11.11.14, 17:56Śp. Lech Kaczyński (fot. Spot PiS/YouTube)

Śp. Lech Kaczyński: Polska odzyskała niepodległość, bo podjęła o nią walkę

Portal Niezalezna.pl przypomina słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w 2009 roku z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości. 

„Naród polski, bowiem nigdy nie zrezygnował. Nie wolno, nie można i nie uda się pozbawić niepodległości dużego, europejskiego narodu. A takim jesteśmy, byliśmy i pozostaniemy” – mówił śp. Lech Kaczyński. 11 listopada był dla niego ukoronowaniem drogi, w której sprawdziły się polskie elity, polscy przywódcy polityczni oraz intelektualiści

Prezydent mówił, że Polska odzyskała niepodległość nie tylko dlatego, że I wojna światowa skończyła się klęską zaborców. „Polska odzyskała niepodległość dlatego, że podjęła o nią walkę, że zbudowała wszystko, co jest potrzebne do tego, żeby państwo stworzyć i w latach 1918-21, czyli do zakończenia trzeciego powstania śląskiego, to państwo obronić i wywalczyć jego granice” – podkreślał śp. Kaczyński.

Prezydent przyznał, że II Rzeczpospolita nie była idealna, miała swoje wady, ale podkreślił fakt scalenia trzech zaborów, stworzenia systemu prawnego, administracji, sił zbrojnych.

„Te dwadzieścia lat, to lata wielkie. Po nich przyszła II wojna światowa, miliony ofiar, potężne antyhitlerowskie podziemie, wspaniałe powstanie warszawskie, akcja „Burza”, powojenny opór przeciwko komunizmowi. Ale dwa kolejne pokolenia żyły w kraju, który nazywał się Polską, który miał formę państwa, ale suwerenności nie miał. I to udało się przełamać. I tym razem Polacy uczynili to w wielkim stopniu” – mówił śp. Kaczyński.

Prezydent życzył na końcu swojego przemówienia, aby 11 listopada stał się symbolem przyszłej Polski, która „zajmie takie miejsce w Europie, jakie z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX się należy, na które uczciwie zasłużyła”.

MaR/Niezalezna.pl

Komentarze

anonim2014.11.11 18:16
śp. prezydent profesor Lech Kaczyński był dzielnym nieustępliwym przywódcą NASZEGO KRAJU to przeszkadzało dla sowietów i szwabów dlatego przy udziale obecnie rządzących zaplanowali oraz wykonali w Smoleńsku morderstwo na 96 osobach.
anonim2014.11.11 21:15
Kaczyńskiego zabił Tusk i Putin a jak to mówią śmierć za śmierć