18.03.19, 13:30

Rafał Ziemkiewicz: Grabowski i Engelking to bajkopisarze

Rafał Ziemkiewicz przekonuje, że Jan Grabowski i Barbara Engelking to ,,bajkopisarze'', którz starają się ,,naśladować Jana Tomasza Grossa''. Dla publicysty niezwykle znamienny jest fakt, że grozi się dziś dr. Piotrowi Gontarczykowi za jego krytykę ich książki ,,Dalej jest noc''. Ziemkiewicz mówił o tym w rozmowie z ,,Radiem Maryja''.

 

,,Wydaję mi się, że cała ta formacja, do której należy Jan Grabowski czy Barbara Engelking, to są naśladowcy Jana Tomasza Grossa.To są bajkopisarze, a nie historycy. Fakt, że na zdemaskowanie nieścisłości - delikatnie mówiąc – w ich pracach reagują wściekłym atakiem i groźbami samo w sobie dowodzi, że oskarżenia dr. Gontarczyka są jak najbardziej słuszne'' - powiedzial Ziemkiewicz.


Dr Gontarczyk uznał, że publikacja ,,Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski'' opiera się na licznych mistyfikacjach i błędnym podejściu do źródeł. Gontarczykowi w odpowiedzi sądem zagroził Instytut Filozofii i Socjologii PAN.

,,Jan Grabowski, który zdaje się być inspiratorem akcji, słabo czuje się na gruncie dyskusji naukowej. Nie potrafi on używać naukowych argumentów. Kiedy pojawiają się pogróżki sądowe, to jest to właściwie abdykacja takich działań, którymi naukowiec powinien się zajmować. Jednak ja mam poważne wątpliwości co do tego, czy pan Grabowski jest naukowcem. To jest człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, śledząc jego działania, że jest kimś takim, jak Jan Tomasz Gross czy Jacek Leociak. To jest taka grupa ludzi, którzy czy to w skutek osobistych problemów z własną osobowością, czy z innych przyczyn poczuwają się do misji, ażeby niszczyć dobre imię Polaków i przekonać świat – bo nie tylko samych Polaków – do tego, że Polacy są odpowiedzialni za Holocaust'' - wskaza Ziemkiewicz.

,,Tomasz Gross się swego czasu wpisał w zamówienie swoją sławetną książką o Jedwabnem. Dzięki temu mógł zostać profesorem historii na uniwersytecie, nie będąc w ogóle historykiem i nie mając zielonego pojęcia o badaniach historycznych'' - dodał.

Jak stwierdził, skoro dr Gontarczyk spotyka się z groźbami sądowymi, to najwyraźniej jego argumentów nie da się zbić w drodze naukowej dyskusji. Według Ziemkiewicza Grabowski może liczyć na to, że będzie jak Lech Wałęsa - przecież sąd stwierdził, że Wałęsa nie był ,,Bolkiem''.

,,Wydaję mi się, że do tego doświadczenia nawiązuje pan Grabowski i liczy, że to, czego mu się nie udałoby uzyskać w dyskusji naukowej, to być może uda mu się uzyskać w sądzie. Delikatnie mówiąc, sądy bywają bardzo niedoskonałe w naszym kraju'' - podkreślił Ziemkiewicz.

