05.05.19, 09:56zdj. screen Youtube

'Strajk włoski' nauczycieli. Co na to Polacy?

W obliczu klęski ogólnopolskiego strajku nauczycieli i krytyki ze strony części strajkujących pracowników oświaty po decyzji o zawieszeniu protestu, Sławomir Broniarz wpadł na nowy pomysł. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego zalecił pedagogom "strajk włoski". Co to oznacza? Nauczyciele mieliby pracować tylko "tyle ile, zobowiązują do tego przepisy i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu pracy i co zapewnia pracodawca".

Co o takim rozwiązaniu sądzą Polacy? Czy popierają strajk włoski pracowników oświaty? Zbadała to sondażownia SW Research dla serwisu rp.pl. "Rzeczpospolita" podała, że 37 proc. badanych popiera wprowadzenie strajku włoskiego. Przeciwną opinię wyraziło 48 proc. respondentów. 15 proc. ankietowanych wskazało opcję "nie mam zdania". 

Badanie przeprowadziła firma SW Research na zlecenie serwisu rp.pl w dniach 30 kwietnia - 2 maja 2019 roku, na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

yenn/fakty.interia.pl, Fronda.pl

Komentarze

Hanys2019.05.6 8:08
Jeszcze miesiąc temu nieco sie obawiałem tego "broniarza" - jak każdego komunisty z pzpr, ale teraz to juz tylko smiech na sali ...
Jan Radziszewski2019.05.5 22:46
poliamorysta i jego poplecznicy ot co cię gnojku czeka Kary dla tych, co robili podziały, dzielili Opuszczaliśmy się do kolejnych kręgów. W jednym z nich widziałam, jak duszę rąbały na kawałki dwa ogromne demony, w takich skórzanych fartuchach, z siekierami. Rozrąbywały. Robiły to powoli. Rąbały duszę, ale krwi nie było. Był tylko ból. Był wrzask. Krwi nie było. Mówię: „A dlaczego nie ma krwi?” – „Krew należy do Pana”, – powiedział Anioł. – „W piekle nie ma wody i krwi, ponieważ należą one do Pana. Krwi nie ma, ale od tego ból nie staje się mniejszy”. Przypomniałam, że – tak, przecież Krew Chrystusa – ona odkupiła wielu. Zapytałam: „Dlaczego rąbią ich na kawałki?” – „To są ci, którzy robili podziały na ziemi,- uzyskałam odpowiedź. Mówię: "Jak to? Jaki podział?" - "Oni dzielili rodziny. Robili podziały w pracy. Doprowadzali ludzi do tego, aby rozerwać, złamać. Oni robili podziały w rodzinach, kościołach. Wszędzie, gdziekolwiek się zjawili, służyli sobie i tylko sobie. A teraz odczuwają rozdział w pełnym zakresie - teraz ich się dzieli. Oto tak samo, na żywo, rozrywali oni cerkiew”. I znowu, podniósłszy oczy do góry, w myślach podziękowałam Bogu, że tego u mnie nie było, że Pan i od tego mnie ochronił na ziemi; że nawet myśli o rozdzieleniu u mnie nie było. To znaczy, że już do tego kręgu nie trafię. Alleluja! Nie trafię tam! Chwała Panu!
Renata2019.05.5 19:53
Nauczyciele w Polsce od wielu lat prowadzą włoski strajk, chyba już więcej się nie da.
piko2019.05.5 18:44
W takim razie jak teraz pracują?W końcu zaczną robić za co im płacą.Skończą ze spóżnieniami na lekcje,bo musieli dokończyć kawę,albo wypalić papierosa.Przestaną wychodzić z pracy po kilku godzinach, bo skończyli zajęcia z uczniami,choć obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy(codziennie to widzę).Zobaczymy,jak ten strajk włoski będzie wyglądał,bo nauczyciele przyzwyczaili się do pewnych nie zgodnych z przepisami zachowań,które im odpowiadały.Potrafili np. za przyzwoleniem dyrektora,mieć drugi etat w tym samym czasie w inne szkole.
