30.12.19, 11:45

TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski: Amerykanie kruszą Chiny, Iran i Rosję

Ostatnie 3- 4 lata to pasmo klęsk polityki Putina […] Putin jest autorem największej klęski polityki rosyjskiej, cofającej ją o 300 lat […] Twarda linia Trumpa wobec Merkel przynosi efekty […] Przykro oglądać żałosne podrygi Macrona- prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, w wywiadzie dla portalu Fronda.pl.


Fronda.pl: Dzięki uchwale Kongresu USA, prezydent Donald Trump może wprowadzić sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream II. Dlaczego dopiero teraz?

prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Wprowadzenie tych sankcji nie powstrzyma oczywiście budowy NS II. Jednak kompleks działań, które były i są prowadzone przeciwko tej inwestycji spowodował, iż już teraz jej koszty wzrosły do takiego poziomu, iż Rosja nie odniesie spodziewanych korzyści. Co więcej, koszt gazu dostarczanego tym gazociągiem będzie wyższy. Otwiera to więcej możliwości przed gazem amerykańskim, który stanie się bardziej konkurencyjny dla dotychczasowych odbiorców gazu rosyjskiego. Amerykanie walczą zatem równocześnie o bezpieczeństwo energetyczne naszej części Europy, z drugiej zaś o interesy swoich producentów gazu.

 

Reakcją na decyzje administracji prezydenta Trumpa był medialny atak ważnych polityków rosyjskich, w tym prezydenta Putina na zdeklarowanego sojusznika Ameryki w Europie, tj. na Polskę. Czy jest to tylko gra polityczno-medialna o dostawy rosyjskiego gazu do państw Unii Europejskiej za pośrednictwem Niemiec, czy też o coś więcej?

Ostatnie 3- 4 lata to pasmo klęsk polityki Putina. Pyrrusowe sukcesy w starciu z Ukrainą- odzyskanie Krymu i okupacja wschodnich skrawków Ukrainy- okupione są nie tylko olbrzymimi kosztami dla budżetu federalnego, ale również przyniosły całkowitą utratę wiarygodności Rosji. Związane z tym sankcje, choć w praktyce bojkotowane przez Niemcy czy Francję, dotkliwie ugodziły w najważniejsze sektory gospodarcze Rosji- sektor zbrojeniowy i sektor wydobywczy. Rosja traci kontrolę nad swoim Dalekim Wschodem na rzecz Chin, ale nie może nic uczynić, bowiem uzależniła się do Chin jako podstawowego odbiorcy gazu. Rosja traci szybko wpływy w Azji Środkowej, gdzie jej byłe republiki penetrowane są przez Turcję i Iran. Wreszcie Rosja ugrzęzła w Syrii, a konflikt ten kosztuje ją olbrzymie środki.

To Putin jest autorem największej klęski polityki rosyjskiej, cofającej ją o 300 lat, a więc utworzenia prawosławnej metropolii kijowskiej. To ugodzenie w serce rosyjskiej polityki imperialnej, do którego doszło wskutek nierozumnych, agresywnych działań Putina. Uzupełnieniem tego jest klęska planów włączenia Białorusi do Rosji. Do tego dochodzi coraz większa niechęć do Putina wśród Rosjan. Następuje naturalne zużycie jego przywództwa, a że nie ma on już środków, którymi mógłby kupować sobie poparcie społeczne, to efekty są już dostrzegalne. Partia Putina przegrywa wybory do parlamentów w republikach, co jest symptomem tego zjawiska.

Jeśli dodamy do tego, że skutkiem pobrzękiwania szabelką przez Putina stała się mobilizacja państw NATO skutkująca lawinowym zwiększeniem ich budżetów wojskowych, to w konsekwencji Rosjanie musieli ogłosić, że nie dadzą rady w tej rywalizacji. Na deser putinowska żądza sukcesów doprowadziła do wyrzucenia Rosji z olimpiad.

 

Dlaczego prezydent Rosji atakuje Polskę?

