06.10.19, 11:15

Senator Jan Maria Jackowski: Sprawę Neumanna muszą sprawdzić organy państwa

Eryk Łażewski, Fronda.pl: W ostatni piątek TVP Info opublikowało taśmy nagrane w 2017 w Tczewie. Na taśmach wypowiada się poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Sławomir Neumann. Mówi wiele rzeczy. Między innymi to, że elektorat Anty-Pisu chętniej będzie głosował na ludzi oskarżonych przez prokuraturę, niż na tych bez zarzutów prokuratorskich. I pierwsze pytanie: czy to jest prawda? Czy naprawdę zarzut popełnienia przestępstwa jest dla wyborców opozycji totalnej czymś nobilitującym?

Jan Maria Jackowski, senator PiS: Zdumiewające i wstrząsające jest to, co mówi pan poseł Neumann. Z tego materiału wynika bowiem kilka rzeczy. Po pierwsze - ogromna pogarda dla mieszkańców mniejszych miast, członków mniejszych środowisk. Nawet dla tych, którzy są wyborcami Platformy Obywatelskiej. Po drugie - taka filozofia, która wskazywałaby na to, że Platforma Obywatelska jest organizacją, która daje ochronę polityczną i prawną tym swoim członkom, którzy mają problemy z prawem. Wreszcie po trzecie - wstrząsające jest to, co mówi o nieżyjącym już prezydencie Gdańska, Pawle Adamowiczu, „że jego to naprawdę mogliby w kajdankach wyprowadzić”. To znaczy, że pan poseł Neumann miał doskonałą wiedzę na temat nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym nieżyjącego już prezydenta Gdańska. Platforma Obywatelska ustami swego prominentnego polityka daje więc jasny dowód na to, że co innego mówi na zewnątrz – do opinii publicznej, której chce się przedstawiać jako formacja pełna frazesów o poszanowaniu ludzi, ich godności i równości, o poszanowaniu prawa; a co innego de facto myśli i robi. I to jest najlepszy dowód na hipokryzję niektórych działaczy Platformy Obywatelskiej.

 

Chciałbym tu jeszcze wrócić do mojego pytania: czy naprawdę dla wyborców PO postawienie komuś zarzutów oznacza, że jest on zasłużony?

To po prostu – moim zdaniem – deprecjonuje wielu obywateli, którzy mają takie, a nie inne poglądy: popierają Platformę Obywatelską; ale nigdy w życiu nie śmiałbym przypuszczać, że są zwolennikami popierania osób, które mają kłopoty z prawem, czy w jakikolwiek sposób mogli dopuścić się naruszenia prawa. A taki wniosek płynąłby z wypowiedzi pana Sławomira Neumanna. Nie wiem, czy to nie jest tak, że pan poseł Neumann mierzy wszystkich swoją miarą. A to może być krzywdzące dla bardzo wielu ludzi, w tym również dla wyborców Platformy Obywatelskiej.

 

Sławomir Neumann dawał też do zrozumienia, że nieuczciwość polityka jest dla niego nieważna, że będzie go bronił „jak niepodległości”, jeżeli ów polityk jest z PO. Czy nie oznacza to, że PO to właściwie organizacja przestępcza, która broni swoich członków – przestępców?

To wskazuje na to, że u odbiorcy takich słów mogłoby powstać wrażenie, że PO jest jak organizacja o charakterze mafijnym: jeżeli jesteś w „w rodzinie” platformianej, to znaczy: masz ochronę polityczną i prawną, a może również i innego rodzaju i możesz się dopuszczać nawet przestępstw, a my będziemy ciebie chronili. To jest absolutnie sprzeczne z „duchem demokracji”, z jakimikolwiek zasadami. I to – moim zdaniem – jest najgorsze dla posła Neumanna w całych taśmach, ponieważ w ten sposób podważa on wiarygodność Platformy Obywatelskiej jako organizacji, która napiętnuje działania sprzeczne z prawem.

 

Nasunęła mi się tu myśl, czy to wszystko nie daje poniekąd podstaw do delegalizacji Platformy Obywatelskiej jako organizacji przestępczej?

Sądzę, że owe taśmy powinny zostać zweryfikowane przez stosowne instytucje, które stają w Polsce na straży prawa. Nie chciałbym się teraz w tym zakresie wypowiadać, ale niewątpliwie jest to materiał, który wymaga bardzo głębokiej analizy.

