20.04.17, 08:31Fot. domena publiczna

Wicepremier Gliński podpisał umowę z UNESCO

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ocenił, że organizacja w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to wielki prestiż dla Polski. Mówił o tym w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, tuż po podpisaniu w Paryżu umowy, dotyczącej organizacji tego wydarzenia.

"UNESCO jest jedną z najbardziej znanych instytucji ONZ-owskich o olbrzymim prestiżu i znaczeniu, więc tego rodzaju sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, który jest bardzo istotnym komitetem związanym z UNESCO, to jest rzecz po prostu prestiżowa, wizerunkowo myślę, że bardzo ważna" - powiedział wicepremier. Zaznaczył, że organizacja wydarzenia wpisuje się w starania polskich władz o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa w ONZ. To "potwierdza rolę, prestiż i wysoką pozycję Polski" - ocenił Piotr Gliński.

Piotr Gliński poinformował, że tegoroczna sesja będzie w dużej mierze poświęcona kwestii zniszczeń wojennych i zagrożeń dla ważnych miejsc ze strony ekstremizmu. To poważny problem, co pokazała sytuacja w Iraku i Syrii, a wcześniej w Afganistanie - ocenił minister kultury. Wspomniał o zniszczeniach w Aleppo, czy Palmirze. Zauważył, że w odrestaurowanie zabytków w tym ostatnim mieście dużo wysiłku włożyli wcześniej polscy specjaliści.

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się w dniach 2-12 lipca. Zostanie zainaugurowana na Wawelu. Oficjalny obiad dla oficjeli odbędzie się w Sukiennicach. Planowany jest specjalny pokaz kolekcji Czartoryskich. Zaplanowano również bogaty program wizyt - zadeklarował wicepremier.

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich, dotyczące stosowania Konwencji z 1972 roku w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego. W roli obserwatorów będą obecne delegacje rządowe ze 170 państw - stron Konwencji.

dam/IAR