Prokuratura umorzy postępowanie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza- informuje Wirtualna Polska. 

Umorzona zostanie również sprawa przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. 

"Zgodnie z art. 17 § 1 pkt 5 kodeksu postepowania karnego nie wszczyna się postępowania a wszczęte umarza wobec śmierci podejrzanego. Jest to bezwzględna przyczyna procesowa uniemożliwiającą prowadzenie postepowania karnego"- poinformowało biuro prasowe Prokuratury Krajowej w komunikacie przesłanym do redakcji Wp.pl. 

Jak podkreślono, przepisy kpk będą w tym przypadku miały zastosowanie zarówno do trwającego we wrocławskiej prokuraturze śledztwa, jak i procesu przed sądem w Gdańsku. Przypomnijmy, że w obu przypadkach sprawy dotyczyły oświadczeń majątkowych Adamowicza. 

Funkcjonariusze CBA już w roku 2012 kontrolowali dokumentację dotyczącą majątku włodarza Gdańska. Po przeprowadzeniu kontroli do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Śledztwo kontynuowała poznańska Prokuratura Apelacyjna i zakończyło się ono skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Gdańsku. Hanna Grzeszczyk z PA w Poznaniu informowała wówczas, że polityk złożył pięć oświadczeń majątkowych zawierających nieprawdziwe dane. 

Prezydent Gdańska przyznał, że popełnił błędy w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-12. Wyraził żal, a następnie, wspólnie ze swoim prawnikiem, złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby dwóch lat. Sąd przychylił się do jego wniosku i w roku 2015 roku postępowanie rzeczywiście zostało częściowo umorzone. Później, już po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych, wznowiła je Prokuratura Krajowa, przekazując śledztwo wydziałowi wrocławskiemu. Nastąpiło to pod koniec września 2018 r. przed gdańskim Sądem Rejonowym. 

Tragiczna, nieuzasadniona śmierć prezydenta Gdańska spowodowały decyzję prokuratury i CBA o umorzeniu śledztwa wobec polityka. Również Sąd Rejonowy w Gdańsku będzie zobowiązany wydać takie postanowienie. 

yenn/Wp.pl, Fronda.pl