27.07.19, 09:22(fot.youtube)

Zdecydowany głos Episkopatu. ,,Nie można tolerować profanacji symboli wiary!''

- Nie można tolerować profanacji symboli wiary milionów Polek i Polaków oraz chrześcijan na całym świecie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w związku z pojawiającymi się informacjami o kolejnych profanacjach.  

„Jakkolwiek rozumiana wolność artystyczna nie może być związana z ośmieszaniem, wykpiwaniem i wrogością wobec wiary oraz wrażliwości religijnej ludzi” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

„Kościół katolicki, zgodnie z przesłaniem płynącym z Ewangelii, szanuje godność każdego człowieka, bez żadnych wyjątków. Do takiego szacunku mają również prawo katolicy w Polsce i na całym świecie oraz wszyscy chrześcijanie i wyznawcy innych religii. To podstawowe prawo z katalogu praw człowieka” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

„Nie możemy nie reagować wobec wulgarnego szyderstwa i braku podstawowego szacunku dla wiary milionów osób wierzących, których takie działania obrażają. Mamy konstytucyjne prawo do uszanowania godności człowieka i ochrony symboli naszej wiary” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski, odpowiadając na liczne głosy osób, które wyrażają swój ból po kolejnych profanacjach, która mają miejsce w Polsce w ostatnim czasie.

 

