25.10.21, 16:00fot. yt/wei prezentacje

Tylko u Nas! Andrzej Talaga: Nie ma żadnego spisku niemiecko – rosyjskiego

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Czy Niemcy z Rosją zawiązały spisek przeciwko Europie? Wydaje się, że rosnące ceny gazu i innych paliw będące na rękę i Rosji i Niemcom mogą taką tezę potwierdzać. Do tego odchodzą jeszcze próby federalizacji Europy, a Niemcy, czy jak kto woli Unia Europejska formują rozwiązania klimatyczne, które zdecydowane podrażają ceny paliw.

Andrzej Talaga, Warsaw Enterprise Institute: Nie ma żadnego spisku, czy sojuszu niemiecko – rosyjskiego. Niemcy mają bardzo pragmatyczny stosunek do Rosji. Tam, gdzie im to służy uprawiają z Rosją politykę porozumienia, a tam gdzie nie odnoszą korzyści – są niekiedy bardzo ostro do Rosji nastawieni. Nord Stream 2 służy przede wszystkim właśnie interesom Niemiec. Oni bowiem zapewniają sobie w ten sposób stałe dostawy gazu, który jest tańszy niż ten, który płynie na przykład do Polski i innych krajów. W związku z tym zyskują przewagę konkurencyjną, wygrywają tańszą ceną energii w stosunku do innych i to jest moim zdaniem główny powód ich wejścia w budowę Nord Stream 2, a nie sprzyjanie polityce rosyjskiej. Obecne zawirowania, które są de facto odcięciem przez Rosjan części dostaw do Europy mogą zagrozić samym Rosjanom i temu dealowi, ponieważ Niemcy po to weszli w ten układ, żeby mieć pewne dostawy gazu. Pewne – czyli długotrwałe, niezakłócone i po niskiej cenie. To, co obecnie się dzieje, a więc perturbacje związane ze zmniejszeniem dostaw, zawsze powodują atmosferę niepewności. Rosjanie natomiast traktują to bardzo instrumentalnie i skończą te – nazwijmy to – „ruchy na gazie” wtedy, kiedy Nord Stream 2 będzie w pełni operacyjny i kiedy to oni będą mogli nim w pełni zarządzać, a nie – jak chce tego dyrektywa energetyczna Unii Europejskiej – żeby był to rurociąg otwarty dla różnych operatorów.

Jewgienij Kisieliow, szef Rosnedr, rosyjskiej agencji rządowej, która zarządza zasobami naturalnymi Rosji powiedział, że w Rosji „według danych inwentaryzacyjnych opłacalnych (rezerw) starczy na 19 lat". Co więcej – jak dodał - „Wraz z rozwojem technologii granica wydobycia będzie stale cofana. Jak dotąd jednak w zakresie technologii wydobycia surowców z podmorskiego szelfu Arktyki, nie zaobserwowano żadnego postępu” (rp.pl). Co prawda Aleksandr Kozłow, minister zasobów naturalnych i ekologii Federacji Rosyjskiej oświadczył 11 maja br., że zapasów ropy naftowej wystarczy tam na 59 lat, a gazu na 103 lata (Warsaw Institute), ale już same te rozbieżności mogą zastanawiać.

Złoża arktyczne do tej pory nie były eksploatowane z tego względu, że nie było to opłacalne w stosunku do wydobywanych obecnie. Jeśli natomiast utrzyma się wysoka cena gazu przez dłuższy czas, kto wie, czy nie stanie się to opłacalne. Jest jeszcze jeden bardzo istotny element tej sprawy - chodzi o technologie. Sankcje zachodnie, które uderzyły w Rosję i które bardzo popierają Niemcy – tu przypominam kontekst pierwszego pytania o niemiecki pragmatyzm – uderzyły także w sektor wydobycia, czyli nie wolno sprzedawać do Rosji technologii, które służą do wydobycia gazu i ogólnie węglowodorów z obszaru arktycznego. Z tego też względu Rosja nie jest w stanie obecnie eksploatować samodzielnie tych złóż. Aby móc to zrobić, musieliby doprowadzić do zniesienia sankcji, a w tym względzie Niemcy mówią twarde NIE, podobnie jak wiele innych krajów, w tym Polska. Wydaje się więc, że faktycznie może im tego gazu zabraknąć, ale drugiej strony całkiem niedawno rozpoczęto eksploatację złóż wschodnio-syberyjskich, skąd płynie gaz do Chin. Do Europy natomiast gaz jest dostarczany ze złóż zachodnio-syberyjskich. Jeśli więc wysoka cena się utrzyma, kto wie, czy nie będzie się Rosji opłacało zbudować gazociągu i dostarczać gaz ze wschodniej Syberii także do Europy. Co prawda odległość jest ogromna, ale to przecież tylko i wyłącznie kwestia opłacalności ekonomicznej.

Sytuacja więc wygląda tak, że nie tyle gazu brakuje, co może go zabraknąć w eksploatowanych już od dawna złożach.

A jak wygląda sprawa Syrii i Wenezueli?

Rynek gazu dzieli się na dwa segmenty: przesyłany rurami oraz gaz LNG. Rynek gazu LNG jest otwarty i można go kupić na giełdzie w Rotterdamie albo zamawia się go kontraktami długoterminowymi u producentów w Katarze, Australii czy w Stanach Zjednoczonych. Jego cena jest natomiast wyższa niż gaz przesyłany rurociągami. Tutaj jednak, co prawda nie monopolistą, ale właścicielem większości rurociągów, którymi gaz jest przesyłany w Europie – pozostaje rzeczywiście Rosja. Wynika to z tego, że od dawna działa na tym rynku i jeszcze w latach 80-tych XX wieku zbudowała linie przesyłowe na zachód.

