13.01.21, 17:03Fot. screenshot - YouTube

Tylko u nas! Czy można być nauczycielem pozbawionym klasy? Barbara Dziuk o poloniście ze Strajku Kobiet

Głośnym echem odbiła się w Polsce sprawa nauczyciela z Tarnowskich Gór, który biorąc udział w agresywnych manifestacjach tzw. Strajku Kobiet, „zabłysnął” wulgarnym językiem. Manifestacje odbywały się m.in. przed biurem poselskim Barbary Dziuk, gdzie zbierający się tłum skandował wulgarne hasła. Przy głównym wejściu biura palono znicze, co groziło pożarem. Grupa mężczyzn, wraz z mężem parlamentarzystki, była zmuszona strzec biura przed zdemolowaniem. To właśnie poseł Barbara Dziuk interweniowała w katowickim Kuratorium Oświaty w sprawie pracującego w liceum polonisty i radnego, który aktywnie uczestniczył w zamieszkach. W rozmowie z portalem Fronda.pl wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się złożyć skargę do Kuratorium i jakie znaczenie sprawa ta ma dla polskiego systemu edukacji.

 

 

Fronda.pl: Dlaczego uznała Pani za zasadne złożenie skargi na nauczyciela w Kuratorium?

Poseł Barbara Dziuk: W odczuciu społecznym praca nauczyciela jest postrzegana jako powołanie, nie jako zawód. Oczekujemy od nauczyciela nie tego, żeby układał cegły, ale powierzamy mu to, co najcenniejsze, dusze naszych dzieci, ich umysły. Oczekujemy, że nasze starania o dobre wychowanie zostaną poparte i podkreślone staraniami nauczyciela, który oprócz wiedzy, będzie nasze dziecko wychowywał w szacunku do ogólnie przyjętych zasad. Zaś wychowanie w tonie nienawiści popartej wulgaryzmami oznacza jedno: propagowanie nienawiści i upowszechnienie wulgarności.

Zły przykład rozleje się na wszelkie zachowania społeczne – od zachowania się w poradni, po sklep i urząd. Przyzwolenie społeczne na takie zachowanie spowoduje, że nasze życie stanie się koszmarem, życiem toczącym się wśród kultury wywodzącej się ze środowisk patologicznych.

Słowem, walczy Pani Poseł o przeforsowanie normalności w szkołach, tej dotychczasowej normalności, w której obowiązują takie słowa jak: proszę, dziękuję, przepraszam; za potępieniem wulgaryzmów i powstrzymaniem upowszechniania sposobu wyrażania się uznanego za pochodzące z krainy patologii.

Ta sprawa ma szerszy wymiar – wchodzimy w spór o kształt wychowania młodego pokolenia, o powrót do słowa wolność, które nie oznacza: róbta , co chceta, o odpowiedzialność za każdego napotkanego człowieka, bez względu na religię, kolor skóry czy wyznawanie i poglądy. Z naciskiem na to, że takie zachowanie obowiązuje wszystkich, nie tylko wybranych. Odwołam się do definicji: nauczyciel to odpowiednio przygotowany specjalista do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej (nauczającej) w instytucjach oświatowo-wychowawczych, ale też funkcjonariusz publiczny czerpiący korzyści z ochrony, który jest zobowiązany do przestrzegania swoich obowiązków. Dodam – opłacany przez państwo, czyli przez nas podatników.

Wkraczamy na teren poglądów politycznych?

Prawo do poglądów politycznych ma każdy obywatel. Zatrudniony w instytucji czy to prywatnej, czy państwowej, ma prawo wyrażać i manifestować swoje poglądy zgodnie z obowiązującymi standardami, tak by nie zapłacić mandatu czy nie odpowiadać przed sądem. Natomiast co do nauczycieli, to są oni funkcjonariuszami publicznymi i powinni być apolityczni. 

Ale wróćmy na teren oświaty.

Tutaj nie ma wątpliwości. W rozdziale II, art. 6 Karty Nauczyciela czytamy m.in., że nauczyciel zobowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka, a także dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

Wszystkim Polkom i Polakom życzę, aby ich dzieci były nauczane przez nauczycieli przestrzegających w/w Karty Nauczycieli. Ja osobiście miałam to szczęście, że mnie kształcili właśnie tacy pedagodzy, za co im jestem wdzięczna.

Dlaczego jest to, według Pani, aż tak ważne?

Naruszenie zasad wychowania prowadzi do katastrofy. Proszę sobie wyobrazić, że w imię wolności znosimy zasady Kodeksu Drogowego. Następstwa takiej decyzji są dla wszystkich jasne – katastrofa drogowa i masowe wypadki. Demontaż zasad wychowania młodego pokolenia prowadzi do tego samego. Człowiek jest istotą społeczną i wychowujemy go dobrze po to, by innym z nim nie było źle. Często, bardzo często, musimy rezygnować z siebie na rzecz drugiego człowieka, ale w imię własnych, dobrze pojętych interesów. Natomiast w chwili, gdy każdy z nas będzie chciał się czuć dobrze i zrobi to kosztem drugiego człowieka, dojdzie do katastrofy. 

