16.06.19, 09:00

Zbigniew Kuźmiuk: Polska gospodarka najbezpieczniejsza w Europie

1. Po wypowiedziach prezydentów USA obecnego Donalda Trampa „Polska radzi sobie doskonale i tak będzie w przyszłości”, oraz jednego z poprzednich Billa Clintona „Cały świat Polskę podziwia, potrzebujemy was znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”, w ostatnich dniach także w Financial Times, ukazał się artykuł zwracający uwagę na falę inwestycji zagranicznych trafiających do naszego kraju.

Analitycy brytyjskiego „FT” piszą, że polska gospodarka jest najbezpieczniejsza w Europie, co ma szczególne znaczenie dla inwestorów w sytuacji pogłębiającej się niepewności związanej z Brexitem.

Zwracają uwagę, że po decyzji Brytyjczyków w referendum o wyjściu z UE w Polsce zrealizowano lub zaplanowano blisko 330 projektów inwestycyjnych typu greenfild czyli budowę nowych fabryk i zakładów o wartości ponad 15 mld USD na ponad 6 tysięcy wszystkich projektów w Unii Europejskiej.

Od I kwartału 2016 roku do I kwartału 2019 roku, udało się w Polsce stworzyć aż 250 tysięcy nowych miejsc pracy dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, w sytuacji kiedy np. w W. Brytanii ubyło 50 tysięcy miejsc pracy.
Według „FT” „w sytuacji zagrożenia światowym kryzysem i niepewności związanej z Brexitem, światowi inwestorzy uznają Polskę za najstabilniejszy rynek i masowo przenoszą swoje inwestycje nad Wisłę”.


2. Przypomnijmy ,że kilkanaście dni temu GUS podał wstępny szacunek PKB za I kwartał tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo w cenach średniorocznych z roku poprzedniego wyniósł aż 4,7%.
To bardzo wysoki wzrost w sytuacji, kiedy zarówno w całej Unii Europejskiej, a w szczególności w strefie euro i w gospodarce niemieckiej, z którą jesteśmy silnie powiązani, mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym.


Okazuje się, że pozytywny wpływ na wzrost PKB, miała nie tylko konsumpcja jak było do niedawna, ale także inwestycje i eksport netto, czyli wszystkie 3 silniki, od których zależy wzrost gospodarzy.
Spożycie ogółem wzrosło o 4,4% (w tym spożycie gospodarstw domowych wzrosło o 3,9%), wzrost nakładów na środki trwałe wyniósł aż 12,6%, pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy miał także eksport.
Ostatecznie na wzrost PKB w wysokości 4,7% w I kwartale złożyła się: konsumpcja w wysokości 3,5 punktu procentowego, inwestycje w wysokości 0,5 punktu procentowego i eksport netto 0,7 punktu procentowego.


3. W ten sposób Polska jest drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE (po Malcie, dla której prognoza wzrostu wynosi 5,5%PKB), tyle tylko, że Malta ma najmniejszą gospodarkę w UE i w zasadzie nie powinna być porównywana z naszym krajem.
Jednocześnie przypomnijmy, że Komisja Europejska obniżyła średnią prognozę wzrostu PKB w 2019 roku dla całej Unii do 1,4% PKB i do 1,7% PKB w roku 2020, co oznacza, że nasza gospodarka będzie rozwijała się średnio 3 razy szybciej niż średnio Unia Europejska.
Komisja biorąc pod uwagę rozmiary pakietu stymulacji fiskalnej przedstawionego przez polski rząd (tzw. piątkę Kaczyńskiego), podwyższyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych w 2019 roku z 0,9% PKB do 1,6% PKB, a w roku 2020 z 1% PKB do 1,4% PKB, co oznacza, że deficyt ten będzie zdecydowanie niższy od tzw. fiskalnego kryterium z Maastricht wynoszącego 3% PKB.


4. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę, że na polski wzrost gospodarczy składa się przede wszystkim popyt krajowy przy niewielkim, ale jednak pozytywnym wpływie eksportu netto na wzrost PKB w całym 2019 roku, co oznacza, że nasza gospodarka ma mocne wewnętrzne siły rozwojowe.
I właśnie, dlatego mimo sygnalizowanego spowolnienia w gospodarce europejskiej i światowej, które ma nastąpić w tym roku, prognozy wzrostowe dla polskiej gospodarki, są tak bardzo optymistyczne.