 

I wracamy do rozmowy posła Neumanna z działaczem PO z Tczewa. Otóż pan Neumann stwierdził też, że akty oskarżenia przed wyborami samorządowymi będzie miało 60% - 70% prezydentów miast. Zapewne tak nie było, ale cytowana statystyka przeraża. Wygląda bowiem na to, że według wiedzy przywoływanego parlamentarzysty, prezydentów miast, którzy nie należą do Zjednoczonej Prawicy, można spokojnie podejrzewać o popełnienie przestępstw.

Trudno zaprzeczyć logice, jaka jest zawarta w pańskim pytaniu. Niestety, widzimy powszechne przeświadczenie o tym, że nie we wszystkich samorządach są przestrzegane zasady prawa, gdyż ich działanie, a zwłaszcza gospodarka majątkiem publicznym i finansami publicznymi, nie jest zgodne z owymi zasadami. Przypomnę chociażby, że jak Polska długa i szeroka, w niektórych samorządach przetargi - na przykład na realizację fontann w centrach miast - wygrywały firmy, których katalog był bardzo ograniczony, bez względu na to, w jakim województwie te miasta były położone.

 

Nasuwa się tu następujący wniosek: czy przypadkiem nie należałoby zarządzić wielkiego przeglądu samorządów w całej Polsce, takiej akcji „Czyste Ręce”?

Ogromnym błędem było zawetowanie ustawy, która nowelizowała ustawę o RIO – Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Powinny one – moim zdaniem – mieć większe kompetencje w zakresie dokonywania kontroli finansów publicznych w ramach budżetów wydatkowanych przez samorządy. I taki był „duch” ustawy zawetowanej przez pana prezydenta Dudę. W tej chwili możliwości RIO są w pewnej mierze ograniczone, co może stwarzać klimat dla nieprawidłowości.

 

Wspomniał już Pan o prezydencie Adamowiczu, o którym poseł Neumann powiedział, że „mogliby wyprowadzić go w kajdankach”. Czy to nie oznacza, że stawiane mu zarzuty były prawdziwe?

Ta wypowiedź pochodzi z roku 2017, a więc wtedy żył jeszcze Paweł Adamowicz i był prezydentem Gdańska. Trzeba o tym pamiętać. I przypomnę, że wtedy toczyło się postępowanie w sprawie jego oświadczeń majątkowych, i bardzo wielu ludzi nastawionych antypisowsko twierdziło, że te zarzuty są bezpodstawne, i nie ma co krytykować prezydenta Adamowicza za nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym. A te słowa pokazują, że to, co wtedy mówili publicznie niektórzy działacze Platformy z Trójmiasta i liderzy Platformy centralnej, to w sposób oczywisty przeczyło faktom, które teraz znalazły potwierdzenie w cytowanej wypowiedzi pana posła Neumanna.

 

I właśnie kolejny cytat. Pan już trochę o owej sprawie mówił, ale przywołajmy słowa posła PO, bo one szokują. Sławomir Neumann mówił bowiem, że gwarantuje to, iż „sądy nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nic nie zrobią… nic”. Wydaje się, że cytowany parlamentarzysta – i chyba nie tylko on – ma jakieś tajemnicze, nielegalne kontakty z sędziami. Czy to nie wskazuje na fakt, że PO jest po prostu mafią – organizacją, która wykorzystuje swoje powiązania z organami władzy (tu akurat: sądowniczej) do tego, żeby chronić swoich członków oskarżonych o różne przestępstwa?

Dlatego powiedziałem wcześniej, że całej tej sprawie powinny się przyjrzeć instytucje i organy odpowiedzialne za przestrzeganie prawa oraz bezpieczeństwo publiczne, w tym również Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Rada Sądownicza, jak również stosowne organy wymiaru sprawiedliwości. Ja nie chcę dziś szerzej się na ten temat wypowiadać. Ten materiał powinien zostać zweryfikowany przez ustalenia tych instytucji. A na marginesie: warto wspomnieć, że również sam poseł Sławomir Neumann ma problemy z wymiarem sprawiedliwości. A więc tym bardziej należy dokonać sprawdzenia tych wszystkich informacji.