Ktoś mądry napisał: nauczyciel opiera się o wieczność. Młodzież wychowujemy dla świata i dla siebie, dla siebie na chwilę, dla świata na zawsze. To młodzi ludzie będą nauczycielami następnych pokoleń i będą tworzyć przyszłość - świat piękny lub świat przerażający. Za ten kształt świata przyszłego jesteśmy odpowiedzialni my – dorośli, bo każdy z nas bywa nauczycielem.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Redakcja portalu Fronda.pl

 

Komentarze

obywatelka2021.01.16 21:17
Pani Dolores Umbridge chyba z zazdrości atakuje nauczyciela języka polskiego...Przecież ona nawet zdania nie potrafi sklecić, jej umiejętności krasomówcze są wprost legendarne. Przykro, że tacy zawistni prostacy są teraz u władzy.
d2021.01.14 18:25
Chciałam naprawdę przeczytać cały wywiad, ale utknęłam na zawierzaniu duszy nauczycielom, co za bzdury XD Jestem byłą uczennicą Staszica i cieszę się, że miałam przyjemność uczyć się w tak otwartym miejscu i dzisiaj stoję po dobrej stronie tego konfliktu.
gleen2021.01.14 15:49
"Z prądem to byle g.. płynie a pod prąd ino ślachetna ryba" . Dla tej pani liczy się uległość w wyrzeczeniem poglądów no gratuluje
kefas2021.01.14 12:59
Donosicielki golono kiedyś na łyso.
greg2021.01.14 11:17
Niech zgadnę. O żadnym zawieszaniu kont w mediach społecznościowych nie było mowy? No tak, ale on inspirował do nienawiści we właściwą stronę!
Marek2021.01.14 11:05
Dla mnie skandalem było zachowanie Tarnogórskiej Policji i Straży miejskiej. Policja straciła twarz.A sstraż miejska wychodzi na to to prywatni ludzie burmistrza.
Jan2021.01.14 10:43
Dziwię się, że ten aborcjonista jeszcze pracuje jako nauczyciel. Każdy nauczyciel promujący zabijanie dzieci powinien być wyrzucony z roboty.
opty2021.01.14 8:12
***** czerwoną hołotę!......
opole2021.01.14 7:51
Trzeba być dobrym Polonistą, a nie ideologiem. Wtedy jest się z klasą.
Laki2021.01.14 3:55
Barbara Dziuk to suka ciemna należy ją wysłać do egzorcysty.
Anonim2021.01.13 22:45
Jak ta kobieta z sobą wytrzymuje? Nie dość, że tępa dzida, to jeszcze kapuś.
Ojciec2021.01.13 22:35
Tak się akurat fajnie składa, że mieszkam niedaleko T. Gór. Moje dziecko jest uczone przez tego nauczyciela. Raz był nawet prowokowany przez "hura-lgbtowca ale utrzymał klasę pomimo iż wiem, że jego poglądy są dalekie od konserwatywnych. Dużo rozmawialiśmy o nim w domu. Moje dziecko nigdy nie uskarżało się na to, że próbuje jakoś swoje lekcje ideologizować. Nie zgadam się zupełnie z jego poglądami, które są typowo lewicowe, które przynoszą katastrofę dla ludzi tyle, że odroczoną w czasie( i tu jest problem), ale pani Dziuk, tym się różni demokracja od dyktatury, że każdy ma prawo do wyrażania swoich myśli nawet tych najgłupszych i naiwnych. Nawet nauczyciel jeśli jest po pracy.
Bożena2021.01.13 21:34
Nauczyciel to przykład i kultura dla dzieci i młodych osób. Dziękuję Pani Poseł za Obronę ważnych Wartości dla Polaków. Matko Boża prowadź i upraszaj Mądrość dla Narodu polskiego. Amen. Któż jak Bóg. Amen.
Anonim2021.01.13 20:30
Takiego idiotycznego ruchu jak postkomunistyczny Strajk Kobiet to w Polsce jeszcze nigdy nie było,
AAAtomek2021.01.13 20:30
W mojej ocenie pani Dziuk nie nie jest "bystrą osobą". Zacytujmy p. Dziuk: "Natomiast co do nauczycieli, to są oni funkcjonariuszami publicznymi i powinni być apolityczni." _____ Pani Dziuk, nauczyciele nie są funkcjonariuszami publicznymi, tylko korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Funkcjonariuszami publicznymi natomiast są posłowie, np. Pani, z racji bycia posłanką PiS. Czy jest pani apolityczna?... Nie? A to szkoda...
Anonim2021.01.13 19:18
Nauczyciel bez klasy to wolny i szczęśliwy nauczyciel, bo ma wolne.
verizanus2021.01.13 19:14
Można być i nauczycielem bez klasy i lekarzem i politykiem. Ale nie można być bez dochodów ;). Taki mamy system ;)
