20.01.20, 18:00Fot. Arno Mikkor (EU2017EE) via Flickr,CC BY 2.0

Witold Waszczykowski dla Frondy: Reformę wymiaru sprawiedliwości trzeba przeprowadzić do końca

Tomasz Wandas, Fronda.pl: „Komisja Europejska apeluje do władz Polski o rezygnację z tzw. ustawy represyjnej, ale Warszawa najpewniej nie posłucha”. Jest to – według niemieckich mediów – afront wobec Unii. Czy Pana zdaniem jest tak, jak oceniają to czołowe niemieckie media? Czy Warszawa pozostanie nieugięta?

Witold Waszczykowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister spraw zagranicznych: Trudno powiedzieć czy Warszawa pozostanie nieugięta. Byłoby dobrze, gdyby tak się stało. Reformę wymiaru sprawiedliwości trzeba przeprowadzić do końca i to jak najszybciej - takie jest oczekiwanie społeczeństwa. Aktualna sytuacja – to, że setki czy tysiące sędziów w sposób otwarty kontestują system polityczny w Polsce (bo już nie tylko wymiar sprawiedliwości) jest nie do zaakceptowania. Po drugie – my nie mamy obowiązku odnosić się do opinii Komisji Weneckiej, ponieważ jest to ciało, które tylko wydaje tylko, a te nie są wiążące. Po trzecie zaś, Komisja Wenecka nie jest ciałem UE. Tym bardziej więc nie ma obowiązku, by przestrzegać tej opinii. To instytucja reprezentująca pewien pogląd ideologiczno-polityczny na funkcjonowanie prawa w państwach europejskich. 

Co w praktyce oznacza spór, z którym się teraz mierzymy? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden obywatel. Jak może się zachować PiS i jakiej odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej możemy się spodziewać?

PiS powinno zrealizować swoje obietnice dotyczące zreformowania wymiaru sprawiedliwości. Niektóre jego części nie były reformowane od lat 80-tych, a nawet wcześniej. Weszły spokojnie w okres transformacji w latach 90-tych i do dzisiaj wyglądają tak, jak w latach przed transformacją. UE nie ma uprawnień, żeby ingerować w proces reformy, ponieważ w żadnym dokumencie unijnym prawnie wiążącym nas, tym bardziej w żadnym traktacie europejskim, nie ma żadnego odniesienia do praworządności – mówię o odniesieniu mającym charakter definicji. Gdzieniegdzie pojawiają się takie terminy (np. w artykule 2 Traktatu Lizbońskiego), ale nigdzie tam nie ma definicji. Nie ma tam zapisu jak ma konkretnie wyglądać Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa czy Sąd Najwyższy, w ogóle nie istnieje tam zapis dotyczący tego, czy takie instytucje mają istnieć. W każdym państwie wygląda to inaczej, ponieważ w UE państwo członkowskie ma swobodę kształtowania swojego wymiaru sprawiedliwości, w rezultacie czego w każdym państwie UE wymiar sprawiedliwości wygląda nieco inaczej.

Niektórzy politycy i komentatorzy ostrzegają, że problemy z praworządnością w Polsce mogą się skończyć pozbawieniem naszego kraju części funduszy europejskich. Na ile realne są takie przewidywania czy groźby?

Proszę ich zapytać w jakim dokumencie UE fundusze europejskie są powiązane z przestrzeganiem praworządności. Tak jak powiedziałem – jeśli nie ma definicji praworządności, to przestrzeganie jej nie może być warunkiem otrzymywania funduszy spójności. Te zaś są rozdzielane na te państwa członkowskie UE, które są poniżej pewnych standardów ekonomicznych, a po drugie są rozdzielane  jeśli chodzi o wielkość państwa, pod względem populacji. Nie ma tutaj żadnych innych dodatkowych warunków. Jeśli chciano by utworzyć takie nowe warunki – że fundusz spójności jest powiązany z przestrzeganiem praworządności, to po pierwsze – praworządność powinna być zdefiniowana w traktacie. Te zaś są przyjmowane w UE na zasadzie konsensusu, czyli wszystkie państwa członkowskie musiałyby się zgodzić na takie rozwiązanie, w tym Polska. Nie ma dzisiaj  możliwości, aby tego typu apele, czy żądania zostały wprowadzone, bo nie ma w UE chęci zmiany traktatu i zapisania w nim powiązania funduszy europejskich z praworządnością.

Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo do posiadania uczciwego wymiaru sprawiedliwości, i do jego naprawy. Nie pozwólmy, aby inni decydowali za nas”. Tak mówił w sobotę Prezydent Andrzej Duda w Zwoleniu, na Mazowszu. „Tak, tu jest Unia Europejska, ale przede wszystkim jest Polska” - oświadczył Prezydent. Sądzi Pan, że ta prawda dotrze kiedyś do europejskich elit, czy też dopóki rządzi w Polsce Zjednoczona Prawica, nie ma co liczyć na spokój z ich strony?

Problem polega na tym, że w większości państw UE rządzą politycy o pewnej proweniencji ideologicznej: lewicowo-liberalnej. Stąd też tzw. konflikt między Polską i Węgrami a Unią Europejską jest konfliktem ideologicznym. Nie jest to zaś konflikt prawny, czy ustrojowy. Elity lewicowo-liberalne przede wszystkim zachodnich państw nie akceptują tego, że w kilku państwach UE doszły do władzy partie takie jak PiS – partie o tradycyjnych, konserwatywnych poglądach. Co więcej nie tylko wygrały wybory, ale także zaprezentowały alternatywny model rozwoju państwa, nie tylko ekonomiczny, ale i społeczny. I osiągnęły sukces. Okazało się, że ten model, który zaprezentowano, prowadzi do szybszego rozwoju i lepszych wyników gospodarczych czy społecznych. To właśnie jest kością niezgody. Po trzydziestu latach indoktrynacji model lewicowo-liberalny poczuł się zagrożony przez nowy model rozwoju państwa, który okazał się bardziej skuteczny, bardziej aktywny.

Na czym obecnie stoimy? Jakiego scenariusza możemy się spodziewać w tej drażliwej dla wielu kwestii?

Myślę, że ten problem będzie trwał jeszcze przez lata. Elity lewicowo-liberalne będą bronić swojego podejścia do świata i starać się wykorzystywać różnego rodzaju instytucje europejskie, finansowe, żeby obalić rządy w Polsce czy na Węgrzech. Aby osłabić jeszcze podobne partie, które jeszcze nie rządzą, ale już zaczynają pokazywać swoje koncepcje w Europie Zachodniej. Musimy być więc przygotowani, żeby twardo bronić swoich racji, swoich interesów. UE nie jest klubem altruistów. Ma skomplikowany system funkcjonowania, trzeba się tego nauczyć i bronić, wykorzystując te instrumenty, które Unia oferuje, ale jak pokazuje dzisiaj życie – to my mamy rację. To Polska rozwija się szybciej, to Polska jest krajem bezpieczniejszym, tolerancyjnym, spokojnym. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

