05.06.21, 17:00

Zniesienie sankcji na NS2 i blokada Baltic Pipe. Kuźmiuk o ,,dziwnym zbiegu okoliczności’’

1. Pod koniec maja ukazał się oficjalny komunikat Departamentu Stanu, w którym poinformowano, że USA odstępują od sankcji na inwestora czyli firmę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Waringa budującego dwie kolejne nitki gazociągu Nord Stream2.


Komunikat ten wzbudził mocną krytykę zarówno wśród przedstawicieli Republikanów ale także i Demokratów w Kongresie, bowiem do tej pory obydwie partie opowiadały się za sankcjami na ten gazociąg.
Kilka dni później potwierdził to sam prezydent Joe Biden, odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia w USA Marka Wałkuskiego „dlaczego pozwala Niemcom i Rosji kontynuować budowę Nord Stream2 ?”, stwierdził „jego budowa była prawie zakończona gdy objąłem urząd i nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą”.

2. Wprawdzie prezydent Biden mijał się z prawdą i to dwukrotnie w tym jednym zdaniu, rzeczywiście zaawansowanie budowy gazociągu wynosiło około 95% ale właśnie wtedy na skutek amerykańskich sankcji nałożonych przez prezydenta Trumpa pod koniec 2019 roku natychmiast szwajcarska firma Allseas ogłosiła, że wstrzymuje prace przy jego budowie.
Jej dwa specjalistyczne statki układające rury tego gazociągu na dnie Bałtyku „Pioneering Spirit” i „Solitaire”, zaprzestały prac, a firma ogłosiła w komunikacie, że już nie wróci to realizacji tego przedsięwzięcia.
To dlatego, nie mogąc znaleźć innego wykonawcy, Rosjanie zdecydowali się dokończyć budowę sami ale potrzebowali ponad 1,5 roku, żeby przygotować do tego swoje statki, odejście od sankcji przez USA spowoduje, że wrócą do uczestnictwa w tym projekcie międzynarodowe firmy certyfikujące i ubezpieczeniowe, bez których jego uruchomienie nie byłoby możliwe.
Co więcej stwierdzenie prezydenta Bidena, że wprowadzenie sankcji byłoby szkodliwe dla amerykańskich relacji z Europą jest także nieprawdziwe, bo oznacza, że chcą oni poprawić swoje relacje z Niemcami, natomiast zostawiają samym sobie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Mimo tych poważnych wątpliwości decyzja nowej administracji amerykańskiej spowoduje, że gazociąg Nord Stream2 zostanie dokończony już siłami firm rosyjskich, a być może także certyfikowany i ubezpieczony przez renomowane firmy zagraniczne, które wcześniej na skutek amerykańskich sankcji zapowiedziały, że nie będą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

3. Wczoraj w mediach pojawiła się informacja, że duńska Komisja odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla gazociągu Balitic Pipe w części lądowej przebiegającej przez ten kraj.
Zaskoczona tą decyzją wydaje się duńska spółka Energinet, realizująca cześć lądową Baltic Pipe na terenie tego kraju, uzyskała pozwolenie środowiskowe w 2019 roku i realizowała zawarte w nich zalecenia dotyczące ochrony niektórych gatunków zwierząt występujących na terenach, przez które przebiega nitka gazociągu o długości 210 km.   
Dwie pozostałe części gazociągu Baltic Pipe (odcinek norweski i polski w tym także w części morskiej), są realizowane zgodnie z harmonogramem przyjętym przed rozpoczęciem tej inwestycji.

4, Pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski, wprawdzie uspakaja, twierdząc, „że po tej decyzji sytuacja jest analizowana przez Energinet i duńską administrację” ale nie ulega wątpliwości, że decyzja duńskiej Komisji może spowolnić realizację tej inwestycji, a jej harmonogram jest bardzo napięty.
Inwestycja w całości ma być zrealizowana do końca października 2022 roku tak aby już późną jesienią mógł popłynąć tym gazociągiem gaz do Polski, tak aby można było zrezygnować z zakupów rosyjskiego gazu.
Z końcem 2022 roku kończy się bowiem wieloletnia umowa na dostawy gazu do Polski pomiędzy Gazpromem i PGNiG i zarząd polskiej firmy już oficjalnie w 2019 roku poinformował Rosjan, że nie będzie negocjował nowego kontraktu.
Dziwny jest ten zbieg okoliczności, z jednej strony decyzja nowej amerykańskiej administracji o zniesieniu sankcji na Nord Stream2 i kilka dni później decyzja Duńczyków o cofnięciu pozwolenia środowiskowego dla odcinka Balic Pipe przebiegającego przez terytorium tego kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