Putin jest coraz bardziej sfrustrowany. Polska, którą traci jako wielomiliardowego odbiorcę rosyjskiego gazu, a która jeszcze chce handlować swoimi nadwyżkami gazu, to zbyt wiele. Do tego Polska, która skutecznie przekonuje partnerów z NATO do radykalnego wzmacniania wschodniej flanki, co powoduje skuteczne powstrzymanie agresywnych planów rosyjskich.

Dowodem niemocy i frustracji Putina i polityki rosyjskiej, jest właśnie próba bezczelnego rewizjonizmu historycznego. Jest naprawdę niesmaczne, gdy widzimy tego KGBowca ujadającego na Polskę, szermującego epitetami na polskiego ambasadora, a który mianem „bydlaka” czy „antysemity” nie obdarzył nigdy odpowiadającego tym przymiotom z naddatkiem Stalina. Powtórzymy jednak, ten bełkot Putina, Wołodina czy Andrejewa, to po prostu dowód kompletnej niemocy Rosji i potwierdzenie, że nie jest ona obecnie zdolna do prowadzenia racjonalnej polityki.

 

Należące do NATO Francja i Niemcy niemal jawnie występują przeciwko amerykańskim interesom w Europie, a były szef Rady Europy Donald Tusk symbolicznie „strzela w plecy” prezydentowi USA, i zadowolony z siebie publikuje swoje zdjęcie w mediach społecznościowych.

Zachowania Tuska nie będę komentował, bo nie ma sensu odnosić się do postawy na poziomie przedszkolaka. Co do Niemców wiadomo, iż od kilku lat przeorientowali swoją politykę i usiłują - oczywiście bezskutecznie - uzyskać pozycję supermocarstwa wykorzystując potencjał całej UE. W tej grze próbują oni podpierać się Rosjanami, próbują też kąsać Amerykanów. Ostatnio jednak widać wyraźnie, że twarda linia Trumpa wobec Merkel przynosi efekty. Jest symptomatyczne, że po wyskokach Macrona i jego próbach dezawuowania NATO, zarówno Merkel jak i von der Leyen były w forpoczcie tych, którzy krytykowali francuskiego narcyza. Oczywiście nie mam jednak złudzeń co do tego, że Niemcy zasadniczo przestawili zwrotnicę na politykę wilhelmińsko- adolfińską, czyli ostatecznie nastawioną na konfrontację z Ameryką.

Natomiast co do Francji, to przykro oglądać żałosne podrygi Macrona. Prężenie muskułów przez człowieka, który nie jest w stanie rozwiązać żadnego z niezliczonych problemów wewnętrznych, przed którymi stoi V Republika, jest po prostu żenujące. O pozycji Francji świadczy to, jak potraktowano Macrona podczas ostatniego szczytu NATO. To było- używając pewnej metafory- 28:1. To cały komentarz do obecnej pozycji Francji w poważnym towarzystwie.

 

Czy to, że Polska postawiła w ostatnich latach na strategiczny sojusz z leżąca po drugiej stornie Atlantyku Ameryką to dobre rozwiązanie? Czy może powinniśmy poszukać silnych sprzymierzeńców na kontynencie Euroazjatyckim?

No właśnie. Tylko jakich sprzymierzeńców? Kto miałby być naszym realnym sprzymierzeńcem w obliczu zagrożenia rosyjskiego? Niemcy? Pomijając już niezliczone powiązania niemiecko- rosyjskie, musimy mieć świadomość, iż wartość niemieckich sił zbrojnych obecnie jest mniejsza niż nasz potencjał. Jedyne co Niemcy nam mogą ofiarować w przypadku zagrożenia, to nie przeszkadzanie w tranzycie sił sojuszniczych. Francja? Znowu pomijając groteskową postawę ich prezydenta trzeba pamiętać, iż po ostatnich „reformach” armia francuska ma dziś znikomą wartość sojuszniczą. Oni mają kłopoty w Mali czy w Burkina Faso, kiedy próbowali działać w Libii, to wychodziło to im gorzej niż Włochom. Nie ma o czym mówić.

