08.02.21, 09:15Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Nieporozumienie w Porozumieniu. Co dalej? Łukasz Warzecha dla Frondy

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sądzi Pan o zamieszaniu w partii Porozumienie? 

Łukasz Warzecha, publicysta „Do Rzeczy”, „SuperExpress” i Onet.pl: W całym tym zamieszaniu mamy do czynienia z dwoma wątkami. Pierwszy to próba ewentualnej interwencji, czy też wmieszania się w sytuację Porozumienia przez Jarosława Kaczyńskiego. Każdy, kto obserwował losy ugrupowania Jarosława Gowina, (przynajmniej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy) odczytywał specyficzną rolę Adama Bielana jako osoby, która balansowała pomiędzy PiS a Porozumieniem. 

A drugi wątek?

To cała sytuacja Jarosława Gowina, który wydaje się, że wyszedł z tego ambarasu obronną ręką, choć znacznie osłabiony. Zachowuje on swoją pozycję jako siła niezbędna dla Zjednoczonej Prawicy, by utrzymać większość (wisi ona w tej chwili na czterech głosach). Nawet gdyby założyć, że jedynie połowa posłów Porozumienia spośród siedemnastu jest wierna Jarosławowi Gowinowi, to i tak jest to wciąż znacznie więcej niż cztery decydujące osoby… 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy okazji tej sytuacji? 

Bardzo interesującym aspektem jest kontrast pomiędzy sytuacją Porozumienia a sytuacją Solidarnej Polski. Porozumienie ma poważne, wewnętrzne problemy (myślę, że nie jest to jeszcze ich koniec), podczas kiedy Solidarna Polska idzie w zwartej konfiguracji do przodu, zaznaczając w kolejnych sprawach, swoją odrębność programową wobec PiS. Nie chcę powiedzieć, że Porozumienie jest konkretnie na linii schodzącej, ale na pewno ma tutaj znacznie gorszą sytuację. Pomiędzy tymi dwoma koalicyjnymi partiami w Zjednoczonej Prawicy jest w tej chwili wyraźna różnica, wyraźny kontrast.  

Wspomina Pan, że jest opcja, iż sam Jarosław Kaczyński stoi za zamieszaniem w Porozumieniu, a to dlatego, że Gowin miał w ostatnim czasie kontaktować się z Donaldem Tuskiem… Czy coś faktycznie może w tym być?

Wchodzimy tutaj w sferę spekulacji, nie mam konkretnych informacji na ten temat. Nawet jeśli bym miał, to traktowałbym je bardzo ostrożnie, dlatego, że Adam Bielan znany jest z tego, że potrafi „rozpuszczać” informacje, które prezentują go jako bardziej aktywnego polityka, niż jest w rzeczywistości. Nie jestem w stanie na podstawie tej spekulacji postawić żadnej konkretnej tezy - z jednej strony jasne jest, że koalicjanci są dla Jarosława Kaczyńskiego pewnym problemem, pewnie chciałby ich „spacyfikować”, ale tak by nie „pozbyć się” sejmowej większości. Wrogie przejęcie Porozumienia, pewnie odpowiadałoby Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie znaczy to, że to on był inicjatorem tej akcji - równie dobrze można sobie wyobrazić, że inicjatorem był Adam Bielan, który chciał w ten sposób „wkupić się” w łaski Jarosława Kaczyńskiego, przynosząc mu na przykład „na tacy” większą część posłów Porozumienia. Bardzo trudno powiedzieć, kto zainicjował te działania, natomiast to jak się skończyły te sytuacje, powoduje, że z punktu widzenia celu, którym mogłoby być przejęcie Porozumienia, Jarosław Kaczyński przegrywa. 

Dlaczego?

Działa tutaj zasada: co cię nie zabije to cię wzmocni. Jarosław Gowin w tym momencie pozbywa się z Porozumienia osób najbardziej kłopotliwych, które mogłyby chcieć przejęcia jego ugrupowania - nie będą mu one już zagrażać. Zatem prawdopodobnie na przyszłość, „scementuje” to Porozumienie. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że partia Jarosława Gowina wychodzi z tego konfliktu osłabiona. Warto dodać, że od dawna jest to ugrupowanie, któremu bardzo ciężko jest zaznaczyć własną odrębność - w przeciwieństwie do Solidarnej Polski. 

Sąd koleżeński usunął z partii europosła Adama Bielana i posła Kamila Bortniczuka. Co z ich przyszłością?

