06.01.19, 11:10screenshot TVP Info

Tragedia w Koszalinie. Premier na konferencji prasowej: Są zamykane pierwsze ,,escape roomy''

Robimy wszystko, by ustalić wszystkie przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Ratownicy w tej tragicznej sytuacji zachowali się bardzo właściwie. Minutę po otrzymaniu zgłoszenia nastąpiła pełna mobilizacja” - mówił dziś w trakcie specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja zwołana została w związku z tragedią w koszalińskim „escape roomie”, w którym w piątek w wyniku pożaru zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. Według wstępnych ustaleń bezpośrednią przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla.

Jeszcze wczoraj rozpoczęła się kontrola tego typu miejsc w całej Polsce. Jak podkreślił premier w trakcie konferencji prasowej:

Wszystkie escape roomy, których jest co najmniej 1100 w Polsce, są sprawdzane. W najbliższych kilku dniach poprosiłem o bardzo szczegółowy raport z kontroli tego typu lokali, by uniknąć takich tragedii na przyszłość, żeby zweryfikować, czy przestrzegane są wszystkie przepisy i zastosować daleko idące działania prewencyjne”.

Szef polskiego rządu dodał, że tego typu tragedia uświadamia fakt, że „[…] wymóg bezpieczeństwa, szkolenia, inspekcji są tak niezwykle ważne i muszą być prowadzone”. Zaznaczył, że szalenie ważna jest świadomość nieomijania przepisów.

Morawiecki podkreślił też, że wdrażane będą konkretne zapisy do przepisów prawa, aby jak najlepiej zapobiegać tego typu tragediom.

Są zamykane pierwsze lokale tego typu, z powodu wykrywanych nieprawidłowości”

- poinformował premier.

Uczestniczący w konferencji szef MSWiA Joachim Brudziński dodawał, że powodem przegrania przez strażaków walki o życie dziewczyn nie był brak doświadczenia, ale to, że osoby odpowiedzialne za to miejsce naraziły na śmierć niewinne dzieci kierując się chęcią łatwego zysku.

Ostro podkreślił też, że sankcje karne muszą być bardzo surowe i skierował swoje słowa do wszystkich łamiących przepisy przeciwpożarowe oraz budowlane.

 

Z kolei komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że do wczoraj do godziny 15:30 skontrolowano już 178 escape roomów:

 

Wykazały one, że 129 tych działalności gospodarczych, tych lokali, nie spełniało wszystkich przepisów - były uchybienia. Tylko w zakresie ewakuacyjnym uchybień było 427. 13 takich działalności gospodarczych musiało być na nasz wniosek zamkniętych od razu w tym samym dniu”.

dam/TVP.Info,PAP