20.05.19, 14:45Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tomasz Sakiewicz: Wybory do PE. O co naprawdę toczy się walka?

Pierwszy raz eurowyborom towarzyszy aż tyle emocji. Ale teraz po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej głosowanie do europarlamentu może coś naprawdę zmienić. O Unię gra dotychczasowa grupa trzymająca władzę, związana głównie z osią Paryż–Berlin, grają partie zbuntowane przeciwko panującemu porządkowi, jak polski PiS i węgierski Fidesz, grają też przeciwnicy UE i wreszcie gra Rosja. Jeszcze nigdy tak wiele ośrodków nie zaangażowało się, by mieć w UE coś do powiedzenia. Na pewno dotychczasowy układ lewarowany partiami chadeckimi i socjaldemokratycznymi zostanie ograniczony. Bardzo trudno pokusić się o analizę rozkładu sił w przyszłym europarlamencie, ale będzie ona plątaniną sprzecznych koncepcji politycznych. I to może być dobre dla Polski. Dlaczego? Bo taki twór nie będzie mógł nam łatwo zaszkodzić. Głos Polski będzie bardziej słyszany i będziemy też mieć więcej sojuszników. Nie wierzę, żeby na tym etapie udało się stworzyć wokół PiS koalicję mającą większość, ale powiedzie się coś innego. Dostaniemy możliwość blokowania złych dla Polski decyzji. O ów dostęp do „hamulca” toczy się teraz nasza walka. Wiedzą o tym elity unijne i robią, co mogą, byśmy tego nie ugrali. Jeżeli przegrają, będą musiały zacząć się z nami układać.

Potężną grę o Unię Europejską toczy też Rosja. Część ultraprawicowych partii, które wejdą do nowego europarlamentu, dostawało z Rosji wsparcie finansowe. Nic też dziwnego, że opowiadają się za zniesieniem sankcji wobec Moskwy. Nie jest to dobre dla Polski. Kontekst polskich sojuszników Moskwy jest jednak dużo bardziej niebezpieczny niż sama konstelacja sił prorosyjskich w UE. W naszym przypadku chodzi przede wszystkim o podważanie sojuszu z USA, czyli naszego narodowego bezpieczeństwa. Nie jest więc tak, że każda partia prawicowa jest fajna. Niektóre choć prawicowe, są po prostu niebezpieczne. O tym pisaliśmy już wielokrotnie. Trzeba więc nie tylko wybierać, lecz typować po prostu z głową i nie dać się omamić bardzo agresywnej kampanii, zwłaszcza w internecie – jest coraz więcej śladów bezpośredniego udziału w niej Rosji.

Spośród naszych autorów startują w tych wyborach Joanna Lichocka i Ryszard Czarnecki. Znają ich Państwo dobrze. Jest też Beata Dróżdż, dyrektor generalna spółki wydającej „Gazetę Polską” i organizatorka zjazdów klubów „Gazety Polskiej”. Wszyscy startują z list PiS. I choć wielu na tych listach życzę sukcesów, to proszę mi wybaczyć, że zauważam teraz osoby od lat z nami mocno związane.

Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr. 20; data: 15.05.2019.