 

Dodam jeszcze tylko, że cytowane wypowiedzi posła Neumanna w nowym świetle stawiają opór sędziów wobec reform ministra Ziobry.

Można to w ten sposób czytać, że mamy do czynienia z taką sytuacją. I to również stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa. A więc trudno, żeby państwo pozostawało bez reakcji w takiej sytuacji.

 

Czy „taśma Neumanna” może wywrzeć jakiś wpływ na wynik najbliższych wyborów?

W obecnym klimacie nie sądzę. PO próbuje bagatelizować sprawę i ją rozmydlać licząc na to, że emocje antypisowskie u części społeczeństwa są tak duże, iż taka sprawa nie wpłynie na zmianę preferencji wyborczych. Może jednak zniechęci do udziału w wyborach część umiarkowanych wyborców Platformy Obywatelskiej, dla których tego rodzaju zachowania i wypowiedzi są nie do zaakceptowania. Może też spowodować niewielki przepływ do Lewicy.

 

I na koniec jeszcze pytanie o okręg wyborczy, z którego Pan kandyduje w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Kandyduję do Senatu RP z Północnego Mazowsza, z okręgu numer 39 - ciechanowskiego. Obejmuje on powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński.

Komentarze

Senior2019.10.6 17:17
Słowa wyjęte z kontekstu. Czy dziwi kogoś, że ci przestępcy mogli niejedne wybory lekko podrasować ? Czy wspólne narady z "apolitycznymi " kolesiami w togach z nadzwyczajnej kasty i słowa jakie o nich mówi Nojman nie pozwalają konkludować, że ci kolesie to również tacy sami przestępcy jak mafiosi z PO?
Urszula2019.10.6 17:01
Wiecie dlaczego Pismatoly maja tyle łapek, a ci, którzy sa przeciw mają ich bardzo mało? Z prostej przyczyny. Siedzi tu na forum taki pilnujący i odejmuje lub dodaje łapki w zależności o to czy pisze opozycja czy PiS matoł. Wcisnęłam teraz łapkę dla Dr Aloha, wyszłam i kiedy wróciłam łapki juz nie było. Teraz wcisnęłam znowu i sprawdzę czy jest. :D
Dr Aloha2019.10.7 0:14
Przeceniasz ich myśląc że jest w tym jakiś głębszy zamysł. Oni nie potrafią nawet takiego g....w..o portalu ogarnąć żeby się głosy poprawnie dodawały.
ciekawy2019.10.6 15:44
https://www.rp.pl/Analizy/191009518-Nizinkiewicz-Republika-Banasiowa.html?fbclid=IwAR1gDld1vxdkGIt02oAvRXB21Rtp0qGCUn4ChX4PWBMYL9dG0J3BMnpgU4M Afera wokół nowego szefa NIK obrazuje nie tylko słabość służb, ale też poczucie wszechwładzy PiS, które przymyka oczy na problemy dyspozycyjnego urzędnika. „Pancerny Marian”, jak nazywają go koledzy z PiS, ma d
ciekawy2019.10.6 15:17
A może by tak za jednym zamachem taśmy pisiegoministra rolnictwa O NICH ANI SŁOWA ?
Dr Aloha2019.10.6 13:34
Cztery lata władzy, wszystkie służby tajne i poufne na zawołanie posła z Żoliborza. Wysiłek i znój dał owoce w postaci paru k... Neumanna. I to jeszcze ktoś musiał nagrać i im przynieść bo sami są zbyt nieudolni Pisowczycy mają gangsterski dom publiczny u szefa NIK, łapówki prezesa czy portal o puszczy za siedem milionów polskich nowych złotych. Z drugiej mamy ośmiorniczki, zegarek Nowaka i parę k.... Neumanna. W tym świetle PO jawi się jako wyjątkowa uczciwa formacja polityczna.
Urszula2019.10.6 13:40
jesteś tylko skur.......nem ,bo matka twoja wszystkim dawała ,nawet debilom i ty jesteś jego synem ----baranie
Dr Aloha2019.10.6 13:45
Prawda was wyzwoli?
Konfederata2019.10.6 12:56
🅶🅻🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🆆🅸🅾🆂🅽🅴 https://www.youtube.com/watch?v=1EA7lgdTcLk
Urszula2019.10.6 12:48
