24.01.20, 18:55

,,Tagesspiegel'': Rosja rozsiewa pogardę do Polaków

Niemiecki "Tagesspiegel" ostro ocenia rosyjską propagandę wymierzoną w Polskę. "Próby przepisywania historii przez Putina są wyzwaniem nie tylko dla historyków. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ sieje niezgodę czy wręcz pogardę dla Polaków, Ukraińców, (członków) narodów bałtyckich, których Kreml chce napiętnować jako współpracowników Hitlera" - pisze dziennik.

 

"Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz. Pomagała także w wyzwoleniu Europy i Niemiec od nazistów. Nikt nie powinien odmawiać jej uznania. Jednak na początku wojny Stalin był wspólnikiem Hitlera" - wskazuje "Tagesspiegel".

Dziennik dodaje, że ze względu na swoją historię kluczowej roli w tym sporze z Rosją nie mogą odegrać Niemcy. Według "Tagesspiegla" dobrze, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie mówił o sporze między Warszawą a Moskwą w swoim wystąpieniu na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie.

"Nie oznacza to, że kłamstwa Putina na temat historii mają pozostać bez odpowiedzi. Ale to raczej inni powinni zgłaszać sprzeciw" - wskazuje "Tagesspiegel".

bsw/pap, fronda

Komentarze

qwerty2020.01.26 10:04
niedobrze to wróży (nie tylko dla nas) gdy bandyci i złodzieje dogadują sie ponad nami vide 1939r...
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 15:00
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
Kazimierz zPodk.2020.01.25 12:39
To ,że Putin mówi co mówi to zasługa PiSu, który prowadzi chorą politykę wschodnią,która dba bardziej o intresy Ukrainy, Gruzji niż Polski.
Jan2020.01.25 9:56
Konfederacja Moskiewska milczy. Gdzie jest teraz kandydat Nabosaka?
qwerty2020.01.25 9:20
kto nie zna własnej historii to przerobi ją jeszcze raz na własnym grzbiecie (bo podobno historia niczego nas nie uczy...)
robo2020.01.25 7:25
Przecież to nasi politycy od dawna już piszą historię na nowo, odwracają kota ogonem, przewracają pomniki, z bandytów i zdrajców robią bohaterów, no ale gdy się wzięli za Rosję dostali trochę po głowie. Od czasu wojny nic takiego nie było. Niechlubne dla Polski wydarzenia nie były nigdy wspomniane zostawiając "białe plamy" w historii i Ruscy to szanowali i cicho siedzieli. Teraz wszystko zaczęło się zmieniać kiedy "polscy" politycy w niewiedzy historycznej i opierając się na tej fałszywej, napisanej na nowo robią z dawnych ZSRR winnych rozpętania II wojny. Czy nie lepiej się skupić na gospodarce kraju, dobrosąsiedzkich stosunkach i handlu? Zajmijcie się sprawami Polski a Rosję zostawcie w spokoju bo tego nie udźwigniecie. Ruscy nas wyzwolili, odzyskali ziemie stracone wieki temu, dodali Prusy, pomogli się nam bardzo szybko odbudować, uprzemysłowić, ludzie nauczyli się pisać i czytać a dzieci otrzymały równe szanse w życiu po raz pierwszy w historii. Wyszli z Polski pokojowo zostawiając nam kraj wolny, suwerenny w którym wszystko było polskie. Czego więcej chcieć? W 89 roku Polska mogła zostać krajem wolnym, suwerennym, samorządnym i neutralnym (bez NATO i USA) żyjącym w zgodzie z sąsiadami. Stało się inaczej bo "Solidarność" była opłacana przez USA i mamy Polskę zadłużoną, uzależnioną od USA, w której amerykańscy żołnierze czują się jak u siebie a z dorobku powojennego nic już nie zostało bo wszystko oddali w obce łapy w ramach "prywatyzacji". Tymi problemami należy się zajmować a nie Rosją która nam nic złego nie robi i nic nie zabiera tylko od czasu do czasu odpowiada na agresywne zaczepki. Problem w tym że "polski" polityk pod amerykańskim butem musi z Ruska zrobić tego złego. Gradobicie to Rusek zły.
Sonia2020.01.25 8:01
Według Twojej teorii bylibyśmy dziś w tym miejscu co Białoruś i Ukraina.Wszak mają dobrosąsiedzkie stosunki i rozwijają się.Są przecież suwerenni i niezależni.Gospodarka im ,,kwitnie'' aż miło patrzeć.To już przerabialiśmy drogi ,,robo''Przecież za PRLu także byliśmy zadłużeni zapomniałeś ?Ja pamiętam PRL i jak się żyło w nim.Mamy takie położenie geograficzne ,że nigdy nie będziemy suwerenni.Musimy mieć mocnego sojusznika bo sami nie damy rady.Jednak życie teraz a za PRLu jest dużo lepsze.Ludziom żyje się lepiej.Nie widzisz tego ?
Jan2020.01.25 17:37
Ty, ruski spadaj do swoich ruskich pobratymców...precz z naszego portalu kacapie jeden...
Wxyz2020.01.25 0:14
Rosja i Putinn niech się za stanowi nad własną moralnością.Bo ta obecna to jest dno.
anonim2020.01.24 22:11
Gołowa nie żopa - Rosja nie Europa.
anonim2020.01.24 20:04
Polacy pobudka! Żydzi domagają się od Polaków zwrotu artefaktów znajdujących się w naszych muzeach. The New York Times: Polska jest wezwana do szukania w swoich muzeach dzieł sztuki zrabowanych przez Nazistów. youtube.com/watch?v=zUncvoSe3S8&feature=youtu.be&t=157 PILNE! Serbia już płaci! Nowe fakty nt. ROSZCZEŃ. Co się stało w Yad Vashem? | K. Treter-Sierpińska youtube.com/watch?v=4gYuQC9-oBw
STANISLAW2020.01.24 19:49
Jacyś agenci z piątych kolumn często podsuwają nam takie rozwiązania: jak nie Putin, to Niemcy; jak nie Merkel, to Rosja! Co to za myślenie?
JS2020.01.24 19:38
Jak Polska nie podda się pod panowanie królestwa niemieckiego też będzie obiektem ataku i pogardy w niemieckich mediach. Już raz pokazali krzyż z ukrzyżowaną na nim kobietą z zaklejonymi ustami z napisem Media i prezesa Kaczyńskiego jadącego na tym krzyżu. Oni ośmieszą, wyszydzą Polskie władze dla swoich celów i Tagesspiel będzie do tego wykorzystany. Pozdr.
zyczliwy2020.01.24 19:05
A to wszystko zasługa ancychrysta kulawego pokurcza który doprowadził do tego ze nikt na całym bożym swiecie nie szanuje Polski ani Polaków abyś zdechł pod płotem kanalio
Sonia2020.01.25 7:44
Taak to wina Kaczyńskiego ,że Stalin z Hitlerem napadli na Polskę.Troszkę więcej wiadomości obiektywnych .Piszesz głupoty ,to jest infantylne.