05.06.20, 15:06Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

UE stawia na inwestycje, a opozycja w Polsce się sprzeciwia

1. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w ostatnich dniach przypominają znaczenie publicznych inwestycji strategicznych dla rozwoju naszego kraju, natomiast politycy głównej partii opozycyjnej i jej kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski, sugerują ich zamrożenie, albo nawet rezygnację z nich i przeznaczenie środków finansowych na inny cel.

Takim zamrożeniem miałaby być objęta inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej, natomiast rezygnacja miałaby dotyczyć budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, niechętnie Platforma patrzy także na intensywną realizację kolejnych odcinków trasy ekspresowej S-19 wzdłuż naszej wschodniej granicy.

Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób miałby być przeznaczone zdaniem opozycji na wsparcie ochrony zdrowia, a nawet jak sugeruje Rafał Trzaskowski na wsparcie samorządów, mimo tego, że w I kwartale nie zaobserwowano spadku dochodów samorządów z podatku PIT (wpływy z tego tytułu są na tym samym poziomie co w I kwartale 2019 roku), a tylko lekki spadek w podatku CIT (o około 10% w stosunku do roku ubiegłego).

2. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w poprzednim tygodniu byli na miejscu przekopu Mierzei Wiślanej i obydwaj podkreślali wagę tej inwestycji dla odzyskania władztwa państwa polskiego nad wodami Zalewu Wiślanego (obecnie o tym jakie statki wpływają na ten Zalew, decyduje Rosja), a także jej znaczenia dla rozwoju regionu Warmińsko-Mazurskiego i całej Polski.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że inwestycję zapowiedział już premier Jarosław Kaczyński w 2007 roku, później gdy powstał rząd PO-PSL  na 8 lat została ona porzucona i dopiero po wygranych wyborach prezydenckich i parlamentarnych, nowy rząd Zjednoczonej Prawicy, rozpoczął realizację na nowo tego zdania.

Prezydent przypomniał także jej znaczenie dla polskiej suwerenności, niezależności i wolności i dodał, że inwestycja ta otworzy Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe możliwości rozwojowe.

Zwrócił także uwagę, że już w tej chwili przy jej realizacji pracuje 50 polskich firm zatrudniających setki pracowników, a do końca budowy czyli do roku 2022, będzie ich jeszcze więcej.

Po zakończeniu jej realizacji nowe możliwości rozwojowe uzyska cały region zarówno w turystyce jak i gospodarce morskiej, bo port w Elblągu może być trzecim polskim portem, po zespole portów Szczecin-Świnoujście i Gdańsk-Gdynia.

3. Z kolei wczoraj z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się prezentacja inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach której powstanie nie tylko nowe wielkie lotnisko ale 1800 km nowych linii kolejowych, a także ponad 400 km nowych dróg szybkiego ruchu.

Jak podkreślał prezydent całość tej inwestycji to wydatki rzędu 100 mld zł ale dzięki temu powstanie około 150 tysięcy trwałych miejsc pracy, 40 tysięcy bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem portu lotniczego i węzła przesiadkowego i 110 tysięcy powiązanych z portem w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, w handlu i innych usługach.     

Roczna przepustowość portu w I etapie inwestycji to około 400-450 tysięcy operacji lotniczych i obsłużenie 45 mln pasażerów, po zrealizowaniu II etapu, aż 75 mln pasażerów, czyli blisko dwa razy więcej niż mieszkańców naszego kraju.

4. W tej sytuacji sprzeciw wobec tych inwestycji polityków opozycji w tym głównego jej kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, może zastanawiać i dziwić, bo argumentacja przedstawiana przy tej okazji jest niezwykle miałka merytorycznie.          

Ba uchodzący za „wybitnego Europejczyka” Rafał Trzaskowski, powinien wiedzieć, że UE właśnie uruchamia wielki Fundusz Odbudowy, który ma liczyć aż 750 mld euro i ten fundusz do roku 2024 ma być przeznaczony na inwestycje w krajach członkowskich, w których widzi się główny instrument wyprowadzenia gospodarki unijnej z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku swojej kadencji postawił na inwestycje o charakterze strategicznym ale i lokalnym i sprawnie jej realizuje i chce ten proces kontynuować, także przy wsparciu pochodzącym ze wspomnianego Funduszu Odbudowy (Polska ma być czołowym jego beneficjentem, dla naszego kraju jest przewidziane blisko 64 mld euro środków).