Kim jest "Simon"? – Jeżeli mają jakiś interes do załatwienia, to przychodzą do człowieka i mówią, że potną go piłą łańcuchową albo zgwałcą jego dziecko..." Ten Simon to człowiek, który dzwonił do byłego PiSdzielskiego ministra Banasia kiedy TVN przyszła do jego burdelu i zaczęła wypytywać. Ów przestępca zwracał sie do Banasia per "ty". Banaś początkowo wypierał się znajomości z nim, ale potem zaczął kluczyć, że to nie on, że to inny i tego typu dyrdymały. Może tą aferą się zajmiecie bo jeszcze w historii Polski nie było przypadku aby minister dla kasy współpracował z bandytami. Ten gnój najpierw uprzątnijcie bo szykujecie nam przestępcze państwo.
Urszula2019.10.6 13:38
po wczorajszym ochlaniu tak mi się idotycznie piszę jestem tylko sukką i Q--rwą przepraszam za mą osobę tak z idiociałom
dzielnicowy2019.10.6 12:01
a kiedy przesłuchanie PiSdzielskiego dewelopera w sprawie taśm “Srebrna Tower”?
dzielnicowy2019.10.6 13:36
przepraszam normalnych Polaków za me wpisy marychę dostałem od brejzów i PełO i tak mki sie po niej pierd.......li przepraszam ja debil cham ćwok i syn matki po polsku skur,,,,,,yn
Viola2019.10.6 14:04
halickie tez handluja narkotykami moze dostałes od nich
JS2019.10.6 11:37
Takich Neumanów, Nojmanów może być całkiem sporo w SLD, Lewica Razem, PiS i w innych partiach. A Kukiz jaki ma język ! Oni są nagrywani a taśmy zostaną użyte w odpowiednim momencie. Jak na razie nie trafiły one do POKO, nie zostały im sprzedane. Miejcie się na baczności. Pozdr.
dzielnicowy2019.10.6 11:36
Dobrze że członkowie PiS jak oszukują, to robią to zgodnie z prawem i etyką, i jeśli nawet coś wyjdzie na światło dzienne to uczciwie wyjaśni to bezstronna prokuratura pana Ziobry.
2019.10.6 11:57
No właśnie - podobno PO kradli, ale z tego co wiem, oni też nie zabraniali kraść innym, natomiast, wygląda na to, że PiS chce kraść tylko sam.
les2019.10.6 11:31
Lewacka zaraza właściwie nie ma żadnego programu dla Polski. Oni prowadzą otwartą wojnę hybrydową przeciwko Polsce, na zasadzie kłamstw, manipulacji i pomówień, i prezentują kilka głupich pomysłów ograniczających się do likwidacji tego co przeszkadzałoby im w korupcji. Po pierwsze chcą opanować Gdańsk, a następnie zlikwidować CBA i urzędy wojewodów, a tym samym odciąć wpływ rządu i kontroli na samorządy. Obecnie forsują jak mogą ideologię LGBT. Dlaczego ? Ulica nie wychodzi, bo już nawet ich zwolennicy nie chcą w tym brać udziału. Zagranica ma ich dość, a Tusk za jego pracę jest ostro i systematycznie krytykowany. No to pozostali im zboczeńcy, którzy organizują w miastach tzw. „marsze równości”, w których nie chodzi im o tolerancję, ale o walkę z Kościołwm i z PIS-em.
Topek2019.10.6 11:29
Nie oszukujmy się, bo cała opozycja w Polsce i ich zwolennicy to zbiór najgorszych patologii, które szkodzą państwu i narodowi !!! To coś, co się pałęta w społecznym obiegu, a nazwało się totalną opozycją, to nie są Polacy – to gangsterzy ! Oni gardzą Polakami ! To grupa komunistów przysłanych nam na siłę przez Moskwę, a także żydowsko- niemieccy przybysze. Ich potomkowie to komunistyczny kożuch podłych i obrzydliwych dzieci resortowych, bełtu, mętów i pasożytów wszelkiej maści i rodzaju. Dla nich Polskość to nienormalność ! To wrogowie Polski, którzy posiadają jedynie polskie obywatelstwo. Jeśli nie oni lecz Polacy są przy władzy w Państwie, to czują się jakby ktoś na nich srał ! Są niewirygodni, niekompetentni i nienawistni, to kłamcy i oszuści, a złodziejstwo w czasach ich rządów przekraczało wszelkie granice. To zdrajcy narodu polskiego ! Oni bojkotują nawet największe święta narodowe, szczują na Polskę w UE i stosują wojnę hybrydową prowadzącą do zamachu Stanu żądając likwidacji urzędów wojewodów i utworzenia regionów federacyjnych. To nie jest żaden obóz polityczny opozycji, a pozaprawne zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo ! Kaczyński mówi prawdę – trzeba wymienić lewackie pseudo-elity ! Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym, prawnikiem i politykiem.
