18.02.16, 09:13

Spotkanie ministra Waszczykowskiego z Johnem Kerrym

W czasie swojej wizyty w USA minister spraw zagranicznych Polski spotkał się amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. – Polska jest ważnym sojusznikiem, związane są ze sobą również nasze przemysły zbrojeniowe. Wspólnie przygotowujemy lipcowy szczyt NATO w Warszawie – mówił Kerry.

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych stwierdził też, że jest zadowolony, że polski rząd postanowił zasięgnąć opinii Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Głównym tematem rozmów polityków był szczyt NATO w Warszawie. – Chodzi oczywiście o stałą obecność NATO w Polsce, o którą zabiegamy od dawna. Decyzja polityczna już została podjęta i potwierdzona kilka dni temu na spotkaniu ministrów obrony NATO, teraz wojskowi Sojuszu przygotowują plan jak owa obecność ma wyglądać w praktyce: jej zakres, wielkość, rodzaj sprzętu, żołnierzy – powiedział minister Waszczykowski.

Minister ogłosił również, że zgodnie z zapowiedziami poprosił Kerry'ego o pomoc w odzyskaniu prezydenckiego tupolewa ze Smoleńska. Sekretarz stanu obiecał, że przekaże sprawę Victorii Nuland, podsekretarzowi odpowiedzialnemu za Europę i Eurazję i zapewnił o gotowości pomocy USA.

Szef dyplomacji dodał, że w niedługim czasie John Kerry przyjedzie do Polski, możliwe, że na spotkanie z udziałem przedstawicieli innych państw Europy Środkowej.

zz/telewizjarepublika.pl