Polityki w tym wszystkim jest więc sporo, ale przede wszystkim wobec krajów, które nie mają alternatywy. Państwa zachodnie natomiast posiadają taką czy inną dywersyfikację dostaw. Mogą więc, po pierwsze - kupować gaz rosyjski, ale tylko wtedy, kiedy jest on tani, gdyż mogą skorzystać z dostaw gazu LNG. Po drugie - mają też możliwość korzystania z dostaw z Afryki Północnej, przez rury, które biegną pod Morzem Śródziemnym. Jeszcze jedną opcją jest kupowanie gazu z Morza Północnego.

Jeśli chodzi o Rosję, to mamy coś w rodzaju „wzajemnego trzymania się za gardło”. Co prawda Rosja może obciąć dostawy na przykład do Niemiec, ale słono będzie ją to kosztowało na przyszłość, ponieważ Niemcy przestaną od niej kupować. Dlatego właśnie Rosja nigdy tego nie zrobi.

Zupełnie inna jest sytuacja krajów, które nie mają - albo do niedawna nie miały - możliwości dywersyfikacji, jak na przykład Ukraina, która brała gaz rosyjski, choć już obecnie tego nie robi. Ona kupuje dużo droższy gaz, też rosyjski, ale za pośrednictwem gazociągu idącego przez Niemcy, Słowację i Polskę. Co z tego wynika? Ukraina płaci za gaz dużo więcej niż w czasie, gdy kupowała go od Rosjan. Te ceny są też dużo wyższe niż płacą Niemcy i dla gospodarki ukraińskiej jest to bardzo nieopłacalne. Do grupy krajów, które są w podobnie niekomfortowej sytuacji należą Słowacja i państwa bałkańskie i tam ten szantaż energetyczny Rosjanie mogą skutecznie stosować.

Mówi się, że ceny paliw bardzo podnoszą tak zwane pakiety klimatyczne.

Zdecydowanie tak. Celem Unii Europejskiej jest to, żeby doprowadzić do sytuacji, kiedy w pewnym momencie nie będzie w ogóle paliw kopalnych. Przede wszystkim węgla, ale w dalszej kolejności także i gazu. Należy to wyraźnie podkreślić, że w długoterminowych planach UE leży w ogóle wyeliminowanie paliw kopalnych. Możemy tu jednak mówić także o interesie narodowym oraz interesie poszczególnych wielkich graczy na rynku energii. Pewne kraje mają rozwinięte technologie w zakresie źródeł odnawialnych, jak na przykład Niemcy, a inne nie. Cały koncept energetyczny Niemiec polegał na tym, żeby powoli wygaszać energię węglową w pierwszej kolejności, a następnie gazową i oferować wysokie technologie energii odnawialnej innym krajom. W obecnej sytuacji widzimy jednak, że Niemcy same wpadły w pułapkę, ponieważ z jednej strony energia odnawialna jest za droga, a po drugie nie zaspokaja potrzeb niemieckich, nie mówiąc już o potrzebach całej Europy. W tej sytuacji ten koncept jest mocno kontrowersyjny. Jego wprowadzanie z kolei powoduje wzrost cen energii, chociażby z uwagi na kary z powodu nadmiernej emisji CO2.

W książce pt. „Zimne Słońce” niemieckich autorów Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga możemy przeczytać, że dużo istotniejszy wpływ na zmiany klimatyczne niż dwutlenek węgla ma Słońce. Obalają oni także wiele mitów na temat wdrażanych obecnie między innymi przez Unię Europejską tzw. pakietów klimatycznych.

Z kolei z badań atmosfery z okresu jurajskiego, które przeprowadził zespół badawczy kierowany przez holenderskiego naukowca Duve van der Meera wynika, że w czasie kiedy żyły dinozaury ok. 250 mln lat temu, Ziemia produkowała dwa razy więcej CO2 niż powstaje go obecnie, a w wyniku jego kumulacji odnosząc to do czasów współczesnych było go w szczytowym momencie nawet pięciokrotnie więcej niż obecnie. Wyniki tych wspomnianych powyżej badań zostały opublikowane w roku 2014 na łamach czasopisma Proceedings of National Academy of Sciences.

Ponadto warto dodać, że udział OZE w Niemczech stanowi obecnie jakiś znikomy procent zaspokojenia całego zapotrzebowania kraju, a ostatnia zima pokazała, że Niemcy musieli się przeprosić z węglem. Podobnie zresztą jak wiele innych krajów.

Rzeczywiście OZE odgrywa w Niemczech obecnie znikomą rolę i nie jest to w tej chwili rynek rozwijający się. Nie jestem klimatologiem i nie mam kompetencji, aby mówić o globalny ociepleniu, ale mogę tu przywołać perspektywę czysto pragmatycznej człowieka, który często jeździ na południe Polski w różnych porach roku, w tym jesienią i zimą. Pomijając to, czy ocieplenie klimatu zachodzi czy nie, to co się dzieje szczególnie w małych miejscowościach musi się skończyć – tam się zwyczajnie nie daje normalnie oddychać. Powietrze jest zatruwane wyziewami z kominów, przecież to rujnuje ludzki zdrowie. Rezygnacja z węgla albo wprowadzenie ekologicznych technologii spalania tego surowca jest absolutną koniecznością. Można też podłączyć niektóre miejscowości pod prąd płynący z elektrowni jądrowych, gdyż to radykalnie odmieniło tę sytuację.