Darek2020.01.21 13:37
Wymiar sprawiedliwości wymaga dogłębnej reformy i dekomunizacji. Niestety PiS, co udowodnił Piotrowiczem w TK i innymi podobnymi komunistycznymi działaczami w swoich szeregach pragnie tylko wymienić ludzi na swoich i podporządkować sądy partii, a nie cokolwiek naprawiać czy reformować. Wszyscy dawni członkowie PZPR i nominowani przez PZPR powinni zostać usunięci tak z sądów jak i innych instytucji. Niestety żadna partia po 89 roku tego nie proponuje nawet, mamy ciągle postkomunę - raz rządzą nami socjaliści bezbożni, raz socjaliści pobożni ale ręka rękę myje w tym patologicznym układzie zamkniętym.
Hanna2020.01.21 12:19
To dlaczego pan Waszczykowski w przeszłości zaprosił Komisję Wenecką do Polski.? Od tego zaczęły się kłopoty Polski z Komisją Wenecką.
Darek2020.01.21 13:42
Tyle mamy kłamliwego przekazu w mediach ze wszystkich stron że sam nie wiem już co o Komisji Weneckiej sądzić. Serio próbowałem jakieś obiektywne informacje znaleźć ale takich po prostu nie ma. Za to strasznie mierzi mnie, że kiedy szeregowy minister rządu zaprasza komisję to wszystko według PiS jest ok, legalnie i oficjalnie, a kiedy takie samo zaproszenie wystosowała 3cia osoba w państwie, szef izby wyższej parlamentu to nagle nazywają to wizytą nieoficjalną i nielegalną - to pokazuje cały cynizm i podwójne standardy komunistycznego PiSu. Powinniśmy potrafić swoje sprawy załatwiać u siebie, ale niestety na którą partie by nie patrzeć to nie ma takiej woli, każdy tylko myśli o dorwaniu się i utrzymaniu przy korycie, nic więcej.
retro2020.01.21 9:05
NIEZAWISŁOŚĆ to nie BEZKARNOŚĆ. lewactwo już wię, ze w demokratyczny sposób nie zdobędzie władzy absolutniej do niszczenia społeczeństwa i cywilizacji łacińskiej, tylko poprzez sędziów zapewnijąc im całkowitą bezkarność i niedopuszczenie do utworzenia Izby Dyscyplinarnej w SN jest w stanie opanować Polske a dalej Europę. Sądy będą ustanawiać nowe prawa, które będą niepodważalne. DEMOKRACJĘ zastąpi SĘDZIOKRACJA. Jeśli Polska przegra te batalie z niemiecka UE, to padnie cała Europa środkowa. Federalizacja UE jest im potrzebna do zarządzania cała UE z Brukseli, w zasadzie z Berlina. >> PO 80 LATACH CI CO WTEDY MORDOWALI KAŻDEGO ROKU WOJNY od 1,5 do 2 mln Europejczyków, ci co ograbili całą Europę, będa znowu rządzić ! chyba, że niespodziewanie w ich projekt wejdzie ISLAM a w tę zdemoralizowana Europę to wchodzi jak chce, I Islam w ciągu 5 lat dostanie sie do PE.
ja2020.01.21 8:21
Panie Wszczykowski,niczego nie dokończycie bo jesteście nieudacznicy z Panem na czele,Kaczyńskim ,Czarneckim i innymi.Jak tak dalej będziecie się guzdrać ze wszystkim to Budka was pozamyka,bo ludziom zaczyna to już powoli wisieć.
klaus2020.01.21 7:01
Panie Ministrze nikt inny jak właśnie Wy stoicie przy tym aby było jak było, to że ubieracie się w szaty patriotów swiętych to zaczyna coraz bardziej uwierac, ustępujecie na całej lini we wsystkim a szczegulnie Jewrejom , gdzie aneks WSI, gdzie rozliczone afery, komu prokuratura postawiła jakiekolwiek zarzuty, gdzie rozliczone afery AMBER GOLD, Hazardowa, WATOWSKA,komu postawiliście zarzuty jawnej zdrady Państwa Polskiego, gdzie repolonizacja mediów, jaka postawa wobec jawnych kpin i prowokacji ze strony banderowców, kogo wy reprezentujecie, jak tak dalej pójdzie to komuna wruci i oni z wami nie będą się cackać ,a wszystkich was zapuszkują, jak to było w latach 40.- 50.
GabaGaba2020.01.21 6:22
Szkoda moich podatkow na takie sady. Oczyscic sady z lewackiego blota!!!!
katecheta2020.01.21 6:14
Żeby coś dokończyć to najpierw trzeba zacząć.
hinol2020.01.20 22:27
