15.07.14, 16:01fot. Wikipedia

Zjednoczenie prawicy może nie opłacać się PiS

Sondaż zlecony przez portal 300polityka został zrealizowany w dniach 10-13 lipca. Wzięto w nim pod uwagę bloki prawicy i lewicy. Sondaż po pierwsze wykazał poparcie dla poszczególnych partii. PiS otrzymałby 33 proc. głosów, PO 26 proc., Nowa Prawica 10 porc., a SLD 8 proc. Inne partie nie weszłyby do Sejmu. PSL mogłoby liczyć jedynie na 4 proc. głosów, Twój Ruch i Polska Razem otrzymałyby po 2 proc., a Solidarna Polska i Ruch Narodowy – po 1 proc.

Jednak zdecydowanie ciekawsze jest pytanie o preferencje dotyczące ewentualnych bloków prawicy i lewicy.

Chodzi tu o koalicję PiS, Polski Razem, Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczpospolitej oraz o koalicję lewicową złożoną z SLD i Twojego Ruchu.

Okazuje się, że prawicowa koalicja mogłaby liczyć jedynie na 32 proc. głosów, a więc mniej, niż otrzymałby sam PiS. Wynika więc z tego, że po zjednoczeniu prawicy nie można po prostu zsumować wyników wszystkich poszczególnych komponentów koalicji, bo poparcie jest de facto mniejsze.

Na koalicji mogłaby za to zyskać lewica, razem otrzymując 13 proc. To o 3 proc. więcej, niż suma wyników SLD i Twojego Ruchu jako partii osobnych.

W koalicyjnym scenariuszu traci też PO, bo zamiast 26 proc. otrzymuje o 2 proc. mniej. Co ciekawe, wygrywa na tym najbardziej Janusz Korwin-Mikke. Poparcie dla jego partii wzrasta w wariancie koalicyjnym z 10 do 13 proc.

bjad/tvrepublika

Komentarze

anonim2014.07.15 16:15
"Okazuje się, że prawicowa koalicja mogłaby liczyć jedynie na 32 proc. głosów, a więc mniej, niż otrzymałby sam PiS. Wynika więc z tego, że po zjednoczeniu prawicy nie można po prostu zsumować wyników wszystkich poszczególnych komponentów koalicji, bo poparcie jest de facto mniejsze." - kto by pomyślał?
anonim2014.07.15 21:19
Czyżby sprawka lewicowych pisowców? Wątpiłem że tacy są, ale jeśli ten sondaż jest prawdziwy, to jest to całkiem prawdopodobne ;p