02.12.19, 14:45fot. Stiopa, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Watykan od dawna znał skłonności abp. Paetza. Dlaczego więc otrzymał sakrę?

Prawda o abp. Juliuszu Paetzu była znana w Watykanie od 40 lat. Z pełną wiedzą o jego skłonnościach otrzymał Paetz święcenia biskupie i w 1982 roku został ordynariuszem Łomży. Miało to być "zesłanie", bo Paetz w Stolicy Apostolskiej piastował wysokie stanowisko.

Abp Juliusz Paetz w latach 1967-1976 by pracownikiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. Później awansował; w latach 1976-1982 pełnił funkcję prałata antykamery papieskiej, będąc dzięki temu bardzo blisko Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II.

O tym, dlaczego w 1982 roku otrzymał sakrę biskupią i trafił do Łomży, mówił podczas dyskusji we Wrocławiu na Ogólnopolskim Forum Młodych Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.

"Abp Paetz miał naprawdę wysokie stanowisko w Watykanie i do Łomży pojechał na zesłanie. To był podstawowy błąd, bo te jego skłonności zostały już rozpoznane w Watykanie. Watykan chciał się go pozbyć. To był jeden z motywów nominacji" - powiedział Przeciszewski.

Czy to słowa prawdziwe? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jak komentuje ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z UKSW, wypowiedzi red. Przeciszewskiego słuchał przecież sam Prymas, obecny we Wrocławiu - i nie protestował.

"Wypowiedź pana Marcina Przeciszewskiego jest niezwykle ważna, można powiedzieć przełomowa. Co więcej, jej bezpośrednim świadkiem był arcybiskup Wojciech Polak, który uczestniczył w tej dyskusji panelowej. Z ust prymasa Polski nie padło żadne dementi po szokującej wypowiedzi prezesa KAI. W związku z tym nie mamy żadnych podstaw, żeby w jakikolwiek sposób powątpiewać w prawdziwość tych jakże mocnych słów" - powiedział ks. Kobyliński w rozmowie z "Interią".

Według uczonego kapłana abp Juliusz Paetz to "polski kardynał McCarrick".

W ocenie ks. Kobylińskiego trzeba odpowiedzieć dziś na kilka fundamentalnych pytań.


Po pierwsze, dlaczego dochodziło w ostatnich dziesięcioleciach to wielu wprost skandalicznych nominacji biskupich; po drugie, czy Watykan w ogóle prowadził śledztwo ws. abp. Paetza; po trzecie, jak w Polsce poradzimy sobie z odszkodowaniami dla ofiar.
"Głos Wielkopolski" informuje z kolei, że wszczęto postępowanie kanoniczne ws. abp. Paetza, o które wnioskował jeszcze za życia arcybiskupa ks. Marcin Węcławski.

Kapłan mówi, że abp. Paetzowi zwracano uwagę na jego niewłaściwe zachowania względem kleryków już w 1999 roku. Arcybiskup ustąpił jednak dopiero w roku 2002 po artykule w "Rzeczypospolitej" oraz po zainteresowaniu sprawą bezpośrednio Jana Pawła II. Pod bielizną (sic) przemyciła do papieża informacje jego przyjaciółka, Wanda Półtawska.

Wcześniej Ojciec Święty był odcinany od wszelkich wieści na temat abp. Paetza.

Wniosek o postępowanie kanoniczne ks. Węcławski złożył w oparciu o motu proprio papieża Franciszka z marca tego roku; dokument wzywa duchownych mających wiedzę o molestowaniu do obowiązkowego powiadomienia miejscowego biskupa. Ks. Węcławski zawiadomił wiosną abp. Stanisława Gądeckiego.

