Na Białoruś dotarły pierwsze wojskowe pociągi przewożące rosyjskich żołnierzy i pojazdy opancerzone. 

Przerzut rosyjskiego wojska ma miejsce z ogromnymi ćwiczeniami wojskowymi rosyjskich i białoruskich sił zbrojnych pod nazwą "Zapad 2021" (Zachód 2021) - informuje służba prasowa ministerstwa obrony Białorusi.

Białoruski resort obrony poinformował, że przedmiotem ćwiczeń będzie "wykorzystanie zgrupowań wojsk w celu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego".

Ćwiczenia będą mieć miejsce na poligonach obydwu państw w dniach 10-16 września. Zbiegają się w czasie z rosnącym napięciem w stosunkach Rosji z Zachodem. Dodatkowo przyjazd pierwszych rosyjskich żołnierzy na Białoruś zbiegł się w czasie z zawarciem przez Niemcy i USA porozumienia, które umożliwi ostatecznie budowę gazociągu Nord Stream 2.

Część ekspertów twierdzi ponadto, że od razu po zakończeniu ćwiczeń tj. 17 września rosyjskie i białoruskie wojsko wspólnie celebrować będą obchody Dnia Jedności.

Dzień Jedności to ustanowione przez Łukaszenkę święto upamiętniające sowiecką agresję na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.

jkg/kresy24