Nie przewiduję sukcesów batalii o obalenie tych postanowień, o wyrzuceniu ich z partii, myślę, że się to nie uda. Prawdopodobnie musiałby to rozstrzygnąć Sąd Powszechny. Byłoby to jednak dość gorszące. Myślę, że w imię stabilności Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński wywrze nacisk, by politycy się porozumieli. Natomiast, pamiętajmy, że jest założenie i zasada, na którą wszyscy w Zjednoczonej Prawicy się zgodzili. 

Co ma Pan na myśli?

Zgodził się na nią przede wszystkim Jarosław Kaczyński, że jeżeli ktoś odchodzi z czy zostaje wyrzucony z ugrupowania koalicyjnego, to nie może być przejęty przez Prawo i Sprawiedliwość, nie może stać się członkiem PiS. Taki los spotkał na przykład Jadwigę Emilewicz, która nie jest już członkiem Porozumienia, ale jednocześnie nie została członkiem PiS - jest po prostu członkiem klubu Zjednoczonej Prawicy. Myślę, że tutaj i z Bortniczukiem i z Bielanem będzie podobnie - będą oni po prostu członkami klubu Zjednoczonej Prawicy, natomiast do PiSu nie przejdą. Przynajmniej nie przejdą do momentu, kiedy będą kształtowane listy wyborcze. Oczywiście, przed wyborami nie jest wykluczone, że zostaną przez Prawo i Sprawiedliwość wzięci na listy. Myślę, że do tego czasu pozostaną po prostu bezpartyjnymi członkami klubu Zjednoczonej Prawicy.

Adam Bielan mimo wyrzucenia z ugrupowania utrzymuje, że jest aktualnie jego szefem i chce zorganizować w Porozumieniu nowe wybory. Oznacza to, że według niego Jarosław Gowin jest uzurpatorem. Tyle że za Gowinem stoi zdecydowana większość posłów ugrupowania. Jakie ma to znaczenie dla całej rozgrywki oraz jaki ma to wpływ na relację Porozumienie-PiS?

Myślę, że nie dojdzie do eskalacji tego konfliktu. Może zdarzyć się tak, że Jarosław Kaczyński będzie naciskał na Adama Bielanalub po prostu mu powie o tym, by nie prowadził już dalej tego konfliktu, a ten go posłucha.  

Dlaczego?

Dlatego, że jest już moment, po którym ta sprawa wyraźnie może szkodzić całej Zjednoczonej Prawicy, a to zwłaszcza w momencie, kiedy minister Ziobro ma kolejny powód do tego, by znowu „uderzyć” w Jarosława Kaczyńskiego. 

To znaczy?

Tym razem jest to strategia energetyczna Polski. Zamieszanie i awantura z jakimś separatystycznym zjazdem, z oddaniem sprawy do Sądu Powszechnego u drugiego koalicjanta po prostu nie służy. Szczególnie kiedy dzieje się to w momencie, kiedy trwa epidemia, kiedy jest bunt przedsiębiorców etc. Dlatego sądzę, że Jarosław Kaczyński będzie chciał, by Adam Bielan odpuścił sobie prowadzenie tej wojny. Jeżeli chodzi o relacje, to oczywiście PiS będzie musiało stać na czele Porozumienia, a tym faktycznym liderem (myślę też, że i formalnym) jest nadal Jarosław Gowin. Nie przewidywałbym tutaj zatem żadnej zmiany, przynajmniej nie do momentu wyborów. Jak będą układane listy, kto się na nich znajdzie i w jakiej konfiguracji dowiemy się w 2023 roku, wtedy prawdopodobnie usłyszymy o kolejnym spięciu w koalicji, chyba że wcześniej konflikt wyniknie nie z winy Adama Bielana czy Jarosława Gowina, ale na przykład z powodu trwającego konfliktu na linii Zbigniew Ziobro - Mateusz Morawiecki. 

Jak skończy się ten chwilowy chaos, nieporozumienie w Porozumieniu? Czy może okazać się, że politycznie zyska na tym po prostu opozycja? 

Myślę, że nie będzie tu wyraźnego wpływu na sondaże, również dlatego, że jest to sprawa hermetyczna. Komentatorzy polityczni mogą być bardzo podekscytowani tą sytuacją, natomiast jakby zapytać przeciętnego Kowalskiego o konflikt w Porozumieniu, to prawdopodobnie w ogóle nie wiedziałby, o co chodzi, nie kojarzyliby nawet nazwy Porozumienie. Nie sądzę, żeby miało to jakiś duży wpływ, opozycja bardzo wątpliwe, żeby na tym zyskała. Nie jest to przecież żaden powód, by elektorat odwrócił się od Zjednoczonej Prawicy na rzecz np. Platformy.

