08.04.15, 13:34fot.media

Wierni nie zgadzają się na zamykanie kościołów

W archidiecezji utrechckiej ma pozostać jedynie 20 czynnych kościołów. Sygnatariusze petycji skarżą się, że te nowe „megaparafie” pozostaną poza zasięgiem zwyczajnym wiernych.

Kard. Eijk jako przewodniczący episkopatu, podjął ten bolesny problem w przesłaniu na Wielki Post. Przygotowuje on w nim wiernych na wizję Kościoła bez kościołów. Podkreśla jednak, że sam nie jest entuzjastą takiego rozwiązania. Musi się jednak na nie zgadzać, kiedy rada parafialna uzna, że w parafii jest zbyt mało wiernych, by dalej móc łożyć na utrzymanie świątyni. Okazuje się, że ostrzeżenie kard. Eijka wywołało wielkie poruszenie i przynajmniej po części uświadomiło wiernym ich odpowiedzialność za utrzymanie kościołów.

All/Radiowatykanskie.pl

Komentarze

anonim2015.04.8 15:22
Jak widać na przykładzie arbitra, medycyna z pewnymi zaburzeniami sobie nie radzi :D.
anonim2015.04.8 15:28
bielzz. Czy ty uważasz że diabeł jest wiekszy od Stwórcy wszystkiego - własnie tam na stadionie gdzie wcześniej był występ Madonny powinno być spotkanie modlitewne - tymbardziej że nie ma Kościoła który mógłby pomieścić nawet połowy wiernych ni mówiąc juz o widoczności, i wygodzie (wyobrażasz sobie 6 godzin na stojąco). Po za tym wiele antycznych kościołów jest zlokalizowanych w miejscach pogańskich świątyń jako zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem/ Poczytaj sobie historię spotkania Jezusa z Samarytanką, że chce On mieć przede wszystkim wyznawców w "duchu i prawdzie", zobacz co tam jest napisane o Świątyni
anonim2015.04.8 17:27
LeonM To co piszesz, jest tylko częściowo prawdą. Pogańskie świątynie, czy inne miejsca zbeszczeszczone działaniem demonów, lub ludzi opętanych przez demony, jak również przeznaczone głównie na imprezy świeckie. Celebracje chrześcijańskie, zwłaszcza zaś Msza Św. musi być składana w miejscu konsekrowanym przez biskupa, wydzielonym i poświęconym, czyli symbolizującym pewne oddzielenie od tego, co doczesne i codzienne. Już w IV wieku Św. Bazyli przestrzegał, że: „Będziemy zaniedbywać przykazania, jeżeli tajemnic kapłańskich nie będziemy sprawowali w miejscach poświęconych”.
anonim2015.04.8 17:39
Zamiast pisać petycje, holenderscy katolicy niech się wezmą za ewangelizację w tym agresywnych pederastów.
anonim2015.04.8 20:33
Apel do nielicznych już Holendrów - Katolików. Pakujcie manatki i przyjeżdżajcie do Polski. Łatwiej sobie poradzić z naszymi popaprańcami niż waszymi dewiantami i muslimami. Czekamy...
anonim2015.04.9 7:41
Chyba polski Episkopat nie zostawi tak tej sprawy i pomoże holenderskim katolikom ze swoich zasobów. Bo Kościół kat. to jednak międzynarodowa korporacja finansowo-religijna.