26.02.20, 09:17Fot. yt.fakty.rmffm

W rozmowie z PAP prymas Polski mówił o okazji do przypomnienia sobie nauczania kard. Wyszyńskiego, jaką jest czas Wielkiego Postu.

Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, mający być czasem nawrócenia i przygotowania się do przeżycia misteriów paschalnych. O przeżywaniu tego okresu w rozmowie z PAP mówił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas najpierw wskazał na podwójne przesłanie znaku posypania głowy popiołem. Towarzyszące mu słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” wskazują na przemijalność ludzkiego życia oraz na słabość człowieka, który wciąż na nowo musi nawracać się z grzechu. Ale słyszymy też wezwanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które pokazuje nam, iż nasze nawrócenie może się dokonać tylko dzięki słuchaniu i przyjmowaniu Słowa Bożego. To Słowo Boże, Ewangelia, jest tą rzeczywistością, która nawraca nasze serca ku Bogu.

„Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary, która nam towarzyszy w czasie Wielkiego Postu” – podkreśla prymas.

Pytany o to, w jaki sposób katolicy powinni przeżywać ten czas, abp. Polak wskazał na orędzie papieża Franciszka, który to zachęca, aby z radością przeżywać i otwierać się na Kerygmat Jezusa Chrystusa, Dobrą Nowinę o Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Aby to papieskie wezwanie mogło stać się w naszym życiu rzeczywistością, prymas wskazuje na konieczność wsłuchiwania się w Słowo Boże.

-„I stąd też czas Wielkiego Postu to najpierw czas słuchania Słowa Bożego, to czas, w którym mamy większe szanse niż dotychczas na udział w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa, które mają otwierać nas na Słowo Boże, jakie daje nam Chrystus na naszej drodze nawrócenia i pokuty”.

Poza kontemplacją Słowa Bożego, prymas wskazuje też na modlitwę, jako drugi konieczny element przygotowania się do przeżycia świąt wielkanocnych. Modlitwa jest skutecznym narzędziem nawrócenia, bo jak podkreśla, Bóg za jej pomocą kruszy zatwardziałość naszego serca.

Prymas wskazał też na uczynki miłosierdzia:

-„Mamy poprzez te czyny, które są wyrazem naszej miłości i naszego nawrócenia, pokazywać na zewnątrz to, co dzieje się w naszym sercu. Jakże ważne jest wezwanie – jak mówi nam Ojciec Święty – do ludzi dobrej woli, do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi przez jałmużnę jako osobistą formę w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego. Uczynki miłości to dzielenie się miłością, która czyni nas bardziej ludzkimi, przełamuje nasz egoizm, przełamuje to, co jest zbytnią troską o nas samych i otwiera nasze dłonie i nasze serca na pomoc naszym bliźnim”.

Abp. Polak został również zapytany o to, czy czas Wielkiego Postu może wpisać się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas wskazał, że jest to czas, w którym na nowo mamy okazję usłyszeć nauczanie Prymasa Tysiąclecia o drodze nawrócenia i pokuty.

„Kard. Wyszyński bardzo często nam o tym przypominał, także mówiąc o konieczności wzajemnego przebaczenia, o konieczności podejmowania tej drogi. Sądzę, że w całym przygotowaniu do przeżywania beatyfikacji kard. Wyszyńskiego czas Wielkiego Postu może być dla nas wszystkich szansą do poznania nauczania Prymasa Tysiąclecia, które dotyka tajemnicy Wielkiego Postu, nawrócenia serca człowieka, dotyka przebaczenia i pojednania” – powiedział prymas Polski.

 

kak/ PAP

Komentarze

fhf2020.02.27 9:38
Już lecę nawracać sie na judaizm. Zapuszczam pejsy i brodę. Umówiłem obrzezanie
pistoleto2020.02.27 7:26
polok prymas to lewak i ideowiec lgbt jak jego szef bergolio zwany szatańskim papieżem
ostrze\305\274enie2020.02.26 20:49
Prymas Polak to masońska menda w Kościele.
anonim2020.02.26 17:07
TO WEZWANIE DOTYCZY PRYMASA
JS2020.02.26 12:16
Najpierw niech nasi hierarchowie sami przyznają, że są grzesznikami i muszą pilnować się na każdym kroku przed pokusami, zwiedzeniami tego świata. Powinni także prosić nas o modlitwę za nimi. Przeciwieństwem pychy jest pokora i powinni jej szukać razem z miłością i szczerą wiarą. Od tego jacy my jesteśmy, jak my modlimy się za hierarchów, za kapłanów zależy stan naszej duszy i to co zobaczymy na SĄDZIE BOŻYM. Pozdrawiam
anonim2020.02.26 10:38
Jednej rzeczy naprawdę nie rozumiem. Dlaczego katolicy muszą się stale nawracać?
Nairobi2020.02.27 7:34
Bo jak już się nawrócą, to tego nie zauważają - i dalej się nawracają, wracając do punktu wyjścia, czyli stanu przed nawróceniem. Co zaczyna zabawę z nawracaniem od początku. Jakoś tak.
PancerCrystal2020.02.26 9:57
A tymczasem niedługo gdzieś w Prawdziwie Katolickiej Polsce: Starsza kobieta idzie do kościoła. Na chodniku mija ją 12tolatek w koszulce w kolorach tęczy. Na ten widok kobieta wyciąga różaniec i łaja nim chłopca krzycząc: "-Ty zboczeńcu, ty pedale, nie będziesz nam seksualizował dzieci!!! Ty pedofilu, ty zoofilu...!!!" Chłopak zasłania rękami i prosi: "- Niech pani przestanie, nic pani nie zrobiłem,co pani robi??" Starsza pani jednak dalej naparza różańcem chłopaka, krzycząc katolickie pozdrowienia. W końcu chłopak nie wytrzymuje wyrywa kobiecie różaniec i ciska siną w dal. Na co starsza pani zaczyna krzyczeć: -"Ratunku, obraza uczuć religijnych, napad!!" Szybko zjawia się policja, glebują 12tolatka, zakuwają go i pałami poganiają do radiowozu. Po kilku dniach przychodzi do rodziców chłapca zawiadomienie: " Na zaocznym posiedzeniu Sądu Katolickiego RP za obrazę uczuć religijnych sąd skazał waszego syna na pobyt w zamkniętym domu poprawczym i nakazuje wypłacić poszkodowanej kobiecie 100.000 złotych plus 10. 000 wplaty na miejscową parafię. Wyrok jest prawomocny. Z Panem Bogiem."
tfuj2020.02.26 10:13
Z żarem to bronił Konstytucji przed Dudą. Choć bez konkretów, bo tych kodziarstwo nie podało. Tutaj miałko, mdło i bez życia. Choć o życie chodzi.
antoni.s2020.02.26 11:23
Niestety jeśli ludzie się nie otrząsną z tego amoku ,taki scenariusz może się ziścić ,śledząc niektóre ,absurdalne ,choć z życia wzięte wydarzenia ,jak choćby z dzieckiem zmuszanym do połknięcia{sic!]opłatka,może się okazać że w policji i prokuraturze powstaną departamenty religijne ,na wzór państw islamskich,ku przestrodze.
antoni.s2020.02.26 9:28
Patrząc na galopujące ceny chyba też zacznę pościć,bynajmniej nie z zabobonnych powodów,na szczęście długopis powiedział że to przejściowe,co za ulga.
F232020.02.26 9:46
Prezydent Duda szczegółowo objaśnił zjawisko wzrostu cen: https://www.youtube.com/watch?v=mOeI9jXAw9o