Komentarze

edi2019.06.17 11:10
JESTEM DUMNY ! - MAMY NAPRAWDĘ ŚWIETNYCH LUDZI W RZĄDZIE NA CZELE Z MORAWIECKIM, SUPER STRATEGA P. KACZYŃSKIEGO I ZNAKOMITEGO PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ - NAPRAWDĘ OPATRZNOŚĆ ZRZĄDZIŁA ŻE DOCZEKAŁEM TAKICH CZASÓW KIEDY JESTEM NAPRAWDĘ DUMNY ŻE JESTEM POLAKIEM I ŻYJĘ W POLSCE, BRAWO PiS !!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!
Lech Keller-Krawczyk2019.06.16 14:13
Nazywam się Lech Keller czasami używam Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚,𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewikow), 𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤, itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot nudzi mnie, JPIII, man woman albo gender - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
Ela2019.06.16 13:04
Pan Kużmiuk dalej pływa w powietrzu wzrost PKB to księgowość kreatywna- nie ma wzrostu gospodarczego. Mimo wzrostu płacy, ludzie zwykli stają się biedniejsi.bogaci bogatszymi. Obojętnie jaka opcja wygra to program globalizacji trwa w najlepsze.Musimy pamiętać ,że nami rządzą syjoniści , masoni, iluminaci i oni wyznaczają sposoby rządzenia naszym i innymi krajami. Obecnie rządzący Polską to GLOBALIŚCI i nie łudżmy się , że pokochają nas POLAKÓW . My jesteśmy dla nich zwykłą bandą ,elitą to są oni i ten cały dziwny Jonny Daniels , który tu się rządzi w raz ze swymi ziomkami i mówi nam o ekshumacji w Jedwabnym, że nie wolno nam robić choćby i 40 miln.Polaków sobie tego życzyła. Przecież pamiętają ludzie puste półki- to były sankcje amerykańskie . Kto pomagał hitlerowi, amerykanie wspierali go finansowo. Hitler miał za zdanie utworzyć państwo izraelskie . Pierwsze obozy koncentracyjne powstały w Niemczech gdzie bestialsko mordowano Niemców przeciwnych polityce hitlerowskiej. Powinniśmy żądać odszkodowania od tzw. Żydów, Ąmerykanów , Anglików , którzy mają nasze 109 ton złota.Media Kurskiego mówią to co chce właściciel,ukrywają wiele ważnych informacji i sieją propagandę sukcesu razem Kużmiukiam i innymi ,którzy za cenę rządzenia lub bycie w sejmie gotowi są na wszystko. POLSKA ginie a z nią Kościół, który wdraża naukę nie zgodną z nauką Ewangeliczną i usuwa się dobrych księży . Pan Jezus mówi mnie nie nawidzą i was będą nienawidzili. Jakieś ukłony się robi do innych wyznań ,które pchają się do naszej religii. My mamy ich nawracać a nie się z nimi układać, mamy ich szanować a nie przyjmować ich herezje.Szykuje się nam V rozbiór Polski Ten kto przeżyje [ ponieważ trwa depopulacja narodów - chodzi o szczeponki na które są dowody . syjoniści planują 80 % depopulacji] Dlaczego Amerykanie wygrywają procesy z wielkimi korporacjami farmaceutycznymi o wiekie odszkodowania a Polacy nie mają takiej sznsy o to jest pytanie kto za tym stoi. Polacy wierzący do broni , chwytamy różaniec i się modlimy a M B nie da nam zginąć.
krzysztof 542019.06.16 12:04
kretyn
wacula2019.06.16 11:34
KOMUNIKAT DLA NARODU!!! wypijmy jeden kieliszek za zdrowie naszego ukochanego I Sekretarza partii PIS- Kacz-PREZESA, bo tylko on zapewni narodowi godne życie, bo tylko on i jego towarzysze partyjni powiedzą nam jak mamy żyć, co robić a gdzie patrzeć, bijmy więc pokłony w pozycji służalczo-poddańczej i rońmy łzy za naszego ukochanego ojca-nacz-wodza narodu słońce ludu .A jest toooo Prawdziwy " członek " pis , taki szergowy " członek " raczej członczek PISu. A pierwsze pytanie kacz-prezesa do poddanych posełków grzmiało ? o karmieniu kota jego i czy jest noszony w okół domu z asystą .Bareja by tego nie wymyślił co nam PiS i zycie napisało.A wzrost gospodarczy a zadłużenie skarbu państwa wzrastające a kogo to obchodzi...
