Poszczególne kurie informują, jak będzie wyglądać tegoroczna celebracja Bożego Ciała. W tym roku Boże Ciało odbędzie się bez tradycyjnych procesji ulicami miast lub wokół kościołów. Zachowane zostaną za to obostrzenia sanitarne wewnątrz i na zewnątrz świątyń.

W diecezji warszawsko-praskiej biskup pomocniczy Jacek Grzybowski wystosował komunikat, w którym poinformował o koniecznych celebracji Bożego Ciała przy uwzględnieniu aktualnych przepisów sanitarnych.

Powołując się na stosowne rozporządzenie Rady Ministrów, biskup wskazał, że do 5 czerwca „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać” pod warunkiem, że w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Na zewnątrz wierni powinni zachowywać dystans nie mniejszy niż 1,5 metra. "Do roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała" - czytamy w komunikacie.

Zalecono również skonsultowanie tej kwestii z administracją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla terenu parafii.

W Kaliszu podkreślono z kolei, aby skupić się na tradycyjnych formach obchodów Bożego Ciała, ale przy zachowaniu norm sanitarnych. Prawo nie zabrania bowiem organizacji procesji eucharystycznej.

Kuria kaliska podkreśliła konieczność zachowywania dystansu 1,5 metra między wiernymi, ale wskazała również, że na świeżym powietrzu nie ma już obowiązku noszenia masek. Zachęcono do celebracji Mszy na świeżym powietrzu.

Kuria zaapelowała o zgłaszanie tras procesji oraz właściwe zabezpieczenie ich, tak jak w ubiegłych latach.

W Kielcach nie będzie możliwa procesja do czterech ołtarzy ulicami miasta. Odbędą się za to procesje na terenie parafii, jednak przy zachowaniu wszelkich norm sanitarnych. 

- Z punktu widzenia Sanepidu w Kielcach nie ma przeszkód, byleby zostały zachowane przepisy sanitarne. Chodzi o zachowanie dystansu między uczestnikami wynoszącego 1,5 m. W przypadku trudności z zachowaniem dystansu, zaleca się noszenie maseczek - powiedział rzecznik kurii kieleckiej ks. dr Mirosław Cisowski.

W przypadku procesji parafialnych decyzja w tym zakresie należeć będzie do proboszczów.

W Częstochowie wskazano, że procesja do czterech ołtarzy winna odbyć się jedynie w obrębie parafii, na terenie przykościelnym.

- Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy św. organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni - poinformował sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak.

Podobne zasady przyjęły kurie w Płocku i Sandomierzu.

Kuria w Elblągu pozostawiła "roztropnej decyzji Proboszcza" to, czy procesja przejdzie ulicami miasta, czy odbędzie się jedynie na terenie przykościelnym.

jkg/ekai