01.09.20, 10:14fot. tt/ipn gdańsk

Westerplatte. Zidentyfikowano tożsamości pięciu obrońców

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi od orku 2016 na terenie półwyspu prace archeologiczne. W trakcie prac wykopalisk zostały odnalezione szczątki pięciu żołnierzy broniących Westerplatte, których tożsamość została ustalona przez genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Ich szczątki zostaną pochowane na cmentarzu, który ma zostać zbudowany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O tym wydarzeniu informował także prezydent Andrzej Duda dzisiaj rano w trakcie porannych uroczystości na Westerplatte z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent wręczył rodzinom poległych żołnierzy broniących Westerplatte noty identyfikacyjne. Zginęli oni najprawdopodobniej 2 września 1939 roku podczas bombardowania Wartowni nr 5 przez Niemców.

Kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr Andrzej Ossowski powiedział:

- Identyfikacja 5 poległych żołnierzy z Westerplatte jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy września zidentyfikowani metodami genetycznymi, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej

Podkreślił również

- Identyfikacja ofiar współczesnych konfliktów zbrojnych jest trudnym zadaniem i jak pokazują doświadczenia, popełniane są błędy, tym trudniejsze są sprawy identyfikacji poległych z okresu II wojny światowej. W tym przypadku dzięki wieloletniej pracy pracowników Muzeum II Wojny Światowej wytypowano i założono kilka scenariuszy badawczych, do kogo należą szczątki spoczywające w bezimiennych mogiłach znalezionych na Westerplatte. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli krewnych większości z typowanych żołnierzy i pobrano od nich materiał DNA do badań. Nie było to łatwe zadanie, np. prokurator IPN podjął decyzje o ekshumacji brata jednego z poległych

mp/pap/polskie radio 24/ipn gdańsk

Komentarze

I co? Wygrali?2020.09.1 18:49
j.w.
jula2020.09.1 12:42
Cześć i chwała bohaterom!
Apel2020.09.1 10:37
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, Po 11..., JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
Prosta recepta:2020.09.1 12:48
1) Jest akcja -> jest reakcja -> akcja ma sens 2) Jest akcja -> brak reakcji -> akcja nie ma sensu Na tym bazuje ten prowokator. I tyle w temacie. Nawet nie minusowałbym go. Troll sam zdechłby z głodu. Szkoda, że wszyscy tego nie rozumieją. On bazuje na waszej złości. Karmi się nią.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.1 10:32
Kürwa jak długo będziemy jeszcze walczyć tym razem z cieniami dni które były w chüj lat temu, bo jedyny skutek tego jest taki że nadal jest podsycana nienawiść czy to do niemców czy do rosji! Liczy się przyszłość, świat się zmienił a tamci ludzie sprawcy już w większości odeszli! Wydarzeniami z lat 30 niech zajmują się historycy aby ustalić jedną prawdziwą historie która w Polsce za czasów PiSdowatej mafii jest zmieniana i fałszowana!
Zapytanie2020.09.1 10:39
Czy ty faktycznie jesteś prof. Jan Hertrich-Woleński? Jeśli nie, to broń się przed pomówieniami. A jeśli tak, to wstyd dla UJ, PAN i PAU.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.1 10:57
zastanówcie się w końcu bo raz jestem jakimś Kelerem czy jak mu tam, teraz znowu jakimś Hertrichem! wiem że wy kato-zyeby macie paranoje i zawsze sobie znajdziecie kogoś komu można wszystko przypisać ale w sumie fajnie bo jest nie zła beka z waszej głupoty i waszym przekonaniu że macie "rację"... naprawdę przysparzacie mi wiele wesołości w czasie pracy!
Cool2020.09.1 11:06
Trollowanie jest twoją pracą? .... czy zaniedbujesz swoje obowiązki zawodowe? pasożycie!
Uspokojony2020.09.1 11:54
W porządku. Czyli to insynuacja. Odetchnąłem. Znam Pana Profesora J. H.-W. z wykładów, referatów i prywatnych rozmów. Nigdy nie uwierzyłbym, żeby się zniżył do takiego poziomu rynsztoka. Poinformuję Go o tym pomówieniu i doradzę kroki prawne. W końcu, co zawsze mi z naciskiem podkreślał: "Jestem przede wszystkim prawnikiem, a dopiero potem filozofem".
Anonim2020.09.1 10:26
To wstyd dla Polski, że tyle lat czekali na tę chwilę.