Istnieją przecież państwa, które stały na węglu, nawet zbudowały na nim swoją potęgę imperialną, jak na przykład Wielka Brytania i z niego zrezygnowały. W tym przypadku nie chodziło o sprawy związane z ociepleniem czy pakietami klimatycznymi, bo zaczęto to wdrażać wcześniej niezależnie od polityki unijnej.

Podróżowanie przez Polskę czyni mnie gorącym zwolennikiem zrezygnowania z węgla prędzej czy później, oczywiście na racjonalnych zasadach ekonomicznych, środowiskowych oraz w odpowiednich ramach czasowych.

Co Pan sądzi na temat małych lokalnych turbin wodnych czy ogólnie elektrowni wodnych? Podobno nadal jest to chyba najtańsza forma pozyskania energii elektrycznej.

W wytwarzaniu energii elektrycznej nie tylko chodzi o zatrucie środowiska czy też zmiany klimatyczne, ale także o bezpieczeństwo państwa i nasze osobiste jako obywateli. Są takie kraje na świecie, na przykład Dania, która niemal w ogóle nie potrzebuje energii z dużych elektrociepłowni wytwarzających ciepło i prąd elektryczny. Tam ludzie sami na własne potrzeby produkują energię.

Przy scentralizowanych źródłach produkcji energii, cały kraj może być bardzo szybko unieruchomiony wskutek np. ataku rakietowego na elektrociepłownie. W jednej chwili nie ma prądu i ciepła, czyli tego, co napędza gospodarkę. Natomiast w przypadku małych jednostek wytwarzających energię elektryczną, taka sytuacja nie bezie miała miejsca, ponieważ każdy we własnym zakresie wytwarza sobie prąd w gospodarstwie, na poziomie gminy, wsi czy miasteczka. Rozwiązaniem są turbiny wodne, biomasa i nawet wiatraki, ponieważ w jakimś stopniu one zaspokajają takie zapotrzebowanie na energię. To jest moim zdaniem właściwe rozwiązanie, czyli rozproszenie różnych technologii.

Dania i Polska to oczywiście inna skala potrzeb energetycznych.

Dla nas kolejnym dobrym wzorem może być Korea Południowa, która jest de facto wyspą, ponieważ ze wszystkich stron ma morza, a Korea Północna jest nieprzepuszczalna. Tam zapotrzebowanie na energię zaspokaja sześć elektrowni nuklearnych. Gdyby w Polsce udało się połączyć dwie lub trzy takie elektrownie atomowe ze źródłami rozproszonymi, bylibyśmy naprawdę niezależni.

Ostatecznie na chwilę obecną nie ma tańszej energii na rynku, poza pierwszym znacznym etapem inwestycji rzecz jasna, niż energia nuklearna. W tym kontekście naprawdę dziwne rzeczy dzieją się w Niemczech. Widzimy tam triumf przemysłowego lobbingu OZE. Te technologie rozwijały się do pewnego momentu bardzo szybko i były znacząco dotowane z budżetu państwa. Lobbing OZE zabija w tym kraju obecnie ekologicznie czystą i tanią energię nuklearną. Dla Polski natomiast nie żadnej innej alternatywy – albo węgiel i piekiełko w miasteczkach i na wsiach albo elektrownie atomowe. One obecnie są i czyste i bezpieczne, do tego efektywne i dają nam niezależność, a paliwo nuklearne można kupić na wolnym rynku.

Ponadto jestem gorącym zwolennikiem tego, żeby rząd stworzył odpowiednie procedury, aby każdy mógł na własne potrzeby posiadać źródło energii, ponieważ to daje nam bezpieczeństwo.

Czy te elektrownie jądrowe we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi rzeczywiście będą budowane?

Na świecie jest kilku producentów o najwyższym poziomie zaawansowania reaktorów. To Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy. Od Rosjan bym nie kupował, aczkolwiek Węgrzy się na to zdecydowali. Z polskiego punktu widzenia można by – powiem kolokwialnie – trochę pokaprysić, ponieważ można budować duże elektrownie albo mikroelektrownie. Te ostatnie oferują Polsce Amerykanie i to też jest bardzo dobre rozwiązanie. Problemem mogą być obawy społeczności lokalnej, ponieważ zamiast jednej elektrowni byłoby ich 30 albo 40 m w różnych rejonach Polski. Po Hiroszimie i Nagasaki oraz w naszym regionie po Czarnobylu ludzie obawiają się energii nuklearnej. Z tego też względu łatwiej byłoby zbudować jedną lub dwie duże elektrownie, chociaż z poziomu bezpieczeństwa państwa dużo lepsze są małe i rozproszone, ponieważ trudniej je zniszczyć.

Rząd niechaj wybiera, z kim chce budować relacje albo je poprawiać. Można by na przykład założyć taki oto scenariusz - ponieważ mamy dobre relacje z Amerykanami, to kupujmy u nich uzbrojenie, ale możemy poprawić relacje z Francją kupując od nich technologie nuklearne. Można też pójść w podejście czysto rynkowe, a więc kto da najlepszą cenę.

Mam jeszcze pytanie chyba nieco humorystyczne. Jakie są obecnie możliwości zablokowania Nord Stream 2? Pojawiają się bowiem takie opinie u niektórych polityków.