Realnie w Europie mogliby nas wesprzeć tylko Brytyjczycy, ale oni są już w nowej konfiguracji z Ameryką, więc nasz sojusz z USA ma tu kluczowe znaczenie. Podobnie zresztą jak wsparcie ze strony Kanady. Pozostaje jeszcze ewentualnie Turcja, ale po ostatnich wirażach Erdogana, trudno traktować go jako poważnego potencjalnego sojusznika. Więc może armia luksemburska albo cypryjska?

Bądźmy poważni. Ścisłe związki z USA są dla nas dzisiaj bezalternatywne. Cieszmy się z tego co mamy i módlmy się, aby Trump wygrał wybory. Jeśli do władzy dojdzie jakikolwiek demokrata, będzie to skutkować radykalnym pogorszeniem się naszego bezpieczeństwa.

 

Chiny, Rosja, Niemcy, Francja, ostatnio również Turcja i kraje arabskie - Stany Zjednoczone mają coraz więcej konkurentów politycznych i rywali, a coraz mniej politycznych przyjaciół. Czy armia, gospodarka i administracja USA wytrzymają presję z tak wielu kierunków?

Przez ostatnie cztery lata Trumpowi udało się odbudować pozycję USA, która gwałtownie załamała się podczas drugiej kadencji Busha jr. oraz - zwłaszcza - Obamy. Przestrzegałbym przed przyjmowaniem suflowanego z okolic CNN czy New York Times przesłania, o rzekomej izolacji Ameryki. Przypominam, iż ostatni szczyt NATO potwierdził prawdziwy leadership Trumpa. Ameryka ma znakomite obecnie relacje z najważniejszymi graczami w kluczowych regionach- Wielką Brytanią i Polską w Europie, Izraelem i Arabią Saudyjską na Bliskim Wschodzie, Indiami w Azji Środkowej, Japonią i Australią na Dalekim Wschodzie, Brazylią w Ameryce Południowej, RPA i Egiptem w Afryce. Życzyłbym każdemu takich sojuszy i to nie tylko militarnych.

Amerykanie kruszą na naszych oczach Chiny, Iran i Rosję, ostentacyjnie negliżują Francję i Niemcy pokazując ich zbyteczność w polityce światowej, pacyfikują skutecznie szaleństwa Erdogana czy Kima. Trump dokonał tego wszystkiego, bez wysyłania choćby jednego amerykańskiego żołnierza i bez żadnej interwencji. Gdyby był demokratą, to pewno dostałby przez trzy lata pod rząd pokojową nagrodę Nobla.

 

Czy USA wytrzymają to wewnętrznie?

Zważmy na fakt, iż obecnie jesteśmy świadkami bezprecedensowego w ostatnich dekadach sukcesu gospodarczego Ameryki i to osiąganego w warunkach wojen handlowych oraz coraz szerzej rozlewającej się po świecie recesji. Jeśli Trump wygra wybory - co na dzisiaj jest prawie pewne - to zdołają tę presję wytrzymać i sprostają nadchodzącym wyzwaniom.

 

Jakie będą kluczowe posunięcia prezydenta Trumpa w 2020 roku i jaką rolę w tych planach może odegrać Polska?

Dla Trumpa kluczowe będzie utrzymanie dynamiki ekonomicznej Ameryki oraz pozytywnej sytuacji na rynku pracy. To zadecyduje o wyniku wyborów. Wydaje się zatem, że aby zapewnić to, doprowadzi- przynajmniej na pewien czas- do przejściowego uspokojenia w wojnie z Chinami. Po wyborach będzie na tym odcinku z pewnością kolejne przyspieszenie. Sądzę że Trump będzie chciał dokończyć rozgrywkę z Chińczykami do 2022 roku. I w podobnym przedziale czasowym będzie chciał dokończyć rozgrywkę o warunki handlu z Europą. I tu pojawia się problem Polski.

Rozgrywka z Europą, to przede wszystkim rozgrywka z Niemcami i Francją. Obiektywnie rzecz biorąc w naszym interesie nie leży ochrona interesów tych państw w handlu z USA. Polska musi zacząć szukać swojego miejsca w tej nieuchronnie oczekującej nas grze. Musimy szukać silniejszych powiązań z Ameryką, bo w perspektywie kilku lat to ten związek może nam zapewnić realny wzrost gospodarczy, a nie pogrążone w permanentnym kryzysie kraje europejskie. Do tego dochodzi przecież również Wielka Brytania, która wchodzi w fazę ściślejszych związków gospodarczych z USA. To tu musimy szukać naszej reasekuracji wobec coraz bardziej agresywnej wobec Polski Unii Europejskiej. Jeśli ustawimy się w takiej pozycji, to nolens volens UE z zaciśniętymi zębami będzie musiała zostawić nas w spokoju.