Mirek2019.05.5 18:20
Głupie baby tzw nauczycielki dały się wciągnąć Grześkowi i WRONiarzowi w brudną grę która miała wywołać zamęt przed wyborami do PE . Rząd poradził sobie ale one straciły nie tylko pieniądze ale i resztki prestiżu . Jak można być wychowawczynią gdy bierze się dzieci jako zakładników . W internecie same prezentowały sie na równi z krowami i świniami .
Ania2019.05.7 0:02
Mam nadzieję że przystępując do strajku włoskiego użyją własnego rozumu i wszystkie wątki wezmą pod uwagę Ja bym zrozumiała że Rząd zapomniał O Nich całkowicie ale to nie prawda był plan rozpisany bo nie można było w jednym roku wszystkiego zrealizować a i tak dzięki Zw.Solidarność podwyżki 9,2% Otrzymają Wszyscy z Oświaty tyke ile można było w trakcie roku budżetowego a i tak okrągły stół pracuje nad reformą i napewno w przyszłości będą podwyżki bez strajku Także droga Elito zastanówcie się czy warto słuchać Waszego Guru co Wam narazie kieszenie uszczuplił
zatroskany2019.05.5 14:32
Niech nauczyciele idą doTuska... on im dał już podwyżkę i pani Rostkowska . Na pewno jeszcze im da......
JaKi2019.05.5 13:03
Zaraz,zaraz. Przecież jednym z zarzutów wobec nauczycieli było to że mało pracują a chcą dużo zarabiać,oni argumentowali ze pracują więcej. Więc teraz będą pracować tyle ile chcieliście.
Ryszard Olejniczak2019.05.5 12:30
Nie chcę się wtrącać, ale nauczyciele powinni się rozejrzeć czy, zmasowany w ostatnim dziesięcioleciu, hybrydowy atak na polską oświatę, nie jest przypadkiem sterowany z ośrodków antypolskich obcych służb.
Ania2019.05.6 23:54
Nie jestem nauczycielem ale robiłam listy płac pracownikom i wiem że nauczyciele mają malą stawkę zasadniczą ale lwią część stanowią dodatki motywacyjny,nadgodziny za chore czy nieobecne koleżanki a w nadgodzinach to stawka jest dość pokażna skoro to pensum jest niskie 18 godzin więc nie wiem do czego zmierza P.Broniarz chyba do tego żeby Nauczycieli pozostawić przy zasadbiczej stawce i znowu się rozczarują Skoro Okrągły stół już pracuje od września ma być podwyżka 9,2% to ja nie widzę powodu żeby iść na zwarcie tym bardziej że Dyrektorzy oceniają motywację No cóz Nauczyciele to Elita w większości mam nadzieję światła i użyje swój rozum
Cogito ergo sum2019.05.5 11:28
Nauczyciele dostali grosze za strajk i spotkali się z dezaprobatą społeczną a ten jeszcze o włoskim strajku. Broniarz poprowadził ZNP ku klęsce
dumny Polak2019.05.5 10:35
PiSdzielce ponoć odzyskali po PO z VAT ponad 200 miliardów zł. i nie mają na podwyżki płac pracowników państwa ? To gdzie się podziały te pieniądze srebrny prezesie?
gość1112019.05.5 12:06
ukradli lub rozdali swoim, na jedno wychodzi. myślą że naród może wiecznie pracować za miskę ryżu i się nie buntować a oni będą brać po 30 tysięcy i do tego premie! kto tu jest bardziej arogancki nauczyciele czy rząd? co do strajku włoskiego to powiem tylko tyle że nauczyciele nie mają zamiaru opiekować się dziećmi na wycieczkach 24 godziny na dobę jeśli nie jest za to zapłacone. bo zapłacone jest tylko te kilka godzin jakby mieli w tym czasie lekcje. prosta prawda.