bsw/interia.pl

Komentarze

Paweł2019.12.3 9:15
Niech mi ktoś wytłumaczy, jak to jest. Jeśli biskup, czy ksiądz jest czynnym homoseksualistą, do tego wykorzystującym seksualnie podwładnych, albo nie daj Boże nieletnich, to żyje w grzechu ciężkim, skoro żyje w grzechy ciężkim to nie może przyjmować Komunii Świętej, a tym samym nie może odprawiać mszy świętej, bo jeśli to robi to popełnia świętokradztwo. A jeśli widzimy ze ktoś popełnia bez wszelkiej wątpliwości świętokradztwo to obowiązkiem przełożonych jest nie dopuszczenie do świętokradztwa, a postronnych poinformowanie o tym przełożonych. Jeśli przełożeni nie reagują, to biorą na siebie odpowiedzialność za krzywdę ofiar, za popełnione świętokradztwo i zszargane dobre imię całego Kościoła, na którym cierpią przyzwoici księża, ale także autentycznie żyjący zgodnie z wiarą świeccy. Przecież zwykły ksiądz słusznie osobom żyjącym w konkubinacie, nie udzieli rozgrzeszenie i odmówi udzielenia Komunii Świętej. Może jestem naiwny ale w stosunku do biskupów powinno to tak działać. Chyba informacje ks. Isakowicza-Zaleskiego o homoseksualnej mafii a hierarchii kościelnej nie są bezpodstawne. Im wyżej w hierarchii tym więcej homo, tym więcej świętokradców, stąd ta tolerancja dla homoseksualizmu wśród księżny, tuszowanie pedofilii. W głowie mi się to nie mieści jak można wyświecić na biskupa homoseksualistę, czy naprawdę Papież nie ma możliwości zweryfikować z kim ma do czynienia,może i może pod warunkiem że ludzie z otoczenia Papieża nie będą homoseksualistami, bo inaczej zrobią oni wszystko żeby ten nie dowiedział się prawdy, wręcz promują tzw. "swoich". Ryba psuje się od głowy, dopóki Papież nie wytępi homoseksualizmu w Watykanie doputy nie ma szans na zmianę. Może mało wiem, może się mylę, ale tak mi to wygląda.
ksioncklaj2019.12.3 3:30
Jak to mówił mój dziadek po śmierci d...... nie wierci.
Lennon2019.12.3 2:25
Pedał Pedałowi Pedałem a Kiwi Kiwi Kiwi.
sadzfghj2019.12.3 0:12
polaczkom pedala oddali, bo polskie dzieci nie warto chronic przed katopedofilia. to polskie nic.
ridado2019.12.2 22:04
Kler dzieki prawu o celibacie jest w wiekszosci homoseksualny. Taka to prawda takie proste. Ten element idzie do seminariow
Mercedes Bęc2019.12.2 22:23
A ty już po seminarium? Odpowiedz TAK lub NIE.
Otto2019.12.2 21:58
tiaaaaaaa a Hiteler nie wiedział o holocauście :)
antek.b2019.12.2 21:49
Oni wszyscy powinni być objęci dyskretną obserwacją ,bezżenność ,bezdzietność [przynajmniej oficjalna] i paradowanie w sukniach przez zdrowych jurnych mężczyzn jest wbrew prawu naturalnemu i automatycznie staje się podejrzane,powszechna pedofilia i homoseksualizm tego gremium zdaje się potwierdzać te przypuszczenia, młodzież a ,szczególnie dzieci powinny być trzymane w bezpiecznej odległości od tych osobników.
kacpi2019.12.2 20:47
Faryzejski kosciol groby pobielane...
Mercedes Bęc2019.12.2 20:29
A gdzie się podziała ta nikczemna menda Bjorn Karlsson? Chory może?
uhm2019.12.3 2:40
Też tęsknię za nim. Bez niego forum to traci charakter.
Justyna2019.12.2 18:22
po owocach ich poznacie. KK jako instytucja już dawno porzucił Jezusa Chrystusa. Przy okazji pytanie gdzie jest teczka JPII ?
Reytan2019.12.2 18:11
Komunisci morduja i zawsze klamia. Natomiast Kosciolowi zarzyucam tchorzostwo i uchylanie sie od walki,w wyniku czego kraj za krajem wpada w ramiona Komuny.