(Śmiech) Jak? W jaki sposób? Jeśli ktoś ma pomysł, to zawsze warto go wysłuchać. Jest już przecież zgoda Komisji Europejskiej, a nawet Danii, która bardzo długo broniła się przed wpuszczeniem rurociągu na swoje wody terytorialne. Na tym etapie jedyne co można zablokować, to monopolizowanie gazociągu przez Rosję i to się odbywa nawet na poziomie sądów niemieckich. Jest też bardzo korzystne dla Polski orzeczenie TSUE, jeśli chodzi o gazociąg OPAL, który ma rozprowadzać gaz Nord Stream 1 i 2 na resztę Europy. TSUE orzekło, że OPAL musi podlegać dyrektywie energetycznej, a to oznacza, że muszą być dopuszczeniu inni operatorzy, czyli przez Nord Stream 2 może płynąć gaz nie tylko oferowany przez Gazprom, ale także na przykład gaz duński. I to rzeczywiście można jeszcze zrobić na poziomie prawa europejskiego oraz wewnętrznego prawa poszczególnych państwa UE, głównie Niemiec.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze

Stały czytelnik2021.10.28 23:09
Nowy zaciąg młodych redaktorków na portalu objawia się pisaniem Nas wielką literą. Trudno o głupszy błąd ortograficzny. Niby katolicki portal a grzeszą pychą.
przemyśl-72021.10.28 15:21
Panie Talaga, Niemcy już nie ukrywają ,ze chcą byc hegemonem Europy,a jak im Rosja w tym pomoze ,to daj Boze....na tym polega ten pragmatyzm....Spisku nie ma ,jest Rapallo II i tak to trzeba nazwać....
czer.buraczana pejsata kretynizacja Polski w polin2021.10.28 13:22
Kneset EjU po Wladywostok.Chwila i dolacza Chiny. Pejsy im juz rosna ... a city of NY nawalila na ameryke i przenioszla do pekinu !!!!
Spisku nie ma2021.10.27 23:11
Jest jedynie porozumienie Ribent-Molotow
xyz1232021.10.27 6:14
V było o tablicach na ulicach warszawskich upamiętniających rozstrzelanych przez Hitlerowców czy Niemców. Aktywiści "Gazety Polskiej" zaklejali sławo "Hitlerowców" i zamieniali na "Niemców". Potem jakiś mądry człowiek wyjaśniał, że pierwotnie było "przez Niemców" ale w 1948 roku ktoś stwierdził, że nie tylko Niemcy zabijali, ale także inne narodowości służące u Niemców i wtedy słowo "Hitlerowców" uznano jako zbiorcze dla wszystkich pod wodzą Niemców. Może zatem te reparacje powinniśmy domagać od wszystkich państw skąd byli ci "Hitlerowcy".
Broni-slawa2021.10.26 21:05
jasne ze nie ma spisku, oni juz otwarcie realizuja tajny traktat z Rapallo z 1922 roku i klauzule o dazeniu 'przywrocenia' wspolnej granicy na terenie Polski kosztem eliminacji "bekarta wersalskiego"-Polski Ribent-Molotow to juz wykonawcza instrukcja podzialu i polozenia tej granicy w 1939 roku -wykonawcza instrukcja i porozumienie. W skrocie chca zeby bylo po staremu jak za zaborow. Kierdy urva Bronislawa bedzie zapisana w Konstytucji? Jak dlugo jeszce pisdzielce?
matis892021.10.26 14:41
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 18:25
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
SlawikWiaczeslawKraszennikow2021.10.26 21:07
10 letni prorok z Rosji Wojna z Chinami W tamtym czasie powstanie konflikt Ameryki z Chinami i kiedy będą oni na krawędzi wojny, to Amerykanie w ostatniej chwili przestraszą się Chin i napuszczą je na Rosję. I zacznie się straszliwa wojna z Chinami. Wojna będzie taka, że niekiedy bez jednego wystrzału ogromne terytoria zostaną zajęte przez Chiny: wieczorem mieszkańcy zasną jako Rosjanie, a rano obudzą się jako Chińczycy. Ale w wielu miastach i wsiach będą krwawe walki. Sławik mówił, że Chińczycy będą zabijać naszych mężczyzn i chłopców, i sterylizować naszą ludność na podbitych terytoriach. Na podbitych ziemiach Chińczycy będą okrutni we wszystkim. Świątynie chrześcijańskie i muzułmańskie meczety zdobywcy tylko trochę przerobią, zrobią dachy po chińsku, przed wejściem umieszczą smoka, który zamiast dzwonu będzie głuchym, przeciągłym dźwiękiem zwoływał naród do oddawania czci, natomiast ci, którzy nie pójdą, zostaną bezlitośnie zabici lub powieszeni. Chińczycy jak mur pójdą podbijać ziemie różnych narodów, ludzi, tam mieszkających, będą zabijać, i wtedy Amerykanie, po raz pierwszy w świecie na tak masową skalę zastosują na Chińczykach nową broń psychologiczną (psychotroniczną? – od tłum.), która oddziałuje tylko na tę rasę i pogonią ich z powrotem. Chińczycy, którzy znaleźli się pod działaniem tej broni, będą uciekać ze wszystkich podbitych ziem z powrotem do Chin, i tam będą chować się w ciemne miejsca i drżeć, jak ze strachu. Działanie tej broni psychologicznej jest takie, że nawet u siebie, w Chinach, oni już nigdy nie będą mogli być normalnymi ludźmi. Wszyscy Chińczycy, którzy trafią pod działanie tej broni, wymrą.
linus2021.10.26 11:50
