21.08.13, 17:57

Zgadzam się z księdzem Lemańskim (choć zdecydowanie nie we wszystkim)

Zacznę jednak od tego, z czym się nie zgadzam. Otóż nie sądze, by mój głos, czy głos portalu Fronda.pl był jedynym głosem Kościoła w Polsce, i nie mam też wrażenia, że tworzę wraz z księdzem Dariuszem Oko wizerunek papieża jako osoby dotkniętej chorobą lokomocyjną. Takimi słowami ksiądz Lemański niestety uświadamia, że frondofobia i czerskofilia przesłania mu rzeczywistość.

Ale tym razem nie o tym, co nas różni miałem pisać, a o tym, z czym się zgadzam. Wbrew pozorom jest tego bowiem – przynajmniej w drugiej części wywiadu dla Onetu sporo. Zacznijmy od spraw oczywistych. Otóż podobnie, jak ksiądz Lemański, uważam, że w Kościele jest miejsce dla grzeszników: „zdzierców, oszczerców, krzywoprzysięzców, rozwodników, nałogowców, osób wykorzystujących dzieci, etc. Tak - jest miejsce dla każdego. To, że ktoś jest praktykującym gejem, nie jest przepustką do Kościoła, ale też nie stanowi wilczego biletu”. Upadek, upadanie nie wyklucza i nie może wykluczać z Kościoła, bo i dla mnie nie byłoby w nim miejsca.

Zgadzam się również z tym, że miejsce w Kościele nie oznacza, że można na grzechu aktów homoseksualnych robić karierę. „Jeżeli jednak ktoś z tego zła, któremu uległ, robi sobie ścieżkę kariery, to nazywam go zbójem. Jeśli homoseksualizm jest ścieżką kariery w Kościele, a geje tak się usadowili w Stolicy Apostolskiej, że kupują sobie za pieniądze wiernych gejowską łaźnię, to uważam to za zgrozę. Trzeba temu postawić tamę” - mówi ksiądz Lemański. A ja mogę powiedzieć tylko pełna zgoda, bo – by zacytować kolejny fragment wywiadu księdza Lemańskiego – „z lobby opartym na nieprawości, krzywdzie i grzechu trzeba walczyć. Nie z homoseksualistami, ale z lobby homoseksualnym. Nie z alkoholikami, ale z tymi, którzy upijając się wykorzystują innych. Nie z chciwymi, ale ze zdziercami kupującymi dla siebie godności”.

Jestem też wdzięczny księdzu Lemańskiemu za niezwykle mocne świadectwo wierności swojemu kapłaństwu (mimo, iż – inaczej niż on uważam, że z posłuszeństwem nie jest ostatnio u niego najlepiej). Słowa, które kończą wywiad do Onet.pl, powinien sobie powiesić nad łóżkiem każdy młody ksiądz, bo one znakomicie pokazują, czym jest wierność swojemu wyborowi. „Gdybym usłyszał głos, który mówi "zrzuć sutannę, idź do świata, znajdź kobietę, załóż rodzinę", to odpowiedziałbym: "Idź precz szatanie. Bez względu na to, czy byłby ubrany w sutannę czarną czy czerwoną" – mówi ksiądz Lemański.

A ja mimo wszystkich różnic i wielu gorzkich słów, które padły pod moim adresem, ale też wypowiedzianych przeze mnie pod adresem księdza Lemańskiego, jestem mu wdzięczny za przynajmniej niektóre z wypowiedzi, jakie znalazły się w tym wywiadzie...

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2013.08.21 18:05
Odpuść Ogórek .
anonim2013.08.21 18:19
Widzę, że na FRONDZIE powstał nowy "wenezuelski" serial pt. Cierpienia człowieka o cechach księdza! Powiem wprost! Panie Tomaszu gów.. mnie obchodzą (tak jak podejrzewam zdecydowaną większość czytelników) wypociny tego pajaca...
anonim2013.08.21 18:21
uważam ,ze ks. Lemański powinien uczciwie usiąść z katechizmem i powiedzieć , co akceptuje a , co nie . To byłoby uczciwe postawienie sprawy. Powinien skończyć z tą drętwą mową . Przemycanie jakichś treści niedopowiedzenia itp. W średniowieczu były takie "turnieje" teologów . Luther chyba w takim uczestniczył. Jeden stawiał tezę a drugi udowadniał ,że jest niezgodna z nauką chrześcijańską. Przegrany musiał odwołać swoje poglądy. Terlikowski ma doktorat z teologii a więc szanse mają równe. Raz na zawsze zostałby rozstrzygnięty ten spór bo ktoś tu jednak chyba jest heretykiem.