bb/radiomaryja.pl

Komentarze

asddsa2019.03.20 14:02
Zamiast na żydowskie cmentarze, te 100 mln powinno iść na obronę polskich patriotów walczących o dobre imię Polski, nękanych procesami sądowymi, przez różne kanalie i szumowiny plujące na nasz kraj, panie Gliński !!! Powinien być specjalny fundusz na to !
Azazel2019.03.18 19:55
"Grabowski i Engelking to bajkopisarze" - powiedział autor (nie najlepszych) książeczek science-fiction. Czyli bajeczek
Buenaventura Durruti2019.03.18 19:04
Może oni to bajkopisarze, a Ziemkiewicz to pier dolona szmata!
kalif2019.03.18 16:19
Jeżeli tendencja się utrzyma, to już niedługo Polska zostanie obwiniona o śmierć miliona Żydów. Pierwszego września prawdopodobnie dowiemy się, że to Rzeczpospolita wymyśliła Holocaust i wprawiła w ruch przemysł zagłady. Ofiar polskich oprawców będzie więcej, niż tych, które na sumieniu ma naród niemiecki.
Maria Błaszczyk2019.03.18 15:46
Eeee... Tylko że pan dr Gontarczyk nie odwołuje się do publikacji pani profesor Engelking i pana profesora Grabowskiego. Pan dr. Gontarczyk licząć na to, że nikt nie sprawdzi, czepił się w ogóle nie ich tekstów, tylko tekstu pani Dagmary Swałtek-Niewińskiej z PAN o o powiecie bocheńskim (cała książka to 1700 stron, w niej - opis wyników badań 9 powiatów: Bielsk Podlaski, Biłgoraj, Bochnia, Dębica, Łuków, Miechów, Nowy Targ, Węgrów i Złoczów). W tym dużym tekście pan dr Gontarczyk wybrał sobie jeden akapit. Ten akapit zmanipulował, część z niego usunął, twierdzi, że w książce polska policja wchodzi do getta i tam wyszukuje Żydów. (tego tam nie ma - jest o udziale w poszukiwaniach Żydów, ale POZA gettem. „Mamy do czynienia z bezpodstawnym przyklejeniem opisanych w tym artykule działań żydowskich OD-mannów Polakom.”. Ale tego tam w ogóle nie ma w tym tekście. Wręcz przeciwnie, o działaniach OD-mannów jest, cały fragment... I zupełnie nie rozumiem zarzutów o "groźby sądowe". Pan dr Gontarczyk zarzucił dwóm osobom kłamstwo. To w przypadku naukowców oznaczałoby koniec kariery. Co jest złego w chęci dowiedzenia, że jest to pomówienie, przed sądem? Czyżby pan redaktor Ziemkoewicz uważał, ze jesli pan dr Gontarczyk zarzucił im (przyjmijmy, że bezpodstawnie, bo tylko wtedy ten pozew ma sesn) kłamstwo, to pani profesor Engelking powinna się przekwalifikować na kopaczkę rowów, a pan profesor Grabowski na kosmetyka (wybór zawodów dość przypadkowy, wybrałam takie, gdzie brak rzetelności w ocenie źródeł historycznych jest bez większego znaczenia). I nie mają prawa udowodnić swoich racji?
Marian2019.03.18 18:13
Mnie wydaje sie ze to Ty manipulujesz.W calej sprawie chodzi o sadowe akta procesu z 1947r. jakigos zydowskigo policjanta z ktorych wynika ze byl on sprawca donosow na ukrywajycych sie zydow.Uczestniczyl tez w aresztowaniach zydow na terenie getta w Bochni gdzie Polska Policja wstepu nie miala , tak jak do wszystkich znajdujacych sie na terenie GG zydowskich gett.W tym "dziele" tych zydowskich nygusow tego zydowskiego policjanta zastapiono Polska Policja.Sprawa jest wiec oczywista.To narawde przykre ze Polka (zakladam ze nia jestes) broni tych "naukowcow"szkodzac tym wlasnemu krajowi.
Mirek2019.03.18 14:24
Uważam że dr Ewa Kurek - historyk- słusznie zauważyła że Żydzi nie mają głowy do polityki . Natomiast mają głowę do biznesu i wszelkich finansowych spekulacji . Jeżeli mówimy o jakichkolwiek odszkodowaniach to moim zdaniem Żydzi takie odszkodowanie powinni zapłacić Polsce . Powinni zapłacić za zdradę Polski w 1920 roku kiedy masowo przechodzili na stronę bolszewików . Zdradzili Polskę w 1939 roku masowo przechodząc na stronę sowietów na terenach Wschodniej Rzeczpospolitej . Rozbrajali wycofujące się oddziały Wojska Polskiego . Dostarczali listy Polaków do NKWD na wywózki całych rodzin polskich na Syberię . Kolaborowali z Niemcami gdzie się tylko dało . W gettach 12 tysięcy żydowskiej policji wykonywało wszystkie rozkazy Niemców . Po II wojnie to Żydzi obstawili kadrowo prawie wszystkie funkcje w aparacie ścigania i wymordowali w ubeckich katowniach i nie tylko 50 tysięcy polskich patriotów . Jeden tylko Salomon Morel w podległych mu obozach zamordował 1800 Polaków . Rachunek jest taki że Polacy w czasie II wojny uratowali od zagłady 100 tysięcy Żydów a Żydzi wymordowali 50 tysięcy Polaków . A ilu Polaków przeszło przez żydowsko-ubeckie katownie i straciło zdrowie to już tylko sam jeden Pan Bóg wie . I dzisiaj Żydzi bezczelnie upominają się pieniądze .....
Stachu2019.03.18 15:56
"Jeden tylko Salomon Morel w podległych mu obozach zamordował 1800 Polaków" Przede wszystkim Niemców, Ślązaków i Ukraińców.
Antoni2019.03.18 14:21
Tacy ludzie jak Ziemkiewicz będą awszer krzyczć że Najwi ecej Sprawiedliwych jest z Polski a reszta Polaków to tacy jak ci sprawiedliwi.
KolarzTortowy2019.03.18 14:09
Bajki są po to aby przekazywać pozytywne treści - nagradzać dobro, karać zło, czasem postraszyć... Przypisywać bajkopisarstwo przeciętniakom to nieporozumienie. Pan panie Ziemkiewicz coraz częściej wylewa dziecko z i jest przeciwskuteczny
Stachu 2019.03.18 13:58
Bo przecież w tymkraju nie było i nie ma żadnego antysemityzmu, nawet na łamach Frondy: http://www.fronda.pl/a/uwaga-znaleziono-wlascicieli-bursztynu-z-mierzei%2C123776.html
ZERR02019.03.18 14:08
Antysemityzm? To brzmi dumnie. Precz z nacjonalizmem!
zenio2019.03.18 16:09
Ksywkę dobrałeś sobie bardzo celnie.
klaus2019.03.18 13:49
Pełna zgoda ,że to bakopisarze, ale kto to bajkopisarstwo finansuje , a no finansuje Państwo PiS, i daje na to niemałe pieniądze.
JR2019.03.18 16:12
Chyba za daleko posunięty wniosek. Żydostwo ma dużo pieniędzy więc nie potrzebuje wsparcia państwa.