Kiedy słyszę że "Nie ma żadnego spisku, czy sojuszu niemiecko – rosyjskiego" wypowiadane z pełnym przekonaniem, to się zastanawiam skąd taka pewność u ceniącego sobie fakty komentatora, skoro fakty właśnie na każdym kroku temu przeczą. Czy ma wiarygodne źródła wywiadowcze czy też podsłuch założony w pokoju, w którym Merkel rozmawia z Putinem w cztery oczy, po niemiecku i po rosyjsku, na zmianę, wszak oboje znają te języki biegle? W związku z tym to, co ustalają między sobą może nie być znane nawet członkom ich dworów, a tym bardziej panu Taladze. Oceniać możemy tylko to co z tych rozmów wynika, a jest to od lat pełna zgodność w każdej ważnej energetycznej, politycznej i militarnej kwestii. Może jedynym wyjątkiem jest sprawa Ukrainy, z której Niemcy chcą nieco tortu uszczknąć dla siebie, a Ruscy chcą ją całą. Pozostałe - NS1 i NS2, rola NATO i zobowiązań sojuszniczych, obecność USA w Europie, obrona krajów zasłaniających Niemcy przed Rosją, a nawet tak banalna kwestia jak budowa w PL kanału żeglugowego - dają IDENTYCZNĄ reakcję Berlina i Moskwy. Czy to jest spisek, układ czy ustny 'dagawor', tego nie wie ani pan redaktor ani zapewne nikt z nas. Ale fakty pokazują czarno na białym, że zmowa i wynikająca z niej koordynacja działań ISTNIEĆ MUSI. Jak inaczej wytłumaczyć, że dokładnie w tym samym momencie Polska staje się celem bezpardonowego ataku jednych i drugich? Kiedy nie skutkują nimieckie szantaże przeciw Polsce via Bruksela, uruchamia się Czechów, by dowalili nieuległemu rządowi PIS w sprawie Turowa, a jednocześnie Putin uruchamia Łukaszenkę, by walił w Polskę od wchodu, przy jednoczesnym bezprzykładnej kampanii oszczerstw, pomówień i hejtu prowadzonej przez niemieckie media oraz ruskich trolli w polskim internecie. Co więcej "zbiegi okoliczności" na tym się nie kończą, bo w tym samym momencie Niemcy przysyłają do Warszawy swojego Oberdywersanta, byłego namiestnika Polski Tuska, by siał maksymalny chaos i próbował rozsadzić państwo od środka. Za dużo tych zbiegów okoliczności, chyba, że twierdzenie pana Talagi też jest czystym przypadkiem..
Templar2021.10.26 10:46
Ten artykuł jest niestety akademicki czyli czysto teoretyczny. te wszystkie zabezpieczenia, jutro pod naciskiem Niemiec I Rosji można obejść. A spiski są zawiązywane w celu realizacji partykularnych interesów. Cała ta UE to jest niemiecki, powojenny spisek. Polacy nie maja odniesienia, jak by się im żyło bez UE więc myślą kategorią "bezpiecznego niewolnika". To jest myślenie doraźne, długofalowo to katastrofa. Niemcy niczego nie dają, a jak dadzą, to zabiorą.
PRAWDA2021.10.26 10:43
Dzisiaj jest rok 1765 rok Rosja i Niemcy przygotowują Rozbiór Polski przy pomocy Zdrajców Polski Posów -- jak dzisiaj ==i i i 1794 rok Zdrajcy Polski podpisali rozbiór Polski pod Poznaniem 1794 rok
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:43
Tylko prowokatorzy z PIS-u usiluja nam wmowic,ze istnieja jakies Niemcy czy Rosja,albo ,ze ziemia jest okragla !
alzara_2021.10.26 10:31
Kto zna tradycję , ten sobie poradzi. Tak, w historii świata co jakiś czas wraca to, co było, a pęd do przodu powoduje znikanie ludzi z Ziemi. Jeszcze nie tak dawno, każde gospodarstwo rolne posiadało własny staw lub stawy, zatem brak wody nie był tak dotkliwy jak obecnie w czasie suszy. Część gospodarstw posiadało turbiny wodne do wytworzenia prądu, a młyny chodziły na wiatraki itd. Staromodne ? owszem, ale bardzo bezpieczne dla życia wielu ludzi.
katolicka dertatyzacja Polski2021.10.26 10:07
Talaga to agentura Putina
xyz1232021.10.26 8:01
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:02
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
xyz1232021.10.26 6:11
PiS doszedł do władzy głosami ludzi łatwowiernych, przekupnych i otumanionych głównie katolicką ideologią. Podłość, buta, skundlenie, nepotyzm, głupota, arogancja, ignorancja, obskurantyzm i zwykłe złodziejstwo opanowało kraj. Zniszczą Polskę, zniszczą demokrację wywalczoną z takim trudem. Skłócą nas ze wszystkimi państwami. Wyprowadzą z Unii Europejskiej.
xyz1232021.10.26 8:02
moze i racja ale czy taki to WIELKI PROBLEM swoj wlasny nick wykombinowac?...
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:03
PO i Kopnfederacja to blizniacze partie faszystowskie
@ menda żydowska Skrzypek na dachu2021.10.26 3:24
Wyjaśnij mi i innym tu obecnym jaka jest różnica pomiędzy mRNA a RNA? Oraz jaka jest różnica pomiędzy RNA a DNA i jakie funkcje spełniają we wszystkich żywych organizmach. _________________ NIE GRAJ w CHÖJA z tym swoich pisaniem jak IMBECYL sądząc, że nikt nie wie kim ty jesteś. _________________ JESTEŚ CHÖJEM ŻYDOWSKIM sierpem bolszewickim obrzezany!
xyz1232021.10.26 8:01
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:04
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie nie do rozroznienia
gen Płatek2021.10.26 2:34
jak sobie sroczka zaplanuje Aldi,Kaufland na Księżycu to go zrealizuje -są ja cancer
Anonim2021.10.26 2:23
spisek jest ale watykańsko targowicki, czyli pis.
Anonim2021.10.26 8:13
Sowieci nazwali swoją gazetę "Prawda", Kaczyński nazwał swoją partię "Prawo i Sprawiedliwość".