Tylko w ten sposób będziemy mogli stawić czoła ofensywie trockistowskich elit UE i czołowych jej państw. A to jest niewątpliwie również cel polityki Trumpa. To zatem czyni nas naturalnymi sojusznikami.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Niszczyciel bandy czworga2020.01.1 9:32
PiS to debile polityczni. Jeszcze głupsi od sługusów niemieckich.
Defensoe2019.12.31 15:28
Proszę przestać tytułować kogoś profesorem, kto jest tylko dr hab. Fronda - nie róbcie takich głupot.
aldek2020.01.1 18:50
Dr hab. to maksymalny tytuł naukowy. Profesor to tak naprawdę administracyjny tytuł kierownika katedry. I po co walczyć. Profesura to tylko kwestia nominacji. Po co tyle złej krwi w wypowiedzi.
enre2019.12.31 7:39
boli was prawda putinowskie pieski, co? dlatego tak ujadacie
loki2019.12.31 6:11
Na Chinach Trump już skruszył pazury.
Marzenia do spelnienia.2019.12.31 4:26
Jeszcze raz okazuje sie , ze Donald Tusk to idiota i napewno to jest polski wrog a nie patryjota.To jest trudne do spelnienia marzenie, zeby wyrzucic Tuska z Polski ale probowac mozna.Moze sam w koncu zrezygnuje i do niemieckich wroci korzeni.
Ryszard C.2020.01.1 22:01
Mamy dla niego Kurort " CELA + " ! JEDNOOSOBOWA !
dr hab2019.12.30 16:57
Facet - jak na naukowca którego udaje - jest za bardzo zaangażowany emocjonalnie. Przykłądy: żałosne podrygi Macrona ofensywie trockistowskich elit UE coraz bardziej agresywnej wobec Polski Unii Europejskiej Panie niby naukowcu. Pana oblicze wskazuje na niezmąconą myślą arogancję. Wiara w swoje własne poglądy, penie zachwyt brzmieniem własnego głosu, to sa cechy takich narcyzów
Defensoe2019.12.31 15:30
świetny komentarz, toć to tylko dr hab...
adamos2019.12.30 16:51
"Rosja uzależniła się do Chin jako podstawowego odbiorcy gazu" Od dłuższego czasu zastanawiam się, dlaczego my ODCINAMY to uzaleznienie Rosji od Europy ???? Jeśli Rosja przestanie nam cokolwiek sprzedawać, jak chce PiS, a conajmniej tak mówi, to Rosja nic nie straci atakując Europę w takim czy innym miejscu. Jeśli Rosję UZALEŻNIMY od siebie - tzn. od Europy jako wielkiego rynku zbytu ich gazu i ropy, to różne ich wybryki będuize łatwoi powstrzymać. Oczywiście sami musimy mieć zdywersykowane dostawy, ale częśc z nich z Rosji.
JanP2019.12.30 14:41
Pojadę piśdzielcami. Ten Górski to typowy agent wpływu. Na całym świecie lubią dolara ale hamburgerów już mniej. Nawet qurwy nie chcą im dawać doopy. Złote czasy USA, to już przeszłość i dlatego analiza Górskiego jest niewiarygodna i nieprawdziwa. Jeszcze 10 lat i przestaną podskakiwać.
ten tego2019.12.30 18:44
za 10 lat to Polska będzie graniczyć z Chinami
Reytan2019.12.30 14:06
Bolszewiczka Urszula snuje sny na jawie.
Urszula2019.12.30 14:12
Tak dobrze mnie znasz komunistyczna wywłoko? Najpierw się dowiedz kim byli bolszewicy i jeśli umiesz choć trochę myśleć to będzie ci ta definicja pasować do ciebie. Jaki z ciebie bezmózg, pismatole. :D
Urszula2019.12.30 14:00
E, tam. Kim strzeli w USA jedną rakietką potem drugą i będzie pozamiatane. On ma w d... Amerykę i Trumpa i dokładnie go olewa. Dogadają się jak Trump ustąpi bo Kim nie ustąpi.