anonim2013.08.21 18:29
A kogo ten "ksiądz-heretyk" interesuje???Może jakichś onetowych troli,lub inną pseudopostępową antyklerykalną swołocz...Przecierz oni najlepiej wiedzą co "do kościoła najlepsze".Szkoda słów...
anonim2013.08.21 18:32
Czyli zgadza się Pan z niepopartym dowodami teoriami spiskowymi o homoseksualizmie jako drodze kariery w Watykanie i robieniu łaźni gejowskiej w Stolicy Apostolskiej za pieniądze wiernych? Jeżeli tak to radziłbym się puknąć w makówkę.
anonim2013.08.21 18:36
Po pierwsze : kto tu ma obsesję? Chyba nie tylko ja miałam wrażenie, że Fronda przejawiała niezdrowe zainteresowanie sprawą Księdza, jakby był wrogiem numer jeden Kościoła. Po drugie:szczyt obłudy. To naprawdę smutne. Najpierw atakować, osądzać, nastawiać innych przeciw księdzu a potem napisać piękny tekst "jaki jestem dobry i otwarty na drugiego człowieka"
anonim2013.08.21 18:39
Jacek Pol wypowiedział się powyżej z pewną ostentacyjną ostrością, ale trudno mi nie przyznać mu racji. Zupełnym skandalem są zawarte w wywiadzie insynuacje pod adresem papieża Jana Pawła II i ogólna aktywność medialna księdza, gdy ma milczeć.
anonim2013.08.21 18:44
dajcie se siana z tym Lemańskim, bo się rzygać od niego chce!
anonim2013.08.21 18:47
Ogórek Nie daj się sprowokować im tylko o to chodzi a ze sprawy Lemańskiego gucio rozumieją.
anonim2013.08.21 18:53
Ogorek, Wrogiem numer jeden? Serio...? Uważasz, że proboszcz z małej miejscowości może zagrozić Kościołowi w Polsce? Chodzi mi o to, że reakcja Frondy ( po trzy artykuły dziennie) to lekka przesada...
anonim2013.08.21 18:57
ostatni wpis ks.Lemańskiego na blogu idealnie ilustruje jego skłonność do manipulacji , kłamstw i oszczerstw, co wytknęli mu Ewa Czaczkowska i Zbigniew Nossowski i tak jest u niego często wytarczy sumiennie czytać , co pisze .
anonim2013.08.21 19:12
Bryś, bingo. Lemański może i miał serce do swoich wiernych w parafii, ale ich nie szanował, uważając prawdopodobnie, że jego złote nauki godne są bardziej spektakularnego audytorium. Mój znajomy mówi o ludziach, którzy mają tak rozbujałe ego, krótko: to pompon.
anonim2013.08.21 19:24
Niestety na słowa "Bądź posłuszny" , ks. Lemański także odpowiada "Zejdź mi z oczu szatanie". A to już nie bardzo nadaje się do naśladowania przez młodych kapłanów. Kiedy Ojcu Pio zakazano odprawiania publicznie Mszy św. i spowiadania, podporządkował się woli przełożonych. Zakaz obowiązywał przez ponad dwa lata. Po tym poznajemy świętych- pokornych i posłusznych. Tak zwycięża Prawda. W przypadku ks. Wojciecha takiej postawy nie widać. Otrzymał zakaz publicznych wypowiedzi i ma to w nosie.
anonim2013.08.21 19:30
Co do renegata Degollado to ks. Lemański wygaduje takie głupoty, jak byle jaki internauta na którymś z czynnych w Polsce, nie wiadomo jakim cudem, czarnosecinnych, prorosyjskich portali. Myślcież ludzie, do jasnej Anielki.
anonim2013.08.21 19:31
Artur L. A co mówił o Degollado?
anonim2013.08.21 19:35
Samą prawdę :). Skandalem są jego interpretacje.
anonim2013.08.21 19:42
Ogórek for you: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ks-wojciech-lemanski-dla-onetu-jak-abp-hoser-dalej-moze-funkcjonowac/x0d8r
anonim2013.08.21 19:49
@Beta To jest właśnie to!Tylko Lemański to typowy karierowicz;Ważniejsze mu przyklask pedalskich mediów obrzezanego pochodzenia...