źródło: episkopat.pl

Komentarze

kaka2019.07.27 19:12
episkopat to sekta szatanistyczna--czytajcie dokladnie co ta banda mowi-1-caly czs mowia ze nie wolno ale wysilaja si aby nic nie zrobic 2-mowia o profanacji SYMBOLI-to nie symbole MATKA BOZA JEST ZYWA I PRAWDZIWA-idjoci z episkopatu
Urszula2019.07.27 18:01
A profanacji i wyszydzania np. świadków Jehowy przez katoli to już można? Hopokryci.
J.2019.07.27 13:47
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań." I tyle na temat symboli wiary i ich profanacji.
Zerr02019.07.27 16:18
koplejne ikonoklastyczne [....]?
Teresa2019.07.27 13:41
Zignoruj autorów bluźnierczych, złych, agresywnych, antykatolickich i antypolskich komentarzy jak psa szczekającego na łańcuchu. Nie klikaj w łapki pod ich komentarzami, bo to sprawia im satysfakcje i podjudza ich jeszcze bardziej do większej zajadłości. Nie oni decydują co jest dobre a co złe. O tym zdecydował już Pan Bóg i przed Nim każdy zda sprawę ze stanu swego serca. Owszem mogą Ci uzurpatorzy prawa na jakiś czas namieszać ale ostateczne zwycięstwo należy do Pana Boga i ludzi, którzy Mu ufają.
katolik2019.07.27 13:34
Księże Rytel -Andrianik może już czas ,aby EPISKOPAT skończył te słowne formy użalania się nad niedolą mln katolików w Polsce i na świecie.Jak obudzicie się z ręką w nocniku za uwłaczanie Jezusowi i MAtce Bożej przez tą Sodomę LGBT,bo przyjdzie kara Boża,to nadaremnie będziecie wzywać BOGA i MATKĘ BOŻĄ.Teraz już nadszedł czas dla Kościóła,aby pokazać Matce BOŻEJ ,że KOŚCIÓŁ potrafi stanąć w obronie swej MATKI poprzez powszechne wezwanie Polaków do modlitwy RÓŻAŃCOWEJ i jak nawołują niektórzy księża do pokuty, tutaj uważam ,że najlepiej 40 dniowy post dla Episkopatu. Proszę bez przerwy nie mówić o uczuciach religijnych(chyba to najłatwiejsza forma,aby pokazać,że próbuje się stawić jakiś tam opór,ale nic z tego nie wynika,to db dla tych którzy boją się ataku polityczno-społecznego),bo tu chodzi o Honor JEZUSA i MATKI BOŻEJ. Jakim synem jest EPISKOPAT i KOŚcioł w POLSCE,który nie potrafi obronić swej MATKI>Ciekawe co MATKA Boża sobie myśli,czy TY znów chcesz być Piotrem,który się zapiera mojego SYNA i MNIE?
Młot na katolicyzm2019.07.27 11:58
Ale według KEP można tolerować pedofilię klechów. Sram na KEP!
Albert.2019.07.27 11:25
Katolicy najgłośniej wrzeszczą o prześladowaniach wtedy, kiedy zabrania im się prześladować inych.
Zerr02019.07.27 16:17
hm... podaj choć jeden przykład 'prześladowania;, ty faszysto.
Albert2019.07.27 16:32
Nagonka na LGBT, ateistów, zielonoświątkowców, Żydów, islamistów., lewaków, naukowców.. mało?
vanitas vanitatum et omnia vanitas !2019.07.27 10:47
To jest naprawde szczyt chamstwa. Wiary katolickiej nie mozna profanowac, ale katolicy (przynajmniej ci na frondzie) moga krytykowac i profanowac inne religie (hinduizm to sztanstwo, o islamie nie wspomne, reforma to tez dewiacja, itp), inne narody (izraelczykow, ukraincow, rosjan itp), LGBT, ateistow i wlasciwie wszystkich ktorzy sa inni.
michu2019.07.27 10:41
Jak nie można tolerować to nie tolerujmy. Kto da przykład jak to robić??? Ks. Adrianik czy może ks. Rytel ??? ;).
Daria2019.07.27 10:38
„Kościół katolicki szanuje godność każdego człowieka". Cha, cha, cha, cha ! Cha, cha, cha, cha ! Cha, cha, cha, cha ! Cha, cha, cha, cha ! Cha, cha, cha, cha ! Cha, cha, cha, cha !
Zerr02019.07.27 16:20
sam widzisz ze ze zbydlęconym postępacko-faszystowskim bydłem rozmowa jest niemożliwa
Polak Ateista Dumny Gej2019.07.27 10:30
Sry winetu, wy możecie szczuć na nas w swoim gównianym katechiźmie, bajeczce pt. biblia oraz propagandzie katolickich antywartości, więc tym bardziej normalni ludzie mogą, a nawet muszą odpowiadać "profanacjami". Jest równowaga w continuum.
MJ2019.07.27 10:24
No nareszcie rzecznik pokonał strach i poruszył palcem w bucie. Wasza rzecznikowatość, jak nie możemy tolerować, to znaczy co mamy zrobić? Np zatkać sobie uszy, uciec nazywać ich, jak biskup Wojda braćmi? Rozpłakać się w rozpaczy? No i jeszcze nabożeństwa ekspiacyjne, czy wynagradzające. Ciekawe, czy Pan od nas to przyjmuje, skoro ataki zamiast tracić na mocy się nasilają. Gadać można wasza rzecznikowatość, tylko sama gadka jeszcze nic niczego nie zbudowała. Osobiście, jak zobaczę profanację, to ktoś taki dostanie w pysk bez względu na konsekwencje. I tyle a wasza rzecznikowatość niech się dalej nie zgadza.
Marian2019.07.27 11:47
Do daj w pysk a potem dostaniesz baty sekciarzu
Jakób2019.07.27 10:21