trzeba wyeliminować czarne owce jak powiedział prezydent. co to znaczy "wyeliminować", bo przywodzi to najgorsze skojarzenia. będą jakieś tajne eliminujące akcje? zapowiedź czystek? ludzie będą znikać? co to znaczy "wyeliminować"?
Jan B2020.01.20 22:07
Czym jest sędziowski opór wobec konstytucji i ustaw. To nie jest tylko lub aż - anarchizowanie systemu sprawiedliwości. To również nie jest narażenie Polaków na niepewność prawną etc. Sędziowie są od stosowania prawa. Nie tylko jest dla zwykłych obywateli ale i dla sędziów dura lex sed lex. Jedynym słusznym jest określenie, że sędziowie niestosujący ustaw i konstytucji, nieuznający prerogatywy Prezydenta w powoływaniu sędziów, kontestujący tworzone ustawy, uprawiający politykę etc. etc. – muszą być uznani za twórców zamachu stanu i burzycieli państwa. Nie jest bowiem możliwe funkcjonowanie państwa bez konsekwentnie realizowanego prawa. Jeśli będzie załamane prawo (jedność środowiska i wzajemne uznawanie się wszystkich sędziów, stosowanie prawa) nie może funkcjonować najdrobniejszy obywatel ale i największa organizacja. Dlatego uważam, że zbuntowanych sędziów i przedstawicieli urzędów państwowych należy traktować z całą surowością, a inicjatywę w tym powinien ogłosić Prezydent, jako pierwszy strażnik Konstytucji i Praworządności w Polsce.
hinol2020.01.20 22:40
sędziowie bronią konstytucji, która gwarantuje im niezależność od władzy ustawodawczej i możliwość na powołanie się do prawa UE. zmieńcie konstytucję. Jarosław cały czas nawołuje do tego, ale tego się boicie, bo wiecie, że Suweren tego nie kupi. więc tak tylko toczycie te pozorowane wojenki, by wyglądać na polityków wyklętych.
gość2020.01.20 22:05
Polska ma trzech wrogów i jednego wewnętrznego czyli spokoju nie będzie. toczy się gra o nasze istnienie a nasi politycy toczą wojny miedzy sobą!
MementoMori2020.01.20 22:24
Wrogiem człowieka jest tylko szatan i grzech . Człowiek który neguje grzech , nie sprawi że przestanie istnieć ale zacznie żyć w kłamstwie . Zło rodzi zło i spirala nienawiści się nakręca , zamiast prawa miłości Chrystusowej , działa tylko bezbożne prawo odwetu , ludzka sprawiedliwość odpłacania złem za zło i tak spirala się nakręca . Żyjemy w dobie nie wartości chrześcijańskich i katolickich lecz w dobie antywartości owoców protestantyzmu-komunizmu, neomarksizmu-genderyzmu . Bo dziś powszechna cenzura kasuje wartości a zostawia zboczenia , zło i kłamstwo . Polecam film https://www.cda.pl/video/44305649d https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
anonim2020.01.20 20:40
Co bardziej uwikłanej intelektualnie części naszego społeczeństwa, wciąż ciążą bizantyjskie odruchy raba. Wśród nich sprzężenie tych najbardziej prymitywnych: - "Kradnij i daj kraść innym", ale "Jeśli ktoś cię bije w mordę to znaczy, że ma prawo". Jesteśmy od 2004 roku w UE, leczz dla nich zmienił się tylko adres władzy, która ma prawo bić w mordę. TSUE przecież ma prawo, bo to wysoki urząd starszego brata. Nie posłuchasz to mogą ci zabrać szansę władzy - czyli daj kraść innym i wolność - czyli kradnij jak i innym pozwalasz.No i przed władzą najlepiej na kolanach, więc donoś na swoich i własną ojczyznę - przecież jeszcze nikt na tym nie stracił.
hehe2020.01.20 20:39
możesz kacapy na tym forum tylko bezsilnie popierdywać i nic poza tym ... śmiało aż miło patrzeć na te trzęsące się piórka w d...ach
Asia2020.01.20 20:24
Jest i on. Złotousty. Amen.
Polak2020.01.20 20:13
Pora na wycieczkę na San Escobar.
jestem robotem a12020.01.20 19:58
kolejny kretyn z pisowskiego koryta ,wy i reforma hahahaha
olo2020.01.20 19:58
Reformy dokończyć?? wymienić ludzi na swoich, ale to nie reforma. Reforma ma dotyczyć przejrzenia i poprawy kodeksów i przepisów prawa.