mordechaj2019.10.6 11:29
POKO to są normalni przestępcy ! A przestępców nie można tolerować jak normalnych obywateli. Ludzie ! Obudźcie się ! I zacznijmy ich odsuwać .... obojętnie gdzie. Nie zapraszajmy ich do mediów, bo albo tam kłamią że nie kradli i nie zdradzali Polski za granicą, albo udają głupów. Oni nie mają nam nic do powiedzenia !!! Oni nie są potrzebni Polsce, bo działają na szkodę państwa polskiego !!! Ktoś zapyta, skoro przestępcy to czemu nie siedzą ? Ano, jeżli oglądaliśmy transmisję z procesu sądowego w Gdańsku pomiędzy Kaczyńskim a Wałęsą, to od razu zorientujemy się, że żaden przestępca polityczny nie zostanie sprawiedliwie osądzony przez ich sędziów, i zostanie albo uniewinniony, albo umożony, albo przedawniony. Na to aby ich osądzić potrzeba jeszcze trochę czasu dla reformy sądownictwa, zmiany wielu aktów prawnych, zmiany wielu sędziów na nowych i młodych, wprowadzenie losowania sędziów i spraw w całej Polsce, no i zmian w czapach sędziowskich jak KRS, SN i NSA. S. Neuman (niemieckie nazwisko „Nojmann”,a w Polsce czyta się tak jak pisze) , członek mafii zwanej Platformą Obywatelską powiedział, że w kolejce do prokuratury i sądów, po zdanowskiej, gawłowskim i innych, stoją m.in. żuk, witkowski, karnowski, jaśkowiak, rodzina adamowiczów, neumann, kapica, a do TS stoją tusk, kopacz, rostowski i szczurek.
Wit19502019.10.6 13:07
umoRZony!
Viola2019.10.6 14:03
zadowolony jestes ????przemadrzały debilu
JS2019.10.6 11:28
WEDŁUG S. NEUMANNA TO CIEMNY ELEKTORAT PO.KO. MIMO POSTAWIONYCH AKTÓW OSKARŻENIA I TAK ICH POPRZE. Uważajcie lewaki, bo wypłynęły kolejne „taśmy prawdy” ! Nagrany został pseudopolak , kzóry wabi się Neumann (niemieckie nazwisko), a hasłem tym razem jest : Jak wyjdziesz z PO, to masz problem ..... https://niezalezna.pl/291042-tasmy-neumanna-tresc-nagran-szokuje-jedna-zasada-jest-dla-mnie-swieta-kuwa-posluchaj?fbclid=IwAR2yskJiL7mjKpnymgqviUQEwMkA4szpLbpSNQZWeFNge6_LYoAI0bx5SSQ
Konfederata2019.10.6 11:26
Polityka to służba ojczyźnie i narodowi mówi Jarosław Kaczyński ! Dzisiej gwarantem takiej służby jest jedynie Prawo i Sprawiedliwość. Kaczyński mówi prawdę – trzeba wymienić lewackie pseudo-elity ! Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym, prawnikiem i politykiem.
Viola2019.10.6 14:00
nie pieprz ruska onuco!!!
KKK2019.10.6 11:25
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się "dzielnicowy". Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
zenek 2019.10.6 11:49
KKK, Nie wiem jakim sku-rwielem jest i od kogo bierze pieniądze "dzielnicowy", ale zastanawiam się nad tym, jakim sku-rwielem musisz być ty, i od kogo bierzesz pieniądze że aż tak bardzo nie znosisz "dzielnicowego".
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 0:14
zenek 6.10.19 11:49 on nie nie znosi dzielnicowego, on nie znosi obelg i grafomaństwa tego psychola.
prawdaw oczy kole2019.10.6 15:45
Nowe elity prezesa ? Ex- burdelmama i futrzarz na imprezie z ministrem