Czy, aby na pewno? 

Dużo ważniejsze sprawy to sytuacja ekonomiczna, bezrobocie, sytuacja przedsiębiorców, to może mieć jakiś realny wpływ na notowania, tępo szczepień, liczba zgonów nadmiarowych etc. Natomiast, konflikt w Porozumieniu, to bardzo wątły powód…

Dziękuję za rozmowę.  

 

Komentarze

NEOS com pl2021.02.9 9:00
.... juz czas na likwidacje (nie)POrozumienia SA .... program Trumna Plus .... do kazdej szczepionki koronnej .... domowa antenka 5Ge + trumna z dykty gratis ... https://www.youtube.com/user/MJarosiewicz
Aron2021.02.9 4:13
"Tępo szczepień" to chyba od tępoty dziennikarzyny, który ma słabe tempo w przyswajaniu zasad ortografii.
Anonim2021.02.8 23:49
ten dziennikarzyna co to moil przy herbacie NIE JESTESMY NA TY??? no kurna łałtorytet że hej
AB2021.02.8 20:02
o, ważycha to ten dupoliz gdzie nie pójdzie to zawsze pluje jadem a szczególnie w tvn
jerzy2021.02.8 18:18
Pan Warzecha rzadko kiedy wydaje wiarygodne, czy trafne opinie. J.Kaczyński z kryzysów zawsze wychodził wzmocniony, w przeciwieństwie do J.Gowina.
­ ­ ­2021.02.8 17:02
Niech ktoś zatrzyma wreszcie śnieg. Ciągle pada…
AAAtomek2021.02.8 18:05
To wina Trzaska albo Tuska (wybór należy do okoliczności)!
Łukasz Warzecha to…2021.02.8 16:59
taki śmieszny facet, co udaje, że jest dziennikarzem.
AAAtomek2021.02.8 16:09
Na Boga????? Gowin chce zrezygnować z koryta, limuzyn, SOP i apanaży???????? Nie może być, koniec świata! Na prawicy zgorszenie!!!!!
AAAtomek2021.02.8 20:13
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowa szmato!
Głos Rozsądku2021.02.8 14:04
"Łukasz Warzecha dla Frondy...". Zapytam zatem Frondy, a dlaczego nie pan Kazik z warzywniaka, albo pani Krysia z kiosku? Czy Fronda naprawdę uważa, że biegunka werbalna Łukasza Warzechy kogoś interesuje? Czy dla kogoś opiniotwórcze są wynurzenia tego "rwącego potoku dziennikarstwa"?
NIE CZYTAJ! Ty k.... twoja ....!2021.02.8 15:03
"Czy Fronda naprawdę uważa, że biegunka werbalna Łukasza Warzechy kogoś interesuje?"
Głos Rozsądku2021.02.8 23:46
Luzuj gumkę w rajstopach frajerze i żyj w swoim świecie, ale bez zbędnej napinki. Moim zdaniem czytanie tego, co "uważa" Warzecha jest strata czasu. Jeżeli tobie sprawia to trudna do zdefiniowania przyjemność, to sobie czytaj.
inoCenty s POrnoZummMienia POzydowskiego2021.02.8 14:02
... co ci pejsaci zrobio dla ... srebrnika ... i pejsatego kota s kibucu ...
Rajmund2021.02.8 13:21
Pan Lukasz juz raz wmawial polakom, ze czlonkowie Przestepczej Organizacji to panstwowcy i nie zrobia nic moze zaszkodzic Polsce. Teraz wmawia , ze Polska nie poradzi sobie bez Gowina, ktory zlikwidowal powiatowe Sady bo mialy najmniejszy wplyw starych komuchow, a pozniej komuchowy uklad zabetonowal na polskich uczelniach.
konrad2021.02.8 12:43
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma . Skoro Gowin Wam nie pasuje to zastąpcie go kim innym .Tylko gdzie te kilkanaście szabel poszukać . Ja ich nie widzę a jak się jeszcze Ziobryści postawią to wybory będą za niedługo .
Alojzy Cedzidło2021.02.8 13:11
Podobnie myślę .Tylko brak mi domysłu kogo wybrać i co po wyborach. Bo wszystko to wszystko nas dotyczy . A to się jakoś nie przebija w Frondowych " komentarzach.
Wsio policzone.2021.02.8 12:18
Posłowie Kukiz'15 przejdą do PiS? "Na pewno nie kwestia dni, raczej tygodni"
Alojzy Cedzidło2021.02.8 12:05