lady chapel2020.01.20 19:32
Dobry Banaś nie jest zły - PiS zmienia narrację ws. Banasia. Niedawno "plan B", teraz premier "podkreśla zasługi"
Seth2020.01.20 19:31
Potraktujcie „sędziowie” tą ustawę jako wezwanie do odejścia, bez żadnych konsekwencji. Powtarzam, odejdźcie a nic wam się nie stanie! Jeśli tego nie zrobicie, sami poniesiecie odpowiedzialność za to, jak obywatele tego kraju was potraktują. Nie łudźcie się, że będą was sądzić wasi sędziowie, zgodnie z waszymi prawami. Będą was sądzić ludzie, których doprowadziliście do ruiny, a będą was sądzić zgodnie z własnym zdrowym rozsądkiem. Sami będziecie sobie winni, jeśli postąpią z wami tak, jak teraz wy postępujecie z nami.
Piotr Nowak2020.01.20 19:30
Z okazji 100-dniówki pani prezes SN M. Gersdorf przypadającej w dniu 20.01.2020, będzie emitowany program p.t. „Kasta” w TVP-Info, jako wyraz „wdzięczności i podziękowania” za jej wieloletnią służbę PRL-owi. Emisja od 20.01.2020, 4 dni w tygodniu od poniedziałku do czwartku o godz. 21:30 i w piątek o gpdz. 21:00 . Zacznijmy odliczanie: IV- 30, III-31, II-29, I-10, a więc od 20 01.2020 odiczamy 100 dni do końca kadencji tej starej ropuchy ! Będą nam się dłużyły te dni, ale warto będzie czekać, aby temu najgorszemu złu w Polsce dać kopa !!! Polacy jeszcze tylko 100 dni !
Albert2020.01.20 19:30
Minister Z. Ziobro wspomniał ostatnio, że po uchwaleniu tej ustawy czeka nas kolejny etap zmian systemowych reformy sądownictwa : - reorganizacja sądów okręgowych , rejonowych i likwidacja apelacyjnych, w ich miejsce sądy regionalne i okręgowe (w miejsce rejonowych) - weryfikacja wszystkich sędziów, wymiana prezesów sądów i odsunięcie od orzekania tych sędziów, którzy nie tylko nie będą mogli więcej orzekać, ale sami będą sądzeni. WON ci wszyscy juszczyszyny, kubczaki, łączewscy, tuleje, chodkowscy, skwary, pirogowicze, gensdorfy, żurki , iwulscy itd. – po prostu WON ! - powołana izby szybkiej reakcji dla sędziów. Tam każdy zgłoszony przypadek trolowania, obrażania, newsa, czy kłamstwa w internecie będzie natychmiast rozpatrywany o orzekany. Długość postępowania maksimum 3 dni ! Dalej rewizje decyzji SN o niewinności sędziów złodziei i przestępców i innych gagatków typu Durczok, - powołanie ławników do orzekania, tak aby sami sędziowie nie robili cyrku z sądów, - powołanie sędziów pokoju i rzeczników pokrzywdzonych przez sądy, wprowadzenie nowych przepisów antykorupcyjnych, antymafijnych i antypolitycznych. My Polacy czekamy na taką kompletną reformę sądownictwa !!!
anonim2020.01.20 19:27
"Europejski Trybunał Praw Człowieka zwrócił się do polskiego rządu o przedstawienie wyjaśnień w sprawie inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne. To efekt skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka, które trafiły do Trybunału w Strasburgu na przełomie 2017 i 2018 r. Adwokat podkreśla, że niekontrolowana inwigilacja narusza nie tylko jego prywatność, ale przede wszystkim prawa i wolności jego klientów. Aktywiści dodają, że jako aktywni obywatele są szczególnie narażeni na działania służb." https://panoptykon.org/skargi-inwigilacja-ETPC
AAAtomek2020.01.20 19:15
Tak jest Waszczu z San Escobard, trzeba dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości i usunąć ubekow, którzy zostali przywiezieni na czołgach t-34, i którzY maja teraz po i więcej 100 lat (2020-1945+25=100). Tak nam dopomóż Władimir.
ten obcy2020.01.20 20:11
władimir, czy jego kolejna matrioszka wyprowadzi was na tajgu, i tam będziecie trollować niedźwiedzie?
AAAtomek2020.01.21 0:36
