26.05.18, 09:23Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Wstępne wyniki referendum: Irlandczycy za cywilizacją śmierci!

Jak wynika z sondaży exit poll, Irlandczycy opowiedzieli się za liberalizacją obowiązujących obecnie w ich kraju przepisów aborcyjnych. Większość zagłosowała za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji, zrównującej prawo do życua kobiety i nienarodzonego dziecka. 

Wyniki oficjalne zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w sobotę wieczorem. Z sondażu exit poll dla "Irish Times" wynika, że 68 procent uczestników referendum poparło liberalizację prawa aborcyjnego. Przeciw opowiedziało się 32 procent głosujących. Inny sondaż exit poll, przeprowadzony dla irlandzkiej telewizji publicznej RTE, liberalizacji chciało 69,4 proc. głosujących, natomiast przeciwko opowiedziało się tylko 30,6 proc. przeciwników nowych przepisów.

Rządowa propozycja zmiany prawa zakłada możliwość przerwania ciąży do 12 tygodni od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem. Pojawić może się również prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, wreszcie- nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

yenn/BBC, Fronda.pl