16.07.20, 08:30Fot. Adam Guz/KPRM, CC BY-NC-ND 2.0

Sieć 5G i bezpieczeństwo. Ważny apel premiera na łamach ,,Daily Telegraph''

Pandemia boleśnie uświadomiła nam, jak ważne jest posiadanie własnych bezpiecznych linii produkcyjnych dla branży farmaceutycznej, sprzętu medycznego i laboratoriów. To samo dotyczy decyzji względem 5G. Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem, za który Europejczycy musieliby zapłacić wysoką cenę” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w tekście, który publikuje dziennik „Daily Telegraph”.

Szef polskiego rządu wskazuje w nim na to, jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo technologiczne, które stanowi wymiar bezpieczeństwa narodowego. Dodaje, że Europa:

[…] nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy”.

Premier wskazuje też, że owo narodowe bezpieczeństwo musi stanowić integralną cześć myślenia Europy o globalizacji. Dodaje, że brak kontroli nad nią może oznaczać niebezpieczne konsekwencje. Szef polskiego rządu dodaje, że dzisiejszy świat:

[…] stoi w obliczu niepożądanego wpływu narodów autorytarnych - kosztem Europy”.

Mówiąc o sieci 5G Mateusz Morawiecki podkreśla, że przyspieszy ona z pewnością przepływ kluczowych informacji i tym samym rozwój gospodarek, jednak aby służyła jedynie dobrym celom, konieczne jest wdrażanie jej oparte na zaufaniu oraz demokratycznej kontroli. Jeśli tego zabraknie – pisze premier:

[…] stajemy przed ryzykiem, że dzisiejszy kryzys będzie jedynie wstępem do tego, co może się zdarzyć, jeśli nieupoważniony podmiot przejmie kontrolę nad sieciami 5G i łańcuchami dostaw”.

W trakcie budowania nowej infrastruktury sieciowej musimy – dodaje Morawiecki – budować sieć odpowiadając sobie wcześniej na pytanie o to, komu ufamy w tej kwestii. Zaznacza, że wybór jest oczywisty, bo w Europie mamy do czynienia z dwoma zaufanymi dostawcami, światowej klasy firmami, których praktyki biznesowe są przejrzyste i oparte na rządach prawa. Z drugiej strony mamy dwie firmy kontrolowane przez autorytarny reżim.

 

Morawiecki zaznaczył, że w kwestii 5G Europa musi kontynuować sojusz z USA aby zachować jej bezpieczeństwo.

Dalej dodaje:

Wzywamy wszystkie państwa i firmy, a zwłaszcza naszych europejskich sąsiadów, do przyjęcia jasnej ścieżki solidnych środków krajowych w celu zabezpieczenia swoich sieci 5G. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa epidemiologicznego, realizm w zakresie ochrony technologicznej ma zasadnicze znaczenie dla długoterminowego utrzymania gospodarczych zasad gry, które będą służyć nam wszystkim - i będą nas ratować”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Marek2020.07.16 20:18
Ty plugawa zakłamana świnio odpowiesz za narażenie życia i zdrowia obywateli Polski wraz z szumowiną od zdrowia
Darek2020.07.16 9:48
9 miliardów zł kosztuyje nas rezygnacja z Huawei na rzecz technologii USA, w dodatku takiej nad którą nie będziemy mieć żadnej kontroli. Huawei dał nam opcję żebyśmy sami sobie kompilowali oprogramowanie i mieli pełny wgląd w kod źródłowy czyli 100% pewności że to bezpieczne i 100% kontroli Polski. USA nam nie powie co nam zainstaluje, nie da kodów źródłowych a ich technologia już teraz jest przstażała i ma znacznie wyższe wskaźniki promieniowania oraz poboru energii. Ale za selfie w białym domu trzeba słono płacić, dolarami i bezpieczeństwem swojego kraju.
Karol Wojtyła2020.07.16 9:26
Morawiecki to chyba tylko kraść potrafi.
pomatolski odpadzie2020.07.16 12:11
twoj ojciec kradl aby ci komputer z odzysku kupic
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.16 9:26
A teraz wyobraźcie sobie REALNY ATAK, no, tak z 5 żołnierzy Specnazu na to kartonowe państewko PADofila i kaczego chooja... Zanim by poderwali te 3 na krzyż blackhawki bez uzbrojenia, to ci goście wytłukliby cały ten śmieszny WOT maciory i połowę regularnego wojska.... oto Wolska właśnie, suwerenie!
Pimpuś2020.07.16 9:45
Rosja to faktycznie ma jakieś kompleksy na punkcie Polski
pomatolska kretynizacja polski2020.07.16 12:07
pomatolski parchu...bardzo ci z teczowej PiSdy smiedzi !!!!
Dlaczego nie napisaliście2020.07.16 9:23
że to płatna reklama opłacona z "rządowych pieniędzy" ?
robaczek 4.02020.07.16 9:18
uwielbiam ten moment kiedy rzad tlumaczy cos swoim wyborcom; ] tutaj jest OK. nie gryzc! to nasi! patriotycznie! nie atakuje muzgu! spokojnie! nie pedali! i to nie niemcy!!! ewryfink is okej
Albert2020.07.16 9:11
Morawiecki jak to ma w zwyczaju, zdradza swoją paplaniną kompletny brak pojęcia o temacie, na jaki się wypowiada. Co ma wspólnego sojusz z USA w kwestii bezpieczństwa 5G?
Darek2020.07.16 9:51
A no ma bardzo dużo, bo jak zamiast technologii Huawei o otwartym kodzie, nad którym mielibyśmy 100% kontroli wybierzemy przestażałe i droższe rozwiązanie z USA z oprogramowaniem nad którym nie będziemy mieć ani żadnej kontroli, ani wiedzieć co w nim siedzi to znacznie obniżymy swoje bezpieczeństwo i stracimy kontrole nad komunikacja we własnym kraju. Do tego dopłacimy 9 miliardów wskutek zacofania technologicznego i opóźnień, bo technologia USA jeszcze nawet nie działa.
robaczek 3.02020.07.16 9:11
trzeba tlumaczyć foliarzom bo to tez wyborcy PIS ;] ahahahhahah no taka prawda!!
Maciej Łagodny.2020.07.16 9:05
Pańska ODEZWA to powrót do POLITYKI NARODÓW. A Wymienione przez Premiera Kraje to: Chiny ,Rosja ,Turcja ,Iran ,itp Kraje. Czyli powrót do polityki murów i zasiek. Bo Premier zapomina że w/wymienione Kraje mogą wprowadzić ZAKAZ Handlu--jako sankcje.Czyli zakaz Turystyczny ,ZAKAZ przelotu nad Terytorium w/w krajów ITD.Dążymy do IDIOTYZMÓW Premierze.
idiota to ciebie ojciec zrobil...2020.07.16 12:09
miekim zrobiony
Kasikas2020.07.16 9:02
Ufam że nasz rząd będzie nad tym czuwał,,,bo sprawa jest bardzo śliska..
jula2020.07.16 8:58
Brytole wyszli z umów z Huawei w zakresie 5G, uczmy się na cudzych błędach. Wolność jest szerokopasmowa, ma wiele aspektów.