22.06.19, 09:20fot. Florian Prischl, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Ubiega się o azyl w Polsce. Szwedzi chcą oddać jego córki muzułmanom

Szwedzi wystawili Europejski Nakaz Aresztowania w sprawie Rosjanina Denisa Lisowa, który schronił się w Polsce wraz z córkami przed szwedzkim barbarzyństwem. Lisow przypłynął do Polski wraz z córami promem.

Chciał przedostać się do Rosji. Wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsi lewicowi faszyści (tzw. opieka socjalna) odebrali mu dzieci i oddali muzułmańskiej rodzinie. Jako powód podano chorobę żony Lisowa... Mężczyzna miał prawo widywać dzieci tylko 6 godzin w tygodniu. Zdecydował więc uciekać od oprawców.

Lisow został w kwietniu zatrzymany na Okęciu. Teraz ubiga się o azyl w Polsce.

"Udzielenie przez sąd polski ochrony Rosjaninowi i jego dzieciom nie przeszkodziło w dalszym represjonowaniu ojca. Szwecja najwidoczniej konsekwentnie dąży do rozdzielenia rodziny. Jestem głęboko przekonany, że polskie organy ścigania dostrzegają zagrożenie dla fundamentalnych praw i wolności członków rodziny Lisowów w Szwecji. To powinno skutkować odmową wydania mężczyzny i niepodejmowania wobec niego radykalnych działań" - ocenił Bartosz Lewandowski, prawnik z Ordo Iuris.

Jak zapewnia rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, Polska objęła ochrona Lisowa i jego córki na czas prowadzenia postępowania w jego sprawie.

Tak o sprawie pisze Ordo Iuris:

Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania dla Rosjanina, który chcąc chronić swoje córki wyjechał z nimi do Polski. Dzieci umieszczone były w muzułmańskiej pieczy zastępczej. Rodzina znalazła schronienie w Polsce, gdzie ubiega się o azyl.

Trzy dziewczynki zostały przez szwedzkie władze odebrane z rodzinnego domu ze względu na problemy ich matki ze zdrowiem. Dzieci oddano do pieczy zastępczej muzułmanom, co stanowiło pogwałcenie ich prawa do wychowania we własnej kulturze i religii. Denis Lisow zdecydował się zabrać córki i wyjechać z nimi do Rosji przez Polskę. W Warszawie osoby wysłane przez szwedzkie służby socjalne podjęły próbę odebrania dzieci ojcu, czemu zapobiegły Policja i Straż Graniczna. Warszawski sąd zdecydował, że rodzina może pozostać w Polsce i ubiegać się o pełną ochronę prawną.

Wydanie przez Szwecję Europejskiego Nakazu Aresztowania oznacza, że polskie organy ścigania zmuszone są wszcząć i prowadzić w stosunku do Denisa Lisowa czynności poszukiwawcze. Miejsce pobytu mężczyzny oraz jego trzech córek objęte jest ścisłą tajemnicą. Jeśli Rosjanin zostałby zatrzymany, Prokuratura Okręgowa może wystąpić z wnioskiem do sądu powszechnego o jego tymczasowe aresztowanie. W przypadku uwzględnienia wniosku córki Rosjanina zostałyby przekazane do pieczy zastępczej. O ewentualnym wydaniu Denisa Lisowa do Szwecji zdecydowałby polski sąd.

„Wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez organy Królestwa Szwecji pokazuje, że strona szwedzka traktuje Denisa Lisowa jako kryminalistę, który zbiegł z tego kraju. Udzielenie przez sąd polski ochrony Rosjaninowi i jego dzieciom nie przeszkodziło w dalszym represjonowaniu ojca. Szwecja najwidoczniej konsekwentnie dąży do rozdzielenia rodziny. Jestem głęboko przekonany, że polskie organy ścigania dostrzegają zagrożenie dla fundamentalnych praw i wolności członków rodziny Lisowów w Szwecji. To powinno skutkować odmową wydania mężczyzny i niepodejmowania wobec niego radykalnych działań” – powiedział pełnomocnik Rosjanina adw. dr Bartosz Lewandowski – Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Spodziewaliśmy się, że Szwecja wyda w stosunku do Denisa Lisowa Europejski Nakaz Aresztowania. Dziewczynki obecnie są pod stałą opieką swojego taty i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której doszłoby w Polsce do rozdzielenia rodziny. Byłoby to sprzeczne z dobrem dzieci oraz naruszałoby fundamentalne prawa całej rodziny. Denis Lisow wierzy, że polska prokuratura i Policja udzielą mu wsparcia, bowiem w naszym kraju spotkał się z ogromną życzliwością i zrozumieniem” – dodał drugi z pełnomocników mężczyzny, radca prawny Babken Khanzadyan.

Jak zaznacza Prezes Instytutu Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski: „Liczymy na to, że polskie służby przesłuchają Denisa Lisowa z wolnej stopy. Ta rodzina wycierpiał już wiele w Szwecji, a teraz jest ścigana jak sprawcy najpoważniejszych przestępstw. Widać wyraźnie, że chronione normami międzynarodowymi życie rodzinne nie ma w oczach władz szwedzkich znaczenia. Ta groźba naruszenia praw człowieka może stanowić przesłankę blokującą możliwość wydania Denisa Lisowa, ale decydować będzie o tym polski sąd w specjalnej procedurze”.  

bsw/tvp info, ordoiuris.pl

Komentarze

Spermito2019.06.23 23:49
Fronda to jest z głupszych proPisowskich portali, jego czytelnicy równieżc do elity nie należą.
figo2019.06.24 1:12
Wlasnie "blysnales" , nadziejo KODowskiej iinteligencji.
xxx2019.06.24 6:21
o DINOZAURY
Jaroslaw2019.06.23 1:39
Nikt was nawet , jak widać nie chce czytać, ani tu pisać ! Jesteście zdemoralizowani do spodu! sami degeneraci! Nawet normalnego zdania nie umiecie napisać! Prześcigacie się, kto głupiej napisze! Wspólczuję! Tak to właśnie wygląda!
vente2019.06.23 23:54
o co ci dobry człowieku chodzi ?
Jaroslaw2019.06.24 1:37
Vente! Stwierdziłem fakt o poziomie intelektualnym tu piszących! Potwierdzam, co napisałem ! Przeczytaj powyżej !
Francisco Franco to faszystowska szmata2019.06.22 11:15
Ale stek rzymskokatolickich kłamstw.
jozef2019.06.22 10:07
Nie wiedziałem że w Szwecji jest faszyzm. No ale Fronda mnie uświadomiła.
stop dewiantom !2019.06.22 12:17
I dobrze , że widzisz , ile jeszcze brakuje Ci wiedzy o świecie współczesnym .
jozef2019.06.22 18:31
Ale wy macie zryte mózgi
J.P2019.06.23 0:35
Była namiastka dziwnego nacjonalizmu w Szwecji do lat 70-tych... ale tak, na frondzie jak na innej planecie.
Lennon2019.06.22 9:46
Dać mu polskie obywatelstwo, po czym odmówić wydania Polaka.
szcze na PiS i rydzyka2019.06.22 9:42
Znając chorobliwa rusofobię PiSdzielców to mogą ich wydać Szwecji!
Patologia obywatelska2019.06.22 12:33
Co za rasista i d.bil w jednym
Jan Radziszewski2019.06.22 12:46
Nie martw się będąc w piekle nie będziesz miał ani Łez ani sczyn do popicia tj zaspokojenia piekielnego pragnienia
polak2019.06.23 16:51
ja na ciebie sram --pedale