy dla podstawowych oddziałów neonatologicznych przeznaczono 75 810 687,25 zł, na prowadzeniem programu leczenia kobiet pompami insulinowymi – 5 086 678,37 zł, prowadzenie programu przesiewowych badań słuchu u noworodków – 1 362 973,02 zł, czy też zakup karetek specjalistycznych dla polskich szpitali dziecięcych – 223 078 zł. Na ten moment z poprzedniego finału zostały jeszcze niecałe 33 miliony złotych. Jest to kwota w całości zarezerwowana na dalsze zakupy sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. Na samo przygotowanie całej akcji przekazano 3 372 386 zł, co stanowi zaledwie 3,4 proc. całej zebranej sumy.
Ksiądz Robak2019.01.15 0:52
A masz ten audyt w internecie? Gdzie mogę to poczytać? Oczywiście nie propagandę a państwowy audyt.
Witek2019.01.13 15:15
Owsiak nigdy nie był bezinteresownym działaczem jak ksiądz co chodzi po kolędzie .
Jan Radziszewski2019.01.14 8:07
Tylko jest jedna zasadnicza różnica tzw. Mag - Medium Iluminat Jerzy Owsiak zapewnia dobre miejsce w piekle natomiast X KK przynosi Błogosławieństwo Boże i prowadzi wiernych do NIEBA bo bez Sakramentów św. KK nikt się nie zbawi! + Dlatego żydzi Muzułmanie Buddyści poganie bałwochwalcy po śmierci do NIEBA nie idą - ponieważ na nich ciąży grzech Pierworodny
KO442019.01.14 23:12
Ale dlaczego nie są tym niebem zainteresowani, dziwne????
bogdanus2019.01.14 21:26
z ewangelii żyć będziecie masz coś przeciwko temu...