05.04.21, 10:17fot. pixabay.com

Syryjski arcybiskup: jedyną nadzieją jest Jezus, resztę spowija mrok

To będą najgłodniejsze święta od momentu wybuchu wojny w Syrii. Ogromny kryzys gospodarczy i nałożone na ten kraj międzynarodowe sankcje sprawiają, że ludzie każdego dnia walczą o przetrwanie swych rodzin. „Gdyby nie wiara, wielu nie dałoby rady przetrwać. Jedyną nadzieją jest dla nas Zmartwychwstały Jezus, całą resztę spowija mrok” – mówi maronicki arcybiskup Aleppo. Pod jego jurysdykcję podlegają tereny, które stały się areną największych wojennych okrucieństw.

Abp Joseph Tobji wskazuje, że ludzie masowo uczestniczyli w Triduum i Wigilii Paschalnej. Kościoły są pełne, a ceremonie liturgiczne starannie przygotowane. „Przywodzi to na myśl piękny czas sprzed konfliktu” – mówi Radiu Watykańskiemu maronicki arcybiskup Aleppo.

Jedyną radością i światłem w tym mrocznym tunelu jest Zmartwychwstanie. Całą resztę spowija mrok. Ogromny kryzys gospodarczy i straszliwe ubóstwo paraliżują kraj. Średnia pensja wystarcza rodzinie na zakupy zaledwie na kilka dni. Patrząc jedynie po ludzku na sytuację w Syrii nie ma dla nas nadziei. Pan jednak wie, jak nas uratować z tej strasznej opresji. Potrzeba zaufania i modlitwy, takiej jak uczniów, gdy na wzburzonym jeziorze wołali: Panie ratuj, bo toniemy! – mówi papieskiej rozgłośni abp Tobji. – Młodzi chrześcijanie coraz częściej myślą o emigracji. I nic na to nie możemy poradzić, z każdym dniem ubywa świadków wiary. Na całe szczęście mamy wsparcie Kościoła powszechnego, ale ono nie wystarcza. Przez wspólnotę międzynarodową czujemy się totalnie opuszczeni. Jaką nadzieję możemy w niej pokładać, skoro jedyne narzędzie jakie stosuje to kolejne sankcje. Potrzebujemy odrobiny miłosierdzia, ale wątpię czy doznamy go od polityków.“

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Syria

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.05.1 20:22
Brawo Pan Jezus .
Michelo2021.05.1 16:30
„Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
Wielka nierządnica - królowa matek2021.04.5 13:14
Nadzieją dla tych co akceptują i domagają się zabawy w panów i sługi, brzydkie odrzucone i ładne rozszarpywane - a ścierwa wierzące w miłosierdzie mówią przecież; mężczyzna musi być silny i twardy bo to cecha męskości...... No to się przez te ładne leją na imprezach - czasem w kilku jednego. Czasem się no żują. Tfu do Czarta!!!!! Wy ścierwa Ameryko - Europejskie Razem z waszymi niewinnymi córkami. Jak nie ma opcji na kobietę na własność nie ma sensu jej istnienie.
Grizzly2021.04.6 6:27
Nazywasz Matematykę nierządnicą. Znaczy się nic o niej nie wiesz.
Grizzly2021.04.6 7:59
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
rebeliant2021.04.5 11:49
Te oczy przypominają trochę oczy figurek sumeryjskich bogów. A jeśli chodzi o mrok... to jahwe i jego świta znają się na tym lepiej jak nikt inny.
Anonim2021.04.5 10:50
Widać, że sankcje są w tym przypadku szkodliwe, godzą w ofiary z obu stron. Czas z nimi skończyć.
Anonim2021.04.5 10:19
Jrdle, jaka facjata 🤣