28.11.20, 17:54fot. pixabay.com

Sondaż. Aż 58 proc. Polaków popiera prawo do weta w UE

- Czy według Pani/Pana rządy państw należących do Unii Europejskiej mają prawo stosować weto w sytuacji gdy są przekonane, że mogą być zagrożone podstawowe interesy danego państwa? - takie pytanie zostało zadane w badaniu przeprowadzonym przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl

Z badania wynika, że zdecydowana większość, bo aż 58 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco, z czego 29 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak” oraz 29 proc. „raczej tak”.

Odpowiedź nie wybrało natomiast jedynie 19 proc. badanych, z czego tylko 10 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 9 proc. „raczej nie”.

W badaniu wystąpiła spora grupa osób niezdecydowanych - 23 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Przy podziale na sympatyków i wyborców poszczególnych ugrupowań warto zaznaczyć, że na prawo do stosowania weta wśród wyborców Zjednoczonej prawicy wskazało 78 proc. badanych oraz 66 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

 

mp/wpolityce.pl

Komentarze

pp2020.11.29 11:29
Do weta w ogóle czy do weta w tej sprawie? Bo to jednak różnica a ten sondaż to manipulacja!
Proliferzy robią sundarze2020.11.28 20:38
Uwielbiam Social Changes! To jest moja sondażowania - zawsze, jak chcę się pośmiać i zobaczyć, jaki jest idealny świat ortodoksów katolickich.
Maria Błaszczyk2020.11.28 18:52
No tak. Tylko że obecna sytuacja jest zupełnie inna. Rząd PiS grozi wetem zagrażając tym samym podstawowym polskim interesom. Na litość Cthulu, mamy pandemię, sytuacja jest fatalna, a oni próbują zrobić tak, żeby Polska nie dostała kasy z funduszu odbudowy. Przecież ten fundusz nie zniknie, jeśli Polska to zawetuje. Jeśli tak zrobi, 25 krajów po prostu podzieli te 750 mld między siebie umowami wielostronnymi. To nie UE straci na tym - już nawet pomijając kuriozalną sytuację, gdy dla chronienia tyłków obecnej władzy, szkodzi się własnemu krajowi.
hm2020.11.28 19:51
W sprawie budżetu wszystkie państwa muszą się dogadać, wszystkie a nie większość, prawo weta po coś jest i nie po to żeby je obchodzić tylko po to żeby zmienić warunki w taki sposób aby odpowiadały WSZYSTKIM. Obejście weta w taki sposób jak przedstawiasz byłoby złamaniem traktatów. To weto jest po to aby Polska otrzymała te środki niezależnie od humoru europejskiego lewactwa, które ma większość w PE i zawsze może przegłosować że jesteśmy niepraworządni gdy nie zgodzimy się z ich poglądami czy pomysłami a rząd polski nie chce być ich niewolnikiem.
Andrzej2020.11.28 20:09
Idź jutro do kościoła i pomódl się o mądrość ducha świętego. Może wtedy zrozumiesz, że Unia walczy o dobro każdego polskiego obywatela. Obecna sytuacja, w której ten sam człowiek, ziobro (celowo z małej litery) może jednocześnie obywatela oskarżyć a potem osądzić jest niedopuszczalna.
Anonim2020.11.28 22:54
Walczy o dobro każdego polskiego obywatela? cha cha cha, każdy tam walczy o dobro własnego kraju (oprócz naszej Targowicy) i o wpływy. Jak dla mnie prokuratura pod rządami Ziobro dużo lepiej sobie radzi niż poprzednicy, chcę aby tak zostało i nie życzę sobie aby unia się wpier.. w nasze wewnętrzne sprawy.
Maria Błaszczyk2020.11.29 2:07
Po pierwsze, ja nie o budżecie, tylko o funduszu odbudowy. Po drugie, do akceptacji zasady warunkowości wystarcza kwalifikowana większość głosów, czyli 15 państw reprezentujących przynajmniej 65 proc. ludności UE - i w lipcu. gdy został on wynegocjowany, pan premier Morawiecki przedstawiał go jako wielki polski sukces. Ja osobiście nie uważam, że wynegocjowanie tolerowania przez UE łamania zasady państwa prawa jest sukcesem - ale jest faktem, że w obecnym brzmieniu dla Polski nie ma on znaczenia, jeśli chodzi o fundusze. Jest to bat na Węgry, do Polski jest wiele zastrzeżeń, ale nie dotyczą one wydatkowania funduszy. Więc czyjkolwiek humor jest tu bez znaczenia. Po trzecie: można do końca świata i jeden dzień dłużej udawać, że się nie wie, co to jest praworzadność, chociaz naprawdę, jest to tak jasno skodyfikowane, że robienie z siebie aż takiego kretyna to obciach. No ale ja się nie zamierzam bawić w gierki na poletku polityki wewnętrznej pana Ziobry. Jest pewien poziom absurdu, którego nie należy przekraczać. I nie jest to żadne obejście weta. Nie jest niezgodne z traktatami. Nie ma żadnego zakazu dogadywania się państw między sobą.
UE2020.11.28 18:22
hitla ksaput! tusk kaput! unia kaput! kaput!
hahahahahah2020.11.28 18:20
hahahahahahahahahaha koniec uE kołchozu!!!!!!!!!!!!!
AKYSZ ruski trolu!2020.11.28 20:39
zmykaj stąd ty konfederacki wypierdku putina! nawet nie wiesz, że złemu panu służysz. AKYSZ!
Polak2020.11.28 18:19
To UE pozamiatana. Lewactwo propagandą nie przepiło to koniec cuchnącej unii w PL.
Andrzej2020.11.28 18:18
No i? Przecież obecnie żaden interes Polski nie jest zagrożony, co najwyżej zagrożona jest władza ziobry.
Uwielbiam Kaczyńskiego2020.11.28 18:20
UE chce bronić polskich ubowców ale im się nie uda. TUSK kara śmierci!!!!!!!!