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:05
PO to partia faszystowska
Skrzypek na dachu2021.10.26 0:44
Smieszne ze dojczki i stalinowce klamali przez ponad 50 lat ze Traktatu zaborczego Ribbentrop Molotow nie ma .
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:06
PO to partia faszystowska
Olej2021.10.25 23:29
Co pan panie Talaga możesz wiedzieć patrząc z dalekich peryferii przypuszczeń. Liczą się fakty dokonane i realizowane a te niezależnie od przypuszczeń są jednoznaczne. Poza tym porozumienia zawierane pomiędzy szarymi eminencjami władzy na poziomie międzynarodowym są zazwyczaj tajemnicą gabinetów spoza których dokumentacja lub ustalenia wychodzą gdy spisywana jest ich historia. Za lat kilkadziesiąt. Mądrość polityki polega na ubieganiu spodziewanych wydarzeń, które wynikają z politycznej partii rozgrywanej na szachownicy współczesności i przyszłości. Przenikliwość wielkiej miary polityków umożliwia im działania wyprzedzające lub oddziałujące na polityczną dramaturgię zdarzeń. I tyle.
Anonim2021.10.25 22:53
wytłumacz to gościu wyznawcom pisuarów !!!!!!
Odezwało się2021.10.26 9:40
ogniwo ewolucji, które wciąż demoluje miejskie krzaki gdy go przyciśnie.
katolicka deratyzacja Polski.2021.10.26 10:08
PO to partia faszystowska
matis892021.10.25 22:43
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
matis892021.10.26 14:40
DO LEWACKIEGO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.10.25 22:33
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacjka Polski2021.10.26 10:09
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
SlawikWiaczeslawKraszennikow2021.10.26 22:04
10 letni prorok z Rosji .Wojna z Chinami .W tamtym czasie powstanie konflikt Ameryki z Chinami i kiedy będą oni na krawędzi wojny, to Amerykanie w ostatniej chwili przestraszą się Chin i napuszczą je na Rosję. I zacznie się straszliwa wojna z Chinami. Wojna będzie taka, że niekiedy bez jednego wystrzału ogromne terytoria zostaną zajęte przez Chiny: wieczorem mieszkańcy zasną jako Rosjanie, a rano obudzą się jako Chińczycy. Ale w wielu miastach i wsiach będą krwawe walki. Sławik mówił, że Chińczycy będą zabijać naszych mężczyzn i chłopców, i sterylizować naszą ludność na podbitych terytoriach. Na podbitych ziemiach Chińczycy będą okrutni we wszystkim. Świątynie chrześcijańskie i muzułmańskie meczety zdobywcy tylko trochę przerobią, zrobią dachy po chińsku, przed wejściem umieszczą smoka, który zamiast dzwonu będzie głuchym, przeciągłym dźwiękiem zwoływał naród do oddawania czci, natomiast ci, którzy nie pójdą, zostaną bezlitośnie zabici lub powieszeni. Chińczycy jak mur pójdą podbijać ziemie różnych narodów, ludzi, tam mieszkających, będą zabijać, i wtedy Amerykanie, po raz pierwszy w świecie na tak masową skalę zastosują na Chińczykach nową broń psychologiczną (psychotroniczną? – od tłum.), która oddziałuje tylko na tę rasę i pogonią ich z powrotem. Chińczycy, którzy znaleźli się pod działaniem tej broni, będą uciekać ze wszystkich podbitych ziem z powrotem do Chin, i tam będą chować się w ciemne miejsca i drżeć, jak ze strachu. Działanie tej broni psychologicznej jest takie, że nawet u siebie, w Chinach, oni już nigdy nie będą mogli być normalnymi ludźmi. Wszyscy Chińczycy, którzy trafią pod działanie tej broni, wymrą.
adam p2021.10.25 22:31
zlikfidowano wpolsce wszystko prawda kiedyś do każdego miasteczka dojeżdżał pociąg w miastach powiatowych były rampy rozładowywano wszystko a teraz setki tirów drogi są potrzebne ale bardzej dla niemców żeby przemjeszczali towar na wschód i oprucz tego szybka kolej bardzo szybka anie niemiecki 20 letni golf wsiadasz wpociąg walizeczka ilecisz ja jestem po stronie prawe j ale nie wszystko za komuny było złe
matis892021.10.25 21:27
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
matis892021.10.25 22:32
DO LEWACKIEGO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.10.25 22:43
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:11
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
matis892021.10.25 21:02
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:11
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
Jazzz2021.10.25 21:01
W STANACH ZJEDNOCZONYCH NIE ZBUDOWANO ŻADNEJ NOWEJ ELEKTROWNI ATOMOWE, DO CELÓW KOMERCYJNYCH, OD 1979 R. Czyli od czasu katastraofy w elektrowni atomowej Three Mile Island. I badania opinii społecznej pokazują, że społeczeństwo jest niechętnie nastawione do takich projektów. Czy Polacy z Czarnobyla nie wyciągnęli wniosków ? No, to była komuna, ale Fukuszima pokazała, że i najlepsi też nie radzą sobie z atomem.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:12
PO i Konfederacja to partie faszystowskie
bogdanus2021.10.25 20:41