Dobrze byłoby, żeby opozycja skoro już nie pomaga, to chociaż w realizacji tych inwestycji, nie przeszkadzała.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Kajtek z Bronxu2020.06.6 15:57
A co taki "warsiafski poubecki pomiot" może???? Może sobie.......tylko pogadać.....do najwiekszych FRAJERÓW w kraju, czyli do......."warsiawiaków" :):)
jokR2020.06.6 1:06
A może by tak w ramach tych inwestycji zbudwać taki mega Aqua Park w górach a w Szczecinie usypać taka galantą górę z wyciągiem krzesełkowym i naśnierzaniem całorocznym. Odrazu ekonomia stanie na nogi ;)
Randki z ex...2020.06.5 19:45
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu __________ Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Zenek2020.06.5 19:27
Opozycja nie jest przeciwna inwestycjom. Jest przeciwna inwestycjom głupim i niepotrzebnym. Odpowiedzcie sobie na pytanie : która inwestycja jest potrzebniejsza : mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie czy CPK który będzie gotowy za kilkanaście lat i z którego mało kto skorzysta, bo przecież lotniska mamy. CPK jest tylko po to, żeby kolesie mianowani na prezesów mogli nabijać sonie kabzy. Jak potrafili nabić kabzę na maseczkach , to co dopiero będzie z CPK. Myślcie trochę i nie dawajcie się do robić a h... za wsze podatki.
gość2020.06.5 18:14
„Będę wypalać żelazem to, co zrobił PiS” powiedział Trzaskowski. Wypalanie czegoś żelazem, to inaczej piętnowanie kogoś, skazywania na infamię, za czyny zbrodnicze, podlegające między innymi w czasach średniowiecza takiej karze. Kompromituje się swą niewiedzą. Facet, nie wciskaj się do obecnego rządu - bo rządzący wiedzą co mają robić dla Polski i Polaków. Boję się, co mogłoby spotkać mnie i moją Ojczyznę, gdyby taki człowiek został prezydentem RP.
Zenek2020.06.5 19:31
"rządzący wiedzą co mają robić dla Polski i Polaków." Ha, ha, ha. Widać , że oglądasz wyłącznie TVP. Spróbuj kiedyś zajrzeć do innych źródeł. Wtedy się przerazisz, co w tym rządzie się dzieje.
Prosta logika2020.06.5 18:13
Przecież to proste. Jak zamrożą inwestycje to będą mieli z czego kraść, jak będzie się budowało to nic do kradzieży nie zostanie bo wydać trzeba na inwestycje.
Urszula2020.06.5 17:10
Jak zwykle głupi tytuł. Opozycja jest przeciwna głupim inwestycjom, niepotrzebnym. Ten przekop i port lotniczy to nie są dla Polski sprawy priorytetowe. PiS powinien skupić się na odbudowie polskiego przemysłu aby produkować dobre polskie towary, a nie kupować chłam z Chin.
NIE O TAKIE INWESTYCJE CHODZI2020.06.5 16:54
Bo zamiast zatrudnienia w tych pisich inwestycjach to ciężka kasę biorą tylko pisi dyrektorzy którzy śa a NAPRAWDE TO NIC SIĘ NIE DZIEJE
Patriota2020.06.5 16:52
Jestę patriotom z bladom du­pom.
Patriota2020.06.5 15:58
Unia znów nam chce otworzyć granice z zachodem, myślę że mamy rozsądny rząd który nie dopuści znów do przepływu ludności i wywozu pieniędzy z kraju, przypływu obcych towarów, granice a szczególnie z Niemcami powinny być na stałe zamknięte
Patriota czy idiota?2020.06.5 16:58
Bućku, nikt nie wozi gotówki w walizkach oprócz mafii narkotykowej.
Asss2020.06.5 15:48
"Inwestycje" w tym znaczeniu oznaczają po prostu WYDATKI. Bardzo ciekawe jest użycie tego słowa. Kowalski "inwestuje" w swoją żonę i kupuje oraz w rodzinę, której kupuje domek letniskowy. Inwestycje w znaczeniu ekonomiczną, są wydatkami mającymi zwrócić się poprzez RENTOWNOŚĆ a nie zainteresowanie wykonawców i beneficjentów.
matis892020.06.5 15:20
Przypominam że Głowa Watykanu Bergoglio woli PO, Wiosnę i SLD, a PISu nie lubi i uważa ich za szkodzących, tak jak nie lubi Frondy i TVP, a woli Wyborczą i TVN, Polsat, jako bardziej światowe, ekumeniczne, otwarte, tolerancyjne i tęczowe.
Katolik2020.06.5 16:00
Bo jest normalny
matis892020.06.5 16:09
Do katolik Tylko czemu Fronda kłamliwie udaje że Bergoglio woli PIS, jak oczywiste jest że kibicuje PO, Wiośnie, SLD i takim mediom jak GW, TVN i Polsat, a nie lubi Frondy i TVP.
frondziarskie bzdury2020.06.5 15:19
Skąd ten przedruk, bo nie podaliście źródła?
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce?2020.06.5 15:16
𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 "𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈" 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐁𝐄𝐋𝐀𝐑𝐔𝐒 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓.
Leszek 2020.06.5 15:15
Morawieckiemu pewnie spodobal sie niemiecki pomysl budowy lotniska w Berlinie i dworca w Stuttgarcie. Nigdy te projekty nie beda ukonczone a sa przykrywka do wydawania pieniedzy na inne inwestycje.
Leszek 2020.06.5 15:10
Zapisy: Królowa idzie do Sejmu 2020 MANIFESTACJA: Królowa idzie do Sejmu 17 czerwiec 2020 Warszawa Potrzebnych jest 1000 wpisów do uruchomienia procedur prawnych związanych z organizacją manifestacji. Zapisy trwają do 17 maja. Zapisują się osoby deklarujące osobisty udział w manifestacji: Królowa idzie do Sejmu. Wyrażam zgodę na opublikowanie mojego imienia, nazwiska i miejscowości, gdyż ja sam się zapisuję i ja sam dysponuję moimi danymi. Życzę sobie, aby moje imię, nazwisko i miejscowość były przeczytane podczas ogłoszeń przez ks. Piotra Natanka. IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska http://christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=248 Ilość zapisanych osób: 848 (oczekujących: 0) (stan na: 2020-06-05, 15:06)
Leszek Radziszewski Keller-Krawczyk to żyd Kremla2020.06.5 15:09
Konfederacja i ich "leszki" ciągle weszą Żydów w rządzie, w Sejmie, wszędzie... A kim oni sami są? Czy Braun to nie jest żydowskie nazwisko? A już napewno Berkowicz. Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z NATO? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z UE? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni kiedykolwiek skrytykowali carat Putina za okupacje Krymu i wywołanie wojny na Ukrainie? - Nigdy, nawet słówkiem nie pisknęli. Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni nie udzielają wywiadów dla agencji Dmitry Pieskowa - Putina Hau Hau? - Ciągle. Zatem: Czyj interes Konfederacja reprezentuje? Wystąpienie Polski z NATO i EU oznacza kompletną katastrofę kompletną izolacje Polski na forum międzynarodowym. Cuchnie cała ta Konfederacja i ich "leszki" kremlowską prowokacją aby wprowadzić chaos. A gdzie chaos tam tylko obcy interes robi swój interes.
Leszek Radziszewski Keller-Krawczyk to żyd Kremla2020.06.5 15:09
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasze widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐈𝐍𝐍𝐄𝐉 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
anonim2020.06.5 15:48
Dzisiejsza "Warszawska Gazeta", str. 36, art.:"Stefan Czarniecki to "zbrodniarz wojenny"!"Adwokaci" zaporoskich zbirów plują w Sejmie na polskiego bohatera." Fragment: "W pierwszy dzień wiosny wpłynęła sejmowa interpelacja nr 3463 - do ministra edukacji narodowej - w sprawie błędów w podręcznikach do nauki historii... Grupa posłów z partii Wiosna Biedronia i z SLD wytyka ministrowi edukacji błędy w podręcznikach. Posłowie: Marek Rutka, Hanna Gill Piątek, Monika Falej, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic Katarzyna Ueberhan, Maciej Kopiec, Robert Oracz i Paweł Krutul... W swoim zapale "zatroskani" dochodzą do Stefana Czarnieckiego - męża opatrznościowego w czasach potopu szwedzkiego, niekwestionowanego bohatera narodowego z czasów I Rzeczypospolitej, jednego z trzech wymienionych po nazwisku w naszym hymnie narodowym (obok Dąbrowskiego i Napoleona). Piszą autorytatywnie: "Według podstawy [programowej] Stefan Czarniecki jest 'bohaterem', a nie był bohaterem, ale zbrodniarzem wojennym"! Nawet antypolska propaganda rosyjska w czasach zaborów - tak boleśnie ukazana w powieści Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prace" - nie pozwalała sobie na takie opinie o hetmanie Czarnieckim". Ps. Wygląda na to, że wg. pedalstwa w Hymnie Polski czcimy zbrodniarza: "Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze."
anonim2020.06.5 16:05
Ps'. Czyż cała totalniacka opozycja z lewa i prawa nie popiera LGBT+? Do niedawna zdawało się, że Brauniątka nie idą w parze z tym nurtem, ale Grzesio Braun rozwiał wszelkie wątpliwości.