27.02.19, 17:15Fot. via Wikipedia, CC 0

Rosyjskie lotnictwo coraz bardziej agresywne! Groźny incydent nad Bałtykiem

Rosyjskie lotnictwo staje się coraz bardziej agresywne już nie tylko wobec samolotów NATO, ale także wobec neutralnej Szwecji. 19 lutego doszło do groźnego incydentu nad Bałtykiem – rosyjski myśliwiec zbliżył się na odległość około 20 metrów do zwiadowczego samolotu szwedzkiego. Sztokholm zareagował bardzo ostro, wzywając do MSZ ambasadora Rosji. Wiktor Tatarincew musiał się więc tłumaczyć z prowokacyjnych zachowań rosyjskiego lotnictwa już po raz drugi w tym roku. Szwedzkie ministerstwo obrony alarmuje, że takiej agresywności rosyjskiej w powietrzu nie było od 2017 roku i początku 2018 roku. Tego typu działania Moskwy potwierdzają jedynie, że choć Szwecja jest formalnie neutralna, to w planach wojskowych Rosji postrzega się ją jako potencjalnego wroga i sojusznika NATO, gdyby doszło do wybuchu wojny.

Szwedzkie MSZ wezwało w niedzielę 24 lutego ambasadora Rosji Wiktora Tatarincewa, aby złożył wyjaśnienia w związku z incydentem, do którego doszło 19 lutego. Rosyjski myśliwiec Su-27 zbliżył się wtedy do szwedzkiego samolotu wojskowego na niebezpieczną odległość, mniejszą niż 20 metrów. Za bezpieczną odległość między samolotami w powietrzu uważa się co najmniej 100 metrów. Szwedzki samolot Gulfstream wykonywał zgodnie z prawem rutynowy lot zwiadowczy nad międzynarodowymi wodami Bałtyku między Gotlandią a krajami bałtyckimi. Rosyjski Su-27 wystartował z lotniska w obwodzie kaliningradzkim i szybko znalazł się w pobliżu Szweda. Pilot Gulfstreama, płk Anders Persson, relacjonował, że rosyjski pilot zachowywał się bardzo agresywnie. Najpierw przeleciał tuż przed szwedzką maszyną, a potem zbliżył się od tyłu – dużo bardziej, niż zwykle. Szwedzkie MSZ podkreśla, że rosyjski samolot działał w sposób zagrażający bezpieczeństwu lotu, z premedytacją i nieprofesjonalnie. Według szwedzkich sił zbrojnych (Försvarsmakten), które opublikowały na swojej stronie internetowej zdjęcia z tego zdarzenia, miało ono charakter prowokacji. Minister obrony Peter Hultqvist nazwał incydent „nie do zaakceptowania”.

W piątek 22 lutego rosyjskie ministerstwo obrony odpowiedziało, że wysłano Su-27 do zidentyfikowania i przechwycenia „celu powietrznego zbliżającego się nad Bałtykiem ku rosyjskiej przestrzeni powietrznej”. Rosjanie twierdzą, że ich samolot zachowywał się bezpiecznie. To drugi w tym roku poważny incydent w wykonaniu rosyjskiego lotnictwa wobec Szwedów. W styczniu trzy rosyjskie samoloty (jeden zwiadowczy Ił-20 i eskortujące go dwa Su-27) naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem, na południe od miasta Karlshamn. Po tym incydencie rosyjski dyplomata został także wezwany do szwedzkiego MSZ.

Warsaw Institute

Komentarze

TY/MY 2019.02.28 9:46
DLA ZASADY STUKNĄĆ JEDNEGO LUB TRUGIEGO MOŻE SIĘ USPOKOJO .........
Zdziś2019.02.28 7:20
Niebezpieczni to są Niemcy ,wystarczy włączyć TV,swoją drogą warto by zaprosić towarzyszy bohaterów JE Ziuganowa na opolszcyznę-Jaki-zupełnie sobie nie radzi,i nad Sudety czeskie -pepiki znowu gotowi są głosować kontaktem elektrycznym zgodnie z wytycznymi NATO .Jak by przypalił flaków separatystom Górnośląskim i Gdańskim,wg niemieckich mediów,też spełnił by Boży uczynek na chwałę Słowiańszczyzny i Wielkiej Rosji
gośka2019.02.27 22:24
jakbym była Supermenką...to wzięłabym za frak żołnierzy z USA i do widzenia!...bo wojny nam tutaj nie potrzeba...prężcie się gdzie indziej! grrrr
majestic2019.02.27 20:18
pierwsze informacje były takie , że rosyjski samolot podleciał za blisko samolotu szwedzkiego ale w miarę rozwoju pisowskiej rusofobii wymyślono naruszenie granicy, niby katolicko portal a KŁAMSTWO płynie z ust , zaczyna walić czosnkiem z żydowskiej loży masońskiej "chabad lubawicz"
JR2019.02.27 19:49
Zestrzelić ruskim kilka samolotów i się uspokoją.
Olomouce2019.02.27 19:48
Tylko zbrojenia i sankcje kolejne !!! Na kacapa najlepsze są zbrojenia a jakikolwiek dialog to strata czasu . Kto tego nie rozumie to kiep .
anonim2019.03.2 19:02
Jakoś Polska tego nie zrozumiała!!!!
ed2019.02.27 18:39
Ruscy nigdy nie przyznają sie do prowokacji. Jeżeli wchodzi w przestrzeń obcego państwa, zestrzelić. Tak zrobił turek i teraz ruski znalazł z nim wspólny język.
anonim2019.02.27 17:55
Taki Su-27 można kupić w każdym sklepie z samolotami.
Anonim tel. 645 5662019.02.27 20:45
Nie przesadzaj, chciałbym mieć taka bron jak ruskie. Oprócz lotniskowca, test spalin nie przeszedł w EU to go holowali.
anonim2019.03.2 19:00
Jak się ma odpowiednią gotówkę. !!!