Nie rozumiem skoro LGTB nie jest ideologią to ,dlaczego w imię tolerancji profanuje się symbole katolickie ,msze św ?dlaczego nie wypróbują tolerancji , wolności ,równości wobec muzułmanów czy żydów?
ofiara seksualna dewianta w sutannie2019.07.27 10:17
Byłem kiedyś na mszy w katolickim kościele, jako turysta około 20 lat temu. Oto co widziałem: Najpierw wyszedł śmiesznie ubrany facet z dużym brzuchem podobnym do Japońskiego Sumo, w obszernej sukience do kostek, nakryty płaszczem w jakieś pozłacane graffiti, owinięty przez szyję wąskim paskiem, machnął ręką w pionie i w poziomie, a ludzie powtórzyli ten gest. Jakiś grajek na balkonie grał na dużych organkach. Kiedy się w końcu uspokoiło, facet z wielkim brzuchem przykrył szmatką pozłacany kielich, a dla oprawy wizualnej, koło dużego stołu nakrytego obrusami, wiercił się jakiś mały pachołek na biało ubrany. Dzwonił dzwonkami, przypalał knoty na świecach. Później facet z dużym brzuchem w czarnym szlafroku, czytał fragmenty z książki (którą wcześniej pocałował). Wypowiadał różne słowa w powietrze, mówił o jakieś dziewicy, (niektóre ludzie powtarzali, na niektóre razem odpowiadali), przewracał oczami, zawodził, no i jeszcze wielokrotnie machał ręką w pionie i w poziomie. Potem coś tam jadł i pił, niektórych poczęstował z puszki okrągłymi Chipsami, (ale chyba im nie posłużyło, bo jedni się osunęli na jedno kolano, inni na oba kolana i trzymali za żołądek, spoglądając na posadzkę). Pod czas tego wystąpienia jego wspólnik w podobnym przebraniu, pozbierał od ludzi pieniądze. Poza kwestią techniczna tj. czasową, w sumie przedstawienie ponure i dość nudne!
MJ2019.07.27 10:27
Idź na Tridentinę, tam nie będziesz musiał patrzeć na to co ksiądz robi, bo ksiądz jest wpatrzony w Pana Boga a nie w gęby idiotów twego pokroju.
Urszula2019.07.27 18:00
hahahahaha. Żartowniś z Ciebie. Czekam na więcej.
anonim2019.07.28 10:20
Smieszne to. W sumie dla kogoś kto by spotkał się z tym pierwszy raz tak to wygląda,absurdalne irracjonalne obrzędy,jakim cudem te archaiczne praktyki w tych czasach wciąż mają miejsce.
Alicja2019.07.27 10:07
Nie możemy nie reagować wobec wulgarnego szyderstwa i braku podstawowego szacunku dla wiary milionów osób wierzących, których takie działania obrażają.
ebe ebe2019.07.27 10:17
Na tym portalu, nie spotkałem się z wulgarnym szyderstwem z symboli wiary. Codziennością jest natomiast - szyderstwo z ludzi o odmiennej orientacji seksualnej oraz nawoływanie do ich prześladowań, dyskryminacji i poniżania.
demon drugiego rodzaju 0/8/15 2019.07.27 9:49
Kolejna profanacja! Tego nie wolno tolerować: https://i.4pcdn.org/pol/1534409424290.jpg
Cogito ergo sum2019.07.27 9:46
"Kościół katolicki, zgodnie z przesłaniem płynącym z Ewangelii, szanuje godność każdego człowieka, bez żadnych wyjątków." Czyli szkalowanie kobiet, innowierców, ateistów, homoseksualistów, transseksualistów, apostatów to przejaw szacunku? Czyli jawne nawoływanie i pochwalanie agresywnych zachowań, wspieranie kibolstwa i patologii, święcenie ich sprzętu, to też szacunek dla każdego? A może chodzi o ukrywanie pedofilii w sutannach, i atakowanie dzieci i ludzi którzy mówią o tym procederze? Wiecie co katole, mnie tam nie interesuje co wy robicie w zaciszu domowych, kochajcie się ze swoimi wikarymi, opowiadajcie starym babom bajki o Harrym Potterze, czy w kogo tam wierzycie, ale od przestrzeni publicznej i ludzi niezwiązanych z wami won. A jak wam się tak bardzo Polska nie podoba, to pora wrócić do siebie, na bliski wschód.
Harry2019.07.27 9:43
OJ KATOLE KATOLE. JEŚLI DLA WAS FIGURKA JEST WAŻNIEJSZA NIŻ ŻYCIE I ZDROWIE LUDZI, TO WASZ JEZUS MUSI SIĘ W GROBIE PRZEWRACAĆ.
Taca2019.07.27 9:35
Nie można tolerować pedofilów w koloratkach, a jednak się toleruje.
Iza2019.07.27 9:30
Nie można tolerować ataków na innego człowieka motywowanych nienawiścią sianą przez kościół i przemocy wobec dzieci.
Cogito ergo sum2019.07.27 9:30
Bananowa inteligencja objawia swe prostackie oblicze. Brak im talentu, to spuszczają majty jako przejaw sztuki.
andrzejhahn32019.07.27 9:30
Alkoholicy 2.5promila i nadają już na kościół Wytrzeźwiejcie a potem przeczytajcie i komentuj ie Wtedy coś zrozumiecie nieodwrotnie😎💅🤣 To do ciebie miedzy innymi dewiancie
ofiara seksualna dewianta w sutannie2019.07.27 9:23
Wszyscy katole są: zacofani, pruderyjni, zakłamani. LGBT ich wyzwoli.
andrzejhahn32019.07.27 9:33
Poszło się w ślady durcoka i wali się od rana? Dewiancie wszyscyście siebie warci twój wielbiciel pokazał wasza hipokryzje 2,5 promila a ty ile masz dziś? 😂💅 Wymaluj sobie paznokcie mieczaku.... 🐩