No i znów pan red. Warzecha lekko odsłonił bużkę . Znów w wywiadzie stanął lekko w rozkroku . Jest taki tak . Tu komentarz .Ale jak powinno być dobrze , to już brak. Gowin wyszedł w Jego ocenie prawie jak zwycięzca .Zaś pan Kaczyński , nie wprost , ale w domyśle całe zło. I pewno bym bił brawo panu Redaktorowi gdyby te swoje przemyślenia polityczne podparł faktami , zwłaszcza z tej " samowolki " pana Gowina , wicepremiera przecież . Bo przecież cele partii są bardzo ważne , Ale w koalicji z innymi partiami zawsze należy je przedyskutować z partnerem. Bo to partnerstwo nie takie jak " Wiosenne "
Ile Tupolewow 100 osobowych usmiercił2021.02.8 11:45
Niedzielski z Morawieckim od początku października do grudnia na inne choroby niz covid!!!! https://www.youtube.com/watch?v=3b4b61owEec
Konfederata2021.02.8 11:11
Kaczynskij ubil Gowina biez ruk
mały problem2021.02.8 11:02
Dla PiS to mały problem.PiS ma pole do manewru wystarczy , że przygarnie kogoś od Kukiza a może i z Konfederacji. Gowin nie za bardzo jak wyjdzie z koalicji to nic nie będzie znaczył nawet dla opozycji..
tak2021.02.8 11:04
Za Gowinem mało kto by poszedł nawet z Porozumienia.
Japa2021.02.8 14:39
A ino . Takich cybów u Gowina jest paru. Inaczej by na lewo trzy lata nie rządził. Przecież na Boga , Gowin nie taki matoł ,żeby nie wiedział na czyją korzyść walczy . Chociaż....... Gdyby zinterpretować Jego lewą wizytę w Brukseli u dawnego przyjaciela, to cisną się na usta niezbyt kulturalne słowa . Wyszło tak jak by każdy vice Premier miał swoje vice państwo.
anonim2021.02.8 10:53
Gowin jest zdrajcą i wszyscy to dobrze wiemy panie Warzecha.
Obywatel2021.02.8 10:47
Gowin zablokowany i skończony.
Gdzie frondowpis o problemach z ciepłem?2021.02.8 10:35
Na chwilę obecną z awariami zmagają się przedsiębiorstwa m.in. w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie.
Polak2021.02.8 10:40
W Wa-wie ni ma ciepła od miesiąca i co? Czajka zatruwa przyrodę i co? Gdzie Greta?
W Poznaniu i w Szczecinie2021.02.8 10:41
ludzie nie mieszkają? Gdzie hamburczyk?
hahahaha2021.02.8 10:46
W tych miastach rządzą śmiecie z PO.
Nie śmiecie z PO2021.02.8 11:05
tylko rodzeni bracia katolickich księży hehehe
Dziennikarz TVN2021.02.8 10:31
No to koniec naszego kreta Gowina.
Tak uważam2021.02.8 10:25
Kaczyński ma rację, że interweniuje, skoro Gowin chce rozwalać ZP, a dodatkowo nie przestrzega statutu własnej partii.
Alojzy Cedzidło2021.02.8 14:23
Nie chcę Pana/i dołować , ale tak uważa każdy odrobinę myślący bezstronnie . Tylko matoł nie przewiduje co się będzie działo jak Gowin rozwali koalicję . Nie z Gowinem z nami Polakami . Bo Gowina przygarną za ' zasługi " . Jak Bolka .
...2021.02.8 9:58
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ipn-potwierdza-kazimierz-kujda-wspolpracownikiem-sb,1048381.html
Polak Dumny nie gej2021.02.8 9:49
A Konfederacja to coś robi w tym sejmie?
Chory człowiek2021.02.8 9:48
Dla czego mam CHCIEĆ równości seksualnej ładnych kobiet z mężczyznami i brzydkimi kobietami nawet za cenę ich życia - bo wyjdę na hipokrytę? Bo Jezus albo system mnie ukarze? Nie przekonujecie mnie.
hahahaha2021.02.8 9:35
Gowin dał się od tyłu więc co to za polityk?
Uwielbiam Kaczyńskiego2021.02.8 9:35
Jarek to jest jedyny niegejowaty polityk. Nawet jak nie widać, to działa ;)
oficer LWP2021.02.8 9:22
nic tak nie dzieli i nic tak nie łączy jak KORYTO
Japa2021.02.8 13:18
To by się zgadzało . Szkoda tylko ,że tym "korytem" jesteśmy my .Pasowało by jeszcze , kto i co z tego koryta będzie wyjadał .