30.01.19, 09:00

Sprawdź jak Twoje miasto zniszczyli Niemcy. KATALOG

Archiwum Akt Nowych rozpoczęło wczoraj publikację ,,Katalogu egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945''. W ,,Katalogu'' będzie można wyszukać swoją miejscowość i sprawdzić, jakie poniosła straty w czasie wojny. Nad ,,Katalogiem'' pracuje zespół parlamentarny ds. odszkodowań od Niemiec.

,,Każdy mieszkaniec naszego kraju będzie mógł zobaczyć, czy w jego miejscowości dochodziło do takich zbrodni wojennych. Są też informacje o tym, jakie osoby zostały zamordowane czy też zginęły, w jakich okolicznościach. Są to dość lakoniczne informacje, ale myślę, że dla historyków, dla ludzi badających II wojnę światową, to będą na pewno bardzo ważne i ciekawe informacje pokazujące, w jakich dniach, w jakich latach Niemcy dopuszczali się egzekucji czy zbrodni wojennych na terenie ich miejscowości'' - powiedział o ,,Katalogu'' poseł Arkadiusz Mularczyk.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

KATALOG JEST DOSTĘPNY TUTAJ

bb/radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2019.01.30 19:39
Nareszcie i Bogu dzięki. Mojemu miastu należy się jednak więcej. Z N A C Z N I E więcej. To miasto ewenement w nowożytnej historii Świata. Z czystej germańskiej nienawiści (bo strategicznego i jakiegokolwiek innego powodu, nie było) zmiecione z powierzchni ziemi. To miasto, którego ulice (tak jak np. Grójecka na odcinku Opaczewska - Pl. Narutowicza), bronione przez Polskie Wojsko ale i przez cywilów, prawie cały miesiąc przechodziły z rąk do rąk. To miasto gdzie polskie matki, z niemowlętami na rękach, były przez wermacht, w 1944, żywcem palone miotaczami ognia (przy opróżnianiu piwnic po Powstaniu i po wygnaniu warszawiaków przy "opróżnianiu" piwnic). To miasto gdzie, z frustracji, przegrywający już wojnę Niemcy wymordowali cywilów całej dzielnicy- Woli (dzieci, starców i matki - bo mężczyźni polegli wcześniej). To miasto gdzie po wojnie wystarczyło mieć warszawską metrykę, żeby beriowscy najemnicy uniemożliwili powrót .(brak zgody na meldunek). To miasto - faktyczny bohater II WŚ, nie doczekało się takiej literackiej epopei jak np. Leningrad (taki jest tytuł książki i dzięki niej cały świat zna historię blokady, a skutkiem tej świadomości jest wypłacanie odszkodowań). To wstyd, że w polskiej kulturze nie znalazło się dotąd pióro, zdolne tę wspaniałą i zarazem straszna historię opisać, jak uczyniono to np.w przypadku Leningradu.
Martinique2019.01.30 11:47
Moje rodzinne miasto - Gdansk, kto zniszczyl, jest to w tym katalogu?
Andrzej 2019.01.30 10:34
A co z obecnie polskimi miastami, które zostały zniszczone w wyniku nalotów dokonanych przez Amerykanów i Polaków? Świnoujście, Police, Szczecin.
Polak2019.01.30 10:17
Kto jest największym złodziejem i zbrodniarzem w Europie...