15.08.19, 12:21

Ta bitwa cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara

99 lat temu, w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, Bitwa Warszawska zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Bitwa Warszawska nosi też miano „cudu nad Wisłą”. Pierwszy raz w debacie publicznej użył tego terminu Wincenty Witos. Był potem cytowany przez politycznych przeciwników Józefa Piłsudskiego, kwestionujących zasługi Marszałka w przygotowaniu i przeprowadzeniu bitwy. Ale określenie „cud nad Wisłą” ma też odniesienia religijne, ponieważ Wojsko Polskie pokonało Armię Czerwoną 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej.

Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce – lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską w tytule swojej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 roku pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych… jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Francuski generał Louis Faury w jednym z artykułów w 1928 r. porównał Bitwę Warszawską do Bitwy pod Wiedniem: „Przed dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego; nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono”.

Z kolei brytyjski historyk J. F. C. Fuller napisał w książce „Bitwa pod Warszawą 1920”: „Osłaniając centralną Europę od zarazy marksistowskiej, Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara (…), zatamowała potencjalny wybuch niezadowolenia społecznego na Zachodzie, niwecząc prawie eksperyment bolszewików”.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze

Atheisten sind dumm - A. Einstein2019.08.15 18:03
Polska ledwie sie odrodzila, miala zaledwie "roczek" kiedy musila walczyc z molochem jakim byla Rosja, juz wtedy bolszewicka. Ale nie tylko z robactwem azjatycko-zydowskim, Polska musila dac kopa zawsze wrednym Czechom, walczyc o Slask, o Wielkopolske. Narod ktory tego dokonal nie ma sobie rownych nie tylko w Europie. Czy to byl cud czy "tylko" nieprawdopodobne poswiecenie Polakow, inteligencja dowodzacych nie ma znaczenia. Znaczenie mialo i ma historyczne konsekwencje tego zwyciestwa, absolutnie bezprecensowego, dla Europy i bolszewizmu. Byl to pierwszy gwodz do trumny bolszewizmu, ostatnim byl wybor Polaka na Tron Piotrowy. W polowie luteranskich Niemczech, wysoce zsekularyzowanych, dzien dziesiejszy jest dniem wolnym od pracy - swieto katolickie.
Danuta Cz.2019.08.15 20:52
Atheisten! Zgadzam się z tobą ! Wszyscy kolejni przywódcy Rosji do tej pory są źli i nie mogą sobie darować, że zostali wtedy pokonani w Bitwie Warszawskiej! A odnośnie wyboru naszego Papieża, czytałam potem przedruk rozmowy telefonicznej I Sekretarza KC PZPR Gierka z Breżniewem, gdzie skarżył się jeden drugiemu mówiąc: " No to mamy problem..." ! Faktycznie, nawet nie spodziewali się , że ZSRR zostanie za rządów Gorbaczowa rozwiązany 31 grudnia 1991r, i to w dodatku bezkrwawo! Kto śmiałby nawet o tym wtedy pomyśleć! ? Putin do tej pory głośno mówi, że bardzo żle się stało, że nie ma ZSRR, że są niepodległe republiki!
anonim2019.08.15 20:58
Nicki słowiczka się zmieniają, zmieniają się również nicki "słowiczkowej", która się z nim "zgadza" :) Czas na wyjście z szafy, chłopie!
tt: @PromocjaPWS2019.08.15 16:11
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl. Polecam też codzienne komentarze Mariana Kowalskiego na jego facebook'u. https://pl-pl.facebook.com/Kowalski.Marian Archiwumna jego kanale yt. https://www.youtube.com/channel/UC_CRcV582XczvHzpLceKFJw/featured
Cool2019.08.15 15:27
Tylko Węgrzy nas wspierali! Cała pieprzona Europa już wtedy była w czerwono-tęczowych łapskach!
Marian2019.08.15 15:52
Przyzwoicie zachowala sie wtedy Francja
Cool2019.08.15 20:41
No i na określeniu "przyzwoicie" bym poprzestał! ;-) Czesi za to pokazali całą swoją "klasę"
FlubberShy2019.08.15 13:34
Chyba nawet Cher o tym śpiewała :D
Marian2019.08.15 13:14
Jakos cicho o zdradzie zydow a sytuacja byla na tyle powazna ze internowano wszystkich zydow sluzacych w WP.Pozostali zydowscy cywile byli pod baczna obserwacja policji
zmiecz2019.08.16 11:06
Zydzi, za postawe w stosunku do Polski w tamtych tragicznych dniach, przeszli swoja karme w Oswiecimiu i innych obozach. Ale ty byla pierwsza czesc karmy. - Druga nadchodzi.
cud 20192019.08.15 12:53
Zapomnieliście poinformować o dzisiejszym cudzie w Rosji? Gdyby zamiast tego wszyscy zginęli, pisalibyście o zemście Matki Bożej za Smoleńsk? Piloci rosyjskiego samolotu pasażerskiego, którym udało się awaryjnie wylądować na polu kukurydzy otrzymają odznaczenia państwowe. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow. Załoga stwierdziła bowiem problemy z silnikiem po tym jak maszyna uderzyła w stado ptaków. Na pokładzie było 226 pasażerów i 7 członków załogi. Po awaryjnym lądowaniu 55 osób wymagało interwencji medycznej. Hospitalizowano 29 osób, w tym dziesięcioro dzieci - początkowo mówiono o 23 osobach poszkodowanych.
Danuta Cz.2019.08.15 19:43
"niby cudzie" ? ! Pisz na temat ! Artykuł jest o innym Cudzie! O tym twoim będa pisać ! Zresztą " dumny...g", po co ? Ty to już napisałeś! I kto powie że nie jesteś ich trollem !?