anonim2013.08.21 19:53
Stąd TPT nienajlepszą okazję sobie znalazł do zamanifestowania empatii.
anonim2013.08.21 20:07
To jest rzeczwiście neverending story.Koljeny niusik niejakiego Nocha z NaTemat zapierający dech piersiach: http://natemat.pl/72269,o-krzysztof-madel-o-przyczynach-bojki-w-zakonie-wybuchl-bo-wrocily-wspomnienia-gdy-byl-molestowany-przez-ksiedza
anonim2013.08.21 20:07
To jest rzeczwiście neverending story.Koljeny niusik niejakiego Nocha z NaTemat zapierający dech piersiach: http://natemat.pl/72269,o-krzysztof-madel-o-przyczynach-bojki-w-zakonie-wybuchl-bo-wrocily-wspomnienia-gdy-byl-molestowany-przez-ksiedza
anonim2013.08.21 20:09
"Bryś napisał(a):Sie 21, 2013, 9:51 po południu sempreverita Ogorek to jest człowiek, który kocha Boga i innych" Faktycznie. Tak, kocha innych. A miłosierdzie od niego bije i wszystkim się udziela...
anonim2013.08.21 20:24
Ogorek: Ja nie żywię urazy do nikogo, nawet do arcykatolickich agresywnych specyficznych wyznawców Chrystusa takich jak Ty. Cóż - dla mnie to swoista ciekawostka przyrodnicza. Zamiast się denerwować czytam sobie na spokojnie z dystansu. Dziwię się natomiast hipokryzji i zupełnie niepohamowanej skłonności do rzucania inwektywami z Twojej strony (szczególnie często padające takie określenia jak: "kołku", "durniu", "trollu") człowieka, który nie jest nihilistą (przynajmniej z założenia), a wyznawcą Ewangelii.
anonim2013.08.21 20:29
@sempreverita "od wątkiem na temat prymasa Polski, pojawiło sie parę komentarzy nazywających Jana Pawła II Zdrajcą Tysiąclecia itd." Osobiście zgłosiłem jeden z takich postów do usunięcia, niestety bez skutku. Wygląda na to, że administratorzy tego portalu nie potrafią tego wszystkiego ogarnąć.
anonim2013.08.21 20:31
Bryś: Powyższej wypowiedzi Ogorka nawet nie będę komentował. Gratuluję towarzystwa. To tyle z mojej strony.
anonim2013.08.21 20:35
@sempreverita Właśnie ten, który zacytowałeś.
anonim2013.08.21 20:51
@sempreverita Niech lepiej w ogóle tej opcji tutaj nie będzie. Ewidentne przegięcie i zero reakcji. No chyba, że ma być tutaj tak jak na Onecie to ja się stąd wypisuję. A co do Was koledzy Ogórek i Sempreverita to czuję, że z pewnością wiele Was łączy w poglądach. Może warto się czasem też na tym skupić. Osobiście zgadzam się przeważnie z linią prezentowaną przez ten portal i dobrze, że jest taka przeciwwaga dla portali lewicowych, które nie widzą nic złego w tym, że tradycyjne wartości chrześcijańskie są często deptane z błotem, a w ich miejsce próbuje się wprowadzać lewackie ideologie. A jeśli chodzi o. Rydzyka to kiedyś byłem bardzo krytycznie nastawiony do tego człowieka, teraz widzę wiele zalet jego działalności. Przede wszystkim obudzenie w Polakach patriotyzmu, który jakieś 20 lat temu był po prostu wyśmiewany. Potrzebny jest też taki punkt widzenia, jaki prezentują jego media.
anonim2013.08.21 20:53
Chociaż błędy też pewnie by się znalazły u Rydzyka.
anonim2013.08.21 23:06
Zanarkand ; to nie w Tomaszu jest jak piszesz ..."Nienawidzisz absolutnie każdego i wszystkiego, co jest inne niż ty sam. I ponieważ akceptujesz przemoc,>>> to ty masz obsesję NIENAWIŚCI -żal mi ciebie bracie!!!
