31.01.19, 07:25Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland via Flickr, CC BY-ND 2.0

Sejm zdecydował: Matczyne emerytury staną się faktem!

Dziś w nocy w głosowaniu posłowie przyjęli ustawę „Mama 4 Plus”, dzięki której tzw. matczyne emerytury staną się wreszcie faktem! Za jej przyjęciem głosowało 259 parlamentarzystów, przeciwnych było 20, aż 134 wstrzymało się od głosu.

Mówicie tu dzisiaj o dyskryminacji ojców, a ja się upominam i ten projekt upomina się o sprawiedliwość dla matek, które wychowały wiele dzieci, które dzisiaj może mają 70 lat i w systemie, który obowiązywał wcześniej nie mają czasami prawa do najniższego świadczenia”

- podkreślała przed głosowaniem minister Elżbieta Rafalska.

Dzięki ustawie świadczenie emerytalne otrzymywać będą osoby, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tego powodu przez wiele lat zajmowały się potomstwem, nie mogąc wypracować emerytury minimalnej lub też ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia. Mają być one wypłacane już od 1 marca.

Przed głosowaniem posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska zaznaczała:

Proponowane regulacje są docenieniem trudu wychowawczego rodziców w rodzinach wielodzietnych i zapewnią im określone środki po osiągnięciu odpowiedniego wieku”.

Opozycja tymczasem krytykowała to rozwiązanie, które ich zdaniem narusza konstytucyjną zasadę równości oraz dyskryminuje ojców.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

gośka2019.01.31 19:40
polska polityka pro-rodzinna...chcieliśmy wrócić do korzeni...wróciliśmy na drzewo...z kobiet zrobili szympansice obwieszone niemowlakami, które zrezygnują z życia zawodowego i siebie...dla mężczyzn i etatów dla nich oraz dla kraju...czekam tylko kiedy to się skończy
Plebania Trump2019.01.31 14:11
Krzyż Honorowy Niemieckiej Matki (Mutterkreuz): Przyznawany był wielodzietnym matkom w trzech klasach, wykonanych w metalu odpowiednim dla danej klasy: Brązowy Krzyż Matki – za 4-5 dzieci Srebrny Krzyż Matki – za 6-7 dzieci Złoty Krzyż Matki) – za 8 i więcej dzieci Każda posiadaczka Krzyża Matki miała prawo do publicznego pozdrowienia (tzw. salutu rzymskiego) od członków Hitlerjugend, preferencyjnego traktowania w urzędach i pierwszeństwa przy zajmowaniu miejsc w transporcie publicznym.
Pracownik2019.01.31 13:36
Przystopujcie z tym socjalem bo niedługo nie nadążymy na niego robić!