Fifka doprowadzi do drożyzny i upadku gospodarek w UE. Utrzymają się najsilniejsi a słabsze gospodarki popadną w większe uzależnienie przez silniejszych i łatwiej ich z federalizować. Jak widzimy Niemcy zbytnio się nie przejmują drogą ceną gazu, ostatecznie będą ją sprzedawać. Więc nie dziwmy się że przez fifkę i programy ekologiczne, sztucznie podbijają ceny do góry.
Czy ten pan urodził się wczoraj?2021.10.25 20:40
....
San Escobar2021.10.25 20:27
jak to nie ma porozumienia, przecież 2 dni temu wmawialiście wszystkim, że jest, robienie z wyznawców PIS cymbałów idzie w najlepsze
matis892021.10.25 19:18
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
matis892021.10.25 19:48
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
matis892021.10.25 20:27
DO LEWACKIEGO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......'
matis892021.10.25 21:00
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:14
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
PRAWDA2021.10.25 19:11
Talaga === Wali GŁUPA === tak było w 1794 roku kiedy rozebrali Polskę a faktyczie w 1772 roku rozpoczeli Rozbiór Polski i w 1939 roku ====Czy był nie dawno w Moskwie na SZKOLENIU ==
xyz1232021.10.25 19:05
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
katolicka detatyzacja Polski2021.10.26 10:15
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
Jessica2021.10.25 18:38
"Celem Unii Europejskiej jest to, żeby doprowadzić do sytuacji, kiedy w pewnym momencie nie będzie w ogóle paliw kopalnych. Przede wszystkim węgla, ale w dalszej kolejności także i gazu. Należy to wyraźnie podkreślić, że w długoterminowych planach UE leży w ogóle wyeliminowanie paliw kopalnych." I co ? Nic.
Karol.2021.10.25 18:35
Tak. Nie było żadnego dodatkowego tajnego ustalenia w Pakcie Ribentrop Mołotow. A ten pan dalej mysli, że to porozumienie nie obowiązuje i jest nieaktualne. A wystarczy popatrzeć na mapę germańskich inwestycji w Polsce po 45 do dzisiaj.. A pani Dora Kacnelson twierdziła inaczej i miała rację
matis892021.10.25 18:27
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:16
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
no nie wiedział nikt2021.10.25 17:53
że Talaga to ruski troll. Teraz już wszyscy wiedzą.
TAK ŚWIAT PRZEDSTAWIA MORAWIECKIEGO2021.10.25 17:45
https://bi.im-g.pl/im/6c/71/1a/z27728236IH,Karykatura-Mateusza-Morawieckiego.jpg
xyz1232021.10.25 17:37
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
Nowy Ład2021.10.25 18:15
FAKTY => Zdiagnozowano 3 mln zakażeń, wiec spokojnie można mowić, ze więziono na kwarantannie 9 mln Polaków. Ponadto 298 DNI LOCKDOWNU na niektóre branże oraz długo nakaz noszenia masek na dworze.... Szkoleni psychopaci chcą nas zagłodzić na życzenie Niemców... W USA , Szwecji, Brazylii zmarło mniej, a na Białorus niewiele więcej. https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker
xyz1232021.10.25 18:27
pomieszanie faktów z BREDNIAMI foliowego aniońka :)))))
Anonim2021.10.25 18:33
zawsze wiedzialem ze jestes pisiorem, rzucalo sie to od chwili jak zaczeles sie powolywac na to co robila Merkel. Ty grubasie jak schudniesz z bebecha to ci wyjdzie na zdrowie, a gdy ktos inny schudnie to nawet umrze.
xyz1232021.10.25 19:05
foliowe BREDNIE sfrustrowanego słabego foliarza któremu jedyny sens życia zabrałem ctr+c/ctr+v :)))))))
Jola2021.10.25 18:36
A grafitti na ścianach to robota strusi afrykańskich
xyz1232021.10.25 19:05
foliowe BREDNIE aniońka co się teraz Jola zowie :)))))
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:17
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
U2021.10.25 17:36
Nie było KGB, nie było STASI, Putin nie miał agentów. Merkel poznała go jako kanclerz..
Jola2021.10.25 18:39
W Burgerbraukeller w Monachium?
matis892021.10.25 17:22
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
xyz1232021.10.25 17:33
foliowe UROJENIA chorego na głowę foliarza ;)))
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:19
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
katolicka deratyzacja Polski2021.10.25 17:14
A może zamiast szczepionek model szwedzki? ONI IDĄ PO REKORD! JUŻ NIEMAL 260 tyś.! Jak do tej pory mają ponad 250 tyś. zmarłych NIEPOTRZEBNIE! Ale oczyścili domy starości i różne wariatkowa. Budżet szwedzki będzie bez deficytu.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:21
UWAGA na oczywiste i przejrzyste falszywki i prowokacje KOMUCHOW. Haslo-Puin i Lukaszenko to dwie lesbijki.
xyz1232021.10.25 16:56
"robaczek (real one)" jest wadliwy genetycznie! Bez nagrody Darwina. Bilet bezpłatny na przejazd w jedną stronę i tatuaż na przedramieniu.
xyz1232021.10.25 17:20
BREDZENIA chorego na głowę złodzieja nicków aniońka :)))
xyz1232021.10.25 17:21
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:22
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
rozwiązania klimatyczne2021.10.25 16:54
