28.05.15, 10:12kara śmierci (fot sxchu)

USA: Kolejny stan znosi karę śmierci. 10 skazańców czekało na wyrok

Nebraska jest kolejnym stanem USA, który zniósł karę śmierci. Zdecydował o tym parlament stanowy, który przegłosował wcześniejsze weto republikańskiego gubernatora Nebraski w tej sprawie.

Gubernator Pete Ricketts zawetował ustawę znoszącą karę śmierci w Nebrasce. Jak stwierdził na konferencji prasowej, utrzymanie tej kary jest ważne dla bezpieczeństwa publicznego. Jednak parlament stanowy przegłosował weto gubernatora stosunkiem głosów 30 do 19.

Tym samym Nebraska jest 19 stanem USA, który zniósł karę śmierci zastępując ją dożywotnim więzieniem. W 1997 roku wykonano ostatnią egzekucję. W Nebrasce na wykonanie wyroku czekało 11 skazanych, z których kilka lat temu jeden zmarł po 30 latach spędzonych w celi śmierci. Pozostałym wyroki zamienią na dożywocie.

Jak wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Pew-Center, 56 procent obywateli USA jest za wykonywaniem kary śmierci.

Kz/Tvp.info

Komentarze

anonim2015.05.28 12:30
Tfu! Kara dożywotniego więzienia to kara dla społeczeństwa a nie dla mordercy. To społeczeństwo musi opłacać przesiadywanie więźniów celach. Trzeba być wyjątkowym bydlakiem albo tępakiem żeby nakładać na uczciwych ludzi taki ciężar.
anonim2015.05.28 13:35
herrrmanie co za bzdury czyli skazując na więzienie *zniżamy sie do poziomu porywaczy*? trzeba byc wyjątkowa łajza bez sumienia, aby obdarowywać morderców, katów i zwyrodnialców życiem, plując na groby zaszlachtowanych ofiar, wpędzając w strach setki mordowanych potem przez rozzuchwalonych zbójców.
anonim2015.05.28 13:57
prawonocny a skąd ty wiesz, co jest dla zbira gorsze? skąd ta pewność, że woleliby śmierć? Jakoś żaden dożywotnik nie popełnia samobója. a nawet gdyby - to w imię czego mamy przejmowac się bandziorami zaniedbując wymiar wychowawczy - każda szubienica powinna być szeroko obwieszczana kto i za co. Nic lepiej nie powstrzyma zwyrodnialców na drodze do piekła niż takie newsy.