ten tego2019.12.30 18:41
ty taka Urszula, jak twój psychol, góru, kremlowski mocodawca- hetero
Ryszard C.2020.01.1 21:56
Przecież Ulka, to nick " dumnego...g.."Stalkera itd...., sam o tym pisał !
anonim2019.12.30 13:37
Najważniejsza jest walka o zachodnią cywilizację, bez niej wszyscy upadniemy, niezależnie od tego kto wygra.
Reytan2019.12.30 14:03
Zachod rozpadl sie w czaie protestanckiej Reformacji,Od tamtych czasow zamordwano miliony katolikow,cale kraje terrorem zamieniono z katolickich na protestanckie. Szwedzko-protestancki Potop definitywnie zniszczyl na zawsze ;potege katolickiej Rzeczposopolitej. Rozbiory Polski zostaly przeprowadzone z inicjatywy protestanckich Prus,Anglii i Holandii. III Rzesza Niemiecka rowniez byla panstwem protestanckim,zas nazizm byl hstoryczna forma niemieckiego protestantyzmu.
mendy są wszędzie nawet Zyklon B nie pomógł2019.12.30 13:22
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "Bjorn Wiking z Rogiem w Doopie", "PolishPatriot", "Poliamorysta" ... Jest 𝐒𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 - 𝐄𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫 (jak długo?) Jest gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i wiele innych "symbolicznych" pseudonimów chorego psychicznie mitomana. Może to być 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd "genetyk słowianszczyzny", może to być menda 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 - extra VERGIN, oil do smarowania odbytnicy - to nie ma znaczenia. Jest/są jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalni.
ten tego2019.12.30 18:38
ten stalker, musi jakiś rasowy trol, wszędzie skuerwiela pełno
anonim2019.12.30 12:58
Wyliczenie lat cofnięcia Rosji o 300 nie bardzo mi się podoba. Traktat w Poczdamie zawarty między Prusami a Rosją 17 lutego 1720 r., w którym to dokumencie strony zobowiązały się do prowadzenia wspólnej polityki wobec Rzeczpospolitej to początek rozbiorów Polski. 1720 Rosjanie pokonali Szwedów w morskiej bitwie pod Granhamn.
Ryszard C.2020.01.1 21:50
Ale w Bitwie Warszawskiej w 1920r, my ruskich pokonaliśmy, aż zahuczało! Do tej pory nie mogą sobie tego darować ! Po co sięgać 3 wieki wstecz ! Tak ich kochasz, więc jak często piszą" "won za Don " !
alcapone2019.12.30 12:31
"Amerykanie kruszą na naszych oczach Chiny, Iran i Rosję, " kłamstwo oczywiste. Raczej budują nowy układ sił przy założeniu, że USA już nie są pierwszym i jedynym mocarstwem. Trump jest racjonalny, po prostu co nieco odpuszcza rozumiejąc że USA są za słabe aby kontrolować cały świat, więc muszą dzielić się strefami wpływów.
Styki2019.12.30 12:53
Capone , idz juz na sanki!
Defensoe2019.12.31 15:28
Czyli Gorski nie wie, co pisze.
Matwiej Łagodny2019.12.30 12:21
@ Stalker Ty z urodzenia IDIOTA? Znasz pojęcie ,,DEKALOG". Prawo Europy jest oparte na Dekalogu.A Dekalog to Pismo.
Urszula2019.12.30 13:55
Coś takiego!!! Od czego zależy twoje i pisie uznanie dla Europy? Raz Europa jest lewacka, innym razem dekalogu. Może się zdecydujecie w końcu.
Grazyna2020.01.1 21:37
