23.09.17, 13:00Fot. Pixabay, CC0

W niedzielę modlimy się o trzeźwość narodu!

W niedzielę 24 września w polskich kościołach będą sprawowane Msze święte wynagradzające za grzechy pijaństwa, z prośbą o obfite owoce kończącego się Narodowego Kongresu Trzeźwości. Również tego dnia, w łączności z pielgrzymami na Jasną Górę, małżonkowie w wielu polskich świątyniach odnowią ślubne przyrzeczenia.

Na zakończenie trwającego od czwartku Narodowego Kongresu Trzeźwości w świątyniach całej Polski będą odprawiane Msze święte dziękczynno-błagalne. W tym dniu modlitw o trzeźwość narodu wierni będą dziękować Bogu za dokonane już dzieła i wynagradzać za grzechy pijaństwa i wszystkie grzechy z nim związane, a także prosić o obfite i trwałe owoce Kongresu.

Tego dnia o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie będzie celebrowana transmitowana przez Polskie Radio Msza św. z homilią bp. Tadeusza Bronakowskiego. O godz. 11.00 zaś zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za Narodowy Kongres Trzeźwości pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej. Tam, przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Przygotowane przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości materiały duszpasterskie na niedzielę kongresową zawierają m.in. wstęp do Mszy świętej, homilię oraz propozycję odnowienia Ślubów Jasnogórskich, modlitwę wiernych oraz modlitwę kongresową i hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości. Zespół proponuje także nabożeństwo ekspiacyjno–błagalne przed Najświętszym Sakramentem. – Dobrze byłoby, gdyby wiernym umożliwić w tym szczególnym dniu adorację Najświętszego Sakramentu – czytamy w materiałach przygotowanych na ten dzień. Zespół prosi też duszpasterzy, aby w ogłoszeniach zachęcili wiernych do wpisywania postanowień w parafialnej księdze trzeźwości oraz do zaangażowania się w którąś z form zobowiązań abstynenckich jak np. Jasnogórska Odnowa Narodu. Zespół podkreśla też, jak ważne jest otoczenie troską dzieci, które są najliczniejszymi ofiarami pijaństwa i zaprasza do tworzenia grup Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.

Najbliższa niedziela to również drugi dzień Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W związku z tym wydarzeniem przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Jan Wątroba zachęcił duszpasterzy, by w jedności z pielgrzymami, przeprowadzili w parafiach odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. – Niech to będzie także okazją do zawierzenia rodzin Matce z Jasnej Góry. Wszystkich małżonków – niezależnie od stażu małżeńskiego – zachęcam do odnowienia przyrzeczeń – napisał bp Jan Wątroba w specjalnej prośbie.

33. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin rozpocznie się w sobotę po południu Mszą św. w intencji Ojczyzny w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Przed godz. 17.00 pielgrzymi wysłuchają koncertu i świadectwa zespołu „Moja Rodzina”. Następnie zaplanowano Drogę Krzyżową po wałach jasnogórskich i Apel Jasnogórski.

W niedzielę o godz. 9.00 pielgrzymi wysłuchają konferencji nt. „Wychowanie dzieci i młodzieży – nowa podstawa programowa WDŻ”. Małżeństwa i rodziny zostaną też zaproszone na IX Światowe Spotkanie Rodzin z papieżem Franciszkiem w Dublinie, które odbędzie się w dniach 22–26 sierpnia 2018 r. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

dam/episkopat.pl