Cała polska prawica jest na usługach Wladimira.
MAVERICK JONASIK2020.01.20 18:52
Aby coś dokończyć, wypada to zacząć. A na razie jest tak: faceci wokół się snują co są już tacy, że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym. Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę: "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"
Slawek S.2020.01.20 22:45
Jonasik - pedo ....! Znów napisałeś o sobie ! Gapisz się w sufit, wodzisz po gzymsie, na niskim czole maluje ci się smutek, samotnośc i wysiłek ! Tak sobie myślisz, co by tu jeszcze w swoim życiu spieprzyć !
MAVERICK JONASIK2020.01.21 14:10
O kurcze! Nie wierzę. Są tacy co nie rozpoznają tekstu Młynarskiego.... załamka.
sct2020.01.20 18:50
Waszczu, to pośpieszcie się trochę! Już 4(!!!) lata majstrujecie, i na razie NIC! A co z Konwencją Stambulską? A co z repolonizacją mediów? A co z obroną dzieci przed pedofilami(I zaznaczam, jest mi jedno jaki zawód czy powołanie mają!)?? And so on, and on...
Thomas Generalissimus Grocky2020.01.20 19:06
a Thomas Generalissimus-copertus Grocky- to zawód, czy powołanie?
MementoMori2020.01.20 22:21
Żyjemy w dobie nie wartości chrześcijańskich i katolickich lecz w dobie antywartości owoców protestantyzmu-komunizmu, neomarksizmu-genderyzmu . Bo dziś powszechna cenzura kasuje wartości a zostawia zboczenia , zło i kłamstwo . Polecam film https://www.cda.pl/video/44305649d https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
JS2020.01.20 18:44
Jeżeli Zjednoczona Prawica nie dokończy update'ów jak należy i będzie jak z aneksem WSI to po pozostawieniu tej hydrze części głów, odrodzi się ze ZWIELOKROTNIONĄ SIŁĄ ! I to ona wykończy prawicowców do korzenia ! Albo my albo oni ! Nie ma innego wyjścia, żeby nastała normalizacja w kraju, skończyła się prywatna kraina bonzów ponad prawem. Jak mówi red. Michalkiewicz, owczarek niemiecko-europejski będzie gryzł już nie nogawki, nie po kostkach ale będzie gryzł po nogach i tułowiu, to trzeba wytrzymać ten ból a rany się zagoją. Pozdr.
AAAtomek2020.01.20 19:16
Prawiczkom marzy się wojna domowa?
JS2020.01.20 20:21
Chcesz wojny ? Jedź gdzieś indziej. Chyba oprócz ciebie nikt tu nie chce wojny tylko TY. Pozdr.
jestem robotem a12020.01.20 20:01
to jest sciek pro lewicowy ,to nie prawica niech reforme przeprowadzi morze azorskie
anonim2020.01.20 18:41
Naszą społeczność reprezentują rządzący. Dobrze, aby przywrócić w państwie właściwe relacje. Istnienie jakichkolwiek enklaw, państw w państwie, to zaburzenie porządku i stałe niebezpieczeństwo otwarcia drogi do zniewolenia wszystkich. Nie mylić z jakimkolwiek ograniczeniem wolności w zakresie poszczególnych kompetencji i obowiązków.
Krzysztof 2020.01.20 18:32
Patałachy,reformę robicie już 4 lata a sądy pracują gorzej niż za PO Pewno tradycyjne,powiecie że to wina Tuska.A tu trzeba twardej reki albo dać sobie spokój jak sie nie potrafi.
tygrys2020.01.20 19:04
damy radę
Logan2020.01.21 9:00
Słuchaj debilu !!!sądy prowadza sabotaz!!!Jak zaczna wylatywać z pracy na zbity ryj to zaraz się wezma do pracy jak należy.W Polsce jest 10000 sedziów z czego tylko około pieć tysiecy orzeka reszta grzeje jaja a około 1000 prowadzi regularna walke polityczna z rz adem.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.20 18:19
reformy to waszczu może przeprowadzać na San Escobar!
wróg zgredka2020.01.20 19:02
San Escobarto- tam gdzie Bul Lewatywa hrabia ze Szczykunów , bardzo podobny i znany , wołżańsko-doński burłak z Komorowa debil na krzesło wlazł?
man.of.Stagira2020.01.20 18:01
„Słowo Pana jest prawe, a każde Jego dzieło godne zaufania. On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski”. .