16.01.18, 11:00Fot. Bartosz Zielinski via Wikipedia, CC 4.0 / screenshot Youtube

Terlikowski krytykuje Gądeckiego

„Bezpieczeństwo uchodźcy liczy się bardziej niż bezpieczeństwo narodowe - oznajmił arcybiskup Stanisław Gądecki. Trudno się jednak z taką opinią zgodzić.” - pisze na swoim facebooku Tomasz Terlikowski.

Arcybiskup oceniał:

Każdy by chciał żyć w bezpieczeństwie, tylko tyle, że nasza postawa niewiele ma wtedy wspólnego z chrześcijaństwem. Egoizm osobisty - czyli troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa, przeważa nad altruizmem, czyli nad tą postawą, która powinna jednak być ukierunkowana na pomoc innym osobom”.

Terlikowski na te słowa Gądeckiego odpowiada:

Bardzo łatwo jest formułować ogólne prawdy, że dobro konkretnego uchodźcy liczy się bardziej niż jakieś ogólne bezpieczeństwo narodowe. Tyle, że pod tym terminem kryje się dobro konkretnych osób. Bezpieczeństwo narodowe to także to, że - dzięki temu, że nie ściągaliśmy migrantów przez ostatnie pół wieku, i nie wpuściliśmy tzw. uchodźców (z których przynajmniej część, czego nikt nie ukrywa, to regularni terroryści z ISIS) nie mamy zamachów na jarmarki bożonarodzeniowe, nikt nas nie atakuje, a polskie kobiety nie są molestowane i gwałcone podczas zabaw sylwestrowych. To jest właśnie to bezpieczeństwo”.

Dziennikarz i publicysta podkreśla, że brak bezpieczeństwa ma oblicza bardzo konkretne – to zamordowane na koncercie nastolatki, rozjechani przez terrorystów przechodnie, ofiary podłożonych bomb czy zgwałcone kobiety.

I nie jest prawdą, z punktu widzenia chrześcijaństwa, że ich życie jest mniej istotne niż, niż życie migrantów czy uchodźców”

- zaznacza.

Terlikowski odpowiada arcybiskupowi, że ryzykować można – owszem – ale tylko własnym życiem oraz bezpieczeństwem, a nie bezpieczeństwem czy życiem innych.

Jako mężczyzna mogę ryzykować własnym życiem, ale nie mam prawa ryzykować życiem mojej rodziny, moich bliskich (chyba, że jest to także ich wybór). I podobie politycy mają chronić swoich obywateli, robić wszystko, by byli oni bezpieczni, a nie - w imię altruizmu (który jest postawą jednostki, a nie społeczeństwa) narażać ich na poważne zagrożenie.”

- dodaje.

Na koniec swojego wpisu Tomasz Terlikowski pyta arcybiskupa:

I na koniec chciałem zapytać, czy opinię, że bezpieczeństwo uchodźcy jest ważniejsze, niż bezpieczeństwo narodowe (czyli nasze bezpieczeństwo) arcybiskup powtórzy w oczy rodzicom, którzy z rąk osób podających się za uchodźców, których wpuszczono do Europy wraz z falą uchodźców, stracili dzieci czy rodziców? Czy ich dobro jest mniej ważne, niż dobro uchodźców?”.

dam/facebook - Tomasz Terlikowski