Minister finansów Tadeusz Kościński zaprezentował dziś projekt nowej ustawy podatkowej, zapowiedzianej przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach Polskiego Ładu. Ustawa przewiduje m.in. zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Minister zapowiedział, że w wyniku zmian 9 mln osób „przestanie płacić podatek PIT”, dzięki czemu w kieszeniach podatników pozostanie 9 mld zł. Ustawa przewiduje również, że przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną na takich samych zasadach jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Kościński podkreślił, że nie można tolerować sytuacji, w której przedsiębiorcy płacą niższe składki niż pracownicy.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreślił, że wprowadzane zmiany oznaczają obniżenie podatków dla 70 proc. pracowników i 90 proc. emerytów. Przy dochodach do 5,7 tys. zł podatnicy zyskają do 30 tys. zł. Przy dochodach wyższych, ale nie przekraczających 11 tys. zł, reforma będzie dla podatnika neutralna. Większe obciążenie odczują jedynie osoby zarabiające powyżej 15 tys. zł.

Reforma podatkowa ma kosztować Skarb Państwa od 6 do 8 mld zł. Koszt projektu zostanie pokryty ze środków uzyskanych dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Będzie ono polegało na walce z szarą strefa i wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.  

kak/polsatnews.pl