Za 20-30 lat można się spodziewać napływu do Europy setek tysięcy migrantów z południa, które stanie się gorące jak przedpiekle.
robaczek (real one)2021.10.25 16:52
dziadki ;] ..............zostawcie mojego nicka ;] ...................... idzdzie sie gryźć pod kościół ;] ...................... ;] ;] .... łobuziaki
A little linguistic advice.2021.10.25 16:59
THE real one.
matis892021.10.25 16:52
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
matis892021.10.25 16:57
A teraz towarzysze jewreje zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза!!! . . . . . . . .. . . . . . Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... ! . . . Za Putinu !!! . . . . . . . Urraa ..... !!! . . . . . . . . . Ty job twoju mać !!!
robaczek (real one)2021.10.25 16:58
"matis89" jest wadliwy genetycznie! Bez nagrody Darwina. Bilet bezpłatny na przejazd w jedną stronę i tatuaż na przedramieniu.
matis892021.10.25 17:22
DO LEWACKIEGO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
katolicka deratyzacja Polski2021.10.26 10:23
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
Jest za to spisek PoPiS2021.10.25 16:51
https://www.youtube.com/watch?v=dP_u_oAxZiQ
robaczek2021.10.25 16:42
"xyz123" jest wadliwy genetycznie! Bez nagrody Darwina. Bilet bezpłatny na przejazd w jedną stronę i tatuaż na przedramieniu.
xyz1232021.10.25 16:47
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
robaczek2021.10.25 16:49
"xyz123" jest wadliwy genetycznie! Bez nagrody Darwina. Bilet bezpłatny na przejazd w jedną stronę i tatuaż na przedramieniu.
xyz1232021.10.25 16:48
strasznie powolny jesteś anioniek nawet wśród foliarzy jesteś mniej niż zero :))) ctrl+c / ctrl+v zabrało ci tę jedną jedyną rzecz jaką miałeś w swoim nędznym foliowym żywocie hehehehhehe
robaczek2021.10.25 16:49
"xyz123" jest wadliwy genetycznie! Bez nagrody Darwina. Bilet bezpłatny na przejazd w jedną stronę i tatuaż na przedramieniu.
xyz1232021.10.25 19:08
foliowe BREDNIE i UROJENIA cienkiego foliarza aniońka co się teraz robaczek podpisuje :)))))) ctrl+c/ctrl+v jedyny sens twojego marnego życia zabrało buehehehehehe
Ciekawy2021.10.25 16:41
Perzykro to wszystko czyatć. Korea Płd. opiera swoja energetykę na gazie skroplonym i jest jego największym obecnie odbiorcą. Warto poczytać dostepne w internecie opracowania nt. np. rynku gazu i zobaczymy, że sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż ta opisana powyżej. A dlaczego rosną np. ceny paliw ? O ich cenach decyduje OPEC a tam Rosja nie ma decydującego głosu. To nie Rosja odpowiada za wzrost cen paliw kopalnych. Kto nimi manipuluje i dlaczego, może ktoś by Polakom w końcu powiedział prawdę.
robaczek2021.10.25 16:37
"xuz123" jest wadliwy genetycznie - bez nagrody Darwina. Tatuaż na ramieniu.
robaczek real one2021.10.25 16:39
o co tutaj chodzi dziadek ??.............................. ;] ty do siebie tak sam piszesz??
xyz1232021.10.25 16:46
anioniek foliarz cały czas tutak klepie te swoje foliarskie pie**oły z kilkunastu nicków + podkrada nicki ale to już pewnie wiesz :))) zabrałem mu tę jedną jedyną rzecz jaką miał w swoim nędznym żywocie czyli możliwość spamienia foliowych bredni pod wątkami o covid. A wszystko dzięki może 3x szybkim wklejkom z PRAWDZIWYMI DANYMI Z PRAWDZIWEGO ŚWIATA, a nie świata aniońkowych urojeń :)))))) jechał go pies hehehehe.
xyz1232021.10.25 16:40
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~99% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.25 16:42
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie
xyz1232021.10.25 16:35
oczywiście, że nie ma żadnego spisku którego doszukują się pisiory, biznes is biznes i tyle. Ps. z pięknym bullshejtem w TVPiC właśnie lepieli, w DE już taka drożyzna na nośnikach energii, że ludzie muszą ciąć wydatki na jedzenie bueeeeeeeeeeeehehehehhehehehehhe :D:D:D bo ktoś zauważy w ogóle te parę centów więcej na kwh...
katolicka deratyzacja Polski2021.10.25 16:44
PO to partia faszystowska
xyz1232021.10.25 16:47
a gdzie PiS wszak to same shejt tylko pudeleczko inne :)))
katolicka deratyzacja Polski2021.10.25 16:44
PO to partia faszystowska
xyz1232021.10.25 16:29
"robaczek" jest wadliwy genetycznie - bez nagrody Darwina. Numerek na ramieniu.
xyz1232021.10.25 17:25
BREDZENIA chorego na głowę aniońka :)))
Skąd wiesz?2021.10.25 16:28
Masz kryształową kulę? Albo jesteś "pajacem putlera"
erobaczek2021.10.25 16:26
UWAGA: to nie jest jasny przekaz dla owieczek kto jest wrogiem ;] ..........................mieszacie owieczkom !!! ;] .................................... jeszcze zaczną gryźc swoichj!!! .................................................... PROSIMY O MNIE SKOMPLIKOWANE PRZEKAZY DLA PISIUŚKUF!!!!!!
Pileś, to nie pisz!2021.10.25 16:31
Nie pisz bzdur idiotow szukaj sobie w domu.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.25 16:40
PO to partia faszystowska.