27.01.21, 20:29Zdjęcie ilustracyjne

Sprawdzony probiotyk – sprawdź, czym powinien się cechować

Stosowanie probiotyków ma na celu wsparcie i ochronę organizmu przed niepożądanymi skutkami antybiotykoterapii. Chodzi tu głównie o szybką regenerację mikroflory jelitowej. Jej stan ma bardzo duży wpływ na jakość naszego życia i pomaga utrzymać organizm w dobrej formie. Jak w takim razie ja odbudować? Sprawdź, czym powinien cechować się dobry i sprawdzony probiotyk.

Probiotyk – poznaj jego działanie

Jelita to wbrew pozorom jeden z najistotniejszych organów w ciele człowieka. W ich wnętrzu zamieszkują kultury żywych organizmów tworzących tak zwaną mikroflorę jelit.

Mikroflora to szczepy bakterii odpowiadających za różne procesy. Przede wszystkim wspomagają trawienie, ale poza tym zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych oraz niwelują stany zapalne w organizmie. Dodatkowo mikrobiota wpływa także na funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto jest odpowiedzialna za wytwarzanie m.in. serotoniny.  

Znaczenie kultur bakterii probiotycznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest nieocenione. Rolą sprawdzonego probiotyku jest odbudowa szczepów tych bakterii – ich stan może się pogorszyć m.in. w efekcie antybiotykoterapii.

Cechy dobrego probiotyku

By móc skutecznie chronić jelita, konieczne jest stosowanie sprawdzonego probiotyku, który będzie wspierać odbudowę kultur dobroczynnych bakterii. Pytanie, jakie cechy powinien mieć? Według standardów określanych przez WHO, o wysokiej jakości i skuteczności preparatów probiotycznych świadczą:

- bezpieczeństwo działania;

- ludzkie pochodzenie;

- przeżywalność bakterii;

- zdolność do kolonizacji przewodu pokarmowego.

Jedną z najważniejszych cech probiotyku jest żywotność bakterii. Tylko ich odpowiednia ilość gwarantuje możliwość przetrwania i rozwoju w trudnym środowisku, jakim są nasze jelita. Szacuje się, że minimalna liczba bakterii w sprawdzonym probiotyku wysokiej jakości powinna wynosić 109 jtk (jednostek tworzących kolonię)/g preparatu. Taka liczebność gwarantuje dotarcie odpowiedniej ilości mikroorganizmu do jelita grubego, w którym rozpoczną odbudowę mikroflory.   

Poza samą liczebnością ważna jest również nazwa szczepu. Właściwy opis probiotyku powinien składać się z trzech elementów, które wskazują na jego właściwości. W jego skład wchodzą:  

- Nazwa rodzajowa (np. Lactobacillus),

- Nazwa gatunkowa (np. rhamnosus),

- Nazwa kolekcji kultury szczepowej (np. Pen, E/N, Oxy).

Tak opisany probiotyk daje pewność, że mikroflora, którą przyjmujemy do swojego organizmu, zadziała na nas w określony sposób. Wysoka jakość to również żywotność i liczebność bakterii. Im lepszy probiotyk, tym dłużej zachowuje swoje właściwości i odpowiednio działa na organizm.

 

Komentarze

jack2021.02.18 11:03
Bzdety. Jedyny sprawdzony i wyśmienity probiotyk to 40% "małpa".
Margeritta2021.01.29 13:39
Zależy dla kogo i w jakim celu ma być stosowany. Można po prostu poradzić się farmaceuty i problem z głowy.
Mario2021.01.28 9:32
i powinien być przechowywany w lodówce.. Prawdopodobniej najlepiej dobrane szczepy i ilość ma firma Doctor Life którą stosuje moja rodzina np ProbioFlora Family lub Kids
czekista2021.01.28 6:23
Powinien cechowac sie tym, ze po zaaplikowaniu nie zabije. Dlatego najpierw powinno sprawdzac go na producentach. Poczawszy od najwyzszych szefow.