anonim2013.08.22 5:31
@Ogórek - pamiętam, że na blogu ubolewałeś nad poziomem komentarzy na głownej. Niestety widzę, że Twoje ubolewanie było tylko przejawem zapędów cenzorskich i pustosłowiem. Żaden z Twoich komentarzy nie odnosi się do treści artykułu, natomiast niemal każdy zawiera niemerytoryczny, personalny atak na oponenta i prowokuje do zadymy. To się nazywa strollowanie dyskusji. Nie szafuj więc określeniem "troll", bo póki co pasuje ono głównie do Ciebie. O określeniach typu "Menda Mądel" aż zal wspominać - za takie coś powinieneś natychmiast wylecieć/dostać ostrzeżenie od admina, ponieważ obrażasz kapłana Kościoła Katolickiego, na dodatek wbrew prośbie jego przełożonego, który w publikowanym również na Frondzie liście prosi o powstrzymanie się od komentowania. Zapoznaj się może również ze słowami ks. Isakowicza-Zaleskiego, który w sposób dość jasny apeluje do jezuitów: "Pomóc, a nie gnoić".
anonim2013.08.22 5:32
"uważam, że w Kościele jest miejsce dla (...) osób wykorzystujących dzieci, etc." - oj, Panie Redaktorze, chyba się Pan zapędził... Ks. Lemański ma milczeć, pomimo, że jego stanowisko wobec gejowskiego lobby jest słuszne i oczywiste.
anonim2013.08.22 6:43
sempreverita Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz. Myślę podobnie jak Ty. Ja mam troje dzieci, które wchodzą w dorosłość i przed nimi życie. Boli mnie, gdy świat wmawia im, że czarne jest białe i każe przytakiwać. Przeraża przyszłość ludzkości. Co nas czeka? Grzechy wołające o pomstę do Nieba stają się normą. (Umyślne zabójstwo - aborcja eutanazja, in vitro ; grzech sodomski). Człowiek stawia się (a przynajmniej tak mu się wydaje) na równi z Bogiem i mówi: "Nie będę Ci służył!" Wydaje mu się, że może wszystko. Produkuje ludzi na szkle, udaje, że może wybrać swoją płeć. Wszystkie zaburzenia i choroby psychiczne czyni normą, ba, nawet stawia powyżej normalności. "NIE BĘDĘ CI SŁUŻYŁ!!!" - Brzmi znajomo? Niestety. Skutki tych słów ludzkość odczuwa do dziś. Najpiękniejszy i pewnie najdoskonalszy z Aniołów okazał taką pychę i wypowiedział posłuszeństwo. Dalej już znamy tę historię: upadek Aniołów - upadek człowieka ( grzech pierworodny) - trudy, cierpienia, śmierć... Dziś ludzkość robi dokładnie to, czego dopuścił się Lucyfer,potem Ewa i Adam .Podobnie jak oni, będą cierpieć obecne i przyszłe pokolenia. Dla mnie to jakby powtórka grzechu pierworodnego. Niestety jest tak wielu zaślepionych... Pozdrawiam Cię serdecznie
anonim2013.08.22 7:05
Dziwi mnie, że Pan Terlikowski uznaje ostatnie słowa ks. Lemańskiego za świadectwo wierności swojemu kapłaństwu. Proponuję jeszcze raz je przeczytać: "Idź precz szatanie. Bez względu na to czy byłby ubrany w sutannę czarną czy czerwoną." Co sugeruje ks. Lemański? Jaki przekaz niosą jego słowa? Czy można z nich wyczytać szacunek do kapłaństwa i miłość do współbraci? Czy jest w nich pokora? Przypominam, że ks. Wojciech Lemański jest kapłanem i nosi sutannę, którą tak zawzięcie opluwa. To się nazywa "robienie" we własne gniazdo. Owoce jego postępowania są widoczne na tym portalu. I chyba ks. Wojciech nie zdaje sobie sprawy, że jest odpowiedzialny za każde złe słowo skierowane pod adresem jego przełożonego, za każdego człowieka, którego gorszy brak posłuszeństwa, pycha i przepychanki jakich jest autorem. Spodziewam się krzyku komentujących, ale muszę to powiedzieć. Jest mi wstyd za księdza Lemańskiego. Bolą mnie jego działania. Boli jadowita słodycz, "niewinne " insynuacje, przemilczenia, sugestie. Innymi słowy, wszelka forma manipulacji (można ją nazwać manipulacją medialną lub jak kto woli ubecką). Jest mi wstyd, że robi to kapłan Kościoła, którego jestem częścią. Tyle i aż tyle.