Mejer2021.01.13 18:22
Jeden z tych co fajfusa styluje na pacynke i przed gimbazą odgrywa nim szekspira :/
Anonim2021.01.13 18:41
Znam jednego takiego półtorametrowego fajfusa, nawet z doświadczeniem aktorskim, byłby jak znalazł. Niestety chwilowo zajęty, bo Polskę zbawia, ale jeszcze chwila i będzie wolny.
Gównozjad Owsiak2021.01.13 18:06
A orkiestra gra i kosi kasę z idiotów....... AAAAAAAAAAAAAAAAA
Anonim2021.01.13 18:30
WOŚP - amatorzy... Zawodowcy zawijają ze 100 baniek za respiratory, co ich nie ma i nie było - i nie trzeba żadnych finałów urządzać! Albo urządzą wybory, co też ich nie było, i 70 baniek w kieszeni.
Kinol2021.01.13 18:00
Teraz wreszcie PiS zaczął działać ofważnie. Przez moment myślałem, że byli sparaliżowani. Teraz piękny kontratak... Brawo...
Anonim2021.01.13 18:04
Piękny kontratak, na czele donosicielka. TW 2.0
Maria Błaszczyk2021.01.13 18:08
Człowieku małej wiary! Są odważni jak nie wiem co. A to w kilku upchną starszą panią do suki za przechodzenie ulicą, a to 14-latek ma stanąć przed sądem, za udostępnienie postu o Strajku Kobiet i straszą go, że go na 8 lat zamkną, a to 15-latkę biorącą udział w spontanicznej manifestacji oskarżą o jej "zorganizowanie".
morderca2021.01.13 18:27
A ja jestem mordercą, bo zabijam Marię Błaszczyk śmiechem. Ale to jest mój wybór, nie przymus.
AAAtomek2021.01.13 20:23
Prawicowcy z natury to tchórze.
prawy2021.01.13 17:54
komunistyczni garszyciele nie maja prawa uczyc cudzych dzieci,przykład idzie z gory,taką ""paniusie"na zmywad do knajpy!!!!swoje POstawy i publiczne bluzganie jak nietrzeżwy POd kioskiem z piwem niech przenosi do swojego domu!!!!oczyscic szkoły,uczelnie,kulturę z takich komunistycznych krzewicieli ,tam nie ma miejsca do kogos takiego !!!
lewy2021.01.13 18:00
PiSdzielcy i PiSdusie, oraz inni członkowie partii Pedofile i Sympatycy, łapska won od dzieci.
Anonim2021.01.13 17:53
Nie dość, że paszczur straszliwy, to jeszcze do tego kapuś....
NaziBarbi2021.01.13 17:39
Strak K. już jest zdyskredytowany jak nielegalni szczepionkowcy. Wszyscy razem z tvn są na wysokości moich obcasów.
Anonim2021.01.13 17:54
buhahahhahaha, a kogo obchodzą twoje opinie?
hahahaha2021.01.13 17:58
no jak widać ciebie bo aż odpisujesz
Anonim2021.01.13 18:02
Buhahahahaha, tylko żeby mieć beke z prawiczków.
AAAtomek2021.01.13 17:36
Patrzcie dzieci na to zdjęcie. Tak wygląda człowiek, który donosi. A teraz zapiszcie w zeszytach. Donosiciel. Synonimy: kapuś, kabel, kret, gumowe ucho. Hiperonim: informator. Hiponimy dla tego słowa: denuncjant, denuncjator, konfident, skarżypyta, szpieg.
Anonim2021.01.13 18:06
O szpiclu i kolaborancie było wspomnieć.
AAAtomek2021.01.13 20:24
...szmalcownikach... To na następnej lekcji :D
qwerty2021.01.13 17:31
Sygnalistka.
Grizzly2021.01.13 17:23
Wyp...dalać z wulgaryzmami z życia publicznego chu..je bezbożne lewackie
Grizzly2021.01.13 17:52
Przepraszam, już mi lepiej....
Grizzly2021.01.14 9:12
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
Grizzly2021.01.14 9:11
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
Józef2021.01.13 17:20
To może zacznie uczyć kultury Terleckiego, Kaczyńskiego, Lichockiej, a później opozycji.
Grizzly2021.01.13 17:26
A może ty byś się parchu kultury nauczył i nie obrażał tak szlachetnych ludzi jakimi są Kaczyński, Terlecki, i Lichocka
Józef2021.01.13 18:36
Mam dla ciebie radę, weź rozbieg walnij łbem w ścianę, usłyszysz taki fajny dźwięk, to znaczy że w środku jest pusto.
Grizzly2021.01.14 3:57
Jakiś ciul nasrał mi do ryja i teraz mam niesmak.
Grizzly2021.01.14 9:13
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
Grizzly2021.01.14 13:07
Mnie też
Grizzly2021.01.14 9:12
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!