Beno2019.12.2 18:05
Marcin Przeciszewski jest dla mnie tak wiarygodny jak swego czasu Jerzy Urban. Skąd oni: Przeciszewski, Terlikowski, Isakiewicz-Zalewski mają tę wiedzę? Watykan milczy. Biskupi milczą. Bp. Dziwisz, który mógłby nam najwięcej powiedzieć, milczy. Klerycy, którzy mieli być molestowani, milczą. A ci wiedzą wszystko. Wygląda na to, że to chyba Przeciszewski, Terlikowski, Isakiewicz-Zalewski byli molestowani przez biskupa Paetza, ale wiele faktów w ich wypadku się wykluczają: nie to miejsce i nie ten czas. I chyba nie czas, po jego śmierci i w czasie adwentu, zajmować się snuciem oskarżeń. Księża, dziennikarze katoliccy i katolicy, zacznijcie być katolikami, albo przynajmniej chrześcijanami. Może wyciszenie i jakieś dobre rozważanie adwentowe dobrze wam zrobi.
ZERRO2019.12.2 19:00
Zmowa milczenia jest po to, że jak się o czymś nie mówi to tego niby nie ma. Tak było z pedofilia wśród księży przez lata cisza aż szambo wybuchło.
ZERRO2019.12.2 17:32
Dostał sakrę właśnie dlatego, że był homo. Żadne kobiety nie stanęły mu na przeszkodzie.
Max Fiend2019.12.2 17:15
No to coś krucho ze "świętością" K. Wojtyły w świetle takich faktów.
AS2019.12.2 17:09
Najprawdopodobniej za ukrywaniem jego czynów oraz karierą stoją osobnicy o podobnych cechach ( TW, homoś, molestowanie). Właśnie dlatego należy ich ujawnić i usunąć z ważnych funkcji, dla dobra kościoła. Dziwnie się składa że za skandalami w kościele przeważnie stoją byli agenci SB i homoseksualiści. Najprawdopodobniej znaleźli się oni w kościele z przyczyn innych niż powołanie do kapłaństwa
MiejsceKleroPasożytówJestWWatykanie2019.12.2 17:07
Seminaria, zakony, klasztory, pałace arcy-starców - tam wszędzie kłębią się masy klero-zboków. Pasożytują na ciemnocie katolickiej, marnotrawiąc nadmiar wolnego czasu na perwersje i dewiacje. Społeczeństwo Polski powinno oczyścić się z tej przerażającej ogromem liczby 50 tysięcy kleruchów. Zdelegalizować religijne pasożytnictwo. Zlikwidować państwowe etaty dla kleru. Pozamykać ośrodki krzewienia klero-zboczeń w Polsce. Kto ma perwersyjny kaprys pasożytować społecznie jako ksiądz, mnich czy zakonnica - musi wyjechać do Watykanu i tam szukać sobie chętnych na sponsoring.
jozef2019.12.2 16:22
Jan Paweł II wiedział, ale się nie cieszył.
Michał Pasierb 2019.12.2 16:06
" Z ust prymasa Polski nie padło żadne dementi po szokującej wypowiedzi prezesa KAI ...." "Pod bielizną (sic) przemyciła do papieża informacje jego przyjaciółka, Wanda Półtawska."- JP2 nie wiedział o niczym.a jego otoczenie pilnowało dniami i z pewnością nocami ,żeby nic czego wg nich nie powinien wiedzieć Papież, nie dotarło do Niego..Ci ludzie jeszcze żyją i mają wpływy,dlatego prymas nie zdementował...Najbezpieczniej oskarżać (lub nawet milcząc nawet sugerować) tego, kto nie może się bronić....
Marek212019.12.2 16:42
Czemu pod bielizną? Dzienisz obmacywał każdego interesanta? Musiała się przed wejściem rozbierać do majtek? O co tu chodzi?
Michał Pasierb 2019.12.2 16:44
Nie wiem.
andrzejhahn32019.12.2 15:39
watykan zna takze od dawna pedofilskie wyczyny koscielnych nierobow i co z tego .......wypowiada sie tylko wtedy kiedy jest afera przy jakiejs sprawie.i ......niewiele z tym robi
Sebastian Lorenc2019.12.2 15:32