anonim2013.08.22 7:11
Beta +++
anonim2013.08.22 7:23
Adminie, Dlaczego nie usuwasz wpisów Ogórka? Przecież to co on wypisuje, zarówno forma i treść, to Himalaje chamstwa. Jestem katolikiem i regularnie czytam Fronde ale takiego chamstwa jak ze strony Ogórka to dawno nie widziałem, nawet komentarze wrogów KK są mniej obraźliwe i chamskie niż niby-katolika Ogórka. Dzięki takim osobom ludzie uciekają na inne portale katolickie bo czytanie takich wpisów przyprawia o odruch wymiotny (przepraszam za dosłowność ale naprawdę te wpisy sa poniżej poziomu). Czy Ty Adminie tego nie widzisz? Naprawdę nie przeszkadza Ci to, przecież usuwasz niewygodne wpisy (np. obrażające JPII), czy wpisy Ogórka nie kwalifikują sie do usunięcia?
anonim2013.08.22 8:40
2013 Przyznam, że mam już dość. Patrząc na ten portal (bez obrazy ale stał się on bardzo monotematyczny), nie mówiąc już o GW, czy innych "salonowcach", odnosi się wrażenie, że najgorszym złem na świecie są kapłani. Gdyby nie oni, to ludzkość nie znałaby słów: pedofil, gej, homoseksualista, molestowanie. Wszystkiemu winni księża. A już , gdyby wyginęli chrześcijanie, to pokój zagościłby na świecie. Najpierw ks. Lemański sugeruje w mediach, że był molestowany i ten chyba najobrzydliwszy z zarzutów dementuje dopiero po trzech dniach, a do tego czasu spokojnie patrzy, jak media i komentujący obrzucają błotem arcybiskupa. Teraz kolejny duchowny swoje "występy" usprawiedliwia molestowaniem przez kapłana. Pewnie tyle w tym prawdy, co w insynuacjach ks. Wojciecha. Ale media już obwieściły to światu. A komentarze aż kipią "miłością" do Kościoła i duchowieństwa. Podobnie jest z zakazem publicznych wypowiedzi zakonnika, który raz jest prawdą raz nie. (W zależności, który z artykułów wybierzemy. Może warto czasem sprawdzać wiarygodność informacji?) Papieżowi też się dostaje. Nie koniecznie za to, co powiedział, ale za to, co ktoś wysmażył w fałszywym, względnie błędnym tłumaczeniu. Czy to także działanie duchownych uciemiężanych lub molestowanych przez współbraci z Watykanu? Czy to słodka zemsta, czy celowe działanie, by zniszczyć Kościół od wewnątrz? "RĘKAMI KAPŁANÓW DUCH ŚWIĘTY ZARZUCA SIECI BOŻEJ MIŁOŚCI." Niestety kapłańskimi rękami posługuje się także szatan, by te sieci zerwać. Warto o tym pamiętać. Przepraszam, ale chce mi się płakać. :( Mdli mnie od publicznego roztrząsania cudzych grzechów. Każdy grzesznik ma prawo do wyznawania ich w ciszy konfesjonału. DLACZEGO GRZECHY KAPŁANÓW SĄ ROZTRZĄSANE NA FORUM ŚWIATA??? I skąd tak wielka niedojrzałość niektórych kapłanów? Zachowują się jak dzieci w przedszkolu, no, może pierwszoklasiści. To on biegną do wychowawczyni z krzykiem: "Plose paaaniii !! A ona na mnie ksywo spojzała !! Plose pani!!! A on mnie udezył gazetom!!" Tyle, że niektórzy duchowni lecą z krzykiem do mediów. I czego się spodziewają? A może to nie niedojrzałość czy dziecięca naiwność? Może to także celowe działanie, by zdyskredytować kapłaństwo i Kościół? Boże, jest mi tak ciężko... Wstyd i... tak trudno to zrozumieć. :( Pozdrawiam
anonim2013.08.22 8:41
To doskonałe że Redaktor Terlikowski wie w którą stronę do Canossy,oby każdy z nas wiedział.
anonim2013.08.22 8:57
Beta +++ Po nocy zawsze wstaje dzień.
anonim2013.08.22 19:09
http://www.mmstargard.pl/artykul/z-redakcyjnej-poczty-ksiadz-ze-stargardu-w-internecie-krytykuje-papieza