Lechu! TO TY SIĘ W KOŃCU ZDECYDUJ, KIM CHCESZ BYĆ?? LESIEM KELLEREM , CZY "URSZULĄ" PRZEPOCZWARZONĄ PRZEZ CIEBIE, LESIU ! Co, imion męskich ci brakuje !? W innych portalach już dawno pozamykali ci konta z tego powodu ! Też tak samo robiłeś ! Ty już nie masz gdzie być, dlatego tu siedzisz ! Taka prawda !
Mirek2019.12.30 12:11
Na nic zgiełk kacapskich trolli . Polska pod rządami PiS podąża w dobrym kierunku . Teraz najważniejsze aby zadziałał program CELA+ .
alcapone2019.12.30 12:26
Ty brudna hitlerowska świnio, Polaków chcesz śmieciu wymordować rękami Rosjan. Będzie Norymberga II, sznurka nie zabraknie.
Stop kretynom2019.12.30 13:34
Zamknij ryło ruska szmato i sam nadstawiaj swojej duupy Putlerowi. O nas Polaków się nie martw, farbowany lisie.
Mirek2019.12.30 12:07
Nic dodać , nic ująć . Zgadzam się z prof. Górskim . Diagnoza jest jak najbardziej słuszna . Polska powinna nawiązać jak najlepsze relacje w tym gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią .
Reytan2019.12.30 13:51
Kolonialne z takie jak z Bankiem Morgana i Sachsa ?
alcapone2019.12.30 11:57
Ten Górski to coś na kształt szympansa. Tak nawija makaron na uszy. Tylko jedno proste pytanie - co z tego że udało się ileś kopów w kostki a nawet w jaja Putina? Pewnie przy pierwszej okazji Rosja się zemści na Polsce że walnie się przyczyniła do tego ( wciąż jest na tyle silna ). Nie na Górskim, bo szympans da nogę, na nas. Szympans nie zna pojęcia polskiej racji stanu, szympans Polaków uważa za bydło do wybicia.
Reytan2019.12.30 13:49
Gorski jest idiota,ale przynajmniej nie jest zdrajca tak jak ty.
anonim2019.12.30 19:12
Skoro uważasz , że Górski to idiota to dopiszę ......polskojęzyczny idiota , profesor jak większość z nich . A fałsz i zdradę , to tacy mają we krwi gdyż zupełnie nie rozumieją czym jest honor i duma .
NaKlęczkachPrzedTrumpemNieObronimySięOd4472019.12.30 11:54
Dobrze, że w Chinach nie wiedzą nic o istnieniu Górskiego. Byliby się jeszcze pochorowali od jego nieświeżych bajdurzeń po wylizaniu resztek amerykańskich grantów. Ze śmiechu.
Grazyna2020.01.1 21:28
LECZ NOGI ! NA ROZUM JUŻ ZA PÓŻNO ! DO LEKARZA PROKTOLOGA Z KISZKĄ STOLCOWĄ TEŻ IDŻ !
WRT 2019.12.30 11:52
A o ile lat cofnął nas PiS wchodząc w układ z kościołem i jego bajkami sPiSanymi 2 tyś. lat temu i które stanowią "prawo" w Polsce?!
Stop kretynom2019.12.30 13:34
Lubię placki.
Reytan2019.12.30 13:47
Stalker to wylysialy sowiecki kretyn.
Rafa2019.12.30 14:40
Kiedyś odpowiesz za swoją robotę gdzie za pieniądze negujesz prawdę. Teraz otrzymujesz swoje 30 srebników. Pamiętaj tylko że będzie trzeba oddać Diabłu dług.
ten tego2019.12.30 18:35
stalker, trolu ja bym Ci nie placił
Paweł2019.12.30 22:51
Idź do lekarza. Bynajmniej nie do internisty.
StaIker2019.12.31 17:30
Znowu się naćpałem, tak już mam
Grazyna2020.01.1 21:24
Idż spać, dziadku! Wytrzeźwiej!
Grazyna2020.01.1 21:22
Stalker! W języku polskim skrót: "2 tysiące", nie pisze się "tyś", tylko "tys". Niedawno to chyba ty, z innym nickiem pisałeś, że ktoś tam napisał początek zdania z małej litery. Tak, racja! Ale samemu też trzeba być w porządku ! A tobie do porządku to daleko, jesteś jeszcze w głębokim lesie !