piotr2021.06.7 7:52
czy czerwonym bandytom złodziejom ludobójcom z pis coś się wreszcie uda oprócz rozdawania 500+ i wymordowania 150 tyś polaków czy czerwony pokraka z żoliborza żyd kelkstein odpowie za ten holokaust wraz z jego bandą zbrodniarzy
gość2021.06.6 22:32
ja bym postraszył Europę że wobec powyższego nie odejdziemy od węgla i nasze kopalnie będą rozbudowywane a elektrownie będą na węgiel. Czemu nie??
Anonim2021.06.6 16:44
"Polska jest, za przeproszeniem, cywilizacyjnym zad *upiem, które tak naprawdę nie liczy się w świecie."
sebix2021.06.14 15:39
A który kraj oprócz tych największych/bogatych się kiedykolwiek liczył?
Anonim2021.06.6 13:21
Czyżby to SZANTAŻ EKONOMICZNY Putina wobec krajów Europy wszedł już w realizacje za pomocą wpływów Niemiec ?????????????? To się teraz nazywa Wspólnota UNII EUROPEJSKIEJ. Precz z taką Unią Polski z Bandytami Zbrodniarzami Mordercami i Złodziejami !!!!!!!
6969692021.06.6 19:26
"Priwislinski Kraj jako zbuntowana prowincja Wielkiego Imperium Rosyjskiego po prostu wróci na kolanach do swej prawdziwej matki - Matki Rosji."
Anonim2021.06.6 11:15
"wprowadzenie sankcji byłoby szkodliwe dla amerykańskich relacji z Europą jest także nieprawdziwe, bo oznacza, że chcą oni poprawić swoje relacje z Niemcami, natomiast zostawiają samym sobie kraje Europy Środkowo-Wschodniej" Wy durni polscy naiwniacy. Partnerem do rozmów dla USA jest kraj, który coś sobą reprezentuje, który USA chcąc czy nie chcąc musi respektować. A Polska ? kto by się tym kundlem przejmował, zwasalizowany matoł, który robi wszystko co mu każą (jak trzeba to łamie własne i międzynarodowe prawo - np tajne więzienia CIA) i do tego jest głupi i naiwny i wy myślicie, że z kimś takim USA będą się układać ?
anon2021.06.6 11:04
faktem jest, że oto na naszych oczach międzygalaktyczna potęga gospodarcza PiSwolska została pokonana przez czeskiego krecika, niemiecką mysz i ruskiego nietoperza :D:D:D. Tak właśnie PiSwolska z kolan wstała, zdecydowanie za szybko przez co manewr ten może się skończyć lądowaniem na gębie w kamieniach...
sebix2021.06.14 15:43
Peowska zawsze chodziła na kolanach przed tymi krajami. A ty wolisz upaść i wstać czy zawsze na się czołgać?
Anonim2021.06.6 8:47
A zatem kochani Pisowcy, robią was w ch... wszyscy wokoło? ... Czy raczej jest to pospolite partactwo, nieudacznictwo, i niechlujstwo? .... A może nie trzeba było tak szybko oddawać spornej części terytorium - dna Bałtyku - Danii?
Eli Barburra2021.06.6 1:07
Chcesz poznać, jaki jest naprawdę ten "cudowny" Izrael? ...... Zrób ten krok i poleć tam, ale ... Jeżeli chcesz poznać ten kraj-bękart ONZ-u pamiętaj o kilku "drobiazgach": NIGDY nie zatrzymuj się w hotelach, których właścicielami są Żydzi. Zatrzymaj się w hotelach, których właścicielami są chrześcijanie-Palestyńczycy. Chcesz poznać prawdziwy Izrael? Wynajmij przewodnika chrześcijanina-Palestyńczyka. Dowiesz się prawdy, jak np. Izrael zabiera wodę Palestyńczykom, jak rujnują ich gospodarstwa, których właścicielami są Palestyńczycy od SETEK LAT. Itp., itd. NIE WIERZ PROPAGANDZIE ŻYDOWSKIEJ!
xyz1232021.06.6 11:06
prawie wszystko się zgadza poza "od setek lat" :D foliarzu zapomniałeś, że to PAlestyna z kumplami arabkami zaatakowali DWA RAZY państwo Izrael i dwa razy dostali solidne lańsko + stracili ziemię? To tak jakby Śląsk płakał teraz, że BE Polska ich podbiła :D