krzysztof 542019.06.16 12:14
wypije jego zdrowie mam nalewke na spyrytucie wisniowke .
wacula2019.06.16 12:27
Brawo To teraz ja rozumiem ja też mam w lodówce 50-z wiśni DOBRE po obiedzie
Urszula.2019.06.16 11:12
Po pierwsze: za jaką cenę? Naród dostaje po kieszeni jak nigdy, chyba za Balcerowicza też tak wszystko drożało. Ceny żywności horrendalne. Po drugie: tak długo nasza gospodarka będzie bezpieczna jak długo nie będzie na świecie nowego kryzysu. PiS nie poradzi sobie w tej sytuacji tak jak poradziło sobie PO.
krzysztof 542019.06.16 12:13
pis to sanacyjne koryto+ nie poradzi z niczym
bezlitosny internauta2019.06.16 10:27
5. Truskawki za rządów Tuska były po 4 zł. Dlaczego dzisiaj są po 8 zł?
oba2019.06.16 10:36
To akurat nie jest wina PIS tylko pogody, w roku 2020 będzie bieda w Europie.
bezlitosny internauta2019.06.16 10:56
Truskawek w sprzedaży tyle samo. Tyle że dwa razy droższe.
oba2019.06.16 12:15
Zobacz skąd ostatnio importują truskawki i ziemniaki markety, z Izraela bo Polskich bardzo mało.
mordechaj2019.06.16 10:20
Według GUS inflacja w Polsce to...2,5% :)))))) A wystarczy pójść do sklepu i stwierdzić, że jeszcze 4 lata temu wystarczało 100 zł, a teraz czasem i 200 zł nie wystarczy. Inflacja REALNA jest na poziomie 6-8%. Z chwilą wprowadzenia 500+ na każde dziecko inflacja będzie dwucyfrowa.
polak2019.06.16 12:04
jakie masełko drogie --powtarzajcie jaka pietruszka droga -ale jaja ,ale ajaj --to wasze hasła do wyborów ludzie już głupków nie słuchają .
krzysztof 542019.06.16 12:11
obudzic sie wenezueli+ jak dalej bedzie glosowac wolacka holota na koryto+ razem z toba
mordechaj2019.06.16 13:54
Nie piszę o hasłach, tylko o realnym życiu. Za PiS jest kompletna drożyzna. Jedzenie ostro w w górę, materiały budowlane ostro w górę, mieszkania ostro w górę, samochody ostro w górę. Takie są FAKTY.
krzysztof 542019.06.16 12:09
jeszcze 4 lata temu to 100 zl starczalo mi na 3 dni teraz nieraz na jeden dzien , maslo poszlo o 200 proc w gore pyry o100 proc 500+ jest obecnie warty ok 460 zl
kalinka2019.06.16 10:02
o przekroczeniu 1 biliona długu wewnętrznego tradycyjnie ani słowa, Soros zabronił pisać
krzysztof 542019.06.16 12:06
razem z ukrytym frondka ma zakaz ujawniania wynosi nieco ponad 5 bln zl
Mirek2019.06.16 9:48
A czy wiecie Państwo dlaczego totalna opozycja milczy na temat wzrostu gospodarczego Polski ?! . Bo im szczęki powypadały z zawiasów i turlają się po ziemi . Oni [totalniacy] umieli tylko kraść i łgać . Ich zdradzieckie mordy każdego dnia sieją zamęt i zgorszenie . Dlatego ja głosowałem i zawsze będę głosował na PiS !!! .
oba2019.06.16 10:34
Wzrost gospodarczy na kredyt, kasa już dawno jest pusta a dowiesz się o tym po wyborach jesiennych.
polak2019.06.16 12:02
trzeba myśleć swym umysłem nie powtarzać kłamstw totalsów ,gwitvn---w europie i na świecie są innego zdania niż twe kłamliwe tezy
Pisi aparadczyk2019.06.16 9:40
Tarnów pisi czopek znowu wyskoczył z hołdem wiernopoddańczym Jak można z siebie taka szmatę robic
Mirek2019.06.16 9:51
Jak ci się tak nie podoba to wio stąd na szparagi do Reichu !! . A szmatą są tacy jak ty na usługach kacapów i szwabów .
bezlitosny internauta2019.06.16 10:30
A ty Mirku na Wyspach z czego się utrzymujesz? Z zawijania fish and chips w gazetę?
sct2019.06.16 14:33
Skąd ty wiesz gdzie on mieszka??
ardo2019.06.16 16:11
To onuca, plecie to co każą.
polak2019.06.16 12:00
większej ściery od ciebie nie ma ,śmierdzi jakby skunks się pojawił w twym żygu suko PełO-wska