Jak to jest, ksiądz gdzieś tam odmówił udzielenia komunii lesbijce. Wszystkie Frondle piszą jaki to bohater,że tak trzeba, że dał przykład.Tu mamy arcybiskupa homoseksualistę i w dodatku przestępcę, bo molestowanie seksualne jest karane. Watykan o tym wie, właściwie wszyscy wiedzą, a on sobie odprawia Msze, sam przyjmuje komunię, daję ją innym i żyje jak pączek w maśle, a drodzy katoliccy komentatorzy Frondy jakoś udają, że nie widzą, albo zmieniają temat.
Sebastian Lorenc2019.12.2 15:41
Dokładnie, musiał fiknąć w zaświaty,żeby coś tam ktoś powiedział. Ale dalej nie za wiele
Sebastian Lorenc2019.12.2 15:44
No tak, ale co mu właściwie teraz mogą zrobić? Jego już nic nie dotyczy.
Marek212019.12.2 16:21
Ale dotyczy o wiele wazniejszych: JPII, Dziwisza, Kowalczyka. Dotyczy całego mechanizmu. Dotyczy dotychczas nietykalnych swiątków narodowych. A przede wszystkim - po raz pierwszy głośno postawiono pytania i nazwano problem. Tego się nie odkręcić.
Michał Jan2019.12.2 20:12
Przepraszam najmocniej, ale "proca" już któryś raz tę sprawę porusza. I jaki tu bohater? Nieudzielenie komunii osobie z nieodpuszczonym grzechem jest rzeczą normalną. "Bohaterem", to on może być najwyzej na tle takich właśnie hierarchów, jakimi Pan Bóg nas ostatnio doświadcza.
katolik2019.12.2 15:18
Wielka narodowa obłuda Polaków.Tak ,być może doszło do grzechu-wszyscy widza homoseksualizm w Kosciele. Czy wszyscy widza i wiedza,gdzie jest żródło homoseksualizmu w polskim społeczeństwie --w dnie mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna-oni w całej Polsce ,wręcz z chamska nachalnością proponują Polakom homoseksualizm ,w postaci tzw lgbt,a co za tym idzie [,wg oskarzeń przeciwko Kościołowi] Homoseksualizm= Molestowanie. Kolejna propozycja to zabijanie człowieka i kolejna to zniszczenie Jezusa i Matki Bozej(Koscioła). Czy molestowanie w Kościele jest czymś innym niż to co pod płaszczem demokracji chce dno ? Obłuda narodowa wielka, trzeba wyplenić zródło, a jest nim to co głosi dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna. !!!
2019.12.2 15:24
"...proponują Polakom homoseksualizm..." :D No i już więcej nic nie musisz mówić. :D :D
Ks. Radek2019.12.2 15:11
Czekamy na ujawnienie kolejnych sodomitów w purpurze w sutannach a także habitach...
2019.12.2 15:18
E tam... Geje w kieckach to nie problem. Niech się bawią. No i nie trzeba ich ujawniać, wystarczy spojrzeć :) (np. na rzecznika ePiSkopatu) Problem jest z ukrywaniem pedofili. A przykrywanie tego "ujawnianiem" chłopaków którzy lubią chłopaków tego nie rozwiązuje. Bo wbrew debilnej narracji, gej nie równa się pedofil. I odwrotnie. I nie uda się kieckowym tego przeforsować. Mimo że, bardzo by chcieli... Co jest, lekko ujmując, poyebane :)
Malgozata2019.12.2 20:44
BEDZIE ich jeszcze wiecej,to jest oczyszczanie kosciola. ZOSTANIE tylko garstka prawdziwych.
2019.12.2 14:58
To jest całkiem ciekawa zagrywka PRowa. Teraz jak już gość zszedł to wszelkie katolskie media i "myśliciele" w kieckach, będą się drzeć: "Wiedzieliśmy!" "Fuj! jaki on niedobry" ... No ale skoro nie żyje... No to nic... Przecież zrobiliśmy co w naszej mocy. Bo jak żył to wszyscy nabrali wody w usta i było "ciiii" :) Przypadek?
robaczek2019.12.2 15:02
hejka! bo to nie chodzi o dobro ludzi tzw owieczek, tu zwyczajnie chodzi o wladze i kase. jedno z nielicznych miejsc gdize pozostal sredniowieczny schemat wladzy. nawet niewolników swoich maja: patrz na siostry zakonne KK = władza i kasa. nic wiecej zawsze chodzi o zaspopojenie potrzeb ludzkich. religia to nic innego jak narzedzie do kierowania zidiocialym tlumem tyle