zzzzz2021.06.14 15:45
Jak by ci ktoś wchodził na ziemię to co.. przywitałbyś go chlebem i solą?
Andrzej Łabędź2021.06.6 0:11
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
Anonim2021.06.5 22:41
No to Kaczor zafundowałeś nam wszystkim średnią temperaturę w domu zimą 2021/22 na poziomie 5-10 C. Gdzie ty się ukryjesz.
Ziomal2021.06.5 21:35
Teraz widać siłę polskiej dyplomacji pod wodzą PIS. Wszyscy mają nas w dupi*. Nord Stream II - amerykanie wycofali się z sankcji i budowa będzie dokończona, Baltic Pipe zablokowany, kopalnia w Turowie do zamknięcia. Przez tych PISowskich nieudaczników i baranów którzy tylko podatki potrafią podnosić same straty i strach patrzeć w przyszłość.
JanP2021.06.5 20:27
Kuźmiuk fantasto, ty się lepiej módl, żeby ten gazociąg powstał w terminie.
prosty2021.06.5 18:56
Zbieżności jest więcej, 28 maja Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. TSUE klepnie wszystko, cyrograf podpisany, więc możemy oczekiwać gry praworządnością, nacisków, na co możemy wydawać środki, promocji niemieckich technologii w ekologii i blokady na atom. Nam pozostała tylko broń atomowa - wyjście z UE - która przy dzisiejszych preferencjach Polaków nie wypali.
ależ matolstwo2021.06.5 18:53
Na #tt »patrioci« krzyczą, że nie przeczytali żadnej książki Olgi Tokarczuk.
J*bac putina2021.06.5 18:44
putin blac sobacza !!
matis892021.06.5 18:43
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
ryszard2021.06.5 18:19
Może wreszcie ludzie którzy bawią się w politykę , przestaną grać rolę pierwszej naiwnej i zaczną robić to za co łaskawie zgodzili się brać w Polsce pieniądze.To nie dziwne zbiegi okoliczności. To światowy finansowy faszyzm zaciska nam pętle na gardle.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.5 18:07
kolejny "sukces" PiSdowatej dyplomacji! buhaha... zgraja yebanych nieudaczników!!!
Anonim2021.06.5 18:15
Ale z ciebie bydle.
spluwaczka z PiSdy...2021.06.5 18:46
z PiSdy twojej matki zrobili spluwaczke pomiocie bolszewicki
Maciej Piwowar2021.06.5 17:32
Szanowny Z.K.,tzw Zachód pokazuje JAKIE ZNACZENIE ma Polska dla Zachodu ,a jakie Rosja. A to tzw.Zachód to ,,sojusznik Polski". Który zawsze zostawiał Polskę na pastwę Historii.
katolicka deratyzacjka Polski2021.06.5 17:12
Niemcy juz korzystaja z pozwolenia Bidena i rozdaja karty jak przedtem.
Anonim2021.06.5 18:47
z PiSdy twojej matki korzystaja pomatoly i odpady !!!
katolibska debilizacja wolski2021.06.6 11:10
te rurki NS1 i NS2 miały iść przez Polskę do Niemiec z pominięciem Ukrainy no ale cóż kacory wtedy rzundzili i kazali Ruskom spadać przez co ani kaski za tranzyt nie będzie, ani taniego ruskiego gazu nie będzie. Będzieta w zamian wolaki kupować ruski gaz z Niemiec po wyższej cenie + kaska za tranzyt dla DE oczywix. Tak kacory wstajO z kolan
AAAtomek2021.06.5 17:08
Tak tak, Kuźmiuku i katoprawico! Oddaliście Danii sporny obszar wokół Bornholmu za "baltic pipe", a... Dania was olała. Tak jak Czechy i reszta świata... Jesteście po prostu daremni w rządzeniu!
katolicka deratyzacja Polski2021.06.5 17:13
Konfederacja to zdrada Polski,i koniecznosc przywrocenia kary smierci za zdrade stanu.
aaasromek2021.06.5 17:16
tak,tak,...pomiocie pomatolskiej prostytutki..