Komentarze

anonim2019.05.20 21:01
Temu Sakiewiczowi co wokół siebie widzi tylko ruskich trolli, a nie widzi trolli z izraelskiej stajni Hasbara już dziękujemy. Won Za Don !
Anonimus2019.05.20 18:06
Prosty wybór Albo POLSKA Albo POLIN !!!
nie dla marksizmu2019.05.20 16:08
Co nie UPOważnia do nieczystej gry jaką uprawia piS; niewpuszczanie do tvp, odwoływanie debat, do takich rzeczy nawet bandytetrka z PO się nie zniżała!https://www.youtube.com/watch?v=10MYAmI19x0
Ha, ha ...2019.05.20 16:05
@kalinka Spróbuj ten swój gnój napisać w GW, ty stara ku...o! Dopiero zobaczysz cenzurę, tłusta, obleśna cholero.
kalinka2019.05.20 16:07
żydo-piso-katolik kulturalnie zabrał głos, takie to teraz jest żydopisowskofrondowskie miłowanie bliźniego prosto z synagogi?
kalinka2019.05.20 15:14
Konfederaci nie wpuszczeni do sejmu, żydoPISowska cenzura gorsza niż za Hitlera
ewa2019.05.20 15:48
konfederaci to zdrajcy
kalinka2019.05.20 16:03
dwużydzian z Partii Interesu Syjonu (PIS) jesteś?
Jerzy2019.05.20 15:13
nareszcie cie wyczuli koniu trojański finansowany przez żydów.
na biłgorajską nutę2019.05.20 15:12
Grzesiek koko Kaśka koko będzie sPOKO będzie sPOKOo Grzesiek Berlin Kaśka koko dojcze unia będzie sPOKO Wspólna armia sztab w Berlinie o tym myślą w POKO ......... { świnie? Grzesiek Berlin Kaśka koko dojcze unia będzie sPOKO Wspólny fiskus i waluta panuj nam niemiecka buta Grzesiek Berlin Kaśka koko dojcze unia będzie sPOKO Plan Bismarka sie nie ziścił dziś w natarciu socjaliści Hitler wielki socjalista przerwał misję,wizja prysła Dzisiaj wizja znów odżyła kanclerz Merkel ją wskrzesiła Putin z Merkel w dedeerze nawiązali przyjaźń szczerze Berlin Moskwa stare duo płynie euro nordstrim rurą Płynie euro Berlin Moskwa żeby krasna armia rosła Przy korycie socjaliści na ulicy islamiści Socjaliści wraz z gejemi dżihad mają za plecami Stare nowe duo wyborcze postkomuchy i foksdojcze
Ktoś2019.05.20 15:26
Nik was w tej znienawidzonej unii siłą nie trzyma. Nie podoba się? Droga wolna, ale wtedy skończą się subwencje. Niech wtedy Rydzyk daje.
anonim2019.05.20 15:29
gdybyś sie troche ogarnął to byś zrozumiał że koalicja anty europejska jest przeciwko unii europejskiej a za IV Rzeszą Niemiecką w Europie. To własnie PIS jest za Unią Europejską suwerennych państw zjednoczonych GOSPODARCZO. Dotarło coś do ciebie?
lon2019.05.20 15:08
Walka toczy sie o wygraną w Totolotka z kumulacją , pięc lat w Brukselii to pięć dużych baniek i wspaniała emerytura w wieku 63 lat.
Max Fiend2019.05.20 15:07
"Joanna Lichocka i Ryszard Czarnecki. Znają ich Państwo dobrze" - aż za dobrze :-D
Bizon2019.05.20 15:04
Nikt tak bardzo nie przysłuży się dobremu wynikowi Konfederacji, jak media agitujące za PiS. Zarówno TVPiS przemilczając Konfederację, gdzie miejsce przy stole rozmów mają nawet przedstawiciele lewicowego planktonu z Lewicy Razem, a Konfederacja nie. Jednak najbardziej na dobry wynik Konfederacji pracują takie media jak Fronda i Niezależna, bo ich nienawiść do Konfederacji tylko zmobilizuje elektorat, by głosować w kontrze do tej medialnej propagandy. Albowiem Fronda i Niezależna swoją nienawiścią do Konfederacji, tak naprawdę rozlewają tę nienawiść na zwykłych ludzi, Polaków o poglądach patriotycznych, narodowych, chrześcijańskich i wolnościowych. Maski opadły zupełnie, gdy Sakiewicz po protestach amerykańskiej Polonii przeciwko ustawie 447, zaczął coś bredzić o antysemityzmie. Panie Sakiewicz, bredził pan, że głosując na Konfederację odbiera się poparcie PiS i sprzyja totalnej opozycji. Nikt tak jak pan nie przyczynił się do tego, że elektorat PiS przesunął się w części do Konfederacji i nikt tak jak pan nie przyczynił się do tego, że Koalicja Europejska może teraz pokonać PiS.
lon2019.05.20 15:09
Daj spokój z tą zbieraniną w tej Konfederacji.
ewa2019.05.20 15:47
Konfederacja zdradza Polskę, zamiast wspierać wreszcie to że mamy dobry rząd. Zdrajcy wymierzeni w to co dobre
Bizon2019.05.20 15:54
Leki nie działają?