ty imbecylu2019.12.2 15:40
co to jest "zagrywka PRowa."?
2019.12.2 15:52
To coś co ksiądz ci ładuje do łba co niedzielę w kościele. I masz nie zdawać głupich pytań ;)
2019.12.2 15:58
Ale żeby nie było że jestem wredny imbecylu :) "Public relations (PR) (z ang. relacje publiczne, kontakty z otoczeniem), imagistyka społeczna – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub organizacji." Ogarniasz? Misiu
ty imbecylu 2019.12.2 17:32
kolejny bezrobotny pedał
JS2019.12.2 14:58
Tytuł bardzo wymowny. I to niestety nie dobrze świadczy o metodyce rozwiązywania trudnych spraw w Kościele. Pewne osoby w hierarchii kościelnej coś ukrywały, pewne osoby tuszowały i wprowadzały w błąd, pewne milczały, pewne nie wtrącały się, pewne modliły o pomoc Nieba, pewne może chciały coś z tym zrobić ale otrzymały takie ciosy, że wycofały się, bo mogłyby nie pozbierać się gdyby ktoś ich zniszczył. Smutne, przerażające to jest ale prawdziwe. Pewni hierarchowie mówią co my mamy robić, jak żyć a sami tego nie robią. Czy Pan Jezus już kiedyś nie wypowiedział podobnych słów ? Pozdr.
Gandzia2019.12.2 14:58
Papierz Wojtyła w ogniu piekielnym się pali a za co to nie trzeba tłumaczyć bo wszyscy wiedzą
JS2019.12.2 14:59
Byłaś w piekle ? Widziałaś ? Pozdr.
ty imbecylu2019.12.2 15:39
"Papierz" - nigdy.
gio'2019.12.3 17:54
Gandzia się spali ze wstydu za swoją ortografię!
robaczek2019.12.2 14:53
eh te kilkuletnie prostytutki sprowadzaja naszych biednych kaplanow na zla droge a takie dobre chlopaki sa przeciez. te dzieci to same lgną !!! prawda patuski geriatryczne? tak trzeba bronicnaszych swiętych kapłanów;] ojcze!!! to ty na mnie spojrzales!!! oczko do mnie pusciles!!! reke w majty wsadziles!!!!! gejów zostawcie, to u siebie macie prawdziwych zboczeńców!;] patuski i tak ich bedziecie bronic co? reka ksiedza to jak reka boga [przeciez!!!!
Michał Jan2019.12.2 15:32
Ciekawe zagadnienie: czy biskup homoseksualista należy do LGBT, czy nie? Jeżeli należy, to wszelkie negatywne wypowiedzi o nim, to "homofobia" (wniosek wyciągnięty z "procowych" komentarzy). Jeżeli nie należy, to znaczy, że LGBT, to tylko szczególna część homoseksualistów, a nie wszyscy, więc krytykowanie ich nie może być aż "homofobiczne". Może ktoś mocny w dialektyce marksistowskiej wykaże błąd w moim rozumowaniu?
JanP2019.12.2 16:35
Proszę bardzo. Gdyby odszedł do stanu cywilnego jak najbardziej należałby do LGBT. Nie zrobił tego, udawał, że żyje w celibacie, jak przystało na duchownego katolickiego a więc z LGBT nie miał nic wspólnego.
Michał Jan2019.12.2 18:48
Czyli LGBT, to nie wszyscy homoseksualiści, tylko "swoi"? Czy może bycie duchownym wyklucza bycie uznanym za homoseksualistę? Bo, widzisz, wierni nie negują, że abp Paetz był ich duchownym i wstydzą się za niego, dlatego, że ciągnęło go do młodych mężczyzn, a nie odrzucają go z tego powodu. Ponadto, jak przełożony molestuje swoje podwładne, to nie zostaje wykluczony z grona heteroseksualistów... Proszę o pomoc w rozwikłaniu tych zagwozdek, bo chciałbym się odpowiednio orientować, żeby kogoś nie urazić.
ZERRO2019.12.2 18:51
Gay is OK. , najgorsze to są te pederasty w sutannach bo co innego nauczają a co innego myślą i jeszcze co innego